zomaarJIvan DE FILIALEN pagina 12 FLITSEN top en schotels e.d. Een mistroostige voormiddag. Een grauw wolkendek hangt laag boven de grijze Amsterdamse wijk Geuzenveld. De zoveelste regenbui barst los en glinsterende druppels springen op. Het winkelende publiek op het Lambert Zijl plein in de wijk kruipt weg achter hoog opgezette kragen en grote paraplu 's. Sommigen schieten met grote bood schappentassen "filiaal 1163" binnen. Daar, in die AH supermart, is het behaaglijk, druk en... gezellig. het altijd al leuk als ik met mijn ouders boodschappen ging doen in een winkel. Dat hele winkelgebeuren trok me op een of andere manier aan. Ik begon in een zelfbedieningszaak hier in Amsterdam en op 21-jarige leeftijd was ik de jongste ZB-bedrijfsleider. Ik voelde me in dit werk gewoon op mijn plaats. "Buitenstaanders" dachten er trouwens waarschijnlijk ook zo over want ze plaatsten mij in militaire dienst bij de Intendance." Piet Hoogendoom werd bedrijfsleider van een ZB-zaak aan de Marathonueg in Amsterdam en "dook" vervolgens het supermartwezen in. Hij werd onder meer bedrijfsleider van de supermart aan de Molukkenstraat in de hoofdstad. "Een tijdje terug ben ik er door ziekte vijf maanden uit geweest. Ik wilde qua zaak weer wat kleiner beginnen en ik greep de kans hier bedrijfsleider te worden met beide handen aan. Ik weet dat we er hier een fijne zaak van kunnen maken." De aanwezigheid van de nieuwe bedrijfsleider is zeker bij de ongeveer 45 medewerkers van het filiaal (part-time en full-time) niet onopgemerkt gebleven. Al was het alleen maar dat na zijn binnenkomst de kantine in een nieuw jasje werd gestoken. Een ruimte die wordt beheerd door de 19-jarige Esma Simsek uit Turkije. Gezeten vlak voor haar blinkende keuken zegt ze: "Zes maanden geleden ben ik hier gewoon eens gaan vragen of ze werk voor me hadden, nou en toen kreeg ik deze baan hier in de kantine. Eerst werkte ik veertien uur in de week. nu is dat 32 uur in de week geworden." Esma heeft het. als ze niet in de kantine staat, druk met typen. De heer P. Hoogendoorn "We doen ook erg ons best om er een fijne en gezellige supermart van te maken", zegt bedrijfsleider Piet Hoogendoorn in zijn kantoortje. "Ik moet eerlijk zeggen dat dit filiaal niet als het allerbeste bekend stond. Dat werd door verschillende factoren veroorzaakt. Ik zit hier dan misschien net vijf maanden, mijn gevoel en mijn ervaring leren me dat we hard op weg zijn er weer een echte fijne AH-zaak van te maken." En AH-ervaring, dat kan men de 38-jarige bedrijfsleider uit Zwaanshoek ("vlak bij Bennebroek. dat zegt de mensen meer") niet ontzeggen. Dit jaar is het al weer 25 jaar geleden dat Piet Hoogendoorn op de loonlijst van Albert Heijn werd bijgeschreven. Hij duikelt de start van zijn carrière op. "Ik vond fotografie, naaien en koken. Haar verloofde heeft net zijn dienstplicht in Turkije erop zitten, maar ze weet nog niet wanneer haar aanstaande man uit zijn geboorteland naar Holland komt. Ooit was Esma eens ziek en dus toog Piet Hoogendoorn naar haar ouderlijk huis om een ziekenbezoek af te leggen. Hij weet nog: "Vreselijk gezellig daar. We hebben gezellig koffie gedronken en je merkt dan gewoon dat Esma, ofschoon haar Nederlands nog niet echt vloeiend is, het hier heerlijk naar de zin heeft. En, dat vooropgesteld, wij zijn blij met haar hoor." De 19-jarige Harriet de Lange schuift ook even bij. Ze heeft sinds drie maanden de verantwoording over de broodafdeling en daarvoor werkte ze al twee jaar part-time in filiaal 1163. Ze verdeelt haar vrije tijd tussen "gezellig thuis televisie kijken" en haar vriend, die Esma Simsek beroepsmilitair is. "Hij komt uit Rotterdam en was eerst een correspondentievriend van mij, nou ja en straks gaan we waarschijnlijk trouwen. Huisvrouw worden. Maar ik zie m'n vriend natuurlijk niet elke dag. Ik zit graag thuis bij m'n moeder. Ik ben, zoals je dat