Pensionering is geen vakantie" Alternatief jubileum Kinderbijslag 1982 Diefstal.balans BAN DE BOM! Dankbetuiging Cursus 'Pensioen in zicht' "Wijnetiket met persoonlijke opdruk" In Memoriam pagina 8 FLITSEN Jongens kom, Ban de Bom, Ban hem met z'n allen. Ban de Bom, En voorkom Nu-kléé-jère knallen, Dring hem t'rug, 't Gaat te vlug, Als we weer gaan strijden. 't Is de wens, Dat de mens Lekker LANG kan lijden. Wees niet stom, Ban de BOM! Denk om onze lijven. Doe je best, Houd de REST! De OORLOG kan dan blijven. Heintje Rozgntje Alberto geschenk-idee Met het oog op de komende feest dagen zijn de Alberto slijterijen nu al van start gegaan met een service die haar klanten straks de mogelijkheid biedt op originele wijze uit de (cadeau-)hoek te ko men. Bij aankoop van minimaal 24 fles sen Rode Bergerac of Witte Bor deaux - beide zgn. Appellation Contrölée-wijnen uit Frankrijk - bestaat nu de mogelijkheid etiket ten te leveren met persoonlijke opdruk. Een gevoel van vage ongerustheid sluipt bij veel mensen binnen als de pensioenleeftijd dichterbij komt. Sommigen willen nog wel eens vluchtig over de "pensioenmuur'' heenkijken, de meesten willen en durven echter de nieuwe levensfase, die op doemt, nauwelijks onder ogen te zien. Velen tasten verx'olgens na de laatste handdruk van het bedrijf, in het duister. Ze zijn in een stuk niemandsland terecht gekomen, waarin sommige zekerheden onzekerheden zijn geworden en waarin allerlei sociale contacten, opgedaan in de werkkring, voor een groot deel zijn verbroken. "Mensen hebben in hun werk vaak ge noeg afleiding om zich niet met hun pen sionering te hoeven bezig houden. Ze schuiven dat onbekende toekomstbeeld maar wat gaarne voor zich uit," zegt de heer A. Goedee in zijn werkkamer in het hoofdkantoor in Zaandam. Hij doet er maatschappelijk werk en één van zijn taken is oudere werknemers voor te bereiden op en vertrouwd te ma ken met de periode die achter de pensio nering ligt. Uit hoofde van zijn functie is de Krom- menieër zeer nauw betrokken bij het project "pensioen in zicht." Dit project werd een aantal jaren geleden, naar aan leiding van uitlatingen van pas-gepen sioneerden, opgezet door vormingswer kers en vakbonden in nauw overleg met bedrijven. Bedoeling van de door het project "pensioen in zicht" ontwikkelde activiteiten is mensen daadwerkelijk op hun pensionering voor te bereiden. "Eigenlijk zou je vanaf je veertigste jaar moeten denken hoe je na je pensionering je tijd gaat invullen. Niemand wil toch aan het oud worden denken? Bij Ahold krijgen de mensen in hun 61e levensjaar een brief waarin we vragen of ze met hun levenspartner, deel willen nemen aan de cursus "pensioen in zicht". We schrijven jaarlijks ongeveer 30 mensen aan en on geveer 35 procent reageert. Nu heb ik het alleen over Ahold hoor. Er zijn mo gelijkheden om 5 dagen ergens intern de cursus te doen, of 3 dagen intern en een aantal plaatselijke. De mensen krijgen voor die dagen het zogenaamd 'educatief' verlof. De nood zaak wordt door het bedrijf onderschre ven. Op zo'n vormingsinstituut of Volksuni versiteit gaat het niet om het leren zoals we dat vroeger op school kenden. Het gaat om dingen die een aankomende ge pensioneerde wel een beetje weet en die een ander nog eens kan verhelderen en op een rijtje kan zetten. Kijk, voor velen die aan het project deelnamen was de pensionering geen probleem, maar stee vast bleek dat ze blij waren het te hebben meegemaakt. Maar goed, het staat iedereen vrij om mee te doen." vrije tjjd De