Judokampioen Eric Bos: niet eenzijdig worden! Bedrijfsleider Cor Dieleman neemt na 42 jaar afscheid van Simon Bronzen medaille FLITSEN pagina 11 "Mijn man is de eerste bedrijfsleider van Simon die zijn pen sioen haalt", zegt mevrouw Dieleman. "Ja, en tegelijkertijd de laatste", spot haar echtgenoot, doelend op het voorstel Simon op te nemen in Albert Heijn. Een maatregel die het Haagse echtpaar trouwens al tien jaar geleden voorspelde en die zowel man als vrouw volledig ondersteunen. "We zijn er toen Ahold Simon de Wit overnam ook alleen maar beter van geworden", oordeelt Cor Dieleman nuchter. "Ja, laten we eerlijk zijn: het is toch fijn om tegen zo'n machtig concern als Ahold te kunnen leunen. Ik ben bang dat we het anders nooit hadden gered. Klare taal dus van een man die tweeënveertig jaar lang met hart en ziel voor Simon werkte en nu eindelijk van een welverdiend pensioen geniet. De heer en mevrouw Dieleman, tijdens de afscheidsavond, die door de mede werkers van het Simon-filiaal aan de Ambachlsgaarde in Den Haag voor hen werd georganiseerd. "Ik ben inderdaad de eerste SM- bedrijfsleider die als bedrijfsleider af zwaait", zegt hij nog eens. "Er zijn wel enige bedrijfsleiders van ZB-zaken ge weest, maar van een supermarkt nog niet. Dat schijnt zo'n zware taak te zijn, datje al vóór je pensionering een baantje krijgt waar je het wat rustiger aan kan doen." Wie daaruit concludeert, dat Cor Dieleman dus wel een mannetjesputter moet zijn wordt al snel met de neus op de feiten gedrukt. "Nou, ik moet zeggen dat ik het een stuk gemakkelijker heb gehad dan anderen, want mijn Vrouw werkte mee in de zaak. Die nam de hele administratie van me over en dat scheel de een heel stuk. Daardoor heb ik het waarschijnlijk zo lang kunnen volhou den." Zeeuw Dat zal best waar zijn, maar Cor Diele man is ook nog eens Zeeuw van huis uit, en dat zijn mensen die toevallig erg taai zijn. Vooral degenen die uit agrarisch milieu stammen, zoals Dieleman. Werkte eerst op het platteland, stond vervolgens twee jaar in de slagerij - met zijn broer - maar dat beviel toch minder en dus reageerde ook Cor toen er aan het raadhuis van Axel, in Zeeuws- Vlaanderen, een aanplakbiljet kwam te hangen: Simon de Wit vraagt flinke mensen. Het werd Hilversum. Twaalf gulden loon per week, met als taak bestellingen bezorgen bij de klanten. Dat deed Cor acht maanden. Vervolgens werd hij magazijnbediende. "Los spul bijvullen", zoals hij zelf omschrijft. "En als je dan vroeg klaar was mocht je men sen helpen in de winkel. Nou, dat was wat, hè!" Verkleed Hilversum betekende het eerste filiaal van de elf Simon-zaken waar Dieleman zou werken. De man die in zijn jonge ja ren nog tweede klas amateurs voetbalde heeft onvergetelijke herinneringen aan Haarlem, de stad waar zijn vrouw van daan komt. Hij zat er in de oorlogsjaren, toen alles op de bon was. Maakte er raz zia's mee. Zat ondergedoken, maar hield het ten slotte niet meer uit binnenshuis, dus ging ijlings in op het verzoek van zijn toenmalige chef om even naar de zaak te komen. Want de baas kon die zware olievaten in z'n eentje niet tillen. Cor Dieleman verkleedde zich als vrouw en stapte zo dwars door de stad zonder her kend te worden. Zelfs zijn eigen chef dacht nog: "Nou nou, wat een brutale vrouw om zomaar achter de toonbank te komen!" De nu gepensioneerde be drijfsleider van het Simon-filiaal aan de Ambachtsgaarde in Den Haag kan er nog smakelijk om lachen. "Maar ja", vertelt hij verder, "zo lang er sneeuw lag ging dat goed. Dan kon je wel met die winterjas en die bontmof over straat lopen, maar toen het begon te dooien werd het