ZOMAAR JIVAN DE FILIALEN pagina 12 FLITSEN ft "Vier jaar geleden was "Flitsen" hier ook op bezoek. Toen echter met een droevige taak: Een verhaal maken over de grote brand die het winkelcentrum hier helemaal in as leg de, zegt bedrijfsleider Boudewijn Heshusius van de Albert Heijn-supermart 1222 in het Noordbrabantse Oss. "Een nare ervaring, maar aan de andere kant toch ook weer fascinerend om te zien hoe je met z 'n allen de zaak weer op poten kunt zetten. Het doel van ons bezoek is ditmaal plezieriger: Een kijkje nemen achter de schermen van de supermart en zijn medewerkers. Bedrijfsleider Heshusius (42) werkt achttien jaar bij Albert Heijn. Aanvankelijk werkte hij bij zijn vader, die een zelfstandige buurtwinkel had in Nijmegen. "Ik had de zaak van mijn vader overgenomen. Maar ik zag dat de toekomst er niet bijster goed was. Ik ben toen naar Albert Heijn overgestapt. Daar heb ik nooit spijt van gehad." Op 26-jarige leeftijd werd hij de jongste bedrijfsleider binnen het concern. Sindsdien Bedrijfsleider Boudewijn Heshusius: "OR is heel belangrijk. verbleef hij in vele streken van het land. Inmiddels werkt hij zeven jaar in de Osse Ruwaard-wijk. "Dat bevalt prima. Kijk, het leiden van een supermart met ongeveer negentig personeelsleden is bijna niet te vergelijken met mijn vroegere kruidenierswerk. Het is meer een managementfunctie, waarbij het toch noodzakelijk is dat je de vakkennis als kruidenier hebt opgedaan. Een niet-praktijkman kan veel moeilijker werken." De laatste jaren maakt de heer Heshusius namens de bedrijfsleiders supermarts deel uit van de ondernemingsraad. "Ik begrijp niet zo best dat mensen niet warmlopen voor een OR. Ik vind dat werk van groot belang. Je hebt best wat invloed. Om daaraan mee te doen is niet alleen nuttig, maar ook interessant. Er gaat weliswaar een groot deel van mijn vrije tijd inzitten, maar dat vind ik niet erg. Wat ik wel heel jammer vind is dat je weinig contact hebt met je achterban. Ik zou willen dat OR- leden vanuit het personeel wat meer ruggesteun kregen. Dat is moeilijk en ik zou ook niet precies weten hoe je zoiets moet verwezenlijken." Spelletjes Als de heer Heshusius niet met OR- zaken in zijn vrije tijd bezig is, dan zoekt hij zijn vertier in spelletjes. "Mijn vrouw zegt weieens: Je bent een spelletjesmaniak. Daar zit wat in. Ik schaak regelmatig, dammen doe ik ook graag en verder kaarten. Gewoon omwille van de gezelligheid, alhoewel het competitie-element, het willen winnen, ook een belangrijke factor is. Maar alles gebeurt in de huiselijke sfeer. Ik dam of schaak niet in competitieverband," zegt hij. Buurtelftal Johan van der Wiel (41) is plaatsvervangend bedrijfsleider. Hij werkte aanvankelijk in de zelfbedieningssector van Albert Heijn, maar stapte later over naar de supermart. "Dat is een wezenlijk verschil. In een ZB-zaak is de opzet kleinschaliger, je hebt minder personeel. Hier werk je met negentig personeelsleden in een grote zaak. Als bedrijfsleider in de ZBrsector ben je als eenling in feite verantwoordelijk voor het beleid, hier werk je meer in teamverband. Dat bevalt me uitstekend. Ik heb Annie Snijders met haar vijf collega 's: "Een heel aardige ploeg mensen. niet het gevoel tweede man te zijn. Ik zie mijn functie als onderdeel van een team met een eigen verantwoordelijkheid. Bovendien ben ik zeer gehecht aan mijn woonplaats Uden." De heer Van der Wiel is zeer actief in zijn buurt: "We doen veel aan sport, buurt tegen buurt. Ik voetbal en volleybal in het buurtteam. De band tussen de buurtbewoners is erg hecht. Dat vind ik belangrijk. Mijn vrouw en twee kinderen doen ook mee met de wedstrijden tussen de diverse buurten. Verder speel ik J V Op de voorgrond Anja Pleunis met afdeling, maar dat bevalt me prima. haar collega's in de slagerij. Ze zijn zeer hulpvaardig." Plaatsvervangend bedrijfsleider Van der Wiel: "Ik ben gehecht aan onze buurt in Uden. graag tennis, als ik er de tijd voor kan vinden," zegt hij. Sportief Tennis is ook één van de favoriete bezigheden van de 17-jarige Anja Pleunis. Ze werkt sinds een half jaar in de slagerij. "Ik liep hier stage vanuit mijn opleiding. Dat beviel me zo goed, dat ik meteen solliciteerde toen er een baan vrij kwam. Ik vind het gewoon fijn werken hier." vertelt ze enthousiast. Naast tennis doet Anja ook aan tafeltennis: "Thuis hebben we een tafel