ervaring van de heer Goedee leert dat vele pas-gepensioneerden na het beëindi gen van hun werk in een diep gat vallen. Als mensen eenmaal over de finish van de lange arbeidsweg gaan, dan wordt bijvoorbeeld vakantie een belangrijk gespreksonderwerp. "Mensen krijgen een zee van vrije tijd. Ze gaan meer met vakantie, vertellen over de vakantie die net achter de rug is en laten al doorsche meren waar de volgende naar toe gaat. Begrijpelijk. Kijk, mensen met een in tensieve baan kwamen er in hun, zeg maar gemakshalve actieve, periode niet aan toe hobby's aan te leren. Denken daar niet aan omdat hun werk gewoon erg belangrijk is. Ze werken met het idee: ik word niet oud, onbewust dan." problemen Mensen die voorgoed het werk neerleg gen krijgen volgens de heer Goedee met twee essentiële problemen te maken. "Eerst is er het financiële probleem. De mensen krijgen nu plotseling pensioen en AOW. Dat is al anders. Maar na verloop van tijd steekt het sociale probleem de kop op. Ik noem maar wat, relaties en daar mee gespreksstof, vallen weg. Laat ieder een maar eens naar zichzelf kijken hoe vaak hij over zijn werk, bewust of onbe wust. praat. Heel wat hoor. Werk is van grote invloed op het gezinsverband. Je valt plotseling veel meer op jezelf en je levenspartner terug. In het sociale leven ben je een ander iemand, je bent tegen wil en dank een oudere, een bejaarde. Opvallend is dat mensen tegenwoordig veel meer de be hoefte hebben zich te oriënteren op het ouder worden dan vroeger. De bejaarde van 1981 is ook heel anders dan de be jaarde van 1940. De maatschappij is na tuurlijk ook gewijzigd. Werknemers, die aan de activiteiten deelnemen, krijgen doorbetaald verlof. De heer Goedee: "Voorlopig zullen het niet meer dagen worden. We gaan in op alle problemen waar ouderen tegenaan kunnen lopen maar ook behandelen we de mogelijkheden die je als oudere hebt om nieuwe dingen te gaan doen. We vin den dit werk noodzakelijk. Ouderen hebben het recht op een stukje begelei ding voordat ze hun derde levensfase binnenstappen. Pensionering is geen vakantie." Mengen die meer willen weten over de periode na hun pensionering, het project "pensioen in zicht" en de mogelijkheid activiteiten van het project te bezoeken kunnen bellen met de heer Goedee, tel. 075-592545. Dankbetuigingen 25-jarig zakenjubileum J. de Ridder. Albert Heijn-Vlaardingen G. Haar. Sterovita-Dordrecht W. Schruijer, Albert Heijn- Haaksbergen 25-jarig huwelijk Heer en mevrouw Blomsma, Albert Heijn (fil. 1222) - Oss Heer en mevrouw G. Hoogland, Albert Heijn (fil. 1133) - Zaandam 40-jarig huwelijk Heer en mevrouw S. Meijn, Zaandam Heer en mevrouw J.B. Koppen, Amster dam Mede namens mijn vrouw, wil ik direc tie. personeelsfonds en collega's hartelijk dank zeggen voor de betoonde be langstelling, bloemen en cadeaus welke ik bij mijn jubileum en afscheid mocht ontvangen. J. v.h. Kaar, Timmerwerkplaats DTP, Zaandam Op 8 oktober jl. overleed in de leeftijd van 72 jaar de heer G.J.JANSEN gepensioneerd medewerker Mees ter Wijhe. Op 23 oktober jl. overleed in de leeftijd van 78 jaar de heer G. J. SCHUILING gepensioneerd medewerker Mees ter Wijhe. Mogen zij rusten in vrede. Mede namens mijn man wil ik de Raad van Bestuur, directie en collega's bedan ken voor alle belangstelling, cadeaus en enveloppe, welke ik bij mijn pensione ring mocht ontvangen. Mw. A.M. Dalhoeven, Enschede Van de afdeling personeelregistratie ontvingen wij de vol gende mededeling: Degenen die in 1982 voor kinderbijslag in aanmerking ko