CadaDia benoemt voedseldeskundige KDH heet bij BI LO 'Think Customer' NIEUWE ONTWIKKELINGEN Intern Jaarverslag De Vacaturebank van Ahold Unieke service van Ahold Espana pagina 4 FLITSEN Begin mei dit jaar, kregen alle Ahold-medewerkers weer het Interne Jaarverslag thuisgestuurd. Dit verslag, speciaal ge schreven voor de medewerkers, geeft een overzicht van sociaal en financieel wel en wee in het afgelopen jaar en behandelt Ahold en de diverse werkmaatschappijen. Het tracht antwoord te geven op vragen als: "Wat is er zoal gebeurd in het afgelopen jaar", en - als het even kan - "Waarom is het zo gegaan Waar mogelijk geeft het verslag ook aan wat ons in het komende jaar te wachten staat. Zoals u waarschijnlijk wel weet heeft Ahold ongeveer 30.000 werknemers in dienst. "Zoveel zielen, zoveel vreugd" zegt een spreekwoord; het laat zich ech ter raden dat het met 30.000 medewer kers niet gemakkelijk is een verslag te schrijven waaraan iedereen evenveel vol doening beleeft. Toch proberen de schrijvers van het ver slag dat zijn uiteindelijk de Raad van Bestuur en de directies van de verschil lende Werkmaatschappijen dat zo goed mogelijk te doen. Het is dan eigenlijk ook wel logisch dat zij graag willen weten of de medewerkers het verslag inderdaad lezen en wat zij er van vinden. Onderzoek Om daarvan een indruk te krijgen wer den in 1980 twee onderzoekjes gehou den. Die waren weliswaar zeer beperkt van omvang, maar zij leverden toch een aantal aanwijzingen voor de toekomst. Zo bleek bijvoorbeeld niet iedereen het verslag te lezen. Degenen die het wel lazen vonden het vaak moeilijk leesbaar: te lange zinnen, te veel moeilijke woor den: "hoofdkantoortaal" om zo te zeg gen. Daarnaast spraken een aantal on derwerpen niet aan. of werd er te vaag over geschreven. Van datgene waar men zich iedere dag mee bezighoudt, las men weinig, waar door het verslag slecht herkenbaar was. Vooral over de eigen Werkmaatschappij wilde men meer lezen. Met deze opmerkingen in het achter hoofd werd het verslag over 1980 ge schreven. De schrijvers deden hun best het verslag zo duidelijk mogelijk te ma ken: korte zinnen, alledaagse taal en. waar nodig, verklaringen voor bepaalde woorden. Verder werd voor de WM- verslagen meer ruimte beschikbaar gesteld. Het spreekt vanzelf dat men ook dit jaar weer benieuwd was naar de reactie van de lezers. Daarom werd in de afgelopen periode een nieuw onderzoek gehouden. Flitsen sprak daarover met Dolf Mol, werkzaam binnen het Directoraat Perso neel en Organisatie, die nauw betrokken was bij de totstandkoming van het In terne Jaarverslag. "We wilden graag meer duidelijkheid over de aanwijzingen die de onderzoek jes van 1980 opleverden. Dat betekende in de eerste plaats een nauwkeuriger ant woord te krijgen op de vraag: "Heeft u het verslag gelezen en, zo ja. welke stuk ken?". In de tweede plaats wilden wij een beter beeld krijgen van de beleving van het verslag. Wat betekent dit Interne Jaar verslag voor de medewerkers en wat zegt het ze nou eigenlijk? Daaruit hoopten wij de vraag te kunnen beantwoorden: "Hoe kunnen wij de verslaglegging ver beteren?" Mondelinge interviews Het onderzoek van vorig jaar had zijn beperkingen. Het was telefonisch en er zijn maar 125 mensen ondervraagd. Waaraan wij behoefte hadden was een betrouwbaarder beeld van het lees gedrag. In overleg met de afdeling Marktonderzoek hebben wij dit jaar de zaken steviger aangepakt. We hebben gekozen voor mondelinge in terviews. Ruim een week nadat het ver slag verstuurd was zijn, door het gehele land, een aantal enquêtrices op stap ge- Onder de naam "Vrij Baan" brengt Ahold wekelijks een vacaturekrant uit die over alle werkmaatschappijen en units wordt verspreid. Dit ten einde de medewerkers te laten zien welke interne vacatures er zijn, zodat belangstellenden kunnen reflecteren. In "Vrij