Maria bevalt het wel hier in Nederland AH koek- en snoep winkeltje in nieuw jasje AH MEDEWERKER ROB VAN TERGOUW VOOR EEN BRIEFKAART OP DE EERSTE RANG van tergouw FLITSEN pagina 9 Die eerste juni van het jaar 1970 zal Maria Delgado niet gauw vergeten. Ze was amper elf dagen in Nederland - waar al twee getrouwde broers woonden - en maakte haar opwachting bij Ahold. Op de dropafdeling van Marvelo, om precies te zijn. Wél gezellig, maar nou niet direct het schoonste werk dat een jonge vrouw zich kan voorstellen. Ik kom s avonds thuis vertelt ze, "vraagt mijn schoon zusje: én hoe heb jij het gehad vandaag? Nou, ik barst daar in tranen uit! Ik heb gehuild gehuild vreselijk! Ik zeg: ik ga terug naar Portugal. Maar ja, teruggaan kon niet, en de volgende ochtend ben ik maar weer gaan wer ken, want ik dacht: je wou toch zo graag op eigen benen staan? Dan moet je ook doorzetten. Nou ja, een maand later had ik nergens meer last van. verdische Eilanden misschien eer restaurantje-of-zo willen beginnen Daarginds is dat heel wat eenvoudi ger dan hier, omdat Nederland ni eenmaal papieren en kapitaal vraagt Zelf heeft Maria zo af en toe maai vlagen van heimwee, al duren zulk» buien meestal een maand. Het gekk» is alleen, dat ze na drie weken vakan tie alweer naar haar huisje in Zaan dam verlangt. Met een van de buur vrouwen daar heeft ze ook al alleraar digst contact kunnen opbouwen. Toch begint telkens weer dat gevoel van heimwee te knagen. "Immigran ten hebben het echt niet zo makke lijk", zegt Maria Delgado. Het komt er weliswaar niet met zoveel woorden uit, maar vooral op hoogtijdagen - en "Het was er trouwens een hele fijne afdeling. Wel smerig werk, je ogen. je neus. je mond alles kwam vol te zitten, maar erg gezellig. En ik had het geluk, dat ik al gauw een Neder lands meisje als vriendin kreeg, waar door ik vrij snel de taal leerde spre ken. Daarnaast was er op de afdeling ook een Kaapverdiaans meisje die mij precies vertelde wat alles was en hoe het er bij Ahold toe ging. Ze is jammer genoeg later naar Tilburg verhuisd en sinds die tijd heb ik eigenlijk geen echte vriendinnen meer. Hele fijne collega's, dat wel, maar geen vriendin met wie je alles kan bepraten." vrolijk Eenzaam voelt Maria Delgado zich desondanks niet. Getrouwd met een landgenoot van de Kaapverdische Ei landen - kolonie van Portugal - die al langer bij Ahold werkte, en volledig opgenomen in de lokale gemeen schap. Na drie jaar drop kwam ze trouwens in het personeelsrestaurant van Marvelo terecht en vooral aan de kassa zijn daar heel wat gezellige babbels met andere mensen moge lijk. Maria houdt van praten, is uit vrolijk hout gesneden - om het eens anders te formuleren - en voelt zich Rob (24) is de collega, die meedeed aan de laatste aflevering van de tv-filmquiz "Voor een briefkaart op de eerste rang." We spreken Rob een dag na de opname en hij heeft nog een beetje de pest in. Zijn optreden is namelijk niet zo'n suc ces geworden, vertelt hij met een zuur lachje. "Ik heb zwaar verloren, met 1400 tegen 500 gulden. Dat kwam vooral door de zenuwen. Mijn tegenstander, Frans van Eersel uit Antwerpen, deed al voor de vierde keer mee en voor mij was het de eerste maal." /egt Rob. "Vooral in het begin ging het slecht met me. Op een ge geven moment stond het zelfs 700 tegen 100 in mijn nadeel. Maar gelukkig heb heel erg op haar plaats bij Ahold. Ook al omdat ze buitengewoon goed Nederlands spreekt, bijna accent loos, en het hier in alle opzichten beter vindt dan op de Kaapverdische Eilanden of in Portugal, waar ze twee jaar als hulp in de huishouding, later kookster, in een sjieke villa werkte. tegenvaller Dat laatste beeld stond