■f Marktaandeel bloemen en planten AH stijgt KLEIN VAN STUK GROOT VAN KRACHT Zes jaar AHuispost: Bedrijfskleding Randschrift Vaarwel FLITSEN pagina 9 In maart 1976, nu bijna zes jaar geleden, verscheen het eerste nummer van AHuispost. Het was een eenvoudig stukje druk werk en de inhoud bestond uit korte voorlichtende artikeltjes over voedings- en genotmiddelen, een recept, in eenvoudig taal gebruik zonder moeilijke woorden. "In het bedrijf vonden sommige mensen het maar zozo", herin nert zich de heer J. Kleppe (vanaf het begin betrokken bij de uitgave en werkzaam op de Public Relations afdeling), want men was gewend aan fraai drukwerk. Daar haalde AHuispost het niet bij. 'n Détaillist ala hiep-hieper, Was niets meer te gek of te mal. Hij kleedde zijn ploet'rende mannen In één Jan-Modaal overal. Deezmannen, die voelden zich daarin Niet lekker en ook niet zo thuis. Want 't ding zat te krap en oh hemel. Daarnaast nog zo strak in het kruis. Er volgden zeer vele protesten. Waarbij het er echt niet om loog; Die mannen, die moesten vaak bukken, En spraken daarna véél te hoog. 't Probleem is nu wel uit de wereld, Men paste daaraan fluks een mouw, Die kerels, die kregen een jurkie, Men spreekt hen nu aan met "Mevrouw". Op de rand staat "God zij met ons, 'n Pracht-sereen-sacrale leus. Daarom wil 'k er veel van hebben. Want ik ben zeer reeliegjeus. "Welvaart" is ook "Goede reis". En reizen heeft een doel. Al vaart Gij nog zo wel mijn vriend. Het eind' is stijf en koel. Heintje Rozyntje kemper verzorgt deze correspondentie en zij maakt er altijd iets persoonlijks van. Er gaan geen standaardbrieven de deur uit. Leerzaam Soms zijn de vragen leerzaam. "Hoe maak ik rijst met rotmok?" vroeg iemand en via de Kon. Marine in Den Helder wist AHuispost het antwoord te geven en... men had tevens een leuk recept voor het blad! Volgens Marijke Brinkkemper hebben de meeste vragen in de rubriek "Vraag en Aanbod" be trekking op boeken en albums. Verder zijn veel verzamelaars op zoek naar ont brekende "pronkstukken". De mensen blijken de gekste dingen te verzamelen, zo blijkt wel uit de vragen. Presentatie De presentatie van het blad in de winkel is erg belangrijk. Daar gaal men nu meer aandacht aan schenken. AHuispost heeft wel weten te bereiken, dat er ook op de borden in de filialen steeds meer bijzondere gratis adverten ties worden geplakt door de klanten. Uit een onderzoekje naar de waardering van AHuispost is wel gebleken, dat de meeste klanten het een nuttig blad vin den en meer dan de helft van de "mee- nemers" zou het missen als het er niet meer was. Er zijn al mensen, die AHuispost verzamelen en iets bijzonders is dat er elke 14 dagen tien naar het En gelse Kent gaan. waar een lerares Neder lands ze gebruikt voor het onderwijs in onze taal! Samen met Marijke Brinkkemper bekijkt de heer Kleppe de drukproef van AHuispost. Steeds meer mensen kopen hun bloemen en planten bij Albert Heijn. Na het in ge bruik nemen van een nieuwe Bloemen- en Plantencentrale in Woerden, ruim een jaar geleden, is het aantal filialen dat bloemen en planten verkoopt, haast verdubbeld. Dit zijn nu bijna 200 filialen. Het plan is dat hier in 1982 nog eens 35 nieuwe super- marts bykomen en dat 5 SM's voor wat betreft de verkoop van bloemen en planten worden omgeschakeld van bediening naar zelfbediening. De verwachting is dat het marktaandeel bloemen en planten van AH hiermee zal stygen tot 6,4%. Deze gegevens maakte de heer J. Huizer, hoofd bloemen en planten AH 4 decem ber 1981 bekend op een bijeenkomst voor