In- en verkoopfuncties AH samengevoegd Jacques Borel Catering bv wordt APCO bv BI-LO opent 129e vestiging Commentaar op onderzoek naar benzopyreen in koffie C. Sterk benoemd tot directeur Administratie Ahold FLITSEN pagina 3 Vier gelukkige prijswinnaars op bezoek bij hun bakker. Zo poseerden Tarek Hammouda, Joossien Nap, Anouk Pool en Jeroen Visser in de ontvangstruim te van Albro Bakkerijen Zwanenburg bv, toen zij ieder hun prijs (een fiets) mochten ophalen die werd gewonnen bij een kleurwedstrijd naar aanleiding van de Dag van het Brood op 8 oktober jl. Bij de versgroep van Albert Heyn geen aparte inkoop- en verkoopfuncties meer. Per 1 november houdt één commerciële afdeling zich met beide activiteiten bezig. Of. zoals commercieel-directeur K. Dorsman het zegt: "Geen vertragend overleg meer, dat bovendien de duidelijkheid naar binnen en naar buiten vertroebelde. Nu een voor iedereen doorzichtige, veel plattere organisatie." Er is geen enkele reden om koffie op de lijst van minder gezonde, laat staan van strikt ongezonde produkten te zetten. De paniek, die Koning Klant en Konsu- menten Kontakt onder koffiedrinkers hebben gezaaid, blijkt volkomen onge grond. De hoeveelheid benzopyreen (een kankerverwekkende stof) in koffie is nauwelijks meetbaar en vele malen klei ner dan bijvoorbeeld in sigaretten, bar becuevlees en uitlaatgassen. Ir. D.J. Mellema (hoofd van de afdeling ontwikkeling en kwaliteit van Marvelo) en ir. W. Eegerdingk (hoofd quality assu rance bij Albert Heijn) zetten dan ook terecht vraagtekens bij het nuttig effect van de publikatie van de consumenten organisaties. Zij worden daarin trouwens gesteund door reacties van onafhankelij ke deskundigen, die o.a. in het Che misch Weekblad en NRC Handelsblad spreken van "een storm in een kopje kof fie", en "nietszeggende laboratorium ex perimenten". Voor wie het 'verhaal' niet heeft gevolgd: half november meldden Koning Klant en Konsumenten Kontakt dat zij een on derzoek hadden laten doen naar de aan wezigheid van benzopyreen in koffie. Zij vonden de uitkomst daarvan zo alarme rend. dat zij in het vooruitzicht stelden bij de overheid te gaan aandringen op verdere stappen in het belang van de volksgezondheid. Resultaten Hoe zagen die resultaten er uit? In de 'gewone' koffie bleek 0,9 tot minder dan 0,5 microgram benzopyreen per kilo kof fie voor te komen en in de oploskoffie 1,7 tot 2,3 microgram. "Dat zijn getallen waarbij wij de nodige vraagtekens zetten," zegt de heer Melle ma. Zijn twijfel aan de juistheid van de cijfers baseert hij o.a. op het gebrek aan erva ring, dat het door Koning Klant inge schakelde laboratorium op dit gebied heeft. "Het gaat hier om zulke kleine waarden, dat allerlei factoren van buitenaf (de conditie van het laborato riumglas, de omgevingslucht, de gebruik te chemicaliën etc.) van enorme invloed kunnen zijn. Pas bij een onderzoek dat zich over enkele maanden uitstrekt, kan men bogen op de noodzakelijke erva ringsfactoren." Die twijfel van de heer Mellema wordt trouwens onderbouwd door het bewuste laboratorium zélf, dat toegeeft in gefil treerde koffie veel minder benzopyreen te verwachten. Het onderzoek is name lijk alleen gedaan op droge koffie. Be kend is dat zeker de helft van de schade lijke stof na filtreren in de koffiedrab achter blijft. Klein De deskundigen - o.a. van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers - ontkennen overigens niet dat er benzopyreen in koffie wordt aan getroffen. "Maar", zegt ir. Eegerdingk, "die hoeveelheden zijn zo klein, dat er van enige reden tot onrust of paniek geen sprake kan zijn." Hij wijst erop, dat gegevens van het ministerie van Volksgezondheid hebben aangetoond, dat wij gemiddeld dagelijks 1 tot 3 mi crogram benzopyreen via ons voedsel, 0,7 tot 2 microgram via de lucht en maximaal 0.2 microgram via drinkwater naar binnen krijgen. De hoeveelheid die we via koffie tot ons nemen blijft beperkt tot nauwelijks 1% van het totaal. "Een hoeveelheid, zo klein dat het een wonder is dat het nog kan worden aangetoond. Het gaat name lijk om een gewicht van 1 1.000.000.000 gram." Waarschuwing De heren Mellema en Eegerdingk willen niet de schijn op zich laden de zaak rond benzopyreen te bagatelliseren. "Maar in alle oprechtheid durven we zeggen dat koffie beslist niet kankerverwekkend is. Sigaretten, geschroeid barbecue-vlees, dat zijn wèl aantoonbare risicodragers", aldus Mellema. En Eegerdingk: "Er zal op een pak koffie nooit een waarschu wing komen dat het slecht is voor de ge zondheid. De mensen moeten veel méér aandacht schenken aan minder vet, min der suiker en