Nadere informatie Giant Food Stores Inc. Toekomst Ahold-produktiebedrijven toegelicht Nieuwe Miresto-formule werpt vruchten af 2600 medewerkers in 29 supermarkten FLITSEN pagina 3 De aangekondigde onderhandelingen over verkoop van Stero- vita, de chocoladeproduktie van Marvelo en de koekjes- en biscuitafdeling van Albro Tilburg, hebben met name in de pro- duktiebedrijven van Ahold veel gespreksstof opgeleverd. Als belangrijkste vraag kwam daarbij naar voren: 'Is men bezig met een afbouw van het eigen produktie-apparaat en, zo ja, wat gaat dat voor de betrokken medewerkers betekenen?'' Een begrijpelijke vraag, waarop de heer R. Zwartendijk als lid van de Raad van Bestuur en algemeen directeur van de Levensmiddelenindustrie Ahold (LIA) een zo duidelijk moge lijk antwoord wil geven. "Nee, we willen de produktiebedrijven niet kwijt. Wèl zijn er probleemsectoren en daarvoor zijn we bezig oplossingen te vinden. De onrust onder het betrokken personeel is begrijpelijk. Sinds de zeventigerjaren is al een aantal artikelen uit het eigen produktieassortiment van Marvelo ver dwenen: beschuit, limonade, suiker werk, deegwaren (vermicelli, macaroni). Nu zijn de verkopen van Melkfabriek Sterovita (86 medewerkers). Marvelo's chocoladefabriek (95 medewerkers) en de koekjes- en biscuitafdeling van Albro Tilburg (68 medewerkers) op komst. De heer Zwartendijk: "Deze ontwikke lingen zijn verklaarbaar. Ze hebben alles te maken met de marktontwikkelingen in binnen- en buitenland gedurende de laatste 10 jaar." Prijsbinding Hij wijst erop dat Albert Heijn (later Ahold) in het verleden zijn produktiebe drijven heeft opgezet en uitgebouwd om met eigen merken de zogenaamde verti cale prijsbinding te ondervangen. (Flit sen schreef daar ook in juni al over). Deze, van regeringswege goedgekeurde, prijsmaatregel stelde de fabrikanten van merkartikelen in staat de detailhandel een vaste verkoopprijs op te leggen. De eigen merken van Albert Heijn waren derhalve een geducht concurrentiemid del. Toen in de zeventigerjaren die prijs binding verviel en bovendien de afzet stagneerde, de overcapaciteit in een aan tal produktgroepen toenam èn de con currentie - ook uit het buitenland - de prijzen omlaag duwde, kwam de eigen produktie op de tocht te staan. "Het is thans in een aantal gevallen goedkoper je eigen Albert Heijn-merk buiten de deur te laten produceren. Een andere situatie is, dat je met het oog op de con currentie met andere merken, genood zaakt bent je prijzen tot een onrendabel peil te verlagen." aldus de heer Zwarten dijk. Bekend Flitsen: Geldt dat door u geschetste beeld voor alle produktiebedrijven bin nen LIA, of zijn er ook positieve ontwik kelingen? De heer Zwartendijk: Die zijn er zeker. Maar laat ik eerst met de negatieve kan ten beginnen. De op handen zijnde ver koop van Melkexport Sterovita, de cho coladeproduktie van Marvelo en de koekjes- en biscuitafdeling van Albro Tilburg. Van Sterovita was al jaren bekend, dat de basis voor dit bedrijf - als zelfstandige eenheid - steeds wankeler werd. Verre weg de voornaamste klant - de strijd krachten van Amerika en Canada in West-Europa - wordt kleiner in aantal. Bovendien neemt de concurrentie toe. Het voortbestaan van het Dordtse bedrijf werd derhalve steeds onzekerder. Een opgaan in een groot zuivelconcern zou de toekomst veel zekerder makenDaar om zijn onderhandelingen gevoerd met Ahold's belangrijkste zuivelleverancier. Melkunie Holland, die inmiddels heeft verklaard Sterovita te willen overnemen met behoud