de leveranciers van bloemen en planten. Het doel van deze bijeenkomst was om de belangrijke partners op de hoogte te brengen van het bloemen- en plantengebeuren van Albert Heijn en om de samenwerkingsvorm tussen leveran cier en de Bloemencentrale te verbete ren. De ervaringen opgedaan in het eerste jaar dat de Bloemen- en Plantencentrale in Woerden operationeel was noemde de heer Huizer gunstig. "De formule is geaccepteerd en aangeslagen in de 85 reeds gevestigde filialen, voor wat betreft de 100 nieuwe filialen, waar het ver nieuwde bloemen- en plantenwinkeltje dus in 1981 geïntroduceerd is, verloopt nog niet alles naar wens. Belangrijk is het dat de winkel zelf in een bepaalde aanpak moet geloven, daar is de omzet van het filiaal vaak van afhankelijk. De ervaringscijfers zijn per filiaal dan ook zeer verschillend", aldus de heer Huizer. Onderzoek Een recent gehouden onderzoek heeft aangetoond dat de klant positief staat tegenover de prijs van bloemen en plan ten bij AH. De heer Huizer hierover: "Men ervaart het als goedkoop. De kwa liteit is men echter niet altijd over te spreken, maar men koopt toch omdat het goedkoop is. Met kwaliteit wordt in dit verband niet alleen de duurzaamheid van de bloemen bedoeld. Ook de verpak king. beprijzing, het assortiment en het aantal bloemen per bos spelen hierbij een rol. We zullen het nieuwe jaar een verdere ombuiging van dit negatieve kwaliteitsimage moeten nastreven. In de eerste plaats door een verbeterde aanpak vanuit de Bloemencentrale, maar ook door een verbeterde kwaliteit van het produkt." Belangrijk in dit verband is het dat de Bloemencentrale wil trachten om het traject van de kweker tol aan het AH- filiaal te verkorten. Hiermee bereikt men niet alleen dat het produkt eerder en dus verser in het filiaal komt te staan, maar ook dat de kosten afnemen. Op het mo ment komt het bloemetje en plantje via de kweker, veiling, groothandel en de Bloemencentrale in het filiaal. Het is opvallend dat er bij Albert Heijn haast net zoveel bloemen als planten worden verkocht. Deze omzetverhou ding wijkt sterk af van de totale markt waar het aandeel van bloemen ruim drie maal zo groot is. "De groei bij Albert Heijn zit hem voor de komende jaren duidelijk in de snijbloemen. Planten zijn Nu hoeft de heer Kleppe geen "interne zending" meer te bedrijven, want ieder een bij Albert Heijn is nu zo langzamer hand overtuigd van de waarde van AHuispost. De oplage is per keer 320.000 en het blad kan gratis door klanten worden meegenomen uit de AH filialen. De interesse van het winkelend publiek voor AHuispost is bijzonder groot. Dat is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de rubriek "Vraag en Aanbod", die wordt verzorgd door Marijke Brinkkemper. Vraag en Aanbod Twee jaar geleden is "Vraag en Aanbod" ontstaan. Vrijwel tegelijkertijd kwam er een aanvraag voor een Tempo Gourmat- pan zoals eerder door de PMC was gele verd en een aanbieding van een encyclo pedie. Kleppe: "De aanbieder van de en cyclopedie kreeg meer dan 200 telefoon- niet meer dan een vervangingsprodukt, er is duidelijk een bepaalde verzadiging bereikt in de verkoop", licht de heer Huizer toe. Nieuwe display Geheel nieuw voor 1982 is dat de Bloemen- en Plantencentrale een nieuwe display heeft ontwikkeld, die voorlopig nog op proef in een aantal filialen zal worden neergezet. Het betreft hier een kant en klare verkoop-unit voor snijbloe men, die in eerste instantie is bedoeld voor alle ZB's en in de supermarts als extra (weekeinde) display kan worden neergezet. De heer