De vaart zit er in nemen in AH Voorstel Simon op te PLAN OVERNAME FAMILA-VESTIGING Eerste paal voor AC Restaurant Sliedrecht. U pagina 2 FLITSEN Mevrouw O.S.C. van der Poel in communicatieve rol: Wie tegenover haar komt te zitten, kan dus feitelijk meteen begrijpen, met welk oogmerk zij haar taakvervulling beziet, zonder dat er nog maar één woord is ge wisseld. En zeker communicerend wordt het al helemaal duidelijk: Mevrouw Van der Poel beschouwt een ieder die van haar dienst gebruik maakt als "klant", of het nu indirect gaat om de consument in de filialen of om het rechtstreekse contact met de representant van een werkmaatschappij en personen of groe pen buiten Ahold. Zij allen zijn klant en - dus - koning. De kunst is om het onder linge contact bespreekbaar te houden of wel te krijgen. Basis De basis voor dit alles werd per 1 januari 1979 gelegd door de voormalige direc teur Inkoop bij Ahold, de heer P. Lig- tenstein. In de per die datum ingestelde functie van Directeur Communicatie kreeg deze gedurende ruim een jaar - tot zijn pensionering op 1 april 1980 - tot taak om de steeds belangrijker wordende communicatie (zowel intern als extern) binnen de structuur van een Directoraat Communicatie op een rijtje te zetten. Naast de al lang bestaande Public Rela tions afdeling werd een tweede poot voor Externe Betrekkingen gecreëerd, over koepeld door genoemd Directoraat Communicatie, en onder supervisie van Ahold-president A. Heijn. Werkwyze De PR-afdeling van Ahold staat onder leiding van mevrouw T. Plooijer. Van hieruit worden de contacten onderhou den met de pers en het is bijvoorbeeld het begin- en eindpunt in de tot standko- ming van geschreven communicatie organen als Flitsen, AHuispost, de Simon Thuiskrant en niet te vergeten het in- en externe jaarverslag. Ook de PR- medewerkers J. Kleppe en E. Muller staan hun mannetje in dit verband. Daarnaast fungeert de PR-afdeling vaak als vraagbaak en vergaarbak voor de meest (on)mogelijke zaken: als men in of Personeelsblad Ahold nv November 1981 38-ste jaargang no. 9 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Redactie: Mevrouw T. Plooijer (075-593026) E. Muller (075-592519) Contactpersonen: F. Bosch Albert Heijn (075-592223) J. Breeschoten Distributie (075-592220) W. v. Dijk Albert Heijn-zelfbediening (075-592006) J. van Eik Simon (075-592766) W. Haeser Levensmiddelen Industrie Ahold (075-592369) Mw. T. Harder Personeelszaken (075-592726) P. Hesp Albert Heijn-filialen (023-330016) J G. Jager Miro (075-593009) A. W Kuipers Simon-filialen (01899-19669) H. Malag Albert Heijn-buitendienst D. Rövekamp Alberto (075-592184) Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau van Hulzen, Voorschoten A de Roo buiten het bedrijf ergens geen raad mee weet, spreekt de PR-afdeling 10 tegen 1 het verlossende woord. Mevrouw Van der Poel legt het accent van haar werkzaamheden meer op het vlak van Externe Betrekkingen. Contac ten met consumentenorganisaties, over heden, actiegroepen, EG-instanties en allerlei groepen uit de samenleving - voor zover van belang voor Ahold - horen hierin thuis. "Waarmee overigens niet de indruk gewekt mag worden, alsof wij interne communicatie onbelangrijk zou den vinden. Integendeel, dit is de basis voor alle communicatie. Hieraan zullen wij in de toekomst dan ook meer en meer aandacht besteden." Wil het communicatietraject goed bespeeld kunnen worden, dan is kennis van de interne Ahold-aangelegenheden een eerste vereiste: evenals kennis van externe ontwikkelingen nodig is om in tern de gewenste inbreng te kunnen leve ren. Mevrouw Van der Poel: "Het is alle maal nog een kwestie van groei, maar de vaart zit er momenteel goed in." Ahold vindt het verder belangrijk een stem in het kapittel te hebben bij de diverse overheden en hun beslissingen, voor zo ver deze Ahold raken. Begrip over en weer voor wederzijdse problemen vormt hierbij een onmisbare factor. O.m. via vertegenwoordigers in diverse externe commissies wil Ahold haar geluid laten horen. Afstemming met deze Aholdver- tegenwoordigers vanuit een centraal punt als het Directoraat Communicatie is daarom een nuttige bezigheid. Inven tarisatie van de commissie-leden leverde overigens een overzicht van vier velletjes op, "wat op zich ook weer tot nadenken stemt", aldus mevrouw Van der Poel. De onderwerpen die het Directoraat Communicatie passeren, zijn vrijwel on eindig en daarmee ook de activiteiten. Deze variëren van huis-tuin-en-keuken