MEER INFORMATIE VOOR CONSUMENT Het inrichten van een winkel is een wetenschap Tweelingzusjes vieren koperen jubileum bij Albert Heijn Vernieuwing Nederlandse Warenwet Afdeling Produkt Presentatie (AH) 15 jaar U pagina 2 FLITSEN Het inrichten van een winkel is al lang geen kwestie meer van "vingertoppengevoel". Het is een wetenschap, onderbouwd door psychologie, filosofie en computerarbeid. Albert Heijn 's afdeling Produkt Presentatie is in de 15 jaar van haar bestaan dan ook uitgegroeid tot een team van specialisten op het gebied van verantwoorde vakindeling en presentatie-verbetering. Er bestaat een aanzienlijk verschil in aanpak in vergelijking met de start van de activiteiten van wat in 1966 de Worp- winkel heette. Drie medewerkers hielden zich toen vrijwel uitsluitend bezig met het worpen bouwen (assortiment-opstel lingen) in de verschillende filialen. Later werd dat werk overgenomen door field- merchandisers. die als beheerder fun geerden van het zogenoemde Worp/ Slim-systeem en bovendien de schakel vormden tussen filiaal en HK. Worp en Slim. twee begrippen die respectievelijk het schapbeheerssysteem en een zo economisch mogelijke vakvul ling aanduiden. Of, zoals teamleider Marcel Tillemans het zegt: "Beide liggen in eikaars verlengde. Het Worp-systeem is gebaseerd op assortiment en Slim gaat Personeelsblad Ahold nv Oktober 1981 38-ste jaargang no. 8 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Redactie. Mevrouw T. Plooijer (075-593026) E. Muller (075-592519) Contactpersonen F Bosch Albert Heijn (075-592223) J. Breeschoten Distributie (075-592220) W. v. Dijk Albert Heijn-zelfbediening (075-592006) J. van Eik Simon (075-592349) W. Haeser Levensmiddelen Industrie Ahold (075-592369) Mw T. Harder Personeelszaken (075-592726) P. Hesp Albert Heijn-filialen (023-330016) J. G. Jager Miro (075-593009) A W. Kuipers Simon-filialen (01899-19669) H. Malag Albert Heijn-buitendienst D. Mol Directoraat P O (075-592524) D. Rövekamp Alberto (075-592184) Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau van Hulzen, Voorschoten - A. de Roo. Ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan geeft de afdeling Produkt Presentatie een boek je uit. Hierin staan de activi teiten nog eens op een rijtje. Nuttig, want over hetgeen wèl en niet van de afdeling mag worden verwacht bestaat nog al eens misverstanden. uit van een zo klein mogelijke magazijn- voorraad bij een 2 a 3 keer per week be voorraden van de filialen. Worp en Slim zijn de kaders, wij zorgen voor de invul ling, inclusief de toeters en bellen." Met dat laatste doelt hij op de nieuwe ele menten voor schapvulling zoals manden, rekjes, etc. die in samenwerking met an deren worden ontwikkeld. Van links naar rechts: J. Wijngaard, G. Vierbergen, K. Meijer, M. Tillemans, J. van de Broek en mevrouw H. Broek-van Wolf er en. Dat een artikel niet "zomaar" in een vak wordt gezet, behoeft nauwelijks betoog. Verkoopcijfers, prijsstelling, concurren- tieoverweging en natuurlijke marktver- schuivingen zorgen voor een pakket ge gevens waarmee de afdeling Produkt Presentatie uit de voeten kan. "Wij bou wen dan een standaard-opstelling voor alle AH-filialen op basis van beschikbare schapruimte. Dat betekent, dat ieder fi liaal met bijvoorbeeld een drie meter opstelling voor koffie het hierbij beho rend assortiment op dezelfde manier presenteert", vertelt de heer F. Bosch, hoofd afdeling Produkt Presentatie. Gemiddeld eens per 14 dagen krijgen al le AH-filialen een nieuwe Worp/Slim- schets toegestuurd voor een bepaalde ar- tikelgroep. Tussentijds vinden er allerlei