Beaujolais in soorten Klanten bedanken scheidende Simon Bedrijfsleider Jaarlijkse race om Beaujolais Primeur nu wat rustiger Marvelo levert 10.000.000ste liter wijn af AC-restaurants kunnen wijn als eerste op tafel zetten pagina 4 FLITSEN Dc jaarlijkse race om de Beaujolais Primeur als eerste op tafel of in de winkel te krij gen, is niet meer wat hij vroeger was. Wat ooit aanleiding gaf tot ware dodemansrit- ten tussen Oost-Frankrijk en Nederland, is sinds 1978 in betere banen geleid. Ter voorkoming van de vele ongelukken, die zich jaarlijks rond half november tij dens de Beaujolais-race voordeden, krijgt vandaag de dag iedere wijnimpor teur precies drie dagen de tijd om zijn produkt in de winkels te krijgen. Daarna wordt het verkoopverbod opgeheven en kunnen de eerste Primeurs ontkurkt worden Al met al toch nog een haastige onderne ming. zoals uit het onderstaande moge blijken. Oogst Eerst iets over de wijnsoort Beaujolais zelf. De oogst van dit jaar bedraagt on geveer 950.000 hectoliter en dat is iets minder dan in voorafgaande jaren (de gemiddelde oogst bedraagt 1,1 miljoen hectoliter). Van de totale oogst wordt dit jaar bijna 300.000 hectoliter als "Primeur" ver kocht, hetgeen wil zeggen dat deze 40 miljoen flessen onmiddellijk na het gistingsproces voor consumptie geschikt zijn. De wat geringere oogst is te danken aan de weersomstandigheden van de af gelopen maanden. Behoorlijk wat regen, en veel zon (vooral in de laatste weken vóór het plukken van de druiven) geven kwalitatief en kwantitatief de beste oogst. Zon was er dit jaar voldoende, maar er was minder regen, hetgeen een kwalitatief goede maar kwantitatief iets mindere oogst veroorzaakte. Beide factoren zijn ook van invloed op de prijs, die dit jaar gemiddeld 5,95 per fles zal bedragen. Die prijs had nog ho ger kunnen uitvallen, maar gelukkig was er de gedevalueerde Franse franc die er ger voorkwam. De Beaujolais-wijnen zijn genoemd naar het gelijknamige Oostfranse landschap langs de Saöne. Een Beaujolais heeft een uitgesproken fruitige smaak en een rijk bouquet. De eerste wijn van een nieuwe oogst ver raadt voor kenners altijd het karakter van het desbetreffende wijnjaar. Om die reden is het verschijnsel "primeur" dan ook jaren geleden ingevoerd. Om niet precies bekende redenen is er in de loop der jaren rond de Beaujolais Primeur een hele cultus gebouwd, die ertoe leidde dat geen middel onbenut bleef om de wijn als eerste aan zijn klanten aan te bieden. Zo kwam het voor dat er een batterij race-auto's werd ingezet om de Primeur op tijd in Nederland te krijgen. En alsof dat al niet gek genoeg was, werd er éénmaal zelfs een fles aan een para chute uit een vliegtuig geworpen. Krachttoer Om in de toekomst ongelukken te voor komen, hebben de autoriteiten van de plaats Macon (het centrum van de Beaujolais-streek) een nieuwe regeling in het leven geroepen. De wijn werd dit jaar op 12 november 's nachts om 00.00 uur vrijgegeven voor de handel, en mocht pas drie dagen later - op 15 november - verkocht worden. Dit betekende voor Ahold een geweldige krachttour om de wijn op 16 november in de winkels te krijgen. Vanuit de Beaujolaisstreek reden in de nacht van donderdag 12 november niet minder dan 15 opleggers weg met in totaal 200.000 flessen als vracht. De fles sen bereikten nog dezelfde dag het dis tributiecentrum in Zaandam, vanwaar ze per z.g. "snelcircuit" naar de diverse filialen werden vervoerd. Deze wijze van