Energiebesparing kwestie van instelling AH en AC ontmoeten elkaar aan kerstdiner Initiatief in Reeuwijk een succes pagina 4 FLITSEN De gunstige verbruikscijfers over het eerste half jaar van 1981 schenken de heer B. Talsma voldoening. Ze waren immers te danken aan de door zyn afdeling uitgevaar digde energiebesparende maatregelen. Met een beetje goede wil wordt dit jaar het be oogde energiebesparingspercentage van 5 procent voor de totale AHSM's en AHZB's voor by gestreefd. "Maar", zo weet de heer Talsma, "er zal nog heel wat water door de Zaan moeten, wil de uiteindelijke doelstelling verwezenlijkt zijn." Zoekend in een stapel papieren zegt hij: "De bedoeling is dat wij in 1983 ten op zichte van 1979 ongeveer 25 procent op elektra willen bezuinigen en 20% op gas. Uiteraard is dat geen geringe opgave. Ruim de helft van deze percentages zul len we moeten realiseren door technische zaken als zuiniger koelmeubelen, nieuwe TL-verlichting en verbetering van venti latie. De andere helft moet komen uit een betere motivatie van de mensen. Licht op tijd uit doen, zorgen dat het niet teveel tocht, verstandig met koeling omgaan en dat soort maatregelen. Vooralsnog kunnen wij die gunstige energiebesparende lijn doortrekken naar boven, maar wij moeten de zaak warm houden, we moeten maandelijks de vin ger aan de pols houden: dat is in ieders belang." "Winst" Uit zijn hoofd rekent hij voor: "In 1979 bedroegen de energiekosten ongeveer 15,5 miljoen gulden. In 1980 zou dat, zonder de energiebesparingen, ongeveer 19,2 miljoen zijn geweest. Uiteindelijk kwamen wij uit op 17,4 miljoen. Dat le verde dus een "winst" op van 1,8 miljoen oftewel 9,4 procent. Het eerste jaar is al tijd het gemakkelijkste. Dit jaar zou er ongeveer 5 procent bij kunnen komen. Maar er is voor ons nog heel wat werk aan de winkel hoor." In 1978 werd Ahold door het energiepro bleem daadwerkelijk wakker geschud. Door de stijgende energieprijzen, die als flitslichten omhoog schoten moesten er preventieve maatregelen worden getrof fen. De koppen werden bij elkaar gestoken en dat resulteerde in allerlei acties die één gezamenlijk doel hadden: de post energiekosten naar verhouding terug brengen. De heer R. Talsma is hoofd van de afdeling TST (Trouble Shooting Team), onderdeel van de AHSM Operations. Hy houdt zich in die hoedanigheid onder meer bezig met het energiever bruik in de AH-supermarts. On langs verscheen een bespa ringsmemo van de afdeling en daaruit bleek dat de bespa ringspercentages van het eerste halfjaar 1981 t.o.v. 1980 bemoe digend waren, t.w. elektra abso luut 3,3% en gecorrigeerd 4,0%, terwijl die percentages voor gas 9,9 en 2,1 bedroegen. Beginperiode De heer Talsma haalt die beginperiode nog even in zijn herinnering terug: "Er kwamen posters en tien energieregels. Tal van dingen. Er moest wat gebeuren, dat begreep iedereen. De energieprijzen waren op hol geslagen. Wel, vroeger keek niemand naar de meterstand, dus werd in elk filiaal een energiecoördinator aangesteld; iemand die interesse heeft voor energie en het verbruik op de voet nauwelijk terugloopt hebben de speciale aandacht. Soms gaan medewerkers van de afdeling van de heer Talsma er wel eens kijken en constateren dan bijvoor beeld dat tijdens zomerse dagen het warmtegordijn bij de ingang van de zaak op de allerhoogste stand staat te "loeien". "Of dat mensen de celdeur niet hebben dichtgedaan. Dat soort din gen hoeft helemaal niet. Het is niet meer zoals vroeger. De schroeven moeten wor den» aangedraaid. De meesten begrijpen het gelukkig." Om de energie-problematiek ("80% van de energiekosten zijn voor elektra, de rest voor gas en olie") aan te pakken zijn er o.m. voor de energie-coördinatoren bijeenkomsten waar ook de SVEN, Stichting Voor Energiebesparing Neder land, vertegenwoordigd