k "Als je je gaat vervelen, dan is het mis 1Het was een bereklus EERSTE FAMILA- VESTIGING OMGEBOUWD P Mi GEPENSIONEERD KASSIER, DE HEER C.P. GOUT: pagina 10 FLITSEN MEDEWERKERS UNANIEM VAN MENING: ff ff Koortsachtig werd er gewerkt, die één na laatste ochtend voordat de nieuwe Albert Heyn-supermart in het Beverwijkse win kelcentrum De Beverhof z(jn deuren voor het publiek kon openen. Drilboren ratelden onophoudelijk, ver kopers ruimden hun schappen in en elektriciens verbonden nog wat draden. Kortom het krioelde er van de mensen die allen één doel voor ogen hadden: zor gen dat de klant donderdagmorgen 14 januari rustig kon winkelen in deze nieu we supermart. Flitsen wurmt zich met moeite langs al de mensen die de laatste hand aan het fi liaal leggen. In de professorisch inge richte kantine op de eerste verdieping zegt Harry Bruyniks van het commercië le projectteam: "Het is een bereklus. maar het komt op tijd klaar; daar hoeft niemand bang voor te zijn." Het kwam op tijd klaar, dat nieuwe Albert Heijn-filiaal aan de Beverwijkse Breestraat. zelfs één dag eerder dan ver wacht. Harry Bruyniks heeft samen met de an dere leden van het projectteam. Jaap 't Hart (area-manager), Piet Jonkergouw (zone-manager), Cees Waardenburg (bedrijfsleider) en het technische pro jectteam onder leiding van Arie Visser (DTP) de laatste weken onder hoogspan ning gewerkt. Vanaf het moment eigen lijk dat Ahold, in november, besloot de Famila-vestiging in Beverwijk over te ne men. (Ook in Weert en Tilburg werden Famila-vestigingen overgenomen die binnen afzienbare tijd tot Miro's worden omgebouwd). Famila Tot aan het eind van het afgelopen jaar zat Famila nog in het grote pand en op 2 januari kreeg Albert Heijn de beschik king over de ruimte. De projectteams kregen de zware opdracht er voor te zor gen dat het filiaal twee weken later zijn deuren zou openen. Hulp Harry Bruyniks: "Op het moment dat bekend werd dat, binnen twee weken na overname van de Famila-vestiging, hier een Albert Heijn-filiaal zou moeten zijn, zijn we direct van start gegaan met de werkzaamheden. We begonnen met het "eerste fasen plan". Daarin stond wat er allemaal aan voorbereidende activiteiten zou moeten gebeuren in de 49e tot en met 53e week. Vervolgens is, in zeer nauw overleg met de heer A. Visser van DTP, een "tweede fasen plan" gemaakt. Dat plan trad in werking vanaf het moment dat wij daad werkelijk in het filiaal bezig waren. Alle technische en commerciële activiteiten waren in dat plan optimaal op elkaar af gestemd. Alles stond van uur tot uur, ja zelfs tot half uur, vermeld." Bij de overname moest heel wat geregeld worden. De kruidenierswaren uit het Famila-filiaal werden ook overgenomen en moesten worden verwerkt. Met hulp van de omliggende AH-filialen lukte dat uitstekend. DTP kreeg de ge hele Famila-inventaris te verwerken. Dit betekende dat de inhoud van, in totaal, 50 vrachtwagens tijdelijk opgeslagen moest worden. Wat vanzelfsprekend ook erg belangrijk was: van de 104 medewerkers die in dit filiaal werken, waren er 94 van Famila afkomstig. Dank zij de zeer gemotiveerde instelling van deze medewerkers en de organisatie van de heren Jonkergouw en Waarden burg verliep die inpassing ook vlekke loos. Tijdens die drukke eerste weken van 1982 werkte iedereen mee; we hebben hulp gehad van mensen uit andere filia len uit de directe omgeving en ook van bijvoorbeeld Toko-medewerkers. Sleutel Zelden zal een Albert Heijn-supermart van een dergelijke omvang -1.300 mJ netto verkoopoppervlakte- zo snel uit de grond zijn "gestampt". Harry Bruyniks weer: "Op 2 januari kregen we om 12.00 uur de sleutel. Nou, meteen driftig aan het werk. Stellingen werden afgebroken en er moest een muur komen tussen de ruimte van De Kwantumhallen en die van ons. We wilden de klanten die bij Famila kwamen zo snel mogelijk weer een goede winkel aanbieden. Wij vonden dat ze niet meer dan 2 weken daarop mochten wachten; dat was het uit gangspunt." Bewondering Als we een kijkje nemen in de zaak lijkt het er wel spitsuur. Het krioelt er van de mensen. "Alles wat Albert Heijn op "foodgebied" verkoopt, zal in deze zaak aanwezig zijn", vertelt Harry niet zonder trots. Tijdens de rondleiding lopen we de kers verse