Reladiefietijd 'Er is zoveel gebeurd, ik kan er wel een boek over schrijven FORSE KORTING IN 'T WOLFSVEN Speciaal voor Ahold-medewerkers FLITSEN__pagina9 De heer Th. Fransen (71): Om zestien uur is afgesproken. Hij's op tijd, Zéér nauwgezet. Om zestien-dertig komt de ander: "Sorry hoor. Ik was bezet." Hij wacht, nadat hij is ontboden In de hal, Alreeds een uur Op d'één of and're funk-sjoo-naar-is. En die komt wel Op den duur. Ik pers haast alles uit mijn wagen. Moet op tijd zijn Op kantoor. Ben ik daar, dan breng ik lustig Urenlang met Zwammen door. De vergaad'ring kan beginnen. Slechts één uurtje Over tijd. Maar de dag is lang genoeg nog, Heb geen haast en Beid de tijd. Burg. Hij is inmiddels 81 jaar en een zaam. Zijn adres is Kuiperlaan 7 in Baarn. Na dagen of weken van hard werken bij de inrichting van een nieuw filiaal was er wel eens een klein feestje. Op zo'n avond werd het laat slapen en om vijf uur weer in de stoomtrein naar Winterswijk. "Jawel hoor, mijn collega en ik vielen in slaap en wer den wakker om 12.00 uur op het ran geerterrein. Kort en goed, we kwa men te laat op het goede adres aan, maar wij hadden geluk want alle goe deren waren eveneens verdwaald en per spoor in Duitsland aangeland. Dat kostte dagen, maar na twee da gen en nachten onafgebroken werken ging het filiaal op de bestemde tijd open!" wapenrok Daaruit spreekt wel dat in die tijd niet gedacht werd aan 8-urige werk dagen. Het werk moest gebeuren en kwam op tijd klaar! In de mobilisatie werd ook Fransen "beleefd" verzocht de wapenrok weer aan te trekken. Na de capitulatie wilde hij weer aan het werk bij AH en spoedde zich naar Zaandam. Daar hoorde hij van de heer ter Wee: "Het spijt mij Fransen maar ik kan jou en vele anderen niet meer plaatsen." Fransen was even van slag, vond snel de juiste woorden en zei: "Voor u en uw gezin, voor het immens grote bedrijf van AH en voor alle Nederlanders heb ik mijn stofjas moeten wisselen voor een vechtjas, wilt u mij daarvoor ontslaan?" Even was de heer Fransen bang dat hij te ver gegaan was, de heer ter Wee dacht lang na en zei toen: "Ga je maar melden bij de heer Koerse en binnen de kortste keren zat ik in Gin- neken. Daar was de winkel waar schijnlijk van achter de toonbank verdedigd en dus een grote puin hoop. Wij ruimden dat op." De heer Fransen was inmiddels be noemd tot voorraadcontroleur toen heette dat balanseur. Tot aan 1973 toen raakte hij "in de vernieling" zoals hij dat zelf zegt en volgde na een ziekteperiode afkeu ring heeft hij vele filialen van bin nen gezien. Uit de vele verhalen die deze amu sante verteller ons voorschotelde nog een: "Ik heb ook de eerste zelfbedie ningszaak van AH, in Schiedam, hel pen inrichten. Daaraan werkten ook de beide broers Albert en Gerrit Jan mee. Zij waren toen in hun "leer periode." samen Met ontroering denkt Fransen aan de dag van zijn 40-jarig jubileum. Een geweldige feestdag met als grootste verrassing de toespraak van de heer Legerstee, niet rechtstreeks maar via de band. Een hoogtepunt is nu nog de jaarlijkse reis met de gepensio neerden. Gezellig al die oude beken den ontmoeten en fijn dat je werkge ver dat mogelijk maakt! De heer Fransen is dankbaar dat hij en zijn vrouw nu een redelijke ge zondheid genieten. "Mijn vrouw was al die jaren veel alleen, nu halen wij die schade in en gaan vaak samen op pad. Ook de buitenlandse vakanties zijn een geweldige belevenis." Na zo vele jaren van een zeer arbeidzaam leven weet Thijs Fransen ook nu nog de dagen best te vullen. Vissen is één van zijn hobby's. Hij is vaak te vin den aan de oevers van de Rijn, ook puzzelen houdt hem uren bezig en het elektronisch orgel, dat in de sfeer volle huiskamer staat, wordt vaak bespeeld. Ik beur mijn geld voor veertig uren, Dat's een "deal" Dus met mijn baas. 