noemt, een echte huismus. Ik houd van Marry Zweers (uiterst rechts Harriet de Lange televisiekijken, behalve van die quizen, daar moet ik echt niets van hebben." Haar afdeling heeft sinds enige tijd het buz-systeem gekregen, dat zoveel wil zeggen dat klanten de hele en halve, gesneden en niet gesneden broden zo uit de rekken kunnen halen. Harriet: "Voor elf uur moet alles in de rekken liggen, gesneden en ingepakt en zo." Terug naar het kantoortje van de bedrijfsleider. Onderweg legt Piet Hoogendoorn uit wat er onder zijn supervisie zoal veranderd is. "Die plannen om dingen aan te pakken lagen er voor een groot gedeelte natuurlijk al, maar omdat er geen vaste bedrijfsleider was werden die plannen toen in de ijskast gestopt. De groente- en broodafdeling zijn meer zelfbediening geworden. Minder wachtpunten dus. De administratie-ruimte is aangepakt, mijn kantoortje kreeg een opknapbeurt. Verder hebben we in de winkel een en ander aangepakt. Voor de klant moet het zo aantrekkelijk mogelijk zijn en enquêtes leren dat ze de zaak waarderen." Eenmaal in het kantoortje dwalen onze gedachten af naar de avond die komen gaat. Piet Hoogendoorn: "Vanavond ga ik tennissen, da's een van mijn hobby's. Tuinieren, dat mag ik ook heel graag doen." We worden "gestoord" door hoofdcaissière Marry Zweers, die haar "baas" een prettige middag wenst. Ze stelt haar vertrek op verzoek nog een kwartiertje uit. "Moeilijk? Fouten met geld? Ach, negen van de tien keer klopt het wel. Problemen lossen we altijd op. Ik vind het heerlijk om te werken. Vroeger stond ik op de markt, de Albert Cuyp. Ik heb, toen ik hier een aantal jaren geleden kwam, gewoon mazzel gehad. Dat huishouden de hele dag is niets voor mij. Huishouden alleen vind ik nutteloos. Ik werk nu dertig uur in de week. We hebben een gezellige ploeg, een fijne nieuwe bedrijfsleider, kortom het loopt lekker. Dat was het laatste jaar wel anders. Ik heb niets te klagen. We zijn een familie aan het worden." Piet Hoogendoorn betreurt het dat hij zijn rechterhand en sectorchef Ruud van Wingerden uit Langeraar niet voor kan stellen. "Ruud is hier assistent-bedrijfsleider en van huis uit onderwijzer. Maar hij is nu jammer genoeg ziek." Flitsen voldeed aan het verzoek van Piet Hoogendoorn en belde Ruud van Wingerden enkele dagen later op. "Onderwijzer? Ja, dat klopt", klonk het aan de andere kant van de lijn. "Als onderwijzer werken ging niet. Dat plan zette ik dus uit mijn hoofd, maar ik wilde toch met mensen werken en ik zocht wat vastigheid en zo werd Albert Heijn uiteindelijk een prima alternatief. Ik ben nu sectorchef en ik heb nog geen moment spijt van deze keuze gehad. Mensen vragen vaak of ik niet liever voor de klas wilde, maar dat idee heb ik al geruime tijd uit mijn hoofd gezet." De 26-jarige tafeltennis-liefhebber werd destijds op het "Albert Heijn-spoor" gezet door zijn schoonmoeder, die al als administratrice in het filiaal aan het Lambert Zijlplein werkte. "Mijn toekomst? Natuurlijk zou ik later wel ergens bedrijfsleider willen worden. Als ik me voorzichtig uitdruk ligt dat ook wel een beetje in de lijn der verwachtingen, maar voorlopig concentreer ik me op mijn huidige functie. En, niet te vergeten op mijn vrouw, want die is nu vijf maanden zwanger en het gezinnetje is erg belangrijk voor me. Ach, hier in Langeraar bij Alphen aan de Rijn bevalt het ons best. Veertig minuten in de auto zitten valt ook wel mee. Nee, terug naar Amsterdam om daar te wonen wil ik niet meer. De zaak wordt steeds beter, ik ben een tevreden mens." Piet Hoogendoorn tot slot: "We hebben het afgelopen jaar weer kerstpakketten uitgedeeld aan de medewerkers, maar met dit verschil dat we er meteen een gezellige avond van hebben gemaakt. Gewoon proberen een (werk)familie te zijn met elkaar. Nee, filiaal 1163 is weer op de weg terug." Ruud van Wingerden

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 12