is. Bijeenkomsten "Die bijeenkomsten worden in het hele land gehouden. Er wordt daar van alles verteld over hoe de energiekosten ge drukt kunnen worden; men wordt als het ware weer opgeladen. De deelnemers aan dergelijke bijeenkomsten kunnen vervolgens de anderen in de filialen weer motiveren. Motivatie is ontzettend be langrijk. Onlangs hebben wij alle filialen een staatje gestuurd waarop de bijgeko men energieverbruikende apparatuur moet worden ingevuld. Het kan best, doordat er apparatuur is bijgekomen, dat het energieverbruik weer omhoog is gegaan; daar moet ook rekening mee worden gehouden. Wij kunnen dan door berekeningen en for mules kijken wat de werkelijke stijging of daling van het energieverbruik is ge weest. Tot nu toe mogen wij niet ontevre den zijn. Het gaat goed, maar we hou den de gestelde percentages als leidraad. We liepen destijds met die ontwikkelde plannen om het energieverbruik terug te dringen voorop en de afgelopen jaren hebben ons geleerd dat de mensen een stuk energiebewuster zijn geworden. Al leen, één ding houden wij ons altijd voor ogen: de klant mag nooit de dupe van de bezuinigingsdrang worden." volgt. We hebben een map "Energiebe heer" uitgebracht met daarin punten waarop gelet moet worden. Elke maand worden de meterstanden in de filialen opgenomen en wij krijgen die cijfers weer op ons bureau ter verwer king." Bij dat werk wordt de heer Talsma geassisteerd door de heer G. v.d. Wolf, die deze cijfers verder verwerkt, d.w.z. vergelijkingen maakt met vooraf gaande jaren, afwijkingen opspoort etc. "Kijk, december '81 kan een stuk kou der worden dan december '80. Dat beïn vloedt natuurlijk het energieverbruik. Met dergelijke wisselende weersomstan digheden moeten wij dus rekening hou den en daarom passen wij correctiefacto ren toe om de invloeden uit te schakelen. Je merkt dat de mensen er op gaan let ten. Het gedrag thuis en op de zaak loopt parallel. Wij kunnen zien waar het wel en niet goed gaat." "Loeien" Filialen waar het energieverbruik niet of In de keuken van het Reeuwijkse AC-restaurant wordt nog drif tig gedokterd aan een overheerlijke truffelbouillon met Madeira, als Ahold's wijnexpert A. ter Schure het 64-koppige publiek geboeid doet luisteren naar het gastronomische belang van een aperitief "Het tamelijk hoge alcoholgehalte van een aperitief", aldus de heer Ter Schure, "doet de bloedvaten verwijden en aldus het bloed sneller stromen. Het gevolg is dat de spijsvertering wordt geactiveerd en dus krijgen we trek." "Dat krijgen we zeker", fluistert een gast uit Gouda die met zijn broer en bei der echtgenoten naar Reeuwijk is geko men om voor het luttele bedrag van 37,50 een vorstelijk kerstdiner te nutti gen en zich tussen de diverse gangen door ook nog gratis tegoed te doen aan een bont assortiment van wijnen. Maat De man uit Gouda wordt overigens op maat bediend. Want zijn gefluister is nog niet verstomd of het voorgerecht ver schijnt ter tafel: een sierlijke compositie van plakken Ardenner ham en schijven honingmeloen, gecompleteerd met war me toast en roomboter. De bijbehorende wijn heet Sauvignon Blanc, die zoëven ook door de heer Ter Schure als een zeer geschikt alternatief voor de meer traditi onele aperitiefs was aanbevolen. Mocht nog niet duidelijk zijn waar het hier allemaal om gaat, dan even een kor te uitleg. Een gezamenlijk initiatief van de Reeuwijkse AC-manager Bart Geer- lings en een aantal AH-filialen in Alphen aan den Rijn, Gouda en Waddinxveen heeft in de afgelopen maand november geleid tot het organiseren van een aantal wijnproefavonden, gecombineerd met een vervroegd kerstdiner in een extra sfeervol gemaakt gedeelte van het AC- restauranl in Reeuwijk. De bedoeling was om de klanten kring van een aantal AH-filialen op deze wijze een aantal wijn- en