Baan" staat precies vermeld om wat voor soort vacatures het gaat en wel ke functie- en/of opleidingseisen worden gesteld. Regelmatig wordt van "Vrij Baan" dan ook gebruik gemaakt om De laatste tyd verschijnen met de regelmaat van de klok artikelen in de krant over de problemen die zijn ontstaan in de Spaanse voedingsindustrie. gaan. In een paar dagen tijd hebben die een persoonlijk gesprek gehad met in to taal 429 Ahold-medewerkers. Medewer kers van hoog tot laag, van jong tot oud en verspreid over alle Werkmaatschap pijen." Uitkomsten "Wat waren de belangrijkste uitkomsten van die enquêtes?" "Wat het eerst opviel was dat een flink aantal mensen opgaf het verslag niet ontvangen te hebben. Voor de filiaal medewerkers gold dat overigens meer dan voor produktie-medewerkers en ka der. Volgens de antwoorden zou één op de 10 medewerkers het Interne Jaar verslag niet ontvangen hebben. We heb ben alle mogelijke oorzaken onder de loep genomen. Onze conclusie was, dat een aantal verslagen tussen het oude pa pier moet zijn geraakt. Waarschijnlijk omdat het niet genoeg opviel, of dat niet duidelijk was dat het om het Interne Verslag van Ahold ging." "Zou het dan niet kunnen dat bij de ver zending iets niet goed is gegaan?" "Dat zou wel erg toevallig zijn; de ver zending van het Verslag gebeurt name lijk evenals overigens de verzending van Flitsen via de computer die ook de salarisafhandeling 'bijhoudt'. Dit zou dan inhouden dat 1 op de 10 Aholders het salaris niet krijgt overgemaakt." Mager resultaat "Aan degenen die het wel ontvangen hadden hebben wij gevraagd wat zij met het jaarverslag gedaan hebben. Er waren nogal wat mensen die zeiden: "Niet ge lezen". of "Alleen maar door gebladerd ".Die groep noemden wij de niet-Iezers. Opnieuw kwam dat ant woord voor het merendeel uit het filiaal- personeel. Voor heel Ahold kwamen wij op een percentage van ongeveer 35%. Als je daar dan de 10% niet-ontvangers bij optelt kom je aan 45%. Dat betekent dan dat ongeveer 14.000 Ahold-mede- werkers het verslag niet lezen; dat is nogal wat. Overigens hebben de gelijk soortige onderzoeken bij andere grote bedrijven vergelijkbare resultaten ge geven." "En de wel-lezers?" "Bij de wel-lezers krijgt de eigen Werk maatschappij de meeste aandacht. Dat wordt door vrijwel iedereen gelezen. Het verslag van de Raad van Bestuur wordt vooral gelezen door het kader, terwijl produktie- en filiaalmedewerkers daar blijkbaar veel minder aan toekomen. De interesse voor het verslag van de andere Werkmaatschappijen is erg laag. Er zijn maar weinig mensen die het héle verslag lezen; dat is eigenlijk alleen het kader. Eigen werkmaatschappij "Wat heeft het onderzoek verder nog op geleverd?" "Tijdens de gesprekken was er alle gele genheid om op- of aanmerkingen te ma ken. Alhoewel lang niet iedereen daar van gebruik heeft gemaakt, is toch vrij duidelijk naar voren gekomen dat men meer informatie over de eigen WM wil hebben; die informatie zou ook duidelij ker, herkenbaarder moeten zijn. De taal waarin het verslag geschreven is geeft over het algemeen niet veel problemen meer. Wel zouden wij nog meer gebruik moeten maken van de woordenlijstjes en moet er ook bij de tabellen uitleg komen". binnen Ahold van baan te veranderen. Eén van diegenen die dit heeft gedaan is Mirjam Olij. Zij werkte tot voor kort bij het Simon-filiaal in Krommenie: "Ik wil de eigenlijk altijd al een kantoorbaan hebben en toen ik die functie zag die op de Centrale Tekstverwerking op het hoofdkantoor in Zaandam werd aange boden, heb ik direct gebeld. Op een dinsdag ben ik toen op sollicita- tiebezoek geweest en de donderdag daar na hoorde ik al dat ik was aangenomen." Mirjam (21) heeft het naar haar zeggen uitstekend naar de zin op de Tekstver werking. Veelal zien we dat niet alleen medewer kers van Ahold voor zichzelf naar een baan