zaken als foto-archief, documentatie, brochures e.d. waarop een ieder een be roep kan (zou moeten) doen tot het be trokken zijn bij beleidsbeslissingen. "In teressant om zo in de verschillende keu kens van het hele bedrijf te kunnen kij ken en op gepaste tijden mee te kunnen koken." Met mate "Ook communicatie moet met mate be dreven worden", aldus mevrouw Van der Poel, "anders is het middel erger dan de kwaal. Een teveel aan informatie op de verkeerde plaats leidt alleen maar tot onduidelijkheid (ook wel eens informa tievervuiling genoemd) en gaat aan het doel voorbij. Vandaar dat wij steeds bezig zijn een goed evenwicht te vinden, wat niet altijd eenvoudig blijkt te zijn." Een - zekere - invloed te hebben op alle externe Ahold-uitingen, via bijvoorbeeld lezingen, interviews, publikaties. vraagt om een redelijk over- en doorzicht in de bedrijfsactiviteiten. Dat uitspraken in de publiciteit gedaan intern wel eens aan kritiek onderhevig zijn, is daarnaast de risico van het vak: "De aloude slogan: In de krant (Flitsen) van vandaag, wordt de vis van morgen verpakt, is nog steeds van kracht", relativeert mevrouw Van der Poel nuchter, waarmee zij overigens niets wil afdoen aan haar verantwoorde lijkheid op dit gebied. Mevrouw Van der Poel is er de vrouw niet naar om zich te willen meten met een man. Dat aan haar als vrouw deze directeursfunctie is toevertrouwd, vindt zij op zich niets bijzonders. "Er zijn toch meer vrouwen bij Ahold die verantwoor delijke functies hebben....". Van het be gin af aan (1969) heeft de levensmidde lenbranche een bijzondere aantrekkings kracht op haar gehad. Begonnen bij de Stichting Centraal Bureau Levensmidde lenhandel kwam zij in 1971 als Directie secretaris van AHSM en Miro binnen de Ahold-geledingen. Toen medewerkster afdeling Public Relations en daarna hoofd Externe Betrekkingen. "Door de ze gevarieerde functie heb ik de kans ge kregen het bedrijf (en vooral de mensen) goed te leren kennen, en andersom. Dat is een voordeel en tegelijk een noodzaak voor deze functies. Zolang wij "onze klanten" - wie zich daartoe ook rekent - goed (blijven) bedienen, maak ik mij geen zorgen over de - kwalitatieve - bij drage die het Directoraat Communicatie kan leveren aan het wel en wee van Ahold. Het voorgenomen plan betekent ook een wijziging in de distributie alsmede in een aantal dienstverlenende afdelingen. Ook moet de goederenverwerving en -voorzie ning van Verbrumar, die nu door Simon wordt verzorgd, worden zeker gesteld. Overwegingen In het kort nog even de overwegingen die ten grondslag liggen aan het voorstel. In een stagnerende levensmiddelen markt moeten alle schaarse middelen zoals goede vestigingspunten zo goed mogelijk benut worden. De kracht van de Albert Heijn for mule, óók in deze tijd. Opname van daartoe geschikte Simon vestigingen in het Albert Heijn bestand geeft de beste garantie voor omzetgroei en rendement, ook op langere termijn. Integratie biedt ook wat betreft werk gelegenheid de beste vooruitzichten. Het is niet uitgesloten dat het totaal aantal arbeidsplaatsen toeneemt. (Vervolg van pagina 1) Beverwijk zullen vermoedelijk niet alle arbeidsplaatsen kunnen worden gega randeerd. Ten aanzien van de werkgele genheid op de Famila-centrale vindt na der overleg tussen partijen plaats. Voor de betrokken werknemers zal een tussen Schuitema en de vakorganisaties af te sluiten sociale begeleidingsregeling van toepassing zijn. Aangezien de overheadkosten van Fami- la slechts op een klein aantal vestigingen drukken, heeft Famila een negatieve in vloed op het bedrijfsresultaat van Schui tema gehad, wat in bovengenoemde op zet zal komen te vervallen. Voor Albert Heijn en Kwantum Hallen betekent deze overname dat zij er een vestigingspunt bij krijgen op een voor hen interessante plaats. De toevoeging van vestigingen te Weert en Tilburg zal het totaal aantal Miro- filialen op 13 brengen en betekent voor Albro naar Jamin (Vervolg van pagina 1) gend werk worden geboden op andere Albro-afdelingen. De overigen kunnen in dienst treden van Jamin. Daarbij is het uitgangspunt dat ieder die mee over gaat een passende functie krijgt met een gelijkwaardig pakket arbeidsvoorwaar den. Er behoeven geen gedwongen ont slagen te vallen. Van de voorgenomen transactie mag. naast een betere w aarborg voor de conti nuïteit van de werkgelegenheid voor alle medewerkers, voor beide bedrijven een positieve werking worden verwacht. Albro zal zich in toenemende mate