"Héé, daar loopt een tietepiet! HOOFDKANTOOR NEEMT AFSCHEID VAN OUD-PORTIER SINTERKLAASFEEST AHQLD ZAANDAM FLITSEN pagina 5 Ceremoniemeester Breeschoten (links), Sint en Piet blijven liever anoniem. Met lovende woorden en mooie cadeaus is in oktober de heerE. Gijtenbeek afgezwaaid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het was een hele drukke receptie op het hoofdkantoor en dat mag geen verwondering wekken, want de heer Gijtenbeek was jarenlang in Zaandam de man, die werd beschouwd als 'de top van het bewakings- gebeuren Iedereen die binnenkwam moest de balie pas seren waar hij, of een collega, een oogje in het zeil hield. De grote vraag was natuurlijk altijd: "Hoort die of die er wel thuis, komt er geen ongewenste vreemdeling bin nen?" Portier Gijtenbeek had welis waar geen hogere rang dan de andere portiers, maar toch werd hij wel zo'n beetje de meest bekende man bij de ingang. Hij zegt daar nu zelf, als pas- gepensioneerde in zijn huis in het bij Amsterdam behorende Sloten, dit van: "Ik had het geluk, dat ik veel mensen kende, niet alleen van ons bedrijf, maar ook vertegenwoordigers van andere bedrijven. Daardoor zag ik meestal vrij snel of het "goed volk" was of niet." De heer Gijtenbeek kwam in januari 1961 bij Albert Heijn. Hij had daar voor in de bewakingsdienst van de Nederlandsche Bank meegedraaid. Dat betekende volcontinudienst en bij het vorderen der jaren werd dat door diverse omstandigheden wat moeilijker. Via een door hem ge plaatste advertentie in het blad van de Stichting "Het leven begint bij 40" kwam hij bij AH in de postkamer. Ruim een jaar later kon hij aan de Westzijde portier G. van Urk opvol gen. In 1971 ging Gijtenbeek als zo danig mee naar de nieuwe "toeter", het HK op het Ankersmidplein. Bij de veranderingen aan de baüe om de beveiliging te vergroten -met inscha keling van de Ned. Veiligheids Dienst - kwam de heer Gijtenbeek in 1978 zijn laatste jaren doorbrengen bij het bureau Kantoordiensten. "Al die jaren heb ik maar één keer een echt probleem gehad," herinnert hij zich. "Dat was nog aan de West zijde. Een bezoeker gedroeg zich niet zoals het hoorde en de heer G.J. Heijn heeft hem toen de deur gewe zen." Ruim 12 jaar maakte portier Gijten beek deel uit van de ondernemings raad Concerndiensten. Maar daar naast had hij "thuis" nog meer maat schappelijke activiteiten: negen jaar was hij secretaris van het r.k. kerk bestuur in Sloten, 15 jaar had hij de zelfde functie bij voetbalclub St. Pancratius met tevens de zorg voor het totowerk, ook was hij bij deze vereniging een aantal jaren jeugdlei der en schreef hij het "weekbericht" vol. Maar ook de Oranjevereniging kon voor het secretariaatswerk op zijn steun rekenen (20 jaar lang), evenals St. Barbara (8 jaar), de begrafenis vereniging. Mevrouw Gijtenbeek heeft haar man dus wel tal van keren de deur zien uitgaan omdat er weer vergaderd moest worden. "Daarom vond ik het zo mooi, dat zij bij mijn afscheid niet werd vergeten," zegt de heer Gijten beek. "Zij kreeg een prachtige broche." Zelf werd hij o.m. bedacht met een fiets, die hij vermoedelijk niet uitsluitend zal gaan gebruiken om samen met de eega op pad te gaan: "Ze hebben gevraagd of ik mee wil doen in de werkgroep publiciteit van de dorpsraad, daar hebben ze een mannetje voor nodig." In Sloten weet men "bezig baasje" Gijtenbeek dus ook te vinden! Geschuifel van honderden voetjes, glunderende gezicht jes, zenuwachtig gelach, over al gekwetter en hier en daar een huilend kind dat bang is voor de Sint en zijn Pieten, zo