i 'Bi inn "Wij voelen ons geen vreemde eend in de bijt bij het PGGM in Zeist" Positieve ervaringen uit andere AC's in praktijk gebracht AC SLIEDRECHT OPEN IN 1982 FLITSEN pagina 5 Wij voelen ons uitstekend thuis bij het Pensioenfonds voor Ge zondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen in Zeist, in de wandelgangen kortweg PGGM genoemd, zo vertelt Jacques Borel Catering-manager de heer E. I. W. M. van Zon over zijn bedrijfsrestaurant dat elke dag gastvrijheid biedt aan een kleine 450 medewerkers van het in Zeist gevestigde pen sioenfonds. De medewerkers van het bedrijfsrestaurant zijn in dienst van Jacques Borel Catering bv in Nederland en dus niet van het pensioenfonds. Vandaar onze vraag of het JBC-team zich temidden van zo 'n grote schare PGGM-werknemers thuis- voelt. Wie zijn de mensen die, met de heer Van Zon, het JBC-bedrijfsrestaurant aan de Kroostweg 149 in Zeist gretig aftrek doen vinden bij het PGGM-personeel? Dat zijn de dames Emi Gomersbach (manager-assistente) en de restaurant medewerksters Caroline Verkerk, Me- chelina Sack, Marja Brugman en Anja van Oostrum, alsmede kok Paul Schalk wijk. In het bedrijfsrestaurant zijn zes medewerkers werkzaam. Bovendien zijn nog 2 PGGM-employees, Netty leken en Anneke Cools, vast verbonden aan dit restaurant. De redactie van Flitsen be zocht één van de vele Jacques Borel Catering-restaurants om eens te kijken hoe het daar al lemaal in zijn werk gaat. Een impressie door één van onze journalisten. Emi Gomersbach: leuk team Restaurantbezoek Over het restaurantbezoek vertelt mana ger Van Zon het volgende: "Van de 450 mensen die hier werken komen er elke werkdag tussen de 250 en 300 in het be drijfsrestaurant lunchen. Dat is een vrij hoog percentage. Dit komt waarschijn lijk mede doordat het kantoor hier welis- Kok Paul Schalkwijk: aparte dingen zijn leuk waar fraai landelijk ligt, maar het gevolg daarvan is dat de mensen niet even snel de deur uitgaan naar het dorp, want dat ligt te ver weg." De heer F. J. Schreuder (26), die als districtsmanager verantwoordelijk is voor onder meer het JBC-bedrijfsrestaurant in het PGGM-kantoor, vult aan: "Nor maal gesproken is de kostprijs van de produkten in de bedrijfsrestaurants ge lijk aan de verkoopprijs, maar in een aantal gevallen wordt van de werkne mers een bijdrage, variërend van 10 tot 25 procent, gevraagd. Bij PGGM ligt dat anders. Dit bedrijf geeft de medewerkers een forse korting op de prijs en dat scheelt aardig in de portemonnee, zodat we kunnen spreken van een bepaalde vorm van inkomsten die via het bedrijfs restaurant loopt." Koffiepauzes Bij het pensioenfonds wordt gewerkt met variabele werktijden. Ook is dit te zien in het bedrijfsrestaurant, want naast de lunchtijd van 12.00 tot 13.00 uur zijn er drie koffiepauzes van 8.45 tot 9.45 uur, van 10.00 tot 11.00 uur en van 14.15 tot 15.30 uur. Manager Van Zon: "In de betreffende uren kan het personeel van het pensioen fonds telkens 10 minuten gratis koffie - of thee - komen drinken. Echte pieken hebben we in deze pauzes niet zozeer, maar we hebben wel tijdens de lunch een piek, van 12.30 tot 13.00 uur. Dan is het flink aanpoten voor onze mensen in het restaurant." Het JBC-bedrijfsrestaurant in Zeist om vat ook twee coffee-corners, zodat een toeloop naar alleen het restaurant wordt voorkomen en waarmee tevens aan de wat verderweg in het grote gebouw ge vestigde medewerkers wordt tegemoetge komen. De mensen hebben op deze ma nier ook nog keus: of de rustige corner of het meer bezochte bedrijfsrestaurant. Belangrijk 'proefstation' was voor de heer Duyser het onlangs geopende AC Pesse. "We