G. J. Heijn: Winkels langer open niet haalbaar99 AHOLD RICHT BLIK OOK OP BUITENLAND DOEL REORGANISATIES: AHOLD GEZOND HOUDEN GROOTSTE KWAAD: JEUGD- WERKLOOSHEID IEN TEITS- ERING Dienstenbond FNV in de clinch met consumentenbond _paginaj De nieuwe koffiefabriek van Marvelo kwam in 1981 gereed. Al met al is het bij Ahold het afgelopen jaar niet allemaal van een leien dakje gegaan en ook dit jaar krijgt het bedrijf weer te maken met de consument die het dubbeltje nóg meer zal omdraaien dan nu het geval is. Ahold zal daar op in moeten blijven spelen ook al zullen de mensen blijven eten en drinken. Maar volgens de heer Heijn maakt het wél uit wat ze eten en drinken. "Het maakt ver schil of een klant een blik zalm of een blik makreel koopt. Er wordt dezelfde hoeveelheid werk voor verzet, maar voor het ene produkt komt nu eenmaal meer geld binnen dan voor het andere." Alle leden van de Raad van Bestuur zijn het erover eens dat 1982 weinig verandering zal brengen. De gehele detailhandel en distributie zitten in een proces waarbij flink op de kosten moet worden gelet. Het proces van afkalving in de detailhandel zal ook dit jaar doorgaan en om met de heer G. J. Heijn te spreken: "We zit ten allemaal te vissen in één vijvertje en dat wordt niet groter. De bevolkingsgroei is afgeremd, de welvaart daalt en toch zit ten we in dat vijvertje met evenveel hengeltjes. Ahold zal dan ook geweldig op zijn hoede moeten blijven. Het prijspeil zul len we scherp in de gaten moeten houden, we moeten alert op de gewijzigde marktontwikkelingen inspringen en de kosten scherp bewaken. Wanneer wij daarnaast ons er allen voor in zetten de consument die service te geven die hij verlangt, dan hoeven we wat Ahold betreft zeker niet somber te zijn." De afgelopen weken laaide even de strijd op tussen de consumentenbond en de dienstenbond FNV. De con sumentenbond opperde het, overigens niet nieuwe, idee om de winkels langer open te houden. Volgens de bond kan dan het toenemende aantal werkende vrou wen en "hoofden" van éénpersoons-huishoudens ook eens rustig boodschappen doen. Dit plan van de con sumentenbond betekende echter niet dat de winkels ineens meer dan de wettelijk toegestane 52 uur per week open moesten blijven, want de winkelier zou zijn zaak dan op stillere uren kunnen sluiten. Zoals gewoonlijk werd dit idee met de nodige verdeeld heid ontvangen. De dienstenbond FNV meende dat de klanten met hun 40-urige werkweek toch voldoende hadden aan winkels die 52 uur open zijn. Bovendien, zo meende de vakbond, kan men dit de werknemers in de detailhandel niet aandoen. Verruiming van de win kelsluitingswet zou betekenen dat deze werknemers in de avonduren langer moesten werken, met het gevolg dan hun sociale contacten in de knel zouden komen. De heer G.J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur van Ahold: "We hebben destijds nogal gepiept tegen een verkrapping van de winkelopenstelling. We wilden dat de winkels langer dan 52 uur open werden gehouden. Dit betekende uiteraard niet dat de mensen dan ook zo lang gingen werken, want er is nog altijd een 40- urige werkweek." Volgens de heer G.J. Heijn is er een groot verschil tus sen de winkelcentra en de winkels in de buurten. "Ik denk dat we in de toekomst meer naar maatwerk per winkel moeten. Er zijn bepaalde winkels in de buurten die wezenlijk meer service kunnen bieden wanneer ze tot 's avonds zeven uur zouden open zijn." Hij ziet voor uitzonderingsgevallen een oplossing in het gebruik van de mogelijkheid om Vrijstelling te krij gen van het wettelijk verbod om na 18.00 uur open te zijn. Die vrijstelling zou voor bijzondere plaatselijke omstandigheden moeten worden verleend. De gebruikelijke maandagmorgensluiting van bepaal de winkels zoals Alberto, is volgens hem nuttig. "Wie koopt er maandagmorgen drank? Je zit dan nog met de kater van het weekend", grapt hij. Het argument van vakbonden dat werknemers door langere openingstijden hun sociale contacten verlie zen, begrijpt hij wel, maar: "De detailhandel heeft een dienstverlenende taak en dat betekent dat je in moet spelen op de wensen van de klanten. Het personeel heeft bovendien met het volle verstand gekozen voor die detailhandel, dan weetje datje bijvoorbeeld op za terdag moet werken. Wil je dat niet dan moetje maar bij bijvoorbeeld een bank gaan werken", aldus