'n Of ik die dan ook nog wer-ruk Is MIJN zaak Helaas...helaas. Tijd is geld, ik hoor het zeggen, Noo-sjaa-lant en Met veel flair Maar...dan zijn we non-den-juu toch All'maal LANG al Mil-joo-nèèèèr Heintje Rozijntje "U bent alle dagen welkom voor een praatje, vrijdags niet, dan help ik mijn vrouw met het huishouden zo reageert de nu 71-jarige heer Th. Fransen als ik hem opbel voor een afspraak. Het wordt de maandag. "En dan staat de koffie klaar", zo voegt zijn vrouw gastvrij toe. En als ik op die maandagmorgen de mooie flat met magnifiek uitzicht die het echtpaar alweer zeven jaar bewoont, binnen kom, geurt het naar koffie. "Ik hoef eigenlijk niet zo nodig in de krant", vat de heer Fransen de draad van het gesprek op, "maar ja, 44 jaar bij Albert Heijn werken en daarvan 35 jaar de buitendienst, betekent dat je veel hebt meegemaakt, gehoord en gezien, maar ook in veel gevallen ge zwegen." Om het mij gemakkelijker te maken had hij van die belevenissen al het een en ander op papier gezet. Ver ontschuldigend: "Er is zoveel ge beurd, ik kan er wel een boek over schrijven." De geboren en getogen Kampenaar ging op 14-jarige leeftijd aan het werk, geen bijzonderheid in die tijd. "Het was armoe troef en mijn eerste week loon was 2,50. Na vier jaar werken was dat 10,Ik werkte bij vier verschillende comestibleszaken en daar had ik in mijn latere Albert Heijn-tijd veel profijt van. Na het ver vullen van de dienstplicht kwam ik op 23 augustus 1930 in dienst bij AH - de grootste kruidenier van toen en., nu. Dat was op een vrijdag en voor die dag en het werken op zaterdag beurde ik acht gulden. Toen ik dat bedrag aan mijn moeder gaf, sloeg zij de handen ineen van verbazing. Ik moest maar bij die baas blijven, want dat zat volgens haar wel goed." En de heer Fransen Volgde die wijze raad van moeder op en bleef 44 jaar lang. Ussel Vijf jaar werkte hij bij AH aan de Oudestraat in Kampen. De zaak is er nog, zij het uitgebreid met een er naast liggend pand en nu zelfbedie ning. "Dat was een harde leertijd", vertelt hij "en bijna had ik hier niets kunnen navertellen. De boodschap pen werden toen thuisbezorgd bij de wijkklanten, soms met paard en wa gen, meestal op de bakfiets. Dat was meer een kolenkist op wielen, waarin zo'n 250 kg aan boodschappen kon worden vervoerd. Met het deksel rechtop en een plank om te stutten ging er nog eens 100 kilo bij." Met zo'n overvolle bakfiets, voorzien van carbidlantaarn, reed de heer Fransen dan over de smalle kronke lende dijkjes. Zo ook op een pikdon kere winteravond om bij een veraf wonende sluiswachter de bestelling af te leveren. Om een lang verhaal kort te maken: hij belandde met fiets en al in het koude water van de, door storm opgezwiepte, IJssel. Hoe hij het klaarde is vandaag de dag nog een raadsel, hij kwam weer uit het water en de boodschappen waren nog droog. Even voor Kerstmis 1935 werd de heer Fransen chef van het filiaal in Ede. Hij kreeg daarvoor een oplei ding, ondermeer in de zaak Van Baerlestraat in Amsterdam. "Daar kwam op een goede dag een heer bin nen, die twee pond roomboter bestel de. Ik pakte de boter in, gaf dit aan de klant en wachtte op betaling. Maar die kwam niet. Ik moet toch wat vreemd gekeken hebben want al gauw kwam de heer Somers (bij vele ouderen wel bekend) en zei: "Het is wel in