transport maakte het mogelijk dat 80 procent van de filialen de Beaujolais Pri meur al op zaterdag 14 november in huis hadden. Ze mochten echter pas de maan dag daaropvolgend verkocht worden, al gold er één uitzondering. En die uitzon dering was van toepassing op de vijftien AC-restaurants die immers op zondag 15 november normaal geopend waren en om die reden de primeur als een van de eersten bij de gasten op tafel konden zet ten... Nieuw dit jaar is, dat Alberto ook een Cótes du Rhone Primeur brengt 4,95) en het Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn voegt aan de Beaujo lais en de Cötes du Rhöne zelfs nog een Primeur uit het Zuid-Franse Pont du Gard 3,95). Beaujolais is wat men noemt een "pro bleemloze" wijn, waarvan vooral het fruitige "bouquet" ook voor de minder ervaren wijndrinker duidelijk herken baar is. Beaujolais is het lekkerst als hij jong wordt gedronken. Bij langer liggen begint hij van lieverlee zijn "fruit" te ver liezen. Niettemin kunnen de duurdere soorten Beaujolais wel enige jaren wor den bewaard. Laten we eens kijken hoe de Beaujolais in categorieën is onderver deeld. Om te beginnen onderscheiden we na tuurlijk de Beaujolais Primeur, de volle en fruitige wijn die al enkele dagen na de gisting in de winkels te koop is. Dan is er de wijn, die gewoon als Beaujolais Ap pellation Contrölée door het leven gaat. Een betere wijn is de Beaujolais Supé rieur, die 1 procent méér alcohol bevat. Natuurlijk is dit hogere alcoholgehalte niet zo belangrijk, maar het betekent wel, dat de wijn gemaakt werd van rijpe re druiven, waarvan een hogere kwaliteit het resultaat is. Vervolgens is er de Beaujolais Villages, afkomstig uit een veertigtal dorpen die meestal een betere kwaliteit leveren. En tenslotte is er de Cru de Beaujolais, af komstig uit negen geselecteerde gemeen ten. Dit etiket staat voor de beste wijn uit het Beaujolais-gebied. De cru's zijn ook langer houdbaar. De wijnbottelarij van Marvelo te Zaan dam is op weg naar een nieuw record. Of eigenlijk naar twee mijlpalen. In de eerste week van december wordt name lijk de 10.000.000ste liter wijn van dit jaar aan Albert Heijn afgeleverd en bo vendien hoopt men dit jaar een totale produktie van 12.500.000 liter te berei ken. Een prestatie, die volgens Marvelo- directeur J.H. Kelderman en bottelarij chef H. Warnier, voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de motivatie van de 15 man tellende afdeling. Renovatie De groei, die de bottelarij de laatste ja ren heeft beleefd, is ook een gevolg van de ingrijpende renovatie in 1978 en de toen geplaatste nieuwe volautomatische vullijn. Deze bracht de capaciteit op 10.000 literflessen per uur en bij flessen van 0,7 liter zelfs op 12.000 per uur. Sinds 1978 is de produktie dan ook gestegen van 9.968.000 liter, via 10.300.000 liter in '79 en 10.900.000 liter in '80 naar de 12.500.000 dit jaar. Albert Heijn is hiervan de verreweg belang rijkste afnemer met een kwantum dat dit jaar voor het eerst de 10 miljoen liter zal overschrijden Bij Marvelo worden sherry, port en Franse en Spaanse wijnen gebotteld in 7 verschillende flessoorten. De sherry maakt 50% van de totale gebottelde hoe veelheid uit. Sherry en port komen in containers pei schip naar Zaandam. De Franse wijn wordt aangevoerd per tankauto. De opslagcapaciteit wordt binnenkort uitge breid van 460.000 liter naar 512.000 li ter, voldoende voor een produktie van twee weken. Hard aan getrokken Volgens