Huizer: "De display wordt volledig ingericht in de Bloemen centrale, men hoeft in het filiaal niets meer te doen dan de display een plaats geven in de winkel en het folie er af ha len. We hebben hier beslist hoge ver wachtingen van." tjes. Dat was een onverwacht succes. Op grond daarvan besloten we toen door te gaan met "Vraag en Aanbod". We wilden echter "adverteerders" niet door "Jan en Alleman" laten bestoken met telefoontjes. Daarom kreeg elk op genomen aanbod of vraag een nummer. Wie belangstelling had kon naar het re dactieadres schrijven en vanuit het HK werden dan schriftelijk de contacten doorgegeven. "Dat is erg veel werk", zegt Marijke Brinkkemper, "we zitten nu al op num mer 4000. Dat betekent, dat we per jaar 2000 aanvragen hebben verwerkt." "Men heeft nagegaan of de mensen re sultaat hebben gehad met hun gratis ad vertenties. Meer dan de helft blijkt resul taat te hebben", aldus Marijke, "van de aanbieders heeft meer dan 70% succes. Bij de vragers ligt het percentage lager, maar we blijken toch heel wat mensen op het goede spoor te brengen van hetgeen zij graag willen hebben." Er worden wel enige richtlijnen gehan teerd voor het opnemen van iets in de ru briek: geen huisraad of zaken die nog in de handel verkrijgbaar zijn. Dat wordt zorgvuldig nagegaan, want het gaat om een dienstverlening aan particulieren en niet om gratis advertenties voor handela ren. De heer Kleppe: Vooral de laatste maan den komt er veel meer post bij "Vraag en Aanbod". Willen we de zaak nog een beetje in de hand houden dan is verande ring in werkwijze nodig. We hebben daarom besloten in het vervolg in "Vraag en Aanbod" naam en adres van vrager of aanbieder te publiceren. Dan kunnen de mensen rechtstreeks met el kaar in contact treden. Dat bespaart ons veel werk, al kost een berichtje daardoor wel iets meer ruimte." Dankbetuigingen Er komen ook vaak dankbetuigingen binnen van mensen, die via AHuispost succes hebben gehad. "Er zijn soms vriendschappen ontstaan tussen men sen, die elkaar via AHuispost leerden kennen", vertelt de heer Kleppe. Als voorbeeld noemt hij de mensen die in 's-Gravenzande een schaatsenmuseum willen stichten en van een oude dame "gladde ijzers" kregen (gratis!), omdat zij die dame weer gratis uit-en-thuis brachten voor een bezoek aan een be jaarde vriendin van haar. Een schrijver van jongensboeken slaagde er in om, lang geleden door hem geschreven, boe ken te achterhalen (hij had ze zelf niet meer) om die aan zijn kinderen te kun nen geven. Uitgangspunten Voor de verdere inhoud van het blad gel den ook bepaalde uitgangspunten: geen reclame, gemakkelijk leesbare stijl. Er wordt wel ingehaakt op het seizoen en voorlichting over nieuwe artikelen wordt regelmatig gegeven. "De teksten worden soms herschreven, maar in elk geval na gelezen door deskundigen, want we willen geen fouten maken", zegt AHuispost-redacteur Kleppe, die de functie van het blad als volgt omschrijft: "Het is als het ware de opvolger van de kruidenier, die vroeger aan de toonbank voorlichting gaf. In de supermart ge beurt dat niet meer. maar via AHuispost weten we de klant nu toch te bereiken." Aan de andere kant: de klant weet AH ook te vinden. Er komen tal van brieven met vragen over vroeger geleverde arti kelen, service, gebruiksmogelijkheden, spaarzegels, te veel om op te noemen. "ledereen krijgt antwoord, vrijwel altijd dezelfde dag nog", benadrukt de heer Kleppe. "sommige mensen vinden dat wel verbazingwekkend." Marijke Brink-

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 9