'Plannen voor een sociale ombudsman' ;v -WU. LXX,.. "Prima stage bij Albert Heijn" De heer S. Roukema: Hay at en Gülhanin: FLITSEN Pagina 7 Reuma-patiënt Sjors Roukema werkt al enige tijd met tomeloze inzet en vol hartstocht aan de verwezenlijking van een van zijn idealen: een ombudsman voor gepensioneerde, wettelijk ar beidsongeschikte en langdurig zieke medewerkers. De 56-jarige Zaandammer, die zelf halve dagen op het bestanden Bureau werkt, heeft het idee dat een dergelijke financiële en sociale 'vraagbaak' in een behoefte zal kunnen voorzien. "Ja, wat staat me nu precies voor ogen? Kijk, uit ervaring weet ik dat WAO'ers bijvoorbeeld vaak in een isolement zit ten. Ze missen Ahold. Hun sociale con tacten zijn verwaterd en bij financiële problemen staan ze niet gelijk op de stoep. Ze voelen zich door welke oorzaak dan ook op een zijspoor gezet. Let wel, dat is zeker niet alleen de schuld van Ahold. Het bedrijf denkt logischerwijs aan continuïteit en daaruit vloeit natuur lijk voort dat Ahold zich soms moeilijk in de gedachten wereld van de min der- actieven kan verplaatsen. Ik zou daarom graag een ombudsman op het hoofdkan toor zien, een non-professionele man die allerlei vragen uit het land kan opvangen en doorspelen. Een centrale figuur, die makkelijk te bereiken is en die dicht bij het vuur zit." Contact De heer Roukema, al 33 jaar werkzaam bij Ahold, zegt dat zijn plan ondermeer werd geboren uit onvrede met de verde ling van een winstuitkering, waarbij vol gens hem actieve medewerkers bedui dend meer kregen. En voorts vormde het (sociale) isolement waarin minder- en niet-actieven zitten een belangrijke aan leiding voor het ontwikkelen van het 'ombudsmanplan "Ik heb vaak contact met bijvoorbeeld langdurig zieke medewerkers. Ik ken hun gedachten. Ze voelen zich de afdan kertjes. Verkeerd, verkeerd. Ze verwach ten ook teveel van Ahold. Maar het be drijf denkt gewoon anders. Minder- en niet-actieven moeten zelf ook bepaalde initiatieven nemen. Een man die bijvoor beeld gedeeltelijk arbeidsongeschikt is verklaard kan met zijn, noem dat dan maar restcapaciteit, nog best in bepaal de gevallen functioneren. In het buurt huiswerk of waar dan ook. De ombuds man kan hem helpen, kan hem daarbij een zetje in de rug geven. Kosten De heer Roukema is er van overtuigd dat de aan zijn ombudsmanplan gekoppelde kosten geen belemmering zullen vor men. "Het hoeft nauwelijks iets te kosten. Tussen twee haakjes, ik hoef het zeker niet te worden hoor. In het hoofd gebouw in Zaandam is vast een stoel vrij voor een man of vrouw, die de telefoon tjes opvangt van contactpersonen in het land, die op hun beurt de vragen van de doelgroep hebben opgevangen. Die om budsman kan direct gebruik maken van de sociale, bedrijfsmaatschappelijke en financiële diensten van Ahold. Het werkt drempelverlagend. Een en ander zou naar mijn mening gefinancierd kunnen worden uit bijvoorbeeld de ziekenpot, personeelspot, pensioenfonds en ook zou. ik noem maar een voorbeeld, aan elke Ahold-medewerker een kwartje kunnen worden gevraagd. Kijk, de vali de man van vandaag kan de invalide of mindervalide man van morgen zijn. De groep waar ik over praat staat er zo bui ten en via die ombudsman zou ze er weer een beetje bij getrokken kunnen worden." De heer Roukema was voor dat zijn ziek te zich jaren geleden openbaarde werk zaam als bedrijfsleider in een ZB-zaak en verhuisde daarna naar het