hebben daar al een aantal van onze ideeën kunnen toe passen en mogen zeggen, dat die in de praktijk uitstekend zijn geslaagd. We werden natuurlijk in onze moge lijkheden wel beperkt, omdat we in Pesse te maken hadden met een bestaand gebouw. In Sliedrecht kun nen we onze plannen letterlijk van de grond af realiseren", vertelt hij. Het belangrijkste onderscheid met andere AC's zal het wegvallen van het sfeer- verschil tussen zelfbedienings- en be dieningsrestaurant zijn. Steen De heer Duyser: "Tol nu toe was de Dagelijks aanbod Het dagelijks aanbod in het bedrijfs restaurant te Zeist ligt vast in een menu cyclus die bestaat uit: twee salades, een koude snack, vijf frituursnacks, een war me snack en het zogenaamde sociale pakket. Dat sociale pakket is in alle Jacques Borel-bedrijfsrestaurants hetzelfde. Het bestaat uit brood, beleg, boter, melk, vruchtesappen, frisdranken, soep en wat rauwkost. In dat pakket zitten dus niet de snacks (frituurhapjes, een uitsmijter, gebakken vis, een variatiesnack en noem maar op) en de salades. Die snacks en salades variëren dagelijks en worden ge kozen uit het Jacques Borel-snackboek en de periodieke culinaire info's. Met brood van thuis zijn de mensen duurder uit dan wanneer ze in het bedrijfsrestau rant lunchen. Cateringmanager E. 1. W. M. van Zon: thuis voelen inrichting van de zelfbediening ge richt op een zo groot mogelijke doel matigheid, terwijl het eethuisje veel meer sfeer diende te hebben. Dat ver andert in Sliedrecht. Daar zal het to tale restaurant uniform en gezellig zijn ingericht. Geen aparte stoelen en tafels meer, gelijke aankleding van vloeren, wanden en plafonds, overal nagenoeg gelijke verlichting. We hebben, zoals gezegd, in Pesse erva ring opgedaan met deze nieuwe aan pak en daar zijn zowel gasten als me dewerkers enthousiast." Het zelfbedieningsrestaurant krijgt 200 zitplaatsen. Nieuwe elementen daarin zullen o.a. zijn: opbergruimte voor dienbladen onder de tafels en een nog nader uit te werken systeem Districtsmanager Schreuder: "Periodiek zijn er ook speciale buffetten, bijvoor beeld een Indonesisch buffet, een zuivel- dag of een Berberbuffet. Voor '82 heb ben we ook weer drie speciale evenemen ten gepland, waaronder een Mexicaans en een Grieks buffet." JBC stelt dan een apart buffet op en past de entourage via posters, vlaggen en an dere attributen aan. De counter wordt tijdens zulke dagen alléén gebruikt voor beschikbaarstelling van het sociale pak ket. Er zijn altijd mensen die dat specia le eten niet willen of mogen nuttigen. Het bedrijfsrestaurant staat dan toch ook voor hen open. Devies Manager Van Zon en zijn mensen hou den er als devies op na (en eerstgenoem de verwoordt het): "In eerste aanleg zijn we een dienstverlenende organisatie die de gasten, in ons geval de mensen van PGGM, het gevoel moet geven dat ze zich hier thuis voelen, laten wij zeggen iedere dag een half uurtje "uit in eigen bedrijf." Daarom wordt het assortiment en de kwaliteit zoveel mogelijk aange past aan de wensen van het PGGM- personeel. Een en ander gebeurt in over leg met de contactpersoon van de PGGM, in dit geval het hoofd inkoop. Weliswaar is per contract vastgelegd wat de lijn van werken van het Borel- bedrijfsrestaurant in het PGGM-gebouw is, maar ik kan als cateringmanager echt nog wel na overleg met de PGGM- contactpersoon uiteraard bepaalde vernieuwingen invoeren." De medewerkers van het bedrijf hebben het over het algemeen erg druk. "Wij werken dagelijks van 8.00 tot 16.30 uur en eenmaal per week hebben mijn mede werkers om de beurt avonddienst (van 16.30 tot 18.30 uur) naast hun dag dienst. Ze