orde, schrijf maar op." Die roomboter had ik zojuist verkocht aan de heer Albert Heijn...", grond legger van het bedrijf. Na al die jaren is nog vreugde in zijn stem te horen als hij vertelt: "Fantastisch wat een drukte was dat in Ede, de mensen stonden in rijen van vier en wel tach tig meter lang, de politie regelde zelfs het verkeer. Maar ja, ook toen maak te Albert Heijn van zo'n opening al een groots gebeuren. Voor iedere klant met een bepaald aankoopbe drag was er een trommel koek, voor de vijftigste bovendien een doos bon bons." 2,50 boete Na wat tegenslagen en mede door ziekte van zijn vrouw Fransen was in januari 1936 getrouwd werd de heer Fransen genoodzaakt zijn taak als filiaalchef te beëindigen. Het wa ren ook razend zware dagen. Hij ver telt verder: "Ede was toen al garni- zoenstad en tot diep in de nacht ston den wij zakjes hagelslag en halve ons jes boterham worst af te wegen. Je moest ook zorgen de bestelling op tijd af te leveren want anders kreeg je van het garnizoen 2,50 boete en dat was met een salaris van 27,50 per week nogal pittig." Albert Heijn kwam het gezin tege moet, de heer Fransen werd in de buitendienst geplaatst en verhuisde naar Bussum. "Mijn standplaats was het filiaal aan de Havenstraat en daar ontmoette ik de heer Legerstee. Toen eerste bediende, later directeur filia len." In de jaren tot 1940 hielp de heer Fransen met het inrichten van vele fi lialen. Hij had wat aanleg voor eta leur en lakschilderen en samen met zijn collega en goede vriend v.d. Burg reisde hij vele kilometers door het ge hele land. de heer v.d. Burg Dat de heer Fransen oude vrienden niet vergeet mag duidelijk worden uit zijn verzoek aan u, lezer van dit ver haal. Ik breng het woordelijk over: zij, die hem gekend hebben schrijf eens een kaartje naar de heer v.d. Speciaal voor Ahold-medewerkers en ge pensioneerden wordt de komende perio de weer forse korting verleend op de huurprijzen van de bungalows op Ostara Vakantiepark 't Wolfsven te Mierlo. Velen maakten reeds kennis met dit zuidelijkste van de Ostara-parken. Nu heeft uw kans! Mierlo ligt midden in het Peelland; om precies te zijn tussen Helmond en Gel drop: tussen de prachtige bos- en heide gebieden, aan de rand van het dorp te genover natuurreservaat "De Stabrecht- se Heide". Allerlei voorzieningen zijn daar getroffen om het u naar de zin te maken, zoals o.m. een overdekt ver warmd zwembad, een natuurbad, een ruim sportveld, midgetgolfbanen, een tennisbaan en een grote speeltuin. Van zelfsprekend ontbreken ook het restau rant, de wasserette en onze eigen Toko vestiging niet. Vindt u dat alles nog niet voldoende Mierlo ligt ook in de buurt van Eindho ven met zijn gezellige centrum en Het Evoluon, Kaatsheuvel met De Efteling, Hilvarenbeek met de Beekse Bergen en België en Duitsland zijn ook niet al te ver uit de buurt. De vrijstaande bungalows met 2 of 3 af zonderlijke slaapkamers worden cen traal verwarmd en zijn volledig inge richt. Zo vindt u o.m. een kleurentelevi sie, een riant ingerichte woonkamer en de verdere keukeninventaris is ook aan wezig. Voor een zonnige dag staat bij elke bungalow een apart terras tot uw beschikking. Zin gekregen Neem dan recht streeks contact op met de receptie van 't Wolfsven. Telefoon 04927-1661. Zij kun nen u alle verdere gegevens verstrekken en de boekingen maken. Ook kunnen zij u de exacte prijs vertellen. Met uitzondering van herfst- en voor jaarsvakantie, die zijn al volgeboekt, is deze aanbieding geldig tot Pasen 1982.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 9