men, dienen zelf voor de desbetreffende lijsten te zorgen. Deze lijsten zijn t.z.t. verkrijgbaar bij de Postkantoren of Raden van Arbeid. De volledig ingevulde lijsten kunnen dan bij de Raad van Arbeid worden ingediend op de navolgende data: le kwartaal 1982, vanaf 1 februari 2e kwartaal 1982, vanaf 1 mei 3e kwartaal 1982, vanaf 1 augustus 4e kwartaal 1982, vanaf 1 november. Er waren eens twee dames bij ons in de zaak 'T was vakantie en ze pleegden een kraak Maar het was voor hen een grote flop Verkoper Clemens had het gezien en zat er bovenop Hij gaf de bedrijfsleider toen 'n tip Die werd spierwit, tot aan zijn lip Samen hebben zij het wel gered De politie gebeld en in 't gevang gezet Goederen voor 'n bedrag van vierhonderd gulden Denk aan de balans dat kun je niet dulden Met z 'n allen gaan wij er weer tegenaan Bij een goede balans zal het gebak er weer staan! Tineke, filiaal 1193 Negen Albert Hegn-vrouwen op stap voor een weekendje Antwerpen. Gewoon omdat zg 5 jaar samenwerken in filiaal Heiloo en vonden dat dat best eens ge vierd mocht worden. nou èn, wij exporteren toch ook klompen Wat vond ik het fijn dat mijn man een Albert Heijner mocht zijn. Twintig jaar heeft hij daar gewerkt en vond hel fijn Tussert heel veel vrienden maar ook vriendinnen Er waren veel goede maar ook wel eens nare dingen U heeft hem, maar ook mij, veel moois gegeven Het is een feest geweest dit te mogen beleven Wat een cadeaus enveloppen, kaarten, bloemen Veel te veel om allemaal op te noemen Vorstelijk met de auto gehaald en gebracht Al die mensen die aan hem hebben gedacht Afscheid nemen is nooit fijn En niet meer te moeten werken, dat doet pijn Maar ik ben wel blij met zijn vrije tijd Nu heb ik hem wat meer in de nabijheid Dit afscheid was voor ons een onvergetelijk feest Al de vriendschap met al die mensen, dat trof ons het meest Bedankt Raad van Bestuur. Personeelsfonds. Kantoordiensten en "Symphati- sun ten '63" Bedankt ook Mevrouw Harder, Kees. Hanny en Anneke en al die mensen die ons de hand drukten. Ook de dames die ons zo goed verzorgden met drankjes en hapjes Bedunkt ook die ik vergeten mocht zijn Hel was een grandioos festijn. E. Gijtenbeek en W. Gijten beek-van Opmeer, Amsterdam Een reisverslag door een der jubilares- sen: "Zo gingen wij dan vrijdagavond, na tuurlijk uitgezwaaid door de familie. Het feest begon al in de trein; een zeer atten te conducteur haalde in Roosendaal nog een boekje met gegevens. Hij gaf ons ver der nog goede raad; daar waren wij voor al erg blij mee! Zaterdagmorgen begon met een wande ling op de Keizerlei om winkels te bekij ken: later was het de beurt aan het Rubenshuis- een museum dat midden in Antwerpen ligt. 's Middags stapten we op de stadsbus en lieten ons naar de Lin ker Schelde-oever brengen. Via de voet gangerstunnel wandelden we terug. Ook dat was eens een belevenis 's Avonds stond een bezoek aan de Koninklijke Vlaamse Opera op het pro gramma voor een uitvoering van "Die Fledermaus". De zaterdagavond werd besloten met "even stappen". Zondags al weer vroeg naar de Vogelen markt. Als je dat namelijk niet gedaan hebt, ben je niet echt in Antwerpen ge weest. 's Middags stonden nog meer dieren op het programma, namelijk een bezoek aan de Antwerpse Zoo. Daarna zat het er al weer op en moesten we terug. In Heiloo zaten ze al weer op ons te wachten. Het was een weekend waar we nog lang en met veel plezier aan zullen terugden ken; zeker voor een herhaling vatbaar!"

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 8