verstrekken dan warme maal- waardoor warme gerechten uit de keuken direct bij de gast op tafel ko men. Oponthoud bij de kassa zal op de temperatuur van de spijzen niet meer van nadelige invloed zijn. "Geen omroepsysteem, maar een rustig, sfeervol attent maken dat het bestelde gerecht gereed is", verklapt de heer Duyser. Grill In het eethuisje (100 zitplaatsen) komt een open grill, waar de gasten de kok bezig kunnen zien met het op open vuur bereiden van vlees gerechten. "Een duidelijke sfeerma ker" vindt 'vormgeving'. AC Sliedrecht ligt aan de rand van een industrieterrein. In verband daarmee komt er direct bij de hoofdingang een bar met circa 30 zitplaatsen. Een bar, die overigens een tweeledige functie heeft: trefpunt voor zakenmensen, maar ook als wachtruimte (holdingtank) voor be- tijden aan overwerkers, mensen die in tern cursussen volgen en privé-eters (al leenstaanden en mensen die een keer niet thuis eten). We serveren een drie gangenmenu: soep, hoofdgerecht, na gerecht." Vergaderingen De naaste medewerker van de heer Van Zon is, zoals gezegd, Emi Gomersbach uit Utrecht. Zij weet het verhaal over de drukte nog wel aan te vullen: "Ik doe hier de coffeecorner op de tweede verdie ping, waar zich de vergaderzalen bevin den. Daar moet vaak koffie worden ge serveerd, lunches worden verzorgd etc. Veel werk dus, maar erg leuk. Zo'n cor ner ook, leuke contacten. Het is een groot bedrijf hier en je hebt wel eens mensen die denken: jij bent koffiedame. Maar niettemin is vrijwel iedereen erg vriendelijk. Bij ons bedrijfsrestaurant hebben we een hartstikke goed team. Als de heer Van Zon er niet is, vervang ik hem, maar eigenlijk pakken we het werk met z'n allen aan, is er geen strikte taak verdeling." Kok Paul Schalkwijk uit Houten ziet de uitdaging van z'n werk vooral ook in de bijzondere dagen liggen. "Het dagelijkse werk is best wel leuk, maar als écht leu ke dingen beschouw ik de speciale acties als de Amerikaanse dagen en de Berber buffetten," zegt hij. Als net om koks gaat merkt de heer Schreuder op: "Wij zitten nog al goed in het aantal jónge koks. De mensen krij gen van ons een behoorlijke portie ver antwoordelijkheid. Eigen initiatief van de koks wordt door ons zeer gewaar deerd." Nog één vraag over wie de fleurige be drijfskleding van de restaurantmede werksters verzorgt. De naam wordt door hem prompt verstrekt: Frans Molenaar. Ook in dat opzicht toont Jacques Borel Catering haar goed verzorgde gezicht. zoekers als alle plaatsen in het eet huisje bezet zijn. Veel aandacht krijgen kinderspeel hoek en babyroom. In de speelhoek zal iets gedaan worden aan het speel goed en wordt de mogelijkheid beke ken om dia's of films te vertonen. Babyroom In de babyroom zijn mogelijkheden om een flesje te warmen en om de ba by van een schone luier te voorzien. Dc toiletgroepen krijgen nieuwe vor men, waarbij naast de hygiënische aspecten, ook sfeer een rol zal spelen. Planten, fraai tegelwerk en indirecte verlichting zorgen daarvoor. Het nieuwe restaurant, dat nog voor het toeristenseizoen zijn deuren opent, zal aparte voorzieningen voor gehandicapten hebben. g"f Het AC Restaurant, dat volgend jaar te Sliedrecht open gaat, zal in meer dan één opzicht nieuw zijn. In het pand, waarvoor binnenkort de eerste paal de grond in gaat, zullen namelijk ook de in andere restaurants opgedane ervarin gen tenminste, voor zover ze positief zijn in praktyk worden gebracht. De heer M. B. M. Duyser, afdeling 'vormgeving' AC Restaurants, ziet het vanachter zyn tekentafel al helemaal zitten. "Het wordt goed daar in Sliedrecht."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 5