link. Ik liep daar nog steeds met die jas en met die bontmof, want m'n grote handen moest ik natuur lijk kwijt, en toen hadden een paar jo chies het in de gaten. Die riepen ineens: Hé, moet je daar eens zien!' Nou, toen ben ik er gauw mee gestopt. Toen ben ik op een goed moment gewoon zonder ver momming over straat gegaan. Kom ik de zaak binnen, roept m'n chef: 'Wat doe je nóu? Het is razzia man!' Ik zeg tegen hem: 'Niks van gemerkt." Bijna noodlottig Het drieste optreden werd Cor Dieleman bijna noodlottig. "Op een goeie dag zie ik ineens een Duitser die een jongen voor zich uit drijft. Nou, hij ziet mij ook. dus een brul, en toen moest ik ook voor die spuit uit lopen. Maar die jongen had uit slag en daar waren ze als de dood voor, dus die moest eerst gekeurd worden. Ik buiten wachten. Wil die Duitser een si garetje opsteken, maar hij had geen vuur. Dus ik geef een vuurtje. Komt-ie naast me zitten. Of ik niks te eten bij me heb, want hij verging van de honger. Toen dacht ik ineens aan dat stukje kaas dat ik uit de winkel meegenomen had. Ik pak het uit mijn zak en geef het. Zo liet- ie me gaan. En die andere jongen heb ik Wat het voor gevoel geelt, nationaal jeugdkampioen judo te zijn? De blauwe ogen van Eric Bos beginnen te stralen. "Nou", zegt hij, "een héérlijk gevoel; je zou zo de trainer wel om zijn nek willen vliegen!" De scholier uit Bovenkarspel - laatste jaar atheneum - heeft er dan ook lang genoeg voor getraind. Liefst twee keer in de week 's avonds naar de centrale training van de Oranjeselectie, eerst in Gouda, later in Utrecht, en dan ook nog eens de club. Mag je dan blij zijn? "Hier in de zaak", zegt hij, "heb ik allerlei leuke reacties gehad van klanten. Dat krijg je in zo'n kleine ge meenschap. Zelfs van mensen van wie ik het helemaal niet had verwacht." toen ook vrij gekregen. Neem de kleine straatjes, zegt die Duitser tegen me, en laatje voorlopig niet zien." Waardering Praten met Cor Dieleman is vooral luisteren naar een boeiend verteller die zich altijd voor ogen heeft gehouden dat je als ondernemer kan verzinnen wat je wilt, maar dat het er in eerste instantie om gaat de klant binnen te krijgen en dat het daarna aan je eigen omgang met de mensen ligt of ze terugkomen of niet. En altijd meewerken in de zaak, dat sti muleert het personeel, is zijn uit gangspunt. De klant stelt het op prijs, zo is zijn ervaring, wanneer je belangstel lend informeert naar een ziek kind of een complimentje geeft omdat de klant zo'n leuk japonnetje draagt. Maar het moet wel geméénd zijn. Dat de klant zo iets waardeert heeft hij vlak voor het af scheid ervaren. Toen stapte plotseling een delegatie van tien klanten binnen om de vertrekkende bedrijfsleider te overla den met geschenken. Allemaal betrek king hebbend op de tuin, die hij tot zijn grote vreugde nu eindelijk tot zijn be schikking heeft. In Maarssenbroek, om precies te zijn. Eric in volle actie Eric Bos, negentien jaar jong, steekt zijn verhaal af in de kantine van de Albert Heijn-supermart in Enkhuizen, waar hij als part-timer werkt. Het waarom van die bijbaan is duidelijk. Zakcentje ver dienen. Toch noemt Eric een tweede aspect: "Wanneer je alleen maar met school en judo bezig bent is je wereld wat klein. Ik wil me graag zo breed mogelijk oriënteren. Weten wat er in de maat schappij nog méér te koop is. zodat ik niet met lege handen sta wanneer het in de sport fout mocht gaan." Sportleraar De geboren Amsterdammer, die al vele jaren terug met zijn ouders naar West- Friesland verhuisde, is heilig van plan sportleraar te worden. Goed, hij weet dat de belangstelling voor een plaatsje