imk lis 1600 gulden voor voedselhulp Polen AHGV verwerkte vorig jaar 255.000 feestpakketten IfMi Bliksemactie AH filialen zone 8835 FLITSEN pagina 3 Een van de mensen die mei een actie is beziggeweest is de 21-jarige Ben Cremers, werkzaam in AH filiaal 1175 te Tegelen. Zijn initia tief vormde de basis voor een bliksemactie in een aantal filialen uit zone 8835 en bracht ruim 1.600 gul den op. 'Ik zag dat in het tv pro gramma "Sonja op maan dag" mensen via de televi sie opgeroepen werden pak ketten ter waarde van vijftig gulden naar Polen te stu ren. Toen kwam ik op het idee om bij ons in het filiaal te vragen hoe er over ge dacht werd om onze kerst pakketten op te sturen", vertelt Ben, medewerker van de afdeling houdbaar, over het begin van zijn actie. In overleg met bedrijfsleider Paul Bertrand werd echter gekozen om de medewerkers te vragen het bedrag van hun cadeaubon af te staan. "Op korte termijn kon het idee met de kerstpakketten niet worden gereali seerd. Bovendien zitten in een derge lijk pakket dingen waar ze in Polen bepaald niet op zitten te wachten. Dat realiseerde ik mij aanvankelijk niet", vertelt Ben Cremers. Bedrijfsleider Bertrand: "Als be drijfsleider heb ik mij niet met de ac tie bemoeit. Mensen zouden dan kunnen gaan denken dat het van bo venaf min of meer verplicht wordt. Dat wilde ik voorkomen, het is en blijft een actie van één van de mede werkers. Ik was wel blij verrast met de spontane reacties die ik bij ons. maar ook bij de andere filialen heb ervaren." De heer Bertrand belde met een aan tal collega's, die spontaan het initia tief in hun filiaal overnamen. Sinterklaas Op de jaarlijkse Sinterklaasviering. 25 november jl. legde Ben zijn colle ga's het plan voor. Iedereen reageer- Ben Cremers (links) stelt, samen met zijn BL Bertrand een kerstpakket voor Polen samen. De afgelopen maan den hebben een groot aantal Ahold-mede- werkers zich bezigge houden met hulpacties voor Polen, Hoewel wij graag aandacht zou den willen besteden aan al die acties, is dat, gezien de beperk te ruimte, onmogelijk. Wij kozen een van de acties uit om er verslag van te doen. de spontaan en stelde zijn cadeaubon beschikbaar. "We kwamen in contact met de Stichting Zuid-Oost Brabant. Die brengt zelf de pakketten naar Polen. Daardoor weten we zeker dat de spullen aankomen bij de mensen waarvoor ze zijn bedoeld", legt Ben Cremers uit. "We hebben in totaal ruim 1.600 gul den opgehaald in diverse filialen. Ik ben er zeker van dat er nog meer geld was gegeven als we meer tijd hadden gehad om de zaak goed voor te berei den." In overleg met de Stichting Zuid- Oost Brabant, waarin ook de heer J. Malag, ZPOF van de zone 8835, een actieve rol speelt, werd voedsel gekocht. 125 dozen margarine, baby voeding en Bambix. "Natuurlijk is het een druppel op een gloeiende plaat, maar het is beter dan niets. Ik vond gewoon dat wij iets van onze rijkdom moesten afstaan. Die mensen komen daar veel tekort, en dat is toch verschrikkelijk. Ik ben erg blij dat veel collega's er net zo over dachten", aldus de initiatief nemer. Vrachtwagen De voedselpakketten werden op don derdag 3 december in Eindhoven af geleverd. Maandag 7 december ver trok een vrachtwagen vol voedsel naar Polen. De heer Malag nam ver lof op om het transport te begeleiden. Woensdagavond 10 december werd het transport 's avonds laat opge wacht in de Poolse plaats Lodz. Daar konden de goederen worden overge dragen aan kerkelijke autoriteiten en functionarissen van diverse zieken huizen. Die zorgden er op hun beurt weer voor dat de voedselpakketten op de juiste plaats terechtkwamen. "AHGV heeft een drukke kerstpakkettenperiode achter de rug. De reguliere verkoop van kerstpakketten is ondanks de economische recessie wel weer gestegen en verder heeft de medewerking van AHGV aan de actie "Een pak van je hart voor Polen" hier toe bijgedragen." Aan het woord is A. van Meerwijk (36), directeur van AHGV, die tevens de directie voert over APCO (Albert Heijn Professionele Catering Organisatie) tijdens een gesprek met Flitsen. "Ingepakttussen haar eigen pakketten zegt JokevanRuiten, manager Pakketten- service AHGV- .medio juli beginnen wij ons al druk te maken "Het voorjaar heeft AHGV voor het eerst haar aandacht gericht op de enorme grote groep kleine grootverbruikers. Kleine be drijven zoals garages en kleine industrie- bedrijven. Dit in samenwerking met Albert Heijn. In een groot aantal supermarts is met een poster de klant op merkzaam gemaakt op de mogelijkheid om via de supermart tien of meer kerst pakketten te bestellen die dan door AHGV werden afgeleverd. In de komen de weken zal het resultaat van deze nieu we activiteiten moeten worden geëvalu eerd. Ik ben ervan overtuigd dat hier gro te mogelijkheden liggen. Uiteraard heb ben wij vorig jaar