mutaties plaats, bijvoorbeeld door veranderingen in de verpakking, wisseling van leveran ciers, e.d. Dat gebeurt in overleg met verkoopleiders, die met betrekking tot de opstelling veelal met eigen suggesties komen. "In feite zijn zij onze opdracht gever". aldus de heer Tillemans. Om te kunnen tonen hoe het in de prak tijk allemaal zal uitpakken beschikt Pro dukt Presentatie in het pand van pro- duktiebedrijf Marvelo te Zaandam over een pseudo-winkelruimte met 55 strek kende meter schap. Daar worden nieuwe artikelopstellingen aan de praktijk ge toetst. Marcel Tillemans: "We laten bij voor keur niets aan het toeval over". (Vervolg van pag. 1) "We hadden voor die tijd nog nooit ge werkt", vertelt mevrouw Van Oudenaar den. "Op ons veertigste zijn we pas be gonnen. Ik las een advertentie op het raam bij Albert Heijn, ik zeg tegen haar: joh, ze vragen mensen bij Albert Heijn. Zou dat niks voor óns zijn?" Haar zus neemt over: "Nou. ik durfde niet goed. Ik zeg: ga jij maar alléén vragen hoor, ik ga niet mee. Komt ze terug, zegt ze: ik heb jou óók opgegeven. We krijgen nog bericht. Nou, in het begin vond m'n man dat helemaal niet leuk. Die had niet graag dat ik ging werken, maar nader hand is hij helemaal bijgedraaid." échte winkel Zelf is mevrouw Van der Stelt blij, dat ze indertijd toch maar de stap heeft ge waagd. "Ik ben er wat vrijer door gewor den". zegt ze. "Mijn zus was uit zichzelf al vrijer dan ik, maar mij heeft die om gang met de klanten echt goed gedaan. We zijn ook niet gaan werken om het geld, maar omdat het leuk is. Vroeger speelden we ook altijd winkeltje samen; dan hadden we allerlei kruideniers waren De twee moeten er samen nog even om lachen. Het is ook zo'n gek idee, datje dan een halve eeuw later nog eens samen in zo'n échte winkel staat. De dames hadden nooit verwacht op één en dezelfde afdeling te zullen belanden, maar het duo kwam al direct op de groenten- en fruitafdeling terecht. Cor zat nadien enige tijd op de textielafde- ling, maar ten slotte werd het fijne vlees waren. De bedrijfsleiders het zuster paar "versleet" de heren Lamberts, Slijkhuis en Thijssenwaard, heeft nu de heer Niezen als chef kwamen er meestal vrij snel achter, dat die twee zus sen heel wel in staat waren hun eigen boontjes te doppen. Richtlijnen hoefde je ze nooit te geven. Het was (en is) alsof de beide vrouwen in hun eigen zaak be zig waren (en zijn). kraakhelder "Wij snijden altijd heel zuinig", zegt mevrouw Van Oudenaarden bijvoor beeld. "want het is al duur genoeg." Om die reden zal de klant ook nooit te horen krijgen: "Mag het iets meer zijn?" De beide jubilaressen vinden het een kwestie van gemakzucht wanneer je als ver koopster meer dan het gevraagde ge wicht afsnijdt. Kopje erbij houden en niet afdwalen met je gedachten, is hun motto. Zoals mevrouw Van Oudenaar den en mevrouw Van der Stelt ook het standpunt huldigen, dat de afdeling kraakhelder moet zijn. Veel aandacht geven ze trouwens aan de vitrine. De vleessoorten die het meest gevraagd wor den moetje niet achterin leggen, vinden ze. "Maar ja. wij staan daar niet langer dan anderhalve dag per week", oordeelt mevrouw Van der Stelt, "dus we gaan daar echt niet doen of wij het allemaal zo goed weten, omdat we er al twaalf-en- een-half jaar werken." „stukje toe" Het zusterpaar heeft als gewoonte inge voerd, dat kinderen een lekker stukje worst krijgen. "En geen oude worst hoor!" voegt mevrouw Van der Stelt daar gauw aan toe, "want die hééft Albert Heijn niet eens. Alles wat langer dan twee dagen staat wordt weggehaald. Ik vind het ook heel normaal dat je