COR-Relatie neemt Winkelinventarismagazijn moet alweer "omhoog" AH's franchising-contract model voor soortgelijke overeenkomsten onderwerpen ter discussie i SSE533SSS>^^ ERLEGVERGADERING OP 11-9-81 pagina 7 De proefneming door Albert Heyn met franchising in Appingedam de exploitatie van een winkel onder de naam Albert Hejjn door een zelfstandige ondernemer verloopt goed. In de desbetreffende zaak is een omzetstijging van 40% bereikt zonder dat dit ten koste is gegaan van de omzet in het AH-filiaal ter plaatse. Dit was een van de mededelingen van de heer A. Heijn in de Ahold Overlegvergadering op vrijdag 11 september jl. Daar werd aan toegevoegd, dat er onder zelfstandige ondernemers grote interesse bestaat om zich over de franchising- mogelijkheden bij AH te laten voorlichten. Uit gesprekken tussen mensen van Albert Heijn en vertegenwoordigers van branche-organisaties is bovendien naar voren gekomen, dat het door AH gehanteerde franchising-contract model zou kunnen staan voor andere soortgelijke overeenkomsten. "Het is plezierig dat te horen. Het doet ons deugd", aldus de heer Heijn. Andere mededelingen in deze vergadering: De eigenaar van Maison van den Boer is alsnog terugge schrokken van de grote stap om toe te treden tot Ahold nv; Er zijn geen plannen om het initiatief te nemen om van OGEM de laatste 10% van het belang in Jacques Borel Catering over te nemen. Als OGEM dat zelf aan de orde stelt valt er over te praten. Het belang van Ahold om die 10% ook in handen te krijgen is betrekkelijk gering en de band met OGEM werkt toch ook als stimulans voor de OGEM-bedrijven om klant te worden van JBC; - Met de NMU wordt gesproken over overdracht van Stero- vita aan dat concern. De procedures zijn gaande. De heer Petra herinnerde er aan, dat er in het verleden soortgelij ke contacten waren geweest. Toen was het gesprek op niets uitgelopen, mede vanwege de kans, dat Sterovita toen zou worden gesloten. De heer Heijn antwoordde, dat die mogelijkheid ook nu in de gesprekken is opgenomen. De situatie is echter wat betreft personeelsbestand en pro- duktenassortiment nu wel anders dan destijds. Voor zo ver hem bekend ook de voorzitter van de Raad van Bestuur weet niet alles heeft Ahold geen belang in NMU. Drs. L. Coren bevestigde dat. leid en Operations. De de inrichting en wer- J. van den Heuvel treedt erstandhouding", aldus jk maar één onderwerp tig verschilt: de kwestie eel van AC Restaurants jdagen) waarop dit wet- in een vestiging te gaan ewerkers cadeaubonnen er Barsingerhorn: "Ons geling is. Het argument tencheques een stuk bin- 2et te bewerkstel- rag van de cheques weer van AC Restaurants wil Staand v.l.n.r.: de heer T. Berendsen, mevr. F. Ouwersloot, mevr. J. A. Nol, de heer J. van der Werf, mevr. H. Jansen, mevr. A. M. R. Jansma, mevr. J. Orsel en de heer W. Berre- voets. Zittend: mevr. R. Krechting, mevr. M. Hogewoning (secreta ris). de heer H. Heikens (vice-voorzitter), de heer R. Barsin gerhorn (voorzitter) en de heer D. Wijnstok. dit probleem, dat al jaren slepende is, eindelijk wel eens uit de wereld hebben. "Desnoods via een uitspraak van de Cen trale Ondernemingsraad", aldus de heer Barsingerhorn. zinvol Mede doordat het aantal wijzigingen in de samenstelling be trekkelijk gering is geweest mag de OR van AC Restaurants bogen op een goede kennis van zaken. Die is nog bevorderd door een cursus in april, kort na het "opstarten" van de OR in nieuwe samenstelling. In november volgt nog een cursus in Garderen, waarvoor het lespakket door de OR-leden zelf is samengesteld. Speciale aandacht zal worden gegeven aan de relatie met de achterban. "Want", zo zegt de heer Barsinger horn, "wij zitten niet voor onszelf in de OR. Wij willen graag naar voren brengen wat er