diner-ideetjes aan de hand te doen in verband met hel komende kerstfeest. Imago Maar Geerlings voegt eraan toe dat het mes wat hem betreft aan twee kanten snijdt. "Een restaurant langs de weg. heeft culinair gezien, in Nederland een niet altijd even gunstig imago. Wij zijn steeds bezig dat, in onze ogen, waanidee weg te werken. Zo zoek je dan bijvoor beeld op een gegeven moment naar een medium om nieuwe klanten aan je te binden. Dat medium vond ik in de AH- filialen hier in de omgeving. Daar komen maandelijks tienduizenden mensen, dus daar moet je gebruik van maken. Tenslotte zijn we met z'n allen één grote familie." "We hebben dus de koppen bij elkaar gestoken en dat leidde tot het versprei den van folders en affiches in de diverse AH-vestigingen en het ondersteunen van de actie met advertenties in de regionale pers. Welnu, zo werd een prima stuk sa menwerking geboren van bedrijven die in wezen in eikaars verlengde liggen. Het is een groot succes geworden, want alle avonden zijn volgeboekt. Zodoende trekken wij nieuwe potentiële klanten aan, en voor de AH-winkels biedt dit al les de mogelijkheid om extra service te bieden en bepaalde artikelen te stimule ren." Service AH-filiaalchef Joop Broosens uit Wad dinxveen beaamt dit. "Het feit dat onze klanten hier tegen een absolute bodem prijs een kerstdiner kunnen nuttigen en er bovendien nog wat van opsteken ook, zien wij als een extra beetje "jus" bij je normale dienstenpakket. "Bovendien kunnen onze klanten de geschonken wij nen terugvinden in de winkels." Voordat er enkele gefrituurde tongfilets met een bearnaisesaus op het bord ver schijnen, introduceert de heer Ter Schu re nog een tweetal witte wijnen: een dro ge Muscadet ("de ideale viswijn") en zijn tegenhanger: de wat zoetere Moezelwijn Bernkasteler Kurfürstlay. "Eigenlijk een onmogelijke combinatie", doceert Ter Schure, "maar voor deze keer mag het. U moet name lijk zelf bepalen welke wijn u het lek kerst vindt. En een niet zo ervaren wijn drinker kan veel beter met een pro bleemloze Moezelwijn beginnen. Na ver loop van tijd zal hij automatisch een dro gere willen." Educatief Dezelfde uitleg gaat eigenlijk ook op voor het verschil tussen de gemakkelijk drinkbare Beaujolais Chateau Benevent en de iets moeilijker Bordeauxwijn Cha teau la Croix de Moulin, die bij het vleesgerecht (kalfsfilet roti) worden ge schonken. Als ook de diverse groenten èn aard- appelkroketjes de keuken hebben verla ten. wordt het gezellige en tegelijkertijd educatieve karakter van deze bijeen komst nog eens verhoogd door de ver schijning van chef-kok Piet van Strien, die alle gasten persoonlijk aan tafel nog even aanspreekt en ze desgewenst nog wat aanvullende informatie verstrekt. Nodig is dat eigenlijk niet, want als ook het vanille-ijs met verse bramen en nog een overheerlijk kopje koffie zijn veror berd. krijgen de gasten een overzichte lijk receptenboekje mee naar huis waar mee tijdens de komende feestdagen des noods het gehele diner kan worden nage bootst. Heel anders Van Strien heeft het overigens zichtbaar naar zijn zin. "Voor de mensen in de keuken is dit een heerlijke ervaring. Hautecuisine eigenlijk, en dus slooft men zich nog eens extra uit. Hetzelfde geldt voor de bediening. Je bent eens heel anders bezig." Een laatste compliment komt nog uit de mond van de eerdergenoemde gast uit Gouda. Aanvankelijk had hij nog gek scherend opgemerkt dat het hem ge ruststelde. dat de heer I er Schure ook gewoon mee at en mee dronk. Doch na afloop had hij spijt van zijn grap. "Dit was in één woord fantastisch", liet hij welen Wijnexpert A. ter Schure: en dus krijgen we trek... De keuken van AC in Reeuwijk: nu eens iets heel anders. Chef-kok Piet van Strien maakt een praatje met de gasten

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4