hoofdkan toor. Leerde de gevoelswereld van de minder-actieven kennen en merkte dat ze in een soort niemandsland zaten." "Ik zal eerst te weten moeten komen of er behoefte aan zo'n iemand bestaat. Zeggen mensen "laat maar zitten" nou dan gebeurt er niets. Men zou me het kunnen laten weten door me thuis of op het werk op te bellen. Het plaatje is klaar, het moet alleen nog ingekleurd worden." Mensen die iets voor de ombudsmanplannen voelen kunnen bel len met de heer Roukema, Pharus 5, Zaandam, tel. 075-161370 of op het hoofdkantoor in Zaandam 075-592520 (tussen 11.00 en 16.00 uur). De twee stugiaires in het AH-filiaal Tegelen: Links de Turkse Gülhanin Geyik en rechts haar vriendin Huyal Boulaavoutt uil Marokko In het Tegelense Albert Heyn-filiaal aan het Raadhuisplein lopen de Turkse Gül hanin Geyik en de Marokkaanse Hayat Boulaayoun sinds september stage. Tot juni volgend jaar werken ze 's morgens in het filiaal en volgen 's middags onderwijs bij de plaatselijke huishoudschool. Een leuke en nuttige combinatie, vinden ze allebei. Gülhanin Geyik vertelt over haar erva ringen tijdens de eerste maanden van haar stage: "Ik woon nu zeven jaar in Nederland. De laatste zes jaar hier in Tegelen. Onze familie doet altijd de in kopen in dit filiaal. Het leek me heel aar dig werk. Daarom heb ik gevraagd of ik hier stage kon lopen. Daar heb ik geen spijt van. Ik wilde graag caissière zijn. In het begin was dat erg moeilijk. Ik durfde bijna niet alleen te werken omdat ik bang was fouten te maken." Door de be geleiding van hoofdcaissière mevrouw Kox-Grijseels was die aanvankelijke angst snel overwonnen. Gülhanin werkt nu vol zelfvertrouwen: "Het contact met de klanten is erg leuk. En ook de collega's zijn erg vriendelijk. Hayat en ik horen er echt bij." Wat ze na haar stage gaat doen is nog onzeker. Ze lacht verlegen: "Na dit jaar hoef ik niet meer naar school. Ik moet dan een baan zien te vinden. Ik weet niet of ik hier kan blijven, dat moet ik maar afwachten. Maar als het aan mij ligt. dan wil ik hier best hele dagen aan de kassa zitten." gemotiveerd Dat Gülhanin en haar vriendin Hayat zich echt thuisvoelen in het filiaal bewijst het feit dat ze in hun vrije tijd ook bij het wel en wee van de vestiging zijn betrok ken. Tijdens een avond over het "Klant gericht Denken en Handelen" zijn ze van de partij en ook bij de jaarlijkse Sint Nicolaasavond. De Marokkaanse Hayat vertelt: "We zijn hier echt ingeburgerd. Thuis vieren we ook Sinterklaas, vooral vanwege mijn broertje. Vorig jaar ben ik met vakantie in Marokko geweest. Dat was voor het eerst nadat we hier kwamen wonen. Ik wil best weer eens terug met vakantie. Maar daar wonen, nee hoor!" Hayat werkt samen met Paula Nelissen- Knapen in de sector houdbaar: "Dat is wel veel sjouwen. Maar ik kan goed met Paula overweg. Net als Gülhanin wil ik hier best volgend jaar komen werken als het kan. Je merkt dat de vaste klanten je kennen. De stage bevalt zo goed dat ik het soms jammer vind dat ik 's middags naar school moet." volleyball Hun buitenlandse afkomst vormt geen enkel probleem. De 17-jarige meisjes spreken vloeiend Nederlands. Hayat besluit lachend: "Zondag doe ik mee niet een volleyballtoernooi dat de filialen in de omgeving van Venlo houden. Ge traind hebben we niet, maar ik heb op school altijd veel aan volleyball gedaan. Dat zal best wel lukken."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 7