die kinderen wat geeft, want bij de slager krijgen ze het ook. Ze staan er gewoon al op te wachten. En zo'n klein stukje worst kan er toch wel af?" kerstliedje De koperen feestvarkens betreuren het, dat er met Kerstmis geen achtergrond muziek meer klinkt in de zaak. Dat was altijd zo sfeervol en ze houden van mu ziek, die twee. Zitten allebei in een groot koor met hun beider echtgenoten en zongen al in de Laurenskerk en de Doe len in Rotterdam. Ooit vroeg een klant, zo rond Kerst, of de dames niet een kerstliedje voor hem wilden zingen. Gré en Cor gaven prompt gehoor aan dat ver zoek. Ze denken er met schik aan terug. "Maar ja, dat hoef je tegenwoordig niet meer te doen. Het is allemaal zo zakelijk geworden. Niet alleen bij Albert Heijn hoor, maar overal in de maatschappij." Wanneer het aan tante Toos en tante Miep ligt zullen ze voorlopig nog wel een paar jaar hun dagelijkse tocht naar fili aal 1039 blijven maken. "Ik snap dat niet", zegt de echtgenoot van mevrouw Van der Stelt, "dan moeten ze daar 's winters met die kou op de fiets heen ik zeg: meid blijf toch lekker thuis maar nee hoor, ze gaat juist graag. Ben je nou niet moe als je zo'n hele dag hebt gestaan, vraag ik wel eens, maar ze heeft nergens last van." "Ik word moeier van een dagje met de klein kinderen op sjouw dan van een dag Al bert Heijn", is de repliek. Dat zit dus voorlopig wel snor met die twee. De tijd, dat bijvoorbeeld een jamfabrikant kon volstaan met op het etiket alleen 'aardbeienjam' te zet ten, is voorbjj. Wettelijk is vastgelegd, dat de consu ment veel meer informatie over het te kopen artikel moet hebben. Hoe uitvoerig die informatie moet zijn is enkele jaren punt van discussie geweest. Nu het Alge meen Aanduidingenbesluit en het Hoeveelheidsaandui- dingenbesluit vrijwel afgerond zyn, sprak 'Flitsen' met ir. W. Eegerdingk, hoofd quality assurance bij Albert Heyn. Hij is nauw betrokken bij de totstandkoming van de vernieuwing van de Nederlandse Warenwet. Tot voor kort kende de Warenwet twee uitgangspun ten: de volksgezondheid en de eerlijkheid in de han del. De wetsuitbreiding zorgt voor twee nieuwe basis elementen: consument-informatie en milieu-maat regelen (fosfaten in wasmiddelen etc.). Deze vier onderdelen vormen nu samen de nieuwe raamwet, waarvan de zogenoemde uitvoeringsbeslui ten de details omschrijven. Het binnenkort verschijnende Algemeen Aanduidin genbesluit (AAB) is gebaseerd op de informatie aan de consument. Er is drie jaar op gestudeerd binnen de adviescommissie Warenwet en de subcommissie Eti kettering, waarin de heer Eegerdingk namens de han del zitting heeft. Uitgangspunt "Het AAB is ook voor ons land een verplichte zaak ge worden. Uitgangspunt is een, voor alle EEG-landen gelijke, situatie te scheppen op het gebied van etikette ring van levensmiddelen." vertelt de heer Eegerdingk. daaraan toevoegend, dat met name de Nederlandse handel zich aanvankelijk terughoudend ten opzichte van de nieuwe aanpak heeft opgesteld. Een aantal on derdelen ervan werden namelijk als een regelrechte belemmering van de praktische gang van zaken ge zien. De inmiddels al omvangrijke lijst met uitzonde ringen zal in de loop der tijden dan ook nog wel groeien. In ieder geval bevat het AAB een aantal verplichte ver meldingen: de naam van het produkt. een lijst van in grediënten (grondstoffen), een eventueel alcoholgehal te, de datum van minimale houdbaarheid, indien zin vol een aanwijzing omtrent bewaring of gebruik van het produkt, een aanduiding omtrent de produktie- partij waarvan het artikel deel uitmaakt, gegevens over producent