haar eigenlijk voor ogen toen ze richting Nederland toog. "Ik dacht dat iedereen hier hele mooie badkamers had, en dat ieder een telefoon had maar dat was niet zo. Dat viel me wel tegen. Toen ik hier voor het eerst was zei ik tegen m'n schoonzusje: ik wil douchen, en toen zag ik een hele gewone douche. Daar had ik me wel iets anders van voorgesteld. Net als in Lissabon." Maria geeft echter onmiddellijk toe, dat hier in Nederland geen echte ar moede heerst, zoals dat op de Kaap verdische Eilanden en in Portugal zo hier en daar wel degelijk het geval is. zelfstandig Drieëntwintig was ze toen moeder thuis te horen kreeg, dat Maria geen zin had nog langer geld te vragen wanneer ze kleren wilde kopen, en dat ze dus ging werken. In haar ge- ik het tegen het eind nog wat kunnen op halen." Rob. die zich sinds een jaar of zeven se rieus in films interesseert, had zich ruim anderhalf jaar geleden voor de quiz op gegeven. "Een tijdje geleden ben ik al een keer bij een opname geweest, als re servekandidaat voor als een ander niet komt opdagen. Maar nu was het menens en dat viel dus niet mee. Als je rustig thuis zit, lijkt het een stuk gemakkelij ker." De opnamen duurden een hele dag. "Je wordt geschminkt en ze leggen je hele maal uit, wat je wel mag zeggen en wat niet. Ik mocht bijvoorbeeld de naam Albert Heijn niet noemen, daar moest ik Maria Delgado boorteland bestaan zowat geen ba nen - bijna iedereen werkt daar als kleine zelfstandige - dus reisde Maria ten slotte naar Lissabon. Ze moest echter heel lang praten voor moeder bereid was het geld voor die overtocht op tafel te leggen. Als weduwe vond ze het des te bezwaarlijker dat spruit nummer zoveel - "Ik kom uit een ge zin met zeven kinderen", vertelt Ma ria - naar het buitenland zou vertrek ken. Wel begrijpelijk, want in de der tien jaar dat ze nu al weg is heeft Ma ria slechts twee keer haar moeder kunnen opzoeken. De reis is veel te kostbaar. De oude vrouw is echter niet bereid in Nederland te komen wonen. heimwee Maria's man praat soms wel over een terugkeer. Hij zou dan op de Kaap- "een grootwinkelbedrijf" van maken", aldus de filmhobbyist. Rob, die nu een half jaar in de Poortstraat werkt, nadat hij eerst in een ander AH-filiaal in de stad had gestaan, is de laatste zeven jaar elke week één of twee keer naar de bioscoop geweest. "Het begon als een gewone hobby, maar het is toch steeds meer een manie gewor den. Ik lees alles wat ik kan vinden over film. Boeken, recensies in kranten, tijd schriften, ik verzamel foto's van filmac teurs, noem maar op." Zijn collega's in de zaak vinden het wel leuk, dat Rob heeft meegedaan aan de tv-quiz. "Ze dachten eerst dat ik een grapje maakte, toen ik het ze vertelde, maar ze waren later toch wel enthou siast. Natuurlijk zijn ze niet zo erg in films geïnteresseerd als ik, maar bij die dan zeker met Kerst - zal het echt paar Delgado zijn familie missen. "Wij vieren dat altijd op de avond van de 24e". licht ze toe. "De 25e is eigenlijk al een hele gewone dag, en de 26e ja, die is bij ons eigenlijk helemaal niks." Sinterklaas? Dat woord brengt een nieuwe herinnering boven: "Ik heb voor Zwarte Piet gespeeld! De kinderen dachten, dat ik het écht was. Ik sprak Spaans. Ja, dat was heel erg leuk." idee Over leuk gesproken: de naaimachi ne is haar grote liefde. Kleren ont werpen voor zichzelf, patronen teke nen, en dan zelf alles in elkaar zetten is haar uitgesproken hobby. Ontwer pen voor boetieks? Ze vindt het een prima idee, heeft daar nog nooit zo bij stilgestaan, maar durft niet goed naar binnen te stappen. Wat zullen die mensen wel niet denken? "En dan die taal. Stel je voor dat ik niet begrijp wat ze