„Alles wat met AH communicatie te maken heeft doen wij" "Ik ben geen kleurrijk persoon" Nico Hupkens, AH filialenbureau: pagina 4 FLITSEN Nico Hupkens, één van de zeven zonen van een marineman, is een rasechte Limburger die op 1 februari 1936 werd geboren in Den Helder. Kort na zijn eerste verjaardag keerden zijn ouders terug naar het Limburgse land. Na zijn lagere school en Gymnasiumopleiding heeft Nico Hupkens anderhalf jaar ge werkt bij een laboratorium van een papierfabriek. In 1952 ging hij werken in een kruidenierszaak in de Schildersbuurt in Den Haag. Drie jaar later moest hij "onder de wapenen en na te zijn afgezwaaid vertrok hij weer naar zijn ge boortestreek waar hij in dienst trad bij een, inmiddels reeds lang opgeheven, AH bedieningszaak in de Maastrichterbrugstraat te Maastricht. In 1961 ging hij naar een AH vestiging in Vaals. Nog later werd hem een baan aangeboden op het AH filialenbureau, waar hij nu de scepter zwaait. Nico Hupkens vindt zichzelf een "weinig kleurrijk persoon In zijn vrije tijd tennist hij zeer regel matig, spelt verschillende kranten van voor naar achter en andersom en is al tijd "in voor een goed boek. Heinrich Böll is één van zijn lievelingsschrijvers en het laatste boek dat hij heeft gelezen is "Doodshoofdvlinder" van Jan Wol kers. "Dus u komt mij vandaag op de vingers kijken?" grapt Nico Hupkens, hoofd van het Albert Heijn filialenbureau. Het is negen uur 's morgens als de verslaggever van Flitsen bij hem binnenstapt. De heer Hupkens is op dat moment al een uur aan het werk en heeft al weer een vergadering achter de rug. "Wat ik vandaag ga doen Weet ik nog niet, eigenlijk was ik van plan de klantencorrespondentie te gaan doen. Dat is eigenlijk het werk van Mirjam van Beek maar die is ziek. In de vensterbank ligt een vervaarlijke stapel te beantwoorden post. Nico Hup kens haalt zijn schouders op: "Daar zal ik wel niet aan toe komen, nu u er bent. U bent hartelijk welkom, natuurlijk", zegt hij er snel achteraan. Het AH filialenbureau ligt op de achtste verdieping van het Ahold-hoofdkantoor. De afdeling waar zeven mensen werk zaam zijn heeft op het eerste gezicht veel weg van een tropische plantentuin. Het is een afdeling waar dagelijks echter veel werk wordt verzet. Hiervan komt een groot deel neer op organiseren en impro viseren. Niet zelden wordt er onder hoogspanning gewerkt. Plastic zakje De heer Hupkens heeft een zeer afwisse lendejob. Dat blijkt al snel. Er komt een secretaresse van een andere afdeling bin nen met tussen haar wijsvinger en duim een brief die. op zijn zachtst gezegd, niet erg fris ruikt. Ze zegt met dichtgeknepen neus: "Deze brief is voor jullie bestemd." Nico Hupkens kijkt over zijn leesbril en pakt de brief aan. Zijn mede werkers weten natuurlijk wat er gaat ko men en verdwijnen onopvallend richting deur. "Hij stinkt inderdaad", stelt hij vast terwijl hij met een pen de enveloppe open wurmt. Uit de enveloppe komt een brief tevoorschijn en een plastic zakje. Na onderzoek blijkt het zakje iets te be vatten dat in de verte op vlees lijkt. De heer Hupkens kan de verleiding niet weerstaan om even in het zakje te rui ken. Tot ieders verbazing gebeurt er he lemaal niets met Nico Hupkens. "Dit soort toestanden krijgen we hier regel matig. Je raakt er wel aan gewend", merkt hij kalm op terwijl hij de brief be gint te lezen. Er blijkt uit dat er iets niet in orde was met het vlees en de heer Hupkens vraagt aan één van zijn mede werksters of zij een tegoedbon wil uit schrijven voor de klant die de klacht heeft. "Niet goed, geld terug" Eigenlijk horen dit soort klachten niet thuis op het filialenbureau, maar han delt de bedrijfsleider dit af. In elk Albert Heijn filiaal hangt namelijk een bord dat kort gezegd aangeeft: "Niet goed. geld terug". De klanten kunnen met klachten over produkten naar de bedrijfsleider gaan en die geeft dan in de meeste geval len het geld dat voor het produkt is be taald terug. Per maand worden er gemiddeld zo'n tweehonderd brieven van klanten behan deld met daarnaast een aantal telefoon tjes waarop later ook nog schriftelijk wordt gereageerd. Dit is. zoals eerder werd gesteld, het werk van Mirjam van Beek. De functie van de heer Hupkens is hierbij het adviseren over en coördineren van haar werkzaamheden. "Net als bij alle activiteiten die hier worden verricht, ben ik verantwoordelijk voor de gang van zaken. Mijn taak bestaat hier uit coördineren, improviseren, delegeren, adviseren en hier en daar bijspringen als er werkzaamheden in de knel dreigen te komen." Nico Hupkens is het eens met de vergelijking dat een hoofd