ZOMAAR LEI VAN DE FILIALEN pagina 12 FLITSEN Rizki: "Schoon servies en bestek zijn het visitekaartje van het restaurant. 'Kinderijsjes voor oudere dames brengen leven in de brouwerij, "vindt Miah Azad. Bert Visser (IJ: "Als jongste kok laat ik me echt niet door m 'n collega 's voor de gek houden. Een strakblauwe lucht in half-januari betekent niets anders dan dat het behoorlijk vriest en dat deed het ook op de veertiende van de eerste maand. Dat AC Leiderdorp op alle vormen van verkeer is ingesteld blijkt enerzijds uit de talloze auto's die op de parkeerplaats staan en anderzijds uit de vele schaatsers die met de gladde ijzers om de nek op geiteharen sokken van achter AC Leiderdorp vandaan komen om zich binnen op te warmen met een kop hete chocolademelk. "Het komt eigenlijk een beetje ongelukkig uit dat jullie juist nu AC Leiderdorp hebben gekozen voor de rubriek "Zomaar één van de filialen." Begin maart gaan we namelijk verbouwen," vertelt manager Theo Koenders (29) die nu niet al zijn "nieuwswaardig kruit" wil verschieten. Toch vertelt hij in 't kort iets over de verbouwing. "Binnen een week tijd zal AC Leiderdorp dan een heel ander gezicht krijgen. Het Eethuisje zal onder meer worden veranderd en de AC Nieuwe Stijl wordt ingevoerd." Hij vertelt dat hij sinds een half jaar, als één van de jongste managers van AC Restaurants, in de vestiging te Leiderdorp werkzaam is. "Ik ben helemaal niet afkomstig uit de horeca-wereld. Eigenlijk ben ik een marketing-man en de laatste twee jaar was ik medewerker bij Albert Heijn Marketing Services. Via het Kentucky Fried Chicken-project kwam ik in aanraking met de horeca wereld van A hold en automatisch met het specifieke stukje dienstverlening van AC Restaurants. Dat sprak mij wel aan en ziedaaraldus manager Koenders terwijl hij een lijstje te voorschijn haalt waarop de namen van medewerkers staan die aan het verhaal van "Zomaar één van de filialen" willen meewerken. Het is gezellig druk in AC Leiderdorp. Toch kan Anja van der Broek na enig organiseren eventjes aan het tafeltje in het Eethuisje bijschuiven. De twintigjarige Anja is werkzaam in het zelfbedieningsrestaurant. Ze zorgt er onder meer voor dat de vitrines worden aangevuld en dat het geheel er smakelijk en verzorgd uitziet. "Afwisselend met m'n collegaatjes", met wie Anja overigens uitstekend overweg kan, "zit ik ook achter de kassa van het zelfbedieningsrestaurant en verzorg ik de verkoop in ons winkeltje, waar allerlei benodigdheden voor onderweg worden verkocht." Vorig jaar heeft Anja met nóg een collega een cursus restaurantbediening gevolgd in het Ostara-vakantiepark 't Wolfsven in Mierlo. "Dat duurde maar drie dagen, maar het was een te gekke tijd. Overdag kregen we een cursus over het inrichten van de vitrines, hoe gasten moeten worden benaderd en werd informatie gegeven over het assortiment. Daarnaast mochten we, gevolgd door een video-camera, het geleerde in de praktijk brengen. Dat laatste leverde nogal eens wat hilariteit op," volgens Anja die verloofd is met een vrachtwagenchauffeur die ze overigens niet in de TruckStop heeft leren kennen. Dan schuift kelner Miah Azad aan tafel. Al een paar keer is hij langs geweest met drankjes. Miah is afkomstig uit Bangladesh en dat is aan zijn Nederlands met licht Engels accent duidelijk te horen. In 1977 trad hij in dienst van AC Restaurants en toen sprak hij nog geen woord Nederlands. "Eigenlijk ben ik hier min of meer toevallig terecht gekomen. Tijdens mijn studie maakte ik een toer door Europa en toen mijn geld op was, moest ik aan de slag en dat beviel me zo goed dat ik hier ben gebleven," aldus Miah die onlangs is getrouwd met een landgenote en er net een zes weken durende huwelijksreis naar zijn vaderland op heeft zitten. Hij heeft het vak geleerd van zijn collega's van AC Leiderdorp. "Je moet gewoon iets willen leren en daarbij is het belangrijk dat, vooral als je de taal niet erg machtig bent, je goed de ogen openhoudt." In het begin had Miah duidelijk problemen met de taal. "Als de gasten bijvoorbeeld vroegen naar een karafje wijn, kwam ik met een fles of met een glas aan het tafeltje." De tijd van Babelonische spraakverwarringen is nu voorbij en Miah is een op-en-top kelner geworden die bescheiden op de achtergrond toekijkt of zijn gasten niets tekort komen. "Leuke dingen? Die maak je hier wel mee. Pas waren er een paar oudere dames die een kinderijsje bestelden. Toen heb ik er een paar parapluutjes bijgedaan. Dat is humor." Bert Visser (17) is de leerling-kok in de keuken en hij zorgt er echt wel voor dat hij zich niet voor de gek laat houden door zijn collega's: "Ik ben overal zelf bij en zorg er wel voor dat ik me niet als Manusje van alles laat gebruiken", merkt Bert zelfbewust op. Hij kan overigens