kun nen toeleggen op de produktie en ver koop van banket en diepvriesgebak. De basis van de bakkerij bij Jamin wordt door de produktie-uitbreiding ver stevigd. Bij het bestuderen van de diverse alter natieven is steeds nadrukkelijk gekeken naar de gevolgen voor de werkgelegen heid. Dit aspect is. naast de commerciële en bedrijfseconomische overwegingen, van doorslaggevende betekenis geweest ten aan/ien van de keuze van het uitein delijke voornemen samen te gaan wer ken met een fabrikant in de nabije om geving. Jamin beschikt in Oosterhout (op 17 km afstand van l'ilburg) over een fabriek waarin o.a. drop. suikerwerk, ijs, choco lade en koekjes worden gemaakt. Miro een verdere versterking van haar positie in de hypermarktsector. De Famila-winkels zijn zeer verwant aan de Miro-filialen. De Famila-vestiging in Weert, met een oppervlakte van totaal 3.500 m2, is qua grootte goed vergelijk baar met Miro Heerhugowaard. Met een oppervlakte van ongeveer 8.000 m2 ligt de Famila in Tilburg duidelijk op de lijn van de hypermarkt, zoals Miro die heeft in Zutphen en Beek. Verdere overwegingen die ten grondslag lagen aan het door de Raad van Bestuur uitgesproken voornemen tot overname van de twee Famila-vestigingen door Miro, zijn: de continuïteit van Miro wordt beter gewaarborgd: Famila-vestigingen hebben, afgezien van op dit moment te zware over headkosten. een positief resultaat: De bestaande Miro-overheadkosten, zoals bijvoorbeeld kosten voor lande lijke reclamecampagnes, zullen na overname in plaats van op 11, op 13 filialen drukken: De positie van Miro op de inkoop- markt wordt verstevigd; De filialen te Weert en Tilburg zijn nieuwe marktgebieden voor Miro, waardoor het bedrijf meer het karak ter krijgt van een landelijke winkel. Bovendien is van groot belang het naar verwachting toenemende vertrouwen in de formule van Miro bij overheid, leve ranciers en klanten. Albro zal zich kunnen toeleggen op de produktie en verkoop van diepvriesgebak. Wanneer het voorstel wordt uitge voerd, zal dat resulteren in een ver dere versterking van Albert Heijn, hetgeen de totale positie van Ahold in Nederland ten goede komt. Flitsen zal op dit onderwerp zeker nog enige malen terug komen. Op haar met papieren bezaaide bureau prykt een bordje met het opschrift "Primero El Cliente". Spaans voor "De klant gaat vóór" en als zodanig door CadaDia al even hoog in het vaandel gevoerd als in het actuele klantgericht denken b(j de diverse Nederlandse Ahold-vestigingen het geval is. Wat dat betreft wordt in concern verband gel(jke taal gesproken en heeft de goede verstaander maar een half woord nodig. Het zal de bezoeker van kamer 17 op de 16e verdieping van het HK in Zaandam dan ook niet verbazen, prompt met die veelzeggende kreet te worden geconfronteerd. Juist daar niet, als men weet dat men zich bevindt in het domein van het Directoraat Com municatie van Ahold; de stafdienst die sedert 1 juni jl. onder verantwoordelijkheid valt van mevrouw Olga S.C. van der Poel, als Directeur Communicatie. (Vervolg van pagina 1) van de 101 Simon-filialen zullen er 71 een plaats krijgen binnen de Albert Heijn-organisatie; 7 vestigingen van Simon worden inge past binnen de organisatie van Alberto en Etos; de resterende 23 filialen komen voor sluiting in aanmerking. (Vervolg van pagina 1) volgens plan verloopt, reeds op 14 juni 1982 zijn deuren. Het zal in meer dan een opzicht nieuw zijn. Het zelfbedie ningsrestaurant (218 zitplaatsen) wordt bijvoorbeeld op nagenoeg dezelfde, ge zellige w'ijze ingericht en aangekleed als het bedieningsrestaurant (98 zitplaat sen). Voor het zelfbedieningsrestaurant werkt men een systeem uit waardoor w arme gerechten direct uit de keuken bij de gasten op tafel komen. Nieuw zijn ook een open grill in het bedienings restaurant en een bar met 24 zitplaatsen. Door middel van afscheidingen zijn twee aparte vergaderzalen te vormen met een capaciteit van 60 zitplaatsen elk. Extra aandacht krijgen de kinderspeelhoek, de babyroom. de toiletgroep en voorzienin gen voor gehandicapten. Bij de realisering van de bouwplannen kan men goed gebruik maken van de er varingen die zijn opgedaan met het on langs geopende AC Restaurant Pesse/ Hoogeveen. Dit heeft in zekere zin als proefobject gegolden. AC Restaurant Sliedrecht zal. naast zijn functie als restaurant langs de weg. ook een regionale functie gaan vervullen. (Prins Carnaval in draglineJ

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 2