de heer G.J. Heijn. Hij gelooft overigens niet dat er in de toekomst verrui ming zal komen van de openstellingstijden voor win kels. "Er zijn zoveel tegenkrachten die dat beletten. Er wordt veel over gepraat maar het resultaat zal zijn dat het blijft zoals het is." arbeidsplaatsen opgeleverd. Deze zijn overigens wel bij andere bedrijven terechtgekomen. "De betreffende bedrijfsonderdelen verkeerden niet in acute problemen, maar we zagen de bui voor de toekomst hangen. We hebben gewoon het dak gerepareerd toen de zon scheen", aldus de heer Van Dun. "Dalzelfde ging op voor Simon. Dit bedrijf zou een pro bleemkind worden. We zagen dal hel vereiste rendement bij Simon niet alleen nu. maar ook in de toekomst zou achter blijven." Van de 101 Simon-winkels gaan er 23 dicht. "Maar de omzet met het restant van de winkels wordt groter dan oorspronke lijk het geval was met die 101. Meer omzet betekent meer handen. De formule van AH is arbeidsintensiever dan die van Simon. We venvachten dan ook dat. ondanks het feit dat er filialen dicht gaan. er toch arbeidsplaatsen bij zullen komen. We hebben een sociaal plan uitgewerkt voor de 2300 Simon- werknemers. want het een en ander gaat wel gepaard met functieverschuivingen. De operatie bij Simon leidt lol meer werk en wanneer we deze mensen hebben ondergebracht ko men we in totaal nog 18 werknemers te kort." Per saldo is de werkgelegenheid bij één van de grootste parti culiere werkgevers van ons land niet gedaald. Zal de werkge legenheid de komende jaren verder kunnen groeien? Hoe denkt de heer Van Dun over invoering van een 38-urige werk week zoals de bonden dat voorstaan of hoe ziel hij invoering van meer deeltijd-arbeid? De heer Van Dun: "Van mij mag die 38-urige werkweek wor den ingevoerd. Alleen de grote vraag is: wie betaalt dal. Wanneer dit zou gebeuren zonder het inleveren van een even redig deel van het loon, worden we behoorlijk duurder, want de prijzen moeten dan omhoog. De vraag is of de detailhan del dat kan doen. Ik denk dat de consument niet bereid is hiervoor te betalen. Want dit staal haaks op de prijsbewust- heid van de klanten." Meer deeltijd-arbeid - bij Ahold werken overigens erg veel part-timers - is op zich voor de werkgelegenheid een oplos sing, maar niet voor de werkloosheid. Als je part-time werk aanbiedt gaat dit in meerderheid naar mensen die nu niet in de werkloosheids-statistieken zitten. Als die mensen gaan werken is de werkgelegenheid wel toegenomen, maar de werkloosheid is er niet minder door geworden. Ook de opruk kende automatisering zal de Ahold-deur niet ongemerkt voorbij gaan. "Deze ontwikkeling is niet tegen te houden en ook de vak bonden zijn realistisch genoeg om dat te onderkennen. De vraag is of. bijvoorbeeld door de invoering van de streepjes code, de werkgelegenheid ook werkelijk wordt bedreigd. Wanneer de automatisering op zeergrote schaal wordt toege past. en dat is nog maar de vraag, kunnen er arbeidsplaatsen verloren gaan. Maar zover zijn we nog lang niet", meent de heer Van Dun. Ook de kwestie van de jeugdlonen verhitte de gemoederen. Acties van met name de KWJ zorgden voor aardig wat op schudding. want deze groep beschuldigde Ahold ervan dal deze op eigen houtje de jeugdlonen had verlaagd. "Onzin", zegt de lieer Van Dun. "De verlaging van het jeugdloon was door het parlement goedgekeurd. De toen malige minister van sociale zaken. Albeda, had de jeugd lonen verlaagd om de werkgevers er meer toe te krijgen om schoolverlaters en werklozen in dienst te nemen. Voor mij is de jeugdwerkloosheid het grootste maatschappelijke kwaad wat er is. We hebben van oktober 1980 lol oktober 1981 vijf tig jongeren meer in dienst genomen. Ik weet hel. dit is een druppel op een gloeiende plaat, maar we doen ons best." irden doorgevoerd stond de iVij begrijpen overigens dat gen die door de reorganisa- okkenen vaak moeilijk is. vontslagen tot gevolg had- jsnijden van zw akke onder- adelen waarvan je verw acht ijn gaan opleveren, zorgt er hel gehele concern gezond met winst. De relatie tussen Dg steeds." Br in gang w erden gezel wa terkoop van de melkfabriek ielkunie. hel voornemen de je over te brengen, het on- kjesproduktie van de Albro jen natuurlijk de voorgeno- jert Heijn. Deze aanpassin- jAhold een verlies van 250

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 7