bedrijfsleider Cees Waardenburg tegen het lijf. Hij steekt zijn bewonde ring voor de gang van zaken niet onder stoelen of banken. "Een paar weken terug hoorde ik dat ik hier naar toe zou gaan. Ik leidde een su permart in Heemstede. Een uitdaging voor me, zeker. Vooral nü is het een zeer spannende tijd. Al die disciplines lopen kris kras door elkaar heen, maar toch gaat het zo gladjes. Dit mede dank zij de inzet van de Famila-mensen die nu bij Albert Heijn in dienst zijn." Tevreden is de heer Waardenburg ook over de nieuwe systemen, assortimenten en presentatievorm van deze winkel. Een, voor Albert Heijn, volkomen nieuw assortiment is te vinden op de afdeling "grootverpakkingen". De klant kan daar bijvoorbeeld in plaats van één liter afwasmiddel, nu een fles met vijf liter kopen. Klanten Voor de klanten was er een dag na de openingsreceptie die Albert Heijn samen met de winkeliersvereniging De Beverhof hield, onder meer een Bergerac-wijn te koop met daarop een etiket met een af beelding van de Breestraat uit vroeger jaren. Dezelfde afbeelding was ook terug te vinden op de siertegel die klanten kregen wanneer ze voor meer dan 25,- koch ten. Verder waren er duizenden honkbal petten voor kinderen en kregen alle klanten een roos met welkomstkaartje aangeboden. De eerste omgebouwde Famila-zaak is een feit. Over enige tijd worden de Famila-zaken in Weert en Tilburg in een Miro-jasje gestoken. Harry Bruyniks tot slot: "Het is hier alle maal nogal snel gegaan. Maar dat komt mede omdat de mensen zo enorm hard gewerkt hebben. Het weekeinde door. Velen begonnen 's morgens vroeg en gin gen laat pas weer weg. En, de samenwer king tussen techniek en commercie was hier echt uniek te noemen!" "De kassiersfunctie, die de heer Gout de laatste vijftien jaren heeft vervuld, heeft hem tot een bekend per soon gemaakt; de uitoefe ning van de functie tot een gerespecteerd man." Deze prijzende woorden stonden in 1968 in het januari nummer van AH-Flitsen. Er werd toen een artikel aan hem gewijd onder de kop: "Gouden heer Gout werd bij afscheid feestelijk gehuldigd". Hoe gaat het met deze gepensioneer de AH-medewerker? We zijn hem gaan opzoeken in z'n huis, Geuzen- kade 45 in de Amsterdamse wijk Bos en Lommer (west). De in december jl. 80 jaar geworden heer C.P. Gout maakt het nog goed. Hij had, een paar weken voor het vraaggesprek plaats vond, net een oogoperatie ach ter de rug, maar hij beende, toen wij er waren, al weer kwiek door zijn huis. Dat is een gezellige oude benedenwo ning, waarvan je niet verwacht dat die in een drukke stad als de hoofd stad zo rustig ligt en zo'n fraai vrij uitzicht heeft. De heer Gout is dan ook duidelijk tevreden over ligging en uitzicht. Niet voor niets woont hij er dan ook al jaren met zijn echtgenote mevrouw W.F. Gout-van der Valk (73 jaar). De vijf kinderen en veertien kleinkinderen zijn over het land uit gezwermd, maar niemand heeft - in navolging van hun vader - een dienst verband bij Albert Heijn. Halve eeuw Maar liefst 50 dienstjaren heeft Gout gemaakt. Hij heeft van z'n 16e tot z'n 66e jaar gewerkt. "Ik heb na mijn pensionering nog een jaar door gewerkt om die 50 dienstjaren te ha len", merkt hij op. Hij vertelt: "In 1917 ben ik als jongste bediende begonnen bij Van Amerongen, destijds een filiaal bedrijf in Amsterdam, Haarlem, Heemstede, Zeist. Daar heb ik ge werkt totdat Albert Heijn deze on derneming overnam. In '53 ben ik bij Albert Heijn terechtgekomen. Bij Van Amerongen was ik laatstelijk chef van de boekhouding. We maak ten daar elke week balans op. Nadat I Albert Heijn de zaak had overgeno men, gingen de balansen wekelijks naar Zaandam." "Toen ik 52 jaar was ben ik bij Albert Heijn gekomen, waar ik ging werken op de afdeling rekening courant. Na een paar jaar kreeg ik de kasafdeling; werd ik de kassier. Mijn taak werd 't de mensen uit te betalen: lonen, sala rissen, en onkosten van degenen die in de buitendienst zaten. Dat was een hele klus", aldus de heer Gout. Met de hand Hij schetst het verschil tussen toen en nu: "Tegenwoordig gaan alle bereke ningen over de computer, geloof ik. Maar in mijn tijd ging het allemaal met de hand. Iedereen kreeg een met de hand geschreven strookje plus sa lariszakje. De