precies bedoelen. Lijkt me toch wel een beetje eng. En bij ons op de Kaapverdische Eilanden denken ze gauw dat je wilt opvallen. Dan vinden ze je een uitslover. Ik heb nü al het een en ander te horen ge kregen toen ik vertelde van dit inter view proefopname zijn er toch een paar colle ga's meegeweest. Gisteren heb ik mijn ouders meegenomen, die hadden zo'n studio nog nooit van binnen gezien. Het gaat daar trouwens streng aan toe. We moesten ons allemaal legitimeren, an ders kwamen we er niet in," aldus de Utrechter. In ieder geval heeft Rob aan zijn televisie-avontuur 500 gulden over gehouden. Daarvoor heeft hij al een bestemming. "In januari ga ik op vakantie naar een vriend van me, die in Zuid-Afrika woont. Dus dat geld kan ik heel best ge bruiken. Trouwens, je moet niet denken dat het nu is afgelopen met mijn hobby, hoor, ondanks die zware nederlaag. Ik blijf me gewoon voor films interes seren." Het Albert Heijn filiaal aan de Amster damse Helmholtzstraat is een van de eerste winkels die voorzien werd van een koek- en snoepwinkeltje, volgens de definitieve versie. Deze "winkel-in-een- winkel" wijkt dermate af van de traditio nele presentatievorm in de overige filialen, dat Flitsen besloot te gaan pra ten met de geestelijk vader, de heer Dick Onrust, verkoopleider kruidenierswaren. "Ja. hoe ontstaat zo'n idee? Klanten hebben bijvoorbeeld wel brood en bleek middel op hun boodschappenlijst staan, maar koek- en zoetwaren zijn meestal zg. impulsaankopen. Men is van te vo ren niet van plan die te kopen, maar besluit daartoe pas in de winkel. Ik voelde dat impulsaankopen gestimu leerd zouden kunnen worden door de presentatie te verbeteren. Prijs is dan ten opzichte van de presentatie van onder geschikt belang. Het eerste idee werd uitgewerkt en op proef aangebracht in fi lialen in Nuenen, Eindhoven en Leider dorp. De resultaten in die winkels waren verrassend. Naar aanleiding van de erva ringen in de winkels werd in samenwer king met de Dienst Technische Projecten en Ahead een definitieve vorm gekozen. Alles werd goed doorgepraat. Vooral bij impulsaankopen is de sfeer erg belang rijk: je moet zorgen voor een goede kleu rencombinatie, juiste inventaris etc. Het uiteindelijk resultaat kwam dus in de Helmholtzstraat te staan." Daar kwam enkele weken geleden een koek- en snoepwinkeltje dat duidelijk verschilt van soortgelijke afdelingen in de overige filialen. Rollen drop, repen e.d. liggen niet langer in kille ijzeren vakken, maar zijn nu te vinden op iets schuin gelegde "warme" planken. Aan het einde van de stellingen werden ook ronde hoeken aangebracht waar door de artikelen nog beter gepresen teerd konden worden. Het licht werd aangepast en, tot slot, werd veel pastel- kleurig hout aangebracht. De eerste reacties van de klanten zijn erg enthou siast. Bedrijfsleider N. Buis: "Het is een prachtig strakke straat geworden die de kooplust van de mensen wekt. Uit eigen ervaring kan ik zeggen dat het ook om- zetvergrotend werkt. Het is net wat de heer Onrust zegt, de verkoopmogelijk heden waren vroeger niet voor de volle honderd procent uitgebuit. Nu wel en de klanten geven daarvoor een blijk van waardering!" Voor het einde van dit jaar zal een tiental supermarts van dit zoetwarencon- cept worden voorzien: in 1982 zullen nog meer winkels volgen. Als we op de afgesproken tyd, 's middags om vier uur, binnenstappen by het AH- filiaal aan de Poortstraat in Utrecht, blijkt dat we eigenlijk erg ongelegen komen. Rob van Tergouw heeft handenvol werk achter de kassa, want het is erg druk, zo ach ter in de middag. Toch heeft hij wel even tijd voor ons.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 9