COR-Relatie COR-Relatie COR-Relatie Werkgroep "Vrouwen binnen Ahold" discussieert met vrouwelijke OR-leden Idee levert tienduizend gulden op 1- - i "Het is net als bij autorijden; bedrijfsleider zijn leer je pas echt in de praktijk" FLITSEN pagina 7 Onder verantwoording van de C.QR. "Op papier zijn al heel wat dingen goed geregeld, maar in wer kelijkheid klopt het nog lang niet altijd. Dit was de conclusie na de vergaderdag van de werkgroep Vrouwen binnen Ahold" met de vrouwelijke OR-leden uit het concern. Maandag 12 ok tober jl. waren 26 vrouwelijke OR-leden uit diverse delen van het land naar de filmzaal van het Hoofdkantoor in Zaandam gekomen op uitnodiging van de werkgroep. "We wilden wel eens weten of de onder werpen die wij belangrijk vonden ook door anderen zo gezien werden," aldus Lia Vries, Mary van Vucht en Tini Mandjes van "Vrouwen binnen Ahold." Deze werkgroep heeft, zo vinden zij zelf. een wat moeilijke status. Hij is wel in gesteld door de COR, maar van een "achterban" is eigenlijk geen sprake. Vandaar het initiatief om via de vrouwe lijke OR-leden eens te peilen wat er on der de vrouwen binnen Ahold leeft. Om niet helemaal blind te varen waren tege lijk met de uitnodiging ook discus siestukken meegestuurd als basis voor een eerste gedachten wisseling. De ondernemingsraden binnen Ahold tellen tezamen 46 vrouwelijke leden. Hiervan hadden er 26 aan de invitatie gehoor gegeven. Slechts enkelen reageer den in het geheel niet, er waren er ook een paar die het niet helemaal zagen zit ten of niet goed begrepen wat precies de bedoeling was, maar de meesten waren erg enthousiast over het feit, dat er nu eens een gelegenheid was om met andere vrouwen te praten over de problemen waarmee speciaal vrouwen binnen Ahold te maken hebben. De gespreksthema's bleven overigens niet beperkt tot de aan gedragen onderwerpen, men kwam ook zelf met bepaalde punten naar voren. In kleine groepjes werd een en ander door gesproken en later werden de conclusies in de "grote vergadering" gebracht. Knelpunten Mary van Vucht: "Er zijn in elk geval twee duidelijke knelpunten naar voren gekomen. In de eerste plaats het in de dagelijkse praktijk nog steeds niet goed aanwezig zijn van een "vrouw vriendelijk" personeelsbeleid en daar naast de sector opleidingen. Het komt nog te vaak voor, dat een vrouw de mo gelijkheden niet krijgt om via verdere scholing naar hoger gekwalificeerde functies te groeien, wanneer zij daar ob jectief gezien geschikt voor zouden zijn." De OR-dames verzochten de werkgroep een en ander aan de orde te stellen en dat is inmiddels gebeurd. "Het "vrouw vriendelijk personeelsbeleid" wordt," zo zegt Lia Vries, "echter in de eerste plaats gezien als een kwestie van mentaliteit, met name bij het aannemen van perso neel." Wat het punt van de opleidingen betreft denkt men via cijfermateriaal te kunnen aantonen, dat er op dit gebied binnen Ahold van een achterstelling van de vrouw sprake is. De bedoeling is bei de onderwerpen opgenomen te krijgen in het "sociaal actieplan Ahold". Er kwamen natuurlijk nog veel meer probleempunten aan de orde: deeltijdar beid (nog te vaak uitsluitend mogelijk voor lagere functies), automatisering (waarbij lager gekwalificeerde functies het eerst wegvallen en die worden niet zelden in grote meerderheid door vrou wen vervuld), loopbaanplanning en - begeleiding (bij indienstneming van mannen wordt daar meestal wel over gesproken, als het om vrouwen gaat meestal niet) enz. Positief Tini Mandjes: "Er ligt ook nog altijd het vraagstuk van de pensioenen. Die zijn voor mannen en vrouwen niet gelijk, maar helaas ontbreekt nog de wettelijke verplichting daar iets aan te doen." Doelstelling van de bijeenkomst was ook de activiteiten van "Vrouwen binnen Ahold" grotere bekendheid te geven en om de informatie vanuit de werkgroep verder uit te laten w aaieren naar alle ge ledingen binnen het concern waar vrou wen werkzaam zijn. Een beloning van f 10.000 uit de ideeënpot. Daar zal de heer J. Blaak best over te spreken zijn geweest. Dat hij, voor het tot uitbetalen kwam, enige hardnekkigheid heeft moeten betrachten, zal hem achteraf een zorg zijn. Zijn idee levert jaarlijks een besparing van f 150.000 op, het geen ook het nut van de ideeënbus weer eens onderstreept. De heer Blaak, medewerker van de groentecentrale Barendrecht (en daarvoor van de groente-afdeling DC Tilburg), had zich allang geërgerd aan de uit Spanje komende pallets. Het uit dit land aangevoerde citrus- fruit stond op pallets voor weliswaar eenmalig gebruik, maar van een zo danig slechte