en daar speel ik vaak op. Verder vind ik badminton erg leuk. Maar ik sta al een hele tijd op de wachtlijst om lid te worden van een badmintonclub hier. Dat lukt maar niet." Het blijft niet beperkt tot sporten. Anja mag graag lezen en handwerken. "Verder kijk ik vaak naar de televisie. "Soap" is mijn favoriete serie. En ik luister graag naar muziek. Met name de Engelstalige country'-muziek. Ik heb elpees van mensen als Linda Ronstad. Johnny Cash. John Denver om er een paar te noemen." zegt ze tot besluit. Cross Antoine Tegenbosch (18) schuwt het niet om in weekends tachtig kilometer af te leggen om in het plaatsje Handel naar de disco te gaan. In Oss heb ik het uitgaansleven wel zo'n beetje gezien. Je wilt weer eens wat anders. We zijn nu een paar keer naar de Middenpeel gereden. Prima sfeer, dus maken die tachtig kilometer weinig uit." Hij werkt sinds een halfjaar op de afdeling houdbaar. "We hebben een moeilijke tijd achter de rug. De sectorchef viel weg en er kwamen invallers. Een echte opvolger was er niet. Je wist niet altijd hoe je nou op de afdeling moest werken. Sinds kort hebben we een nieuwe sectorchef en nu zijn de grote onduidelijkheden voorbij. Ik zag het hier eerst niet zo zitten, maar nu is het werk en de sfeer beter," vertelt hij. Zijn grote voorliefde gaat uit naar de auto-cross: "Ik zit gemiddeld toch wel een dikke twee uur per dag aan auto's te sleutelen. Volgend jaar wil ik gaan crossen. Hier in Geffen zit de grootste crossclub van Nederland, daar word ik lid van. Eerst maar eens zien om de volgende week mijn rijbewijs te halen. Zenuwen? Nee, die heb ik nooit. Ik zie wel," zegt hij lachend. Vergelijken Als de 35-jarige Annie Snijders niet werkt, gaat ze meestal winkelen. In Oss, in haar woonplaats Oud- Heusden of in het nabij gelegen Den Bosch. Ze kan het dan niet laten even bij een van de andere AH-filialen langs te wippen. "Je wilt toch zien hoe anderen het doen. Zonder dat je er erg in hebt ga je ze met je eigen afdeling vergelijken. Je leert er wel van, denk ik." Ruim twee jaar werkt ze bij Albert Heijn. Daarvoor was ze werkzaam in een plaatselijke schoenenwinkel: "Ik wilde wat meer afwisseling. Nou, dat heb ik hier. Bijzonder veel contacten met klanten. Vooral als het gaat om het adviseren bij aankoop van cosmetica-spullen. Je hebt best invloed op klanten, je advies wordt op prijs gesteld. Dat Antoine Tegenbosch: "Volgende week eerst mijn rijbewijs zien te halen. merk ik dagelijks." De sfeer op het werk vindt ze belangrijk: "In een grote zaak zoals deze krijg je snel dat je vaker optrekt met je collega's op de afdeling dan met de anderen. Ik werk met vijf mannen bij mij op de Damesvoetbal Paul van Ooy werkt sinds kort in Oss. Vijf weken geleden kwam hij van de non-foodafdeling van filiaal 1219 in Den Bosch om dezelfde afdeling in het Osse filiaal nieuw leven in te blazen. "Het is een uitdaging. De verkoopruimte is beperkt, zeer zeker in vergelijking met Den Bosch. Maar ik geloof dat onze nieuwe afdeling in een behoefte voorziet. De mensen vinden het prettig, ze reageren enthousiast," zegt de 22-jarige full-timer. In zijn vrije tijd leest hij veel: "Met name de Engelstalige literatuur. Ik denk dat ik zo'n 350 boeken heb. Paul van Ooy: "Het opzetten van een nieuwe non-foodafdeling is een uitdaging. Ik heb ongeveer eenzelfde aantal elpees. Moderne muziek, maar ook operettes. Ik moet wat rustiger aan doen met de aanschaf van die dingen want het loopt aardig in de papieren." Elke week is hij langs de lijn van het voetbalveld te vinden om naar het damesvoetbal van FC Ruwaard te kijken. Zijn vriendin speelt in een van de elftallen onder toeziend oog van zijn aanstaande schoonvader die als trainer optreedt. "Niveau valt mee hoor. Het wordt zeer serieus bedreven, met tactische aanwijzingen en al." Even lichten zijn pretoogjes op: "Ik moet zeggen dat mijn belangstelling voor het kantine-werk langs het sportveld ook groot is. Maar dat hoort erbij." Zelf heeft hij een blauwe maandag achter een bal aan gerend. Nu is hij vaker op de tennisbaan te vinden: "Ik wil per se winnen. Ik verlies niet graag. Vorige week heb ik voor het eerst van mijn zus verloren. Nou. dat was niet zo leuk." Heel even kijkt hij bedachtzaam. Dan gaat hij met een brede glimlach weer terug :iaar zijn afdeling.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 12