speuren. Regelmatig kijken ouders in "Vrij Baan" of er een baan bij is die geschikt is voor hun kinderen die net een opleiding hebben afgerond of ander werk zoeken. Naast "Vrij Baan" heeft Ahold een apart vacature-telefoonnummer. Door dit te draaien, hoort men een bandje met daarop de vacatures die er op dat mo- Hoewel wij in Nederland wel iets te ho ren krijgen, spreekt het vanzelf dat de zaak van b.v. de vergiftigde olijfolie veel stof doet opwaaien in Spanje zelf. Al meerdere malen werd de zaak behandeld in het Spaanse parlement. Ook Ahold-Espana moet zich natuurlijk aan de situatie gaan aanpassen. Via de CadaDia-filialen, die geconcentreerd zijn rondom Madrid, wordt de consu ment immers rechtstreeks voorzien van voedingsprodukten Overigens is CadaDia helemaal niet be trokken bij de problemen van de laatste tijd; het vertrouwen in de Spaanse voe dingsindustrie in het algemeen is echter flink gedaald. Mede daarom, maar tevens in het kader van de actie "Primero El Cliente" (wij schreven daar al eerder over in Flitsen) werd besloten tot de aanstelling van een voedingsdeskundige. Het is haar taak voorlichting te geven aan de klanten van de CadaDia-filialen. Zij doet dat zowel door middel van gesprekken met klanten als door het uit geven van allerlei folders. In de folders worden diverse onderwer pen behandeld die van belang kunnen zijn voor de klant. Dat kan een verhaal zijn over de oliesoorten met hun negatie ve en positieve eigenschappen en welke merken er veilig zijn. Ook geeft zij daar in bijvoorbeeld voorlichting over een zo economisch mogelijke indeling van koel kasten. Bij haar werk kan zij gebruik maken van diensten van de moderne laboratoria van de universiteit van Madrid, als dat nodig is echter ook van instanties als de CIVO, de Spaanse TNO. De klanten kunnen ook vragen stellen aan de voedingsdeskundige. Daartoe is ment zijn. Dit nummer is 075 - 169790. In de uitgaven van "Vrij Baan" is dit te lefoonnummer vermeld. Er wordt nog weinig gebruik van gemaakt omdat het telefoonnummer bij veel medewerkers onbekend is. "Wat hield het tweede onderzoek in?" "Wij hadden een aardige indruk van het leesgedrag en wat aanwijzingen t.a.v. wat er zoal nog aan schortte. Waar we nog geen duidelijkheid over hadden, was het waarom. Waarom kijkt iemand het verslag niet in, of juist wel. Waarom le zen sommigen al dan niet hun eigen WM of het verslag van de Raad van Bestuur. Het was duidelijk: daarvoor moest een tweede onderzoek komen. Opnieuw, in overleg met de afdeling Marktonderzoek, hebben wij besloten dat te doen via zogenaamde 'diepte in terviews'. Dat zijn vrij lange en diepgaande gesprekken, waarbij een bepaald onder werp uitgebreid aan de orde komt. De onderzoeker probeert zich in dat gesprek een beeld te vormen. We heb ben een bekend onderzoekbureau in de arm genomen, dat totaal 25 mensen, tel kens in kleine groepjes, zo'n interview heeft afgenomen. Het ging om filiaal medewerkers van Albert Heijn en om medewerkers van een aantal produktie- bedrijven Conclusie De belangrijkste conclusie van het on derzoek was, dat er wel 30.000 Aholders zijn, maar dat er lang niet altijd 30.000 mensen zijn, die zich Aholder voelen. De meeste medewerkers voelen zich in de eerste plaats AH'er, Simon'er, DC'er, noem maar op, en willen in de eerste plaats informatie over hun bedrijf en over hun werksituatie. Op die manier wordt het huidige verslag (waarin alle verslagen gebundeld zijn) dan ook beke ken. Ahold, het grote geheel, zegt veel mensen niet zo veel. Daarom bekijken ze vaak het hele verslag niet. En als ze het wel bekijken, dan zijn ze voornamelijk geïnteresseerd in hun eigen WM." "Wat gaat er nu gebeuren?" "Er is al vaak gezegd en geschreven dat het Interne Jaarverslag speciaal bedoeld is voor het personeel. Het blijkt duide lijk, dat deze gecombineerde vorm van