filialen bureau een spin is in het midden van een web. Bij hem komen alle draden van de afdeling samen. Vraagbaak Het verwerken van de klantencorrespon dentie is eigenlijk maar een klein onder deel van de vele werkzaamheden die (op de klantencorrespondentie na) allemaal worden verricht voor de filialen. De functie van het filialenbureau is moeilijk te omschrijven. Duidelijk is echter dat het bureau in eerste instantie de belan gen behartigt van de filialen. Het betreft hier activiteiten waarmee de filialen niet direct bij andere afdelingen van de AH organisatie terecht kunnen. "Een voorbeeld? Net kreeg ik een brief van een AH bedrijfsleider die met een kapotte pallettruck zal. Hij had deze ter reparatie opgestuurd aan één van onze distributiecentra. Hier werd de pallet truck door een misverstand verkocht als schroot. De BL bestelde een nieuwe truck maar wil de rekening niet gepre- Kijkje nemen op de begane grond of de nieuwe filialenpostbakjes goed functioneren. senteerd krijgen. Nu stuurt hij mij een verzoek om dat voor hem op te lossen. Dat is typisch een activiteit die hij zelf niet kan regelen en die bij ons thuis hoort." Het is in dit geval de taak van het filialenbureau om uit -te zoeken of er werkelijk sprake was van een mis verstand en of de pallettruck bijvoor beeld nog niet was afgeschreven. Kort om: het filialenbureau zoekt naar een bevredigende oplossing voor alle par tijen Communicatie Het filialenbureau is eigenlijk continu bezig met communicatie. Dit vertelt de heer Hupkens als we in de lift van de achtste verdieping naar beneden zoeven om een kijkje te nemen bij de Arva, de afdeling waar de filiaalberichten worden vermenigvuldigd en verzonden. Bij bin nenkomst valt onmiddellijk op hoeveel apparatuur hier staat opgesteld. "Via deze afdeling loopt alle geschreven infor matie die naar buiten gaat. Ook die van ons filialenbureau. De heer Hupkens loopt naar een wand met allemaal rekjes om te kijken hoe ver het staat met de fili aalberichten die die dag de deur uit moe ten. Leunend op een gevaarlijk uitziende snijmachine legt hij uit dat de berichten te verdelen zijn in commerciële en opera tionele boodschappen. "Ze worden niet door ons gemaakt maar door bijvoor beeld de Albert Heijn verkoopafdeling, de OR. de personeelsafdeling, noem maar op. Wij zijn niet verantwoordelijk voor de inhoud, maar redigeren hier en daar en zien er op toe dat deze bood schappen niet in strijd zijn met bestaan de richtlijnen of afspraken." Weer "bo ven" gekomen, kijken we even bij het bureau van Wil Wijt die bezig is met het verzamelen van de filiaalberichten die er verder die dag de deur uit moeten naar de ruim 300 AH filialen. Alles blijkt naar wens te verlopen. Wil vertelt dat er heel wat materiaal binnen is dat nog dezelfde dag de deur uit moet. "Als berichten niet op tijd binnenkomen, is het mijn taak aan de bel te gaan trekken en ook als er met de verzending problemen zijn, verwacht men van mij dat ik die oplos", vertelt Nico Hupkens die verder een oog je in het zeil houdt bij de tekstcorrectie. Telefoon Naast de schriftelijke berichtgeving, kent het filialenbureau ook de telefoni sche communicatie met de filialen. Dat is de afdeling van mevrouw Koenen en dat zij vaardig met de telefoon kan om springen is duidelijk te zien aan de drie toestellen die op haar bureau staan. "Vandaag rinkelen die niet zo vaak, zult u al hebben gemerkt. Dat komt omdat het erg druk is in de filialen. Met de feestdagen voor de deur hebben de be drijfsleiders geen tijd om met allerlei niet al te dringende vragen te komen", aldus Lida Koenen. Op dat moment rinkelt de telefoon en een bedrijfsleider vraagt waar hij de sto ringsdienst voor zijn koelvitrines kan be reiken. De heer Hupkens. bij wie de lijn binnenkwam, vertelt dat het hiervoor bestemde nummer op een gele kaart is te V.l.n.r. Lida Koenen, Nico Hupkens, Jouke Schaafsma. vinden, die de man ongetwijfeld moet kennen. Na het telefoontje legt hij uit dat er een kaart bestaat waarop alle tele foonnummers staan van de afdelingen waarmee een bedrijfsleider kan hebben te maken. Dit om direct met het hoofd kantoor van AH te kunnen communice ren. "Vaak bellen ze, net als in dit geval, naar ons, omdat een afdeling onbezet is of omdat veelal niet bekend is waar een bepaalde informatie kan worden verkre gen. We beschikken over twee telefoon lijnen waar bedrijfsleiders terecht kun nen met hun vragen." Er belt een bedrijfsleider die wil weten waar een bepaalde personeelsfunctionaris zit. Nico Hupkens diept een lijst op uit

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4