de heer Warnier is er dit jaar hard aan de produktie getrokken. Dat komt niet alleen tot uitdrukking in ge noemde record-afzetten, maar ook in het feit dat dit jaar voor het eerst geen bot telcapaciteit van derden benut hoefde te worden. Er is - in overleg met het perso neel - acht weken in ploegen gewerkt om de produklieterugloop van de vakantie te overbruggen. Ook is het aantal ar beidsplaatsen uitgebreid, zodat er dage lijks doorlopend gebotteld kan worden. Warnier: "We hebben onze maximum capaciteit nog niet bereikt en hopen voor volgend jaar op een verdere stijging van onze afzet. Al zal dat waarschijnlijk geen stijging van 20% zijn zoals we in 1981 boekten. Daarin hebben de winkelacties bij Albert Heijn een belangrijke rol gespeeld." jZAANDAW> MACON =1 r rtir* Noodgedwongen moest de heer F. Philippo door zijn hartinfarct eind juni zp werkzaamheden als be drijfsleider van de drukbeklante Simon-supermarkt aan het Rosa riumplein in Krommenie staken. Plotseling van het toneel verdwenen, weg uit een omgeving die hem zo dierbaar was. De teleurstelling maakte onlangs plaats voor een blijde lach toen zijn 'klanten' hem als blijk van grote waardering een leren ge reedschapstas en een soldeerpistool aanboden, terwijl er voor zijn vrouw een prachtig opgemaakt plantenbak je was. Het doet hem nog altijd zichtbaar goed als hij dat afscheid in zijn herin nering terughaalt. "Wat wil je, ruim twaalf jaar heb ik in Krommenie ge werkt, heerlijk gewerkt. Als dan plot seling blijkt dat jouw klanten je niet vergeten zijn. nou dat beschouw ik als een groot compliment." "We wisten er niets van. mijn vrouw en ik, maar we moesten opeens naar de zaak komen. Kijk. ik wist veel dingen van mijn klanten cn zij w isten blijkbaar dat ik een hartstochtelijke doe-het-zelver ben. Het was een ge beurtenis om nooit te vergeten." De heer Philippo werkt al ruim 39 jaar bij Simon. Hij begon zijn loop baan destijds in Haarlem als wijkver- koper en daarna werd hij bedrijfslei der in Wormerveer. Daar bleef hij 13 jaar om vervolgens naar het zuiden af te zakken. "Ik heb tien jaar in Eind hoven gewerkt en toen werd ik over geplaatst naar Krommenie. Ik voel me thuis in de Zaanstreek, ofschoon ik het in Eindhoven ook erg naar mijn zin heb gehad. Weet je. als ik weer geboren zou worden dan zou ik graag mijn zelfde baan terug willen hebben." In goed overleg met artsen en Ahold is besloten dat de heer Philippo niet meer als bedrijfsleider in de zaak zal terugkeren. "Mijn gezondheid laat dat niet toe. hoe jammer ik het ook vind. Maar goed, aan de andere kant maak ik plaats voor jongeren en die hebben tijdens mijn afwezigheid ge toond dc zaak te kunnen runnen. Zet dat wel in hel stukje, dat ik er al tijd trots op ben geweest dat ik met zo'n fijne ploeg mensen heb kunnen werken. We waren, inclusief de part timers met 32 mensen. Weetje dat ik van het personeel op 31 oktober een afscheidsavond krijg aangeboden. Daar ben ik toch wel zenuwachtig voor. Die publiciteit hoeft niet zo no dig, 'k heb toch gewoon mijn werk gedaan?" Tot slot mevr. A. Korevaar uit Krom menie. Zij nam destijds het initiatief om de heer Philippo niet ongemerkt te laten vertrekken. "Het was altijd een hele oprechte man. Een fijn mens. Iemand die de tijd voor zijn klanten nam. al was het dan zo'n gro te supermarkt. Ik denk dat ik na mens veel klanten spreek als ik zeg dat wc hem nog steeds missen."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4