van werkgelegenheid voor de betrokken medewerkers." Cacaoprijs "Dan de chocoladeproduktie. Marvelo had met het eigen merk "Delicata" in de markt voor ongevulde chocolade een niet onbelangrijke positie opgebouwd. De consumptie van dit produkt is de afgelo pen jaren echter steeds meer gedaald ten gevolge van o.a. de sterk gestegen cacao- prijzen en door de opmars van gevulde repen (Mars, Nuts, etc.). Daarnaast was er sprake van toenemende concur rentie. Door deze ontwikkeling zag Mar velo de produktie van chocolade in de ja ren '74 tot '80 bijna halveren. Ook nu nog is de produktie verlies gevend. Voeg daarbij de toenemende overcapaciteit en de stijgende import en je zit met een situatie die binnen afzien bare tijd zeker niet zal verbeteren. De heer Zwartendijk noemt het dan ook een alleszins begrijpelijke zaak dat voor de chocoladeproduktie naar een andere oplossing is gezocht. De nu aangekondigde verkoop aan Ver kade vindt hij zelfs een oplossing met "erg veel pluspunten". Verreweg het meeste personeel kan meeverhuizen naar het vlak bij Marvelo gelegen Verkade- bedrijf en de overigen zullen in Marvelo blijven, terwijl er een regeling komt voor de medewerkers van 57 Vi jaar en ouder. Voor Ahold is het voordeel dat Verkade tegen concurrerende condities de ge wenste kwaliteit kan leveren. Verkade heeft zich een solide positie op de Neder landse markt verworven, waardoor zij door haar schaalgrootte en specialisti sche know-how in staat zal zijn zich ook op langere termijn in deze markt te handhaven. De continuïteit van de werk gelegenheid van de chocolade werkne mers is hier dus zeker mee gediend. Probleemvelden Flitsen: Zijn er binnen LIA nog meer probleemvelden en zijn er dan nog meer verkopen van produktie-eenheden te verwachten? De heer Zwartendijk: Er zijn eigenlijk nog twee afdelingen waarover wij ons zorgen maken. Dat zijn de produktie- eenheid voor koekjes en die voor ontbijt koek bij Albro in Tilburg. Beide kampen met een landelijke overcapaciteit en dientengevolge met (te) lage prijzen. Voor de koekjes- en biscuitafdeling me nen wij een goede oplossing te hebben gevonden in een samenwerking met Ja- min te Oosterhout. De onderhandelin gen daarover zijn in een redelijk gevor derd stadium. Een van de belangrijkste uitgangspunten in dat overleg is dat, ook in dit geval, er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Ieder van de vaste me dewerkers krijgt een arbeidsplaats in Til burg dan wel in Oosterhout aangeboden. In de tweede helft van deze maand gaan we over de concrete plannen verder pra ten met de vakbonden en de OR. Voor de ontbijtkoekproduktie zijn nog geen definitieve plannen ontwikkeld. Er bestaat een kans dat de markt zich gaat herstellen en dan komt de situatie weer heel anders te liggen." Pluspunten Flitsen: En nu dan de positieve kant van uw betoog? De heer Zwartendijk: "Het zelf blijven produceren van artikelen is afhankelijk van twee normen. Het produkt moet een "plus" hebben ten opzichte van andere produkten in de markt, hetgeen in onze winkelformules voor de concurrentiepo sitie noodzakelijk is. Het kan ook uit strategische overwegingen van belang zijn met een eigen produkt te blijven ko men. Denk hierbij bijvoorbeeld aan kof fie en vlees. Zonder - uit concurrentie-overweging - verder in bijzonderheden te willen treden noemt de heer Zwartendijk een aantal produkten die aan één of aan beide ge noemde uitgangspunten voldoen: gesne den, vacuüm verpakte vleeswaren, diep vriesgebak, de ambachtelijke broodpro- dukten