salarissen werden vier- wekelijks uitbetaald; de lonen voor de mensen in de fabriek maakten we elke week klaar." De heer Gout: "Ik denk dat we toen aan 600 mensen salarissen uitbetaal den en aan een paar honderd man lo nen. Verder schreven we de salaris sen over aan de managers van de su- permarts (dat was in die tijd een man of twaalf, maar dat aantal is nader hand enorm uitgebreid als gevolg van de groei van de keten supermarts) plus dat we alle betalingen aan crediteuren deden." Veel geld "Je kunt wel zeggen dat ik heel wat telwerk heb verricht", mijmert oud kassier Gout. Er is verschrikkelijk veel geld door z'n handen gegaan. Hij vertelt erover: "Eenmaal in de vier weken gingen we naar de bank. Dat was de Rotterdamsche Bank (nu Amro-Bank) aan de overkant van het Kassier Gout: geld, geld en nog eens geld. vroegere kantoor aan de Westzijde - de verbouwde villa van meneer Gerrit Heijn. Precies tegenover ons kantoor stond die bank. Op een gegeven moment is het kantoor verhuisd naar de Hogen- dijk in Zaandam. Toen we aan de Westzijde zaten, kwam meestal Van der Graaf van de bank het door ons opgegeven geld brengen, maar dat werd anders toen we naar de Hogen- dijk waren verhuisd." Autonummers noteren De heer Gout glimlacht, als hij over deze tijd praat: "De directie wist al tijd precies wanneer we geld gingen halen, want als ik een cheque uitge schreven had moest ik die laten teke nen door meneer Albert Heijn of de heer Vethaak. Wij - we moesten van de verzekering met z'n tweeën naar de bank, dus nam ik telkens een an der iemand mee - gingen dan per taxi van de Hogendijk naar de Westzijde om de cheque te laten tekenen." Een gulle lach neemt bezit van Gout's gezicht, als hij het volgende vertelt: "Bedenk wel, dat we dan zesenhalf a zeven ton bij de bank gin gen ophalen. Als wij dan bij de bank binnen waren stonden meneer Albert en Vethaak aan de overkant achter het raam te kijken. Voor eventualitei ten namen ze dan nummers op van auto's, waarvan ze vonden dat die zich verdacht dichtbij de taxi bevon den. Maar het is altijd goed gegaan. We kwamen ook niet altijd op dezelf de tijd." Mevrouw Gout: "Toen was het met de criminaliteit nog lang zo erg niet, als tegenwoordig." De heer Gout: "Na het tekenen kreeg ik altijd de boodschap van de heren mee: denk er aan, we zijn verzekerd, probeer dus niet de held uit te han gen als je zou worden overvallen. Dat zou ik ook niet hebben gedaan." Hobby's Hoewel het feitelijke jaar van pensio nering 1966 was, ging de heer Gout pas in 1967 bij Albert Heijn weg. Hoe ervoer hij z'n pensionering? "In het begin wel wat vervelend. Dan zoek je even, sta je raar te kijjcen, wantje rit me houdt abrupt op. Maar gelukkig had ik hobby's genoeg." Mevrouw Gout valt haar man bij: "We komen altijd nog tijd tekort." De heer Gout somt z'n hobby's op: muziek (Ik rommel een beetje op de piano, de gitaar en de mandoline), fotografie, lezen, puzzelen, tuinieren en vakanties in het buitenland. Zijn echtgenote: "Hij heeft onlangs nog een kleindochter mandoline leren spelen. En niet onverdienste lijk, want ze speelt erg leuk." De heer Gout: "Ik heb de pensioen- klap wel opgevangen, ja. 'k Heb al tijd wel wat te doen." Mevrouw Gout: "We zijn in het be gin wel bang voor de pensionering ge weest. M'n man had altijd zoveel werk mee naar huis genomen. Na de pensionering heeft zich alles echter gauw opgelost." De heer Gout: "Als je je gaat ver velen, dan is het mis." Mevrouw: "Maar we vervelen ons niet." Gewaardeerd uitstapje Als de heer Gout door een oud collega van AH even aan de telefoon wordt gebonden, vertelt zijn vrouw: "Mijn man heeft destijds, toen hij 40 dienstjaren had, de zilveren ere- medeaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Tien jaar later is geprobeerd henT de gouden medaille te geven, maar dat is niet gelukt." Over het jaarlijkse uitstapje voor de gepensioneerde AH-medewerkers zegt ze: "De laatste jaren gaan we mee. Is altijd een prima verzorgde dag, werkelijk af." De heer Gout, die intussen van de telefoon terug is. vult aan: "Een ont zettend leuke dag. Dan zie je weer zóveel oud-collega's die je al uit het oog verloren was terug. Heel erg fijn."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 10