onder de mensen leeft en aan de andere kant willen wij de ons bekende informatie zo goed mogelijk doorgeven aan de mensen die wij vertegenwoordi gen. Op die manier ben je zinvol bezig in een Ondernemings raad." ng op 11 september ont- discussie over algemene roordigend overleg. De ragen door de aanwezige i te hebben voor de gelui- ;r betrekking hadden op een waren gesteld. "Het ing komt onder druk te t in concerns als dit mer- tnate van flexibiliteit aan i OR kan daarbij nauwe- iver de toekomst zou van Jongh had de ongerust- ;n voelen komen in het rdiging van de COR was :hter niet leiden tot apa- dat juist omdraaien en ïlijkheden die er zijn om lie het he'eft. Het behoort nd waar men vertrouwen ng van een goede voorbe den van cursussen achtte laatste betreft kon secre- secretarissenoverleg een ar elke OR de beschik- ruik van kan maken. De de bereidheid zich voor :n en naar het algehele De heer R. van Hoeven (Jacques Borel Catering) was hier niet zo positief over: "Ik denk, dat ik nu een jaar in de COR mee loop en ik behoor tot de oudgedienden!" Mevr. G.M. van de Wijgert: "Je vraagt je elke keer af: wie zal er afhaken?" Als oorzaken hiervan zag zij vooral het personeelsverloop en een soms verkeerde instelling ten opzichte van het OR-werk. Mevr. C.Th. Mandjes meende, dat er ook vaak conflicten waren tussen de normale dagtaak en de OR-activiteiten. De heer Nijssen kon melden, dat er binnenkort een onderzoekje klaar is naar de problemen die men bij het vervullen van het OR-werk ondervindt. "De mensen zitten met een vrede/onvrede-balans en dat wordt afgewogen bij de vraag of zij er mee zullen stoppen of niet." Factoren als tijd en kennis speelden volgens hem hierbij een grote rol. Mevr. Pennings die mevr. Rempt uitnodigde voor een gesprek met de werkgroep Vrouwen binnen Ahold, welke graag werd aanvaard zag ook doorstroming als gevolg van de wet: bij promotie of verhuizing moetje uittreden. Mr. Van 't Huil: "Een goed functionerende OR is ook een bedrijfsbelang. Directe chefs zien dat niet altijd. Het belang van het werk gaat dan voor de OR-taak. Aan dit probleem moet men steeds aandacht besteden." De heer Heijn: "We hebben al enige jaren de intentie verklaring, maar voor het tussenliggende kader blijft het allemachtig moeilijk." Mr. Van 't Huil: "Het moet duidelijk zijn, dat OR-werk niet alleen een belang voor de werknemers, maar voor het gehele bedrijf een belangrijke zaak is." De heer Heijn stipte aan, dat de afdeling Personeelszaken bij sollicitaties tegenwoordig ook vraagt naar de instelling ten opzichte van ondernemingsraden. Voor sommige functies ben je ongeschikt als je daar niets in ziet. "Voor een slijpmachien?" roept Hendrik Havik bijna on geduldig in de telefoon. Een Dirk vijftig? Ja, ze kunnen me alles opnoemen, maar als ik de code heb weet ik het metéén. Ik werk hier alléén met codenummers. Bom, hoorn op de haak. Een dynamische man, die chef van Aholds winkelinventarismagazijn in Wormer. Heeft de reusachtige ontwikkeling van dit onmisbare onderdeel meegemaakt, en hoopt alleen maar dat het uiteindelijk zal gelukken ook "zijn" afdeling op de computer te krijgen, want de tijd is er al lang rijp voor. Mag ook wel, want zestienhonderd artikelen is niet niks en het assortiment lijkt nog steeds uit te breiden. De heer Havik heeft de tijd nog mee gemaakt, dat het winkelinventa rismagazijn in een Romny-hut, met zo'n dak van gegolfd plaatstaal, aan de Oostzijde was ondergebracht Na twee jaar moest die accommodatie worden gesloopt en werd de huidige Albert Heijn-winkel van de Zaanse Schans in gebruik genomen. De kel derverdieping van het DC aan de Ho- gedijk en de voormalige beschuitfa briek van Hille aan de Oostzijde volg den. Pas in mei 1976 werd het huidi ge pand