en Marvelo-produkten als drop, wijn, pasta's en koffie. "Wij zullen er alles aan doen om deze en andere "plus" artikelen te handhaven en zo mogelijk verder uit te bouwen. Daar bij zijn investeringen zeker niet uitgeslo ten." Flitsen: "Dus geen verhaal in mineur? De heer Zwartendijk: "Nee, beslist niet. Er zijn volop kansen voor de sterke on derdelen van LIA. Van een totale af bouw van onze produktiebedrijven is dan ook beslist geen sprake. Wij moeten echter zorgdragen dat onze sterke onder delen sterk blijven, en dat kan als wij produkten maken welke iets meer te bie den hebben dan de concurrerende pro dukten. Wat dat betreft hebben de pro duktiebedrijven hun toekomstmogelijk heden zelf in de hand." Hadden wij in het oktober-nummer van Flitsen nog juist de gelegenheid mededeling te doen van de overname door Ahold van Giant Food Stores Inc., meer informatie te geven over dat bedrijf lukte ons toen echter niet meer. Vandaar dat wij in deze Flitsen wat meer op die zaak zullen ingaan. Giant Food Stores is een bedrijf dat in 1923 werd opgericht door de Amerikaan David Javitch. Hij begon de huidige on derneming van 29 supermarkten met een kleine kruidenierswinkel in de plaats Carlisle in de staat Pennsylvania. Het hoofdkantoor van het bedrijf staat nog steeds in dit Amerikaanse "Zaandam". Op dit ogenblik staat Giant Food Stores onder leiding van de zoon van de oprich ter, Lee Javitch (50). Hij wordt daarbij gesteund door Nick Riso die al sedert 1972 in dienst is van het bedrijf. Het ligt in de bedoeling dat zij beiden ook in de toekomst met de leiding belast blijven. Zoals gezegd bestaat de onderneming uit 29 supermarkten, die zijn geconcen treerd in de staat Pennsylvania, terwijl een beperkt aantal ook ligt in de staten Maryland en West Virginia. Die drie sta ten liggen in de buurt van New York. Nog dit jaar zullen 2 supermarkten aan het totaal worden toegevoegd, waardoor er dus 31 zaken zullen zijn. De gemiddelde-grootte van de winkels is 2700 m2: de nieuwe zullen echter onge veer 4000 m2 zijn. Het assortiment dat wordt gevoerd bestaat uit kruidenierswa ren, delicatessen, agf en vers brood. Op dit ogenblik zijn 2600 medewerkers aan het bedrijf verbonden, waarvan 1300 part-timers. Het afgelopen boekjaar (dat op 26 april jl. eindigde) was de omzet ongeveer 665 miljoen gulden. Een verdubbeling t.o.v. 1977, toen de omzet 340 mio bedroeg. De nettowinst 1980 bedroeg ongeveer 9 miljoen gulden. Ahold betaalde 85 miljoen gulden voor het bedrijf. De heer Javitch vertelde aan de Ameri kaanse pers dat geen veranderingen zijn te verwachten in de naam, de leiding, medewerkers en diensten van het be drijf. De aansluiting bij Ahold werd ge zocht om de groei van het bedrijf op lan ge termijn - en zodoende de continuïteit - te verzekeren. Voor Ahold betekent deze uitbreiding van de activiteiten in het buitenland een economische versterking van de onder neming. Gezien de huidige situatie in de Nederlandse economie heeft die sprei ding zich al duidelijk bewezen in de af gelopen tijd. Tot slot kan nog gezegd worden dat BI-LO (de andere Ahold-werkmaat- schappij in de Verenigde Staten) en Giant Food Stores Inc. volledig geschei den van elkaar zullen werken. Het onderzoek "Leefbaarheid Miresto binnen Miro" van de hand van de heer A.E.C.M. van Diessen heeft geleid tot een nieuwe Miresto-formule die zeker bewijst dat een hypermarkt en een zelfbedieningsrestaurant samen goed onder één dak kunnen floreren. Flitsen had een gesprek met de restaurant- manager, de heer