op de Academie voor Lichamelijke Oefe ning ongelooflijk groot is. en dat hij best zou kunnen worden afgewezen, maar dat is nog geen reden om zijn ideaal bij voorbaat op te geven. "En anders pro beer ik het gewoon via de sport", zegt de jongen die nu zijn klasgenoten op het atheneum soms al wat judolessen geeft. Dat gebeurt tijdens het sport-uur. Afknapper In zijn vrije tijd worstelt hij ook hele boe ken over sportvoeding door, het brom mertje werd ingeruild voor een fiets -"Graag zo hard mogelijk rijden" - en verder leert hij natuurlijk veel van de vi deobeelden. Plus de tegenvallers die hij in zijn nog jonge leven al kreeg te slik ken. Grootste desillusie was zijn vroegtij dige uitschakeling in het Europees jeugdkampioenschap, vorig jaar. "Ik zat in de poule met een Rus, een Oostduitser en een Fransman. Tegen die Fransman dacht ik nog een kans te hebben, maar die werd later de kampioen. Nou, als je dan een heel jaar naar zo'n toernooi hebt toegewerkt en je komt niet eens door de voorronde dan is dat een behoorlijke afknapper!" Bestuur Voor Eric Bos was het tegelijkertijd een stimulans om zich met wat meer aspec ten van het leven bezig te houden. Weg uit dat benauwende kringetje van alléén maar-judo. Zo belandde hij bij Albert Heijn. waar versterking van de vulploeg werd gevraagd. Eric beperkte zich niet tot zijn werkzaamheden op de vaste don derdagavond, maar stelde zich ook ver kiesbaar voor het bestuur van de zeer ac tieve personeelsvereniging. Pas nadat ge bleken was, dat hij onvoldoende tijd voor een dergelijke functie kon vrijmaken, en dat het toch eigenlijk wel lastig voor de besluitvorming was. zo'n bestuurslid dat in principe alleen maar op donderdag avond beschikbaar is, trad hij af. Teke nend voor de positieve instelling van Eric is het echter wel. Blessure Nederlands kampioen worden is op zich al een hele prestatie, maar zeker nadat je wekenlang met een knieblessure hebt ge sukkeld. "Ik stapte met pijn in mijn knie de mat op tijdens de Noordhollandse kampioenschappen die als selectie gol den", zegt hij, "maar dat ging prima. Ik had nergens last van en kwam er met vlag en wimpel doorheen. Nou, op de na tionale kampioenschappen had ik geluk, want al mijn partijen waren na ongeveer een minuut afgelopen, terwijl Gevers - mijn gevaarlijkste tegenstander, die ik in de halve finale tegenover me kreeg - steeds de volle tijd had moeten werken. Hij wint door z'n tegenstander op condi tie te pakken. Ik moet het meer van tak- tiek en slimmigheidjes hebben." Medewerking In de finale zegevierde Eric Bos over Maas. Na jarenlang nét tegen de natio nale titel aan gezeten te hebben pakte hij nu eindelijk het goud. "Dank zij m'n trainers", voegt hij daar pijlsnel aan toe, "Hans Meester op de club, hier in Enk huizen, en De Korte uit Rotterdam bij de selectietraining." Bedrijfsleider Tromp, die de redactie van Flitsen op deze prestatie van zijn part-time medewerker attendeerde, vraagt attent of de medewerking van de school nog moet worden genoemd. Haastig knikt Eric Bos. Oké, er zijn leerkrachten bij die het niet zo leuk vinden wanneer hun pupil een les moet missen, als gevolg van alweer een toernooi, maar hij krijgt toch steeds weer alle mogelijke medewerking. Ook al daarom wil hij zich graag blijven openstellen voor andere mensen in de maatschappij, ook al zijn het dan géén judoka's. Een jongen die er wel komt! Onlangs vernam de redactie van Flitsen dat Eric tijdens de Euro pese Jeugdkampioenschappen - begin november gehouden te San Marino - de bronzen medaille veroverde. Proficiat!

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 11