ook intensief onze bestaande grootafnemers benaderd voor de afname van pakketten. Het is een gunstig teken dat veel directies van be drijven en instellingen niet wensen te tor nen aan het kerstpakket. Het is bijna een onderdeel van de arbeidsvoorwaarden ge worden. Ik denk dat dit een van de be langrijkste redenen is geweest dat de ver koop niet is teruggevallen ondanks de economische toestand." Omdat hij zich al vanaf het allereerste begin met de kerstpakketten heeft bezig gehouden. werd hij aangezocht de coör dinatie van de gigantische Polen werk zaamheden op zich te nemen. "Deze kerstactie is een gezamenlijk initiatief van het Comité Stichting Vriendenhulp Polen en De Telegraaf. In overleg met Elisabeth Doets-Jedraszewska van de Heemsteedse Stichting Vriendenhulp voor Polen kwam de samenstelling tot stand. Dit vriendschappelijke gebaar be tekent een grote morele steun voor alle Polen. Met die 130.000 voedselpakket ten kun je onmogelijk de problemen van de ruim 36 miljoen Polen oplossen, maar alle beetjes helpen tenslotte." Op zon dagmiddag 13 december jl. vertrok een convooi van 122 opleggers, geëscorteerd door de Rijkspolitie, richting Polen. De distributie naar de bevolking werd daar vanuit de kerken geregeld. Ook vanuit de lucht hield de Rijkspolitie een oogje in het zeil zodat het voedsel- pakkettenkonvooi vlot kon vertrekken. InpaUprobleem Sinds jaar en dag wordt het inpakken van de kerstpakketten uitbesteed en ver- Verdrievoudigd Door de teruggang in de economie zou het aannemelijk zijn dat de verkoop van feestpakketten zou teruglopen. Integen deel, in zes jaar tijd is de omzet verdrie voudigd. In aantallen uitgedrukt: in 1974 gingen 30.000 pakketten de deur uit terwijl er het vorig jaar liefst 90.000 pakketten werden afgenomen door groot- en kleinverbruikers. Bij de 90.000 zijn niet de 35.000 Ahold pakketten geteld. Dat voor de levering van feestpakketten heel wat komt kijken, maakt Joke van Ruiten, manager Pakkettenservice AHGV, duidelijk. "Ruim een half jaar van tevoren maakt de Pakkettenservice zich al weer op voor de "komende" feest dagen. Met "kenners" binnen AHGV wordt de samenstelling van de stan daardpakketten en het assortiment be paald. Daarnaast worden natuurlijk de offertes van de leveranciers bekeken. Ook de fotograaf wordt reeds ingescha keld voor het maken van de foto's voor de aan groot- en kleinverbruikers te ver sturen folder. In augustus wordt de ver koop gestart en de showroom geïnstal leerd," aldus Joke van Ruiten, die uit hoofde van haar functie verantwoorde lijk is voor de pakstations, inkoop van de tweeduizend artikelen, verkoop en pre sentatie. Pakketten Zoals reeds eerder gesteld is er een aan tal standaardpakketten. "Deze zijn be doeld voor afnemers die per keer minder dan 150 pakketten bestellen. Degenen die boven dit aantal zitten, kunnen zelf hun pakket samenstellen. Wat betreft het St. Nicolaaspakket doet twintig pro cent dat en maar liefst vijftig procent van de grootafnemers stelt zelf het kerstpak ket samen." vertelt de heer Van Meer wijk. Hij voegt hier aan toe dat circa vijf tien procent van het totale klanten bestand naar de showroom in Breukelen komen om het pakket te kiezen, dan wel samen te stellen. Pak-van-je-hart actie Naast de genoemde 90.000 pakketten die in 1981 werden verzorgd, kwamen nog 35.000 kerstpakketten voor Ahold- medewerkers. Daarbij kwamen dan ook nog eens 130.000 pakketten ten behoe ven van de actie Pak-van-je-hart voor Polen. Voormalig directeur van AHGV, de heer J. Pieters, had de coördinatie van deze extra werkzaamheden op zich genomen. Op dit moment is de heer Pieters werkzaam bij Marvelo waar hij zich bezighoudt met speciale projecten. zorgd door sociale werkplaatsen in Die- men en Purmerend. De coördinatie hier van berust bij Ahold-medewerkers, die ter plekke aanwezig zijn. Doordat vorig jaar de produktie door de Polen-actie verdriedubbelde, werden tevens enkele andere loonpakbedrijven ingeschakeld en zelfs de filiaalhouders en medewer kers van Toko (die het in de winter maanden toch minder druk hebben) werden ingeschakeld om alles op lijd verzendklaar te hebben. Idee De heer Pieters: "Het idee van het geven van een kerstpakket werd in 1957 gebo ren. Onze afdeling reclame regelde destijds de particuliere verzoeken om .pakketten. De samenstelling ervan ge schiedde meestal door het filiaal, met behulp van de echtgenote van de filiaal- chef. Zij wist immers wat er in het pak ket diende te zitten! Later werd het om vangrijker en verhuisde het naar Zaan dam. Doordat de reclame-afdeling de grote hoeveelheid niet meer kon verwer ken, werd Grootverbruik ingeschakeld, ook al uit het oogpunt van de distributie. Deze had immers al contact met de grootverbruikers.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3