kwaliteit, dat oversta- pelen vaak noodzakelijk was. Blaak kwam toen met het idee pallets van AH-kwaliteit in Spanje te laten maken om die - na aanvoer van het fruit - op te nemen in het eigen pallet-circuit. Er bleek overigens al een onderzoek van gelijke strekking voor de aanvoer van sherry uit Spanje te lopen. Aan vankelijk leken de eisen van AH op het gebied van pallets in Spanje niet te realiseren. Het hout. zoals dat in Nederland bij de palletproduktie wordt gebruikt, was er niet voorhan den. Door de vasthoudendheid van Blaak werd toch - na verloop van tijd - nog eens een onderzoek gedaan naar o.a. het gebruik van andere, wél voorradi ge houtsoorten. Resultaat: in 1980 werden in Spanje 5.000 pallets gemaakt van Zuideuro pees vuren, met noest-arme blokken. De daarmee gedane proeven slaag den uitstekend. De kwaliteit was goed en de pallets konden na eerste gebruik in het interne AH-circuit worden opgenomen. Er loopt nu in Spanje een order voor circa 15.000 pallets, die in de totale AH-behoefte gaan voorzien. Roland Vet, ZBBL Simon Utrecht: "De afgelopen negen maanden hebben we hard moeten blokken. En ik kan niet anders zeggen dan dat die tijd ons geen windeieren heeft gelegd," aldus Roland Vet, één van de zes Simon-medewerkers die vorig jaar is begonnen aan de cursus "Zelfbedicningsbedrüfsleider" die door Simon werd georganiseerd en onlangs werd afgesloten. De redactie van Flitsen sprak met hem over zijn ervaringen tij dens deze cursus. Mary van Vucht, die als voorzitter van de bijeenkomst optrad, is van mening - gegrond op de gang van zaken - dat er van een positieve ontmoeting sprake is geweest. Van de zijde van de vrouwelijke OR-leden kwam de wens op de hoogte te worden gehouden van de activiteiten van de werkgroep en dat gebeurt uiteraard. Zij besluit met: "We zijn echt niet als een radicaal groepje bezig, maar we kij ken kritisch hoe het zit. Het gaat er om de mogelijkheden te scheppen om vrou wen op de plaats te krijgen die zij op grond \an hun capaciteiten kunnen en willen innemen. Daar zijn we voor aan het werk." Roland Vet begon zijn loopbaan bij Simon als part-timer in het filiaal Laanstraat te Baam. Spoedig trad hij daar in vaste dienst en volgde de cursus eerste assistent. Al snel ging hij hier en daar tijdens de vakanties BL's vervangen en vorig najaar werd hem gevraagd mee te doen aan de cursus ZBBL. Nu is hij bedrijfsleider van het filiaal Steenweg te Utrecht. "Het waren negen maanden en twee we ken hard ploeteren en als ik er nu op te rugkijk. kan ik alleen maar zeggen dat ik in die tijd enorm veel heb geleerd. Tij dens de cursus zaten we gemiddeld drie dagen per week op het hoofdkantoor in Zaandam, waar we les kregen over alles wat met het leiden van een filiaal te ma ken heeft. De overige twee dagen brach ten we door in stage-filialen, waar we op alle afdelingen kwamen te werken. We leerden daar de kneepjes van het bestel len, verkopen etc. Tijdens mijn periode als stagiaire werd ik, als ik ergens moeite mee had, altijd uitstekend door de daar aanwezige BL en zijn medewerkers ge holpen en dat vond ik een plezierige er varing." Tijdens zijn "schoolperiode" bij Simon heeft de nu 21-jarige Roland Vet onge veer vijftien stage-adressen bezocht waarover hij verslagen schreef. Aan het eind van die stage- en theorieperiode volgden nog veertien weken zelfstandig als BL opereren in een Simon-filiaal. In die weken brachten de cursisten het ge leerde in praktijk en werden daarbij be geleid door degenen die hen ook les had den gegeven. "Gelukkig word je niet in het diepe ge gooid," antwoordt de kersverse BL op de vraag of hij het niet "eng" vindt om in z'n eentje een filiaal te runnen. "Nee, ik wordt uitstekend begeleid door mijn dis trictleider de heer C.P. v.d. Bosch. Het is net als met autorijden, een goede chauffeur ben je pas na jaren. Zo is het met een BL ook." "Of er niet te veel vrije tijd in mijn cur sus ging zitten? Natuurlijk, je schreef je verslagen en je was vaak van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat onderweg omdat je stage-filialen niet altijd even dicht in de buurt lagen. Soms zag ik het dan niet meer zitten, maar mijn vriendin heeft mij in die tijd erg goed geholpen. Ach teraf gezien ben ik blij dat ik de cursus heb afgemaakt en ik kan iedereen die de mogelijkheid krijgt deze cursus te vol gen. aanraden om die kans te grijpen. Gewoon de kiezen op elkaar en even doorbijten. In die tijd leer je alle theore tische en een heleboel praktische kanten van het BL-schap."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 7