dat het aan moeders' rokken blijft gekluisterd. Dit zijn nor male beelden voor het begin van de bijeenkomst die de Goedheiligman houdt ter ere van zijn zoveelste verjaardag (redactie is de tel kwijt) bij Ahold in Zaandam. De heren J. Breeschoten en A. J. Smout zijn samen al jarenlang met hun team verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van dit Sinterklaas-feest voor de kinderen van de Ahold-mede- werkers in het hoofdkantoor, de in Zaandam gelegen distri butiecentra en produktiebe- drijven, alsmede Albro Zwa nenburg. "Het Sinterklaas-gebeuren is eigenlijk kort na de Tweede Wereldoorlog ont staan. Toen werkten hier alleen Albert Heijn-medewerkers. zodat men sprak van het AH Sinterklaasfeest. We zijn in de loop der jaren als concern natuurlijk geweldig gegroeid en we hebben het nu niet meer over de AH-, maar over de Ahold-kindertjes." zo stelt de heer Bree schoten, die naast zijn werk als perso- neelchef Distributie heel wat uurtjes steekt in de "Sinterklaas-organisatie". "Op dit moment organiseren we het Sin terklaasfeest voor ongeveer vierhonderd kinderen en we beleggen daarom twee bijeenkomsten met hetzelfde program ma op één dag," vult de heer A. J. Smout, hoofd afdeling Sociale Verzeke ringen zijn mede-Sinterklaas-"organisa- tor" aan. Beide heren zitten al ruim een jaar of tien in het comité dat het feest organi seert. "We vormen samen een hecht team dat bestaat uit medewerkers uit al le geledingen van Ahold. Ieder uit het team is even belangrijk en even hard no dig voor het welslagen van het feest. Het succes hangt net zo goed af van de deco ratie van de zaal, de consumptie verstrekking, verlichting en geluid, de presentatie, de cadeauverpakking als van bijvoorbeeld Sint en z'n Pieten zelf. Eigenlijk had u de gehele groep moeten interviewen. Dan had u de heren J. Bult huis, A. Galjaard en K. v. d. Woude in hun "Hollandse" burgerkleding aange- Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht" troffen alsook de heer A. Korzelius, onze technische all rounder en M. Broeksema de decorbouwer. Als we deze mensen noemen mogen we zeker de dames N. Lubbinge, T. Paur en H. Valk en de heren D. Lieuwen en J. Snepvangers niet vergeten! We vullen el kaar aan en corrigeren elkaar en dat moet kunnen", merkt de heer Smout op terwijl hij een steelse blik werpt in de richting van ceremoniemeester Breeschoten. "Een voorbeeld? Onze Sinterklaas is een échte, want hij is een enorme kinder vriend. Het liefst zou hij alle "Jantjes" naar voren roepen om een handje te ge ven, maar dan blijkt ineens dat iedereen, zowel jongen als meisje, "Jantje" heet. Dat loopt natuurlijk uit de hand en dan zou het letterlijk en figuurlijk een "Jan boel" worden. De heer Breeschoten moet de Sint dan af en toe remmen en dat kan alleen maar als je in goede har monie samenwerkt. Het is een feit dat onze Sint steeds in een uitmuntende vorm verkeert." De heer Breeschoten: "Kinderen zijn een bijzonder kritisch publiek. Ze heb ben direct in de gaten wanneer er iets niet helemaal vlot loopt. Hun aandacht verslapt en "de keet" neemt een aan vang. We hebben een strakke, soepele organisatie en we betrekken onze gastjes overal in, want het is nu eenmaal hun feest en hun Sint." Elk jaar doen we iets aparts met de kin deren. Of we delen een geheim met ze over een zwarte Piet die iets stouts heeft gedaan en waarvan de Sint eigenlijk niets mag weten of we regelen een grote verrassing. De heer Smout: "Nu moet ik ineens aan het harmonie-orkest denken van een aantal jaren terug. We hebben