P. Schoemaker en de man achter de nieuwe formule, de heer Van Diessen. "Eigenlijk hadden de drie Miresto's in Beek, Enschede en Zutphen helemaal geen formule en met een uitzondering daargelaten ging het eigenlijk niet zo goed met Miresto. De bedrijfsresultaten baarden de Miro-top zorgen en daar men ervan overtuigd is dat een zelfbedie ningsrestaurant in een hypermarkt toe komst heeft, besloot men een onderzoek in te stellen hetgeen de nieuwe formule opleverde," zo stelt de heer Van Dies sen, die als horeca-manager van AC- restaurants tijdelijk in dienst is van Miro om Miresto te begeleiden. De nieuwe Miresto-formule is afgestemd op die van Miro. Prijs, kwantiteit en kwaliteit zijn daarom ook componenten van de nieuwe formule. Bovendien wordt de inkoop nu centraal geregeld en voeren alle Miresto's hetzelfde assortiment. Een ander aspect is dat deze zelfbedienings restaurants niet meer onder het manage ment van de plaatselijke Miro-manager vallen, maar gewoon een eigen Miro- filiaalnummer hebben met een eigen manager. Dit om duidelijk resultaten te kunnen meten en te benadrukken dat een Miresto-zelfbedieningsrestaurant zelfstandig opereert binnen een Miro- vestiging. Peter Schoemaker. manager van Miresto Zutphen. is bijzonder tevreden over de nieuwe gang van zaken. "Het ging hier altijd al redelijk goed omdat we een Miro-manager hebben die zelf uit het horecavak komt. Met de nieuwe formule zitten we nog méér op de goede weg en dat is te zien aan de resultaten. We heb ben tot nu toe namelijk eerder en betere bedrijfsresultaten gehaald dan we had den verwacht." De heer Van Diessen is van mening dat de toenemende belangstelling voor de Miresto's niet alleen is te danken aan het succes van Miro. "Daardoor zijn er na tuurlijk heel wat extra klanten binnen de hypermarktmuren gekomen die ook even bij Miresto binnenwippen. Maar we kunnen ook constateren dat vaste Miro- klanten hier regelmatiger komen omdat het assortiment is veranderd. Alles is veel professioneler van opzet geworden en daar blijken onze gasten zeer gevoelig voor te zijn." De produkt-mix. zoals dat in vaktermen heet. is helemaal veranderd. In de drie zelfbedieningsrestaurants is een breder en dieper assortiment ingevoerd. "We hebben menu's opgesteld en daarbij stond voorop dat de prijs laag moest blij ven maar dat kwaliteit en kwantiteit dui delijk moesten worden verbeterd. Boven dien moetje tegenover je gasten een stuk duidelijkheid geven. Een biefstuk is een biefstuk en het is helemaal niet de be doeling om daar een moeilijke naam voor te verzinnen. Ook is het assortiment aanzienlijk uitgebreid en dat is een on derdeel van ons succes." aldus de heer Van Diessen. Elke Miresto-vestiging beschikt nu over een aantal kleurenfoto's waarop de keu kenmedewerkers precies kunnen zien hoe zij een schotel moeten opmaken. Bo vendien is er voor elk gerecht een recep tuur samengesteld. "Hierdoor kon o.m. vlot en zonder problemen een nieuwe menukaart tot stand komen." aldus Peter Schoemaker. Op dit moment is Miresto-Enschede het voorbeeld Miresto-Nieuwe Stijl waar het gaat om aankleding van het restaurant en het keukenmateriaal. In de nabije toekomst zullen de beide andere Mi resto's worden aangepast aan deze Enschedese aankleding. Peter Schoemaker merkt tot slot op dat hij trots is op de geschiedenis van zijn Miresto. "Wij zijn vijf jaar geleden be gonnen en tot nu toe zijn maar liefst een miljoen mensen bij Miresto Zutphen op bezoek geweest."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 3