prima opschieten met de rest van de keukenbrigade. Eén dag per week gaat Bert nog naar school: "Ik ben zeventien en dus ben ik nog één dag per week leerplichtig. Eigenlijk leer ik daar niet zoveel meer, maar aan het eind van die opleiding heb ik toch mooi m'n diploma derde restaurant-kok in mijn zak. Dan wil ik verder gaan en als doel in mijn leven stel ik de eretitel meester-kok", aldus Bert die binnenkort samen met een paar andere collega's van AC Leiderdorp in Zuidlaren mee gaat doen aan een kokswedstrijd. Zijn creativiteit kan hij volgens zijn zeggen prima kwijt bij AC Leiderdorp. "Vooral in het opmaken van de schotels krijgen we hier behoorlijk veel vrijheid." Ook de hobby's van Bert liggen op het creatieve vlak. Hij doet aan Manager Theo Koenders: "Als de verbouwing achter de rug is, praten we nog eens modelbouw en schilderen met olieverf. Wat het laatste betreft gaat zijn voorkeur uit naar landschappen. Arnold Koppers (52) werkt al vanaf zo ongeveer de oprichting bij AC Restaurants en dat is nu al zo'n 18 jaar. Daarvoor heeft hij als kok gevaren bij de Holland-Amerika Lijn op de Nieuw Amsterdam. Daarna heeft hij bij een familie op een kasteel in Ruurlo gewerkt en halverwege de jaren zestig kwam hij bij AC Restaurants terecht. Nu is hij werkzaam als assistent- restaurantleider in Leiderdorp. "Mijn verantwoordelijkheid is het goed reilen en zeilen van het zelfbedieningsgebeuren en daartoe Miranda Ranselaar houdt van haar behoort ook "de shop". Wat de winkel betreft bestaan mijn werkzaamheden uit bestellen van artikelen, het optimaal presenteren daarvan en het tellen van de voorraden. Verder heb ik de verantwoording over de medewerkers en de presentatie in het zelfbedieningsgedeelte." Arnold's vrije tijd speelt zich veel buitenshuis af. "Mijn hobby's bestaan voor het merendeel uit sport, 's Winters ga ik met m'n vrouw een weekje langlaufen in Oostenrijk en verder doe ik aan zwemmen en m'n favoriete hobby is bowling. Ons team staat op dit moment op de eerste plaats in leiderdorp", vertelt hij met trots. Arnold is niet alleen tevreden over de resultaten van zijn bowlingteam, maar ook over die van zijn medewerkers, die naar zijn zeggen de beste mensen van heel AC Restaurants zijn. Eén van de belangrijkste afdelingen van AC Restaurants - en dat wordt vaak vergeten - is de algemene dienst. Eén van de medewerkers is de Marokkaan Rizki. Rizki werkt al een paar jaar bij AC Leiderdorp. Hij spreekt goed Nederlands en vindt zijn afdeling het visitekaartje van het bedrijf: "Als de borden, kopjes enzovoorts niet goed schoon zijn, geeft dat letterlijk en figuurlijk een vervelende nasmaak bij de gasten. Het is logisch dat zij denken dat dan het eten ook wel niet in orde zal zijn", aldus Rizki die verder zorgt dat AC Leiderdorp van binnen en van buiten wat betreft de hygiëne tip-top in orde is. De algemene dienst van AC Leiderdorp bestaat overigens uit vier mensen die in ploegendienst werken. Eén van de meest originele activiteiten van AC Restaurants is de zogenaamde TruckStop en dat is in den lande wel bekend, want men kan bijna geen vrachtwagen tegenkomen of er zit een TruckStop-sticker op. In het aparte chauffeursrestaurant van AC Leiderdorp zwaait onder meer de twintigjarige Miranda Ranselaar de scepter. Dagelijks draait zij haar diensten van 's middags één tot 's avonds tien. 's Nachts werk ik niet want dan vind ik dat ik in bed moet liggen en bovendien ben ik een meisje." Miranda maakt daarbij een gebaar alsof het vanzelfsprekend is dat meisjes 's nachts niet werken. Ze vertelt dat AC Leiderdorp in de nachtelijke uren gewoon open is. Dan komen er eigenlijk niet zoveel vrachtwagenchauffeurs, maar mensen uit Leiderdorp en omstreken die na het sluiten van de plaatselijke bars nog even iets komen drinken. "De chauffeurs rijden over het algemeen niet 's nachts maar liggen te slapen in hun trucks," vertelt Miranda over "the hitters of the road". "Ik kan het prima met hen uithouden. De vraag is of ze dat met mij ook kunnen." In de TruckStop staat een "bakkie". "Die staat eigenlijk nooit aan. Het enige wat de chauffeurs via dat ding proberen is mij zover te krijgen dat ik alvast hun uitsmijter ga verzorgen als ze nog bij Schiphol rijden. De enige keer dat ik echt iemand nuttig gebruik heb zien maken van de 27 MC-zender was toen hij een collega opriep te stoppen omdat zijn portemonnee nog bij hem in de truck lag," besluit Miranda haar verhaal waarvan geen woord werd gemist door de aanwezige chauffeurs die nu ook eindelijk Miranda's leeftijd weten. Arnold Koppers (l.) stond bijna aan de wieg van AC Restaurants... Anja van der Broek (1.) vindt een goede presentatie in het zelfbedie ningsrestaurant belangrijk... "Truckers".

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 12