toen tegen de kinderen gezegd dat er "niet eens" een orkest was om de Sint te verwelkomen en dat ze nu zelf maar een concert moesten geven. We hebben toen De heer en mevrouw Gijtenbeek werden door een directiewagen, bemand met twee chauffeurs, naar de feestelijke receptie gebracht. een tiental kinderen naar voren gehaald om mee te repeteren op "speelgoed"- muziekinstrumenten. maar we hadden nog geen dirigent. Goede raad was duur, dus werd een jongetje uit het publiek ge vraagd het clubje te dirigeren. Toen de generale repetitie begon en het dirigentje tot drie geteld had, ging in eens het doek open en begon het toen nog bestaande Albert Heijn Harmonie orkest te spelen. Dat sloeg in als een bom; iedereen was stom verbaasd en het enthousiasme sloeg werkelijk alles." "Het is natuurlijk erg moeilijk om elk jaar weer iets- origineels te bedenken waarmee je de aandacht van de kinderen van het begin tot het eind gevangen kunt houden. Naast als hoofdattractie de Sint, hebben we altijd iets anders om de kinderen bezig te houden. Meestal een artiest of een enkele keer film. Doordat we vorig jaar te laat waren met het bespreken van een artiest, hebben we een film gedraaid die we zes jaar geleden ook al hadden vertoond. Dat was eigen lijk een noodsprong. Maar omdat je elke vier jaar weer een ander kinderpubliek hebt, kun je dat wel een keer doen. Toch doen we dat niet graag omdat we het ge woon een uitdaging vinden om elke keer weer met iets anders op de proppen te komen," aldus de heer Breeschoten die nu al meer dan tien keer het programma aan elkaar heeft gepraat. "Je rolt er ei genlijk gewoon in en ik wil best beken nen dat ik het de eerste keer knap op mijn zenuwen had. 's Nachts zag ik in mijn dromen al een volledig uit de hand gelopen Sinterklaasfeest dat leidde tot een grootse chaos. Maar ja. de andere morgen moet je "op" en dan gaat het vanzelf als je maar altijd in de gaten houdt dat je de kinderen in hun eigen taal moet aanspreken en je je moet inle ven in hun gedachtenwereld." Volgens de heer Smout komt er soms wel eens een onverwachte kink in de kabel: "Nooit zal ik meer vergeten wat tijdens een optreden van de huidige wereldkam pioen goochelen. Ger Klopper, een klein jongetje heeft uitgehaald. Hij was zo bang voor Sinterklaas dat hij er als een haas vandoor ging toen deze binnen kwam. Het joch verstopte zich in de gang onder de jassen en haalde daarbij per ongeluk de hoofdschakelaar om, zo dat we zonder licht zaten. We hebben toen ruim een kwartier gezongen voordat we het euvel hadden gevonden. Dat le vert toch wel een paar zweetdruppeltjes op. want je durft er eigenlijk niet aan te denken wat voor paniek er door de duisternis zou kunnen uitbreken." "Waarom we na zoveel jaar nog steeds de moed kunnen opbrengen weer zo'n feest te organiseren? Ik denk, en met mij het hele team vermoed ik, dat het ge woon dankbaar werk is. Het is voor ons een feest als we al die blijde, enthousi aste, verwachtingsvolle en dankbare ge zichtjes zien. Bovendien vinden we het leuk dat je iels met en voor je collega's en hun kinderen doet, dat eigenlijk niets met het dagelijkse werk heeft te maken. Gezellig feest vieren met z'n allen en daar past gewoon een reactie in van: "Héé. een Tietepiet" als één van de kin deren een vrouwelijke Piet ontwaart." De heer Breeschoten beëindigt het gesprek door te zeggen datals de redac- tie de sfeer op zaterdag 28 november wil proeven, zij van harte welkom is in de Pellekaan te Koog a/d Zaan.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 5