aan de Veerdijk in Wormer betrokken. Fonkelnieuw destijds en 2500 m2 groot, inclusief kantoor, kantine en retour- cq. reparatie afdeling voor winkelinventaris. krap Inmiddels dreigt ook deze accommo datie op z'n tijd alweer te krap te worden. Aan uitbreiding wordt in dit stadium niet gedacht, omdat de hal vrij hoog is. Met schappen en vork heftrucks kom je tenslotte een heel eind. Maar ja, zoiets mag een kwestie van planning heten en aan de leiding van het magazijn is dat wel over te la ten. Uiteindelijk komen er dikwijls genoeg zendingen van nieuwe inven tarisstukken soms nog onver wachts ook en dan moet daar snel een logisch plaatsje voor beschikbaar zijn. Er is trouwens één man, de heer Heermans. die speciaal met de bin nenkomende goederen is belast en hij regelt verder in overleg met de collega's waar de nieuwe aan winsten worden opgeslagen. besluitkracht Het is dus vaak improviseren, daar bij de brug over de Zaan. maar dat vindt een man als Hendrik Havik juist prachtig. "Je moet hier altijd flexibel zijn", is de ervaring van al die jaren. "Van de ene dag op de an dere krijg je soms veranderingen; daar is Albert Heijn groot van gewor den. Ik mag dat wel, die besluit kracht. Albert Heijn was altijd overal de eerste mee." Hij doelt dan onder meer op de opkomst van de zelfbe dieningswinkel en vervolgens de su- permart. Dat vergde nogal wat van de mensen die met de uitvoering wa ren belast. Zoals ook het inventa rismagazijn zich daardoor in enkele jaren tijd stormenderhand moest ont wikkelen. Daarbij kwamen nog de overige winkelvormen binnen Ahold; ook zij moeten van winkelinventaris voorzien worden. Het assortiment varieert nu van TL- buizen tot 'prijsrevolvers' en van draadmanden tot kantoorstoelen. Al les zo efficiënt mogelijk opgeborgen, en volgens een artikel- coderings systeem dat alle medewerkers in het magazijn op hun duimpje kennen, en Op de achtergrond v.l.n.r.: M. Tung, Ch. Vlaarkamp, M.C. Hijstee, D. Vet, J.N. Havik en S. Stevens. Op de voorgrond J. Heermans, H. Havik en R. Brasser dat ook bij alle filialen bekend is. Ondertussen geen eenvoudige klus om het zo op te zetten dat de meest- gevraagde artikelen ook inderdaad zo dicht mogelijk bij de uitgang worden opgeslagen. Regelmatig krijgt het magazijn zijn nieuwe inventarisstuk ken op te bergen, dus het blijft constant denken en schuiven. Eento nig kan het werk daardoor nooit wor den; het is altijd zoeken naar de meest efficiënte oplossing. En dan zwijgen we nog van het reparatiewerk dat tussen alle bedrijven door ook nog eens beslag op de tijd van de ma gazijnmedewerkers legt. aardrijkskunde En de uitgaande stukken? Bijna on doenlijk geworden zonder assistentie van de computer, die binnenkort in gebruik wordt genomen. "Het is onze taak", licht de heer Havik toe, "de filialen zo snel mogelijk aan het bestelde te helpen, maar ook om dat op een zo voordelig mogelijk manier te doen. Een groot gedeelte gaat dan ook via de normale transporten uit het DC. Voor de rest moeten we dus zorgen dat de speciale vrachtauto's niet alleen zo economisch mogelijk geladen worden, maar ook dat de rit ten die ze maken efficiënt zijn. En dat het voor zo'n chauffeur op één dag te doen is. Gelukkig was aardrijkskunde op school mijn lieve lingsvak; dat komt me mooi van pas bij de indeling van de ritten." Er wordt beslist niet dagelijks gere den, tenzij iemand hals-over-kop ge holpen moet worden. "Zoals net die man van die snijmachine", aldus de heer Havik. "Kijk, dat is wat anders, want in zo'n geval stagneert de ver koop en dat mag natuurlijk niet ge beuren. Maar op een TL-buis kun nen ze best een paar dagen wachten. Die gaan we echt niet even naar Maastricht brengen!"

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 7