verslaggeving niet datgene is waaraan de medewerkers het meest behoefte heb ben: die willen voornamelijk informatie over hun eigen WM. Als wij de mede werkers werkelijk zo goed mogelijk wil len informeren, dan zou een eigen WM- verslag daarvoor het meest geschikt zijn. Dat zou dus betekenen aparte verslagen van Albert Heijn voor de AH'ers, van Marvelo voor de Marvelo'ers enz. Om de geïnteresseerden tegemoet te komen zou er een flinke extra Flitsen kunnen ko men, met daarin de belangrijkste punten uit al die aparte WM-verslagen en niet te vergeten het verslag van de Raad van Bestuur. Het complete verslag van de Raad van Bestuur zou dan opgenomen worden in het financieel-economisch Jaarverslag. Toekomst Zover is het echter nog niet. Vooral het uitgeven van aparte WM-verslagen bete kent nogal wat, qua organisatie, maar ook qua geld. Vandaar dat voor 1981 de huidige opzet van het Interne Jaarverslag gehandhaafd blijft. Natuurlijk zullen wij waar moge lijk wel proberen de zaak te verbeteren. Begin 1982 zullen de WM-directies zich buigen over de consequenties van het uitgeven van eigen WM-verslagen. De beslissing daarover valt dan voor de zo mer van 1982." een speciaal postbusnummer in Madrid geopend. Verder geldt ook voor deze Spaanse Ahold: als een klant, ondanks alles, niet tevreden is met een bij het CadaDia- filiaal gekocht produkt, dan wordt zon der meer het geld terug betaald: ook daar dus een Onvoorwaardelijke Kwali teitsgarantie. Tot nu toe is Ahold Espana met dit servi cepakket uniek in heel Spanje; tenslotte bestaat er niet voor niets de lijfspreuk "Primero El Cliente" oftewel De klant gaat voor alles! Tijdens de jaarlijkse BL-dag van BI-LO, die in de afgelopen periode plaats vond in de Amerikaanse badplaats Myrtle Beach (Zuid Carolina), kondigde de heer Milton Gillespie, een van de directeuren van BI-LO, een nieuwe actie aan onder de naam Think Customer. Het hoogtepunt van deze actie speelt zich af in de maanden augustus, septem ber en oktober. Tijdens die periode zal een zg. Mystery Shopper minimaal drie bezoeken brengen aan de BI-LO filialen die geconcentreerd liggen in de staten Noord- en Zuid-Carolina en Georgia. Tijdens zijn bezoeken zal deze geheim zinnige bezoeker letten op een vijftiental punten die bepalend kunnen zijn voor de service aan de klant. Samen met gegevens als omzet en vlees- omzetpercentages wordt dan volgens een bepaalde formule een beoordeling op gesteld. Buiten het resultaat dat van zelfsprekend, door BI-LO van deze actie verwacht wordt zal deze competitie ook voor een aantal employees een leuk staartje krijgen. Hoogtepunt Een viertal medewerkers uit de winnen de teams zal namelijk een bezoek mogen brengen aan Nederland. Hoogtepunt van dat bezoek zal een ontvangst worden op het Hoofdkantoor aan het An- kersmidplein. Daar zal de heer A. Heijn, President van de Raad van Bestuur, aan de bezoekers een plaquette overhandigen. Tijdens de jaarlijkse BL-ontmoeting werd vanzelfsprekend een groot gedeelte gewijd aan deze actie. Toelichtingen wa ren er o.m. van de heer J. van Meer. die namens de Raad van Bestuur speciaal belast is met de buitenlandse bedrijfs onderdelen Een ander hoogtepunt werd gevormd door een lezing van Karen Brown, Vice- President Consumentenzaken van het Amerikaanse Food Marketing Institute. Tijdens haar lezing toonde zij namelijk de resultaten van een onderzoek dat aan gaf hoe belangrijk minderheidsgroepe ringen kunnen zijn vooreen supermarkt bedrijf. Iedere groep die zich kenmerkt door taal, handicap of leeftijd, vormt een potentiële klantengroep en dient aparte aandacht te krijgen. Onder hel motto "You are why I am here" gingen de bedrijfsleiders na deze succesvolle BL-ontmoeting naar hun ei gen filialen terug om aan de onderlinge competitie gestalte te geven.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4