vooral aan gematigd eten." Om de nieuwe organisatievorm bij de versgroep op waarde te kunnen schatten eerst een stapje terug in het verleden. Ahold koos in het begin van de zeventi ger jaren voor één centrale inkoop voor alle werkmaatschappijen. Een situatie die veel voordelen bood (bundeling van krachten, duidelijkheid voor de leveran cier), maar die ook nadelen had (ver schillende behoeften per werkmaat schappij. het ontbreken van één beslis singsbevoegd persoon). Het was dan ook niet verwonderlijk, dat vervolgens de inkoop per werkmaat schappij werd ingevoerd. Maar ook die structuur bleek in de praktijk niet voor honderd procent te voldoen. De heer Dorsman: "Als een vertegen woordiger van een leverancier bij onze inkoper kwam, kon deze alleen een beslissing nemen nadat er overleg met de verkoopafdeling had plaats gehad. Daarmee werd vaak een geweldige hoe veelheid tijd en energie verspild. Veel beslissingen werden pas na onnodige vertraging genomen." De heer Dorsman en inkoopdirecteur A. Elshof (inmiddels directeur van Aholds vleeswarenbedrijf te Wijhe) hebben hard op een integratiemodel gestudeerd en de praktische haalbaarheid en uitvoering stap voor stap met de betrokkenen door gesproken. "We zijn er anderhalf jaar mee bezig geweest en hebben goed ge luisterd naar de betrokkenen en onze mensen in de filialen en de leveranciers. In de nieuwe opzet willen we namelijk voorkomen dat de theorie de praktijk niet dekt." aldus de heer Dorsman, die De heer C. Sterk (40) is met ingang van 1 januari 1982 benoemd tot directeur Ad ministratie Ahold. Hij is sedert 1 september 1980 bij Ahold nv werkzaam en heeft vanaf deze datum de leiding van de concerndienst Admi nistratie Ahold. De heer Sterk was tot 1 september 1980 werkzaam bij Intradal nv te Amersfoort, waar hij de functie vervulde van direc- Feest in Asheville, een stadje in het Amerikaanse Zuiden. Daar vond name lijk op 21 oktober jl. de zgn. Grand Ope ning plaats van 129e vestiging van Bl-LO. Voorafgaand aan de opening werd een vanaf 1 januari verantwoordelijk is voor het totale in- en verkoopbeleid bij AH. De nieuw gevormde commerciële vers groep staat onder leiding van de heer T.D.H. den Hertog. Aan hem rapporte- De Raad van Bestuur van Ahold nv heeft besloten de naam van haar werkmaat schappij Jacques Borel Catering bv te wijzigen. De naamsverandering zal ingaan op 1 januari 1982. Gekozen werd voor de naam APCO bv (Albert Heijn Professio nele Catering Organisatie). De naamsverandering is nog een gevolg van de overname van 90% der aandelen door Ahold nv. Tijdens de onderhandelingen hierover met Jacques Borel International s.a., die teur Financiën en Administratie. De concerndienst Administratie Ahold verzorgt de functionele leiding en coördi natie van de administratie en admi nistratieve organisatie van alle tot Ahold behorende vennootschappen. Daarnaast verzorgt deze dienst de admi nistratie van een aantal tot het concern behorende detailhandelsondernemin gen aantal medewerksters van dit nieuwe fili aal op de foto gezet. Later was daar geen tijd meer voor, ge zien de lange rij wachtende klanten op de parkeerplaats. Gelukkig voor die groep werden zij bezig ren de managers van de afdelingen vlees waren. zuivel, brood en diepvries. Overigens is de bundeling tot één com merciële afdeling niet helemaal een ex periment bij AH. Bij non-food en groen te en fruit wordt al sinds 2 jaar volgens dit systeem gewerkt en volgens de heer Dorsman werkt het daar perfect. Toch zal het zeker nog een halfjaar du ren voor ook in andere afdelingen de in- en verkoopfuncties worden samenge voegd. Wel is zeker, dat dit gaat gebeu ren, maar het tempo ervan zal afhangen van o.a. bij de versgroep opgedane erva ringen. De heer Dorsman laat desge vraagd weten, dat het aantal banen door deze reorganisatie niet vermindert, maar dat wel verandering van inhoud zal optreden. in 1980 plaatsvonden, werd overeenge komen de huidige naam te veranderen. De overige 10% van de aandelen in APCO bv zijn in handen van OGEM nv. APCO heeft zich gespecialiseerd in het in opdracht beheren van restaurants in bedrijven, culturele centra en voedings diensten van instellingen. Momenteel zijn meer dan 100 projecten in beheer. Algemeen directeur van APCO is de heer A.C.C.M. van Meerwijk. De dagelijkse leiding berust bij de general manager de heer A.L.R. van Daele. gehouden door een aantal artiesten. Daaronder vanzelfsprekend ook de "wandelende boodschappentas", een van BI-LO's vaste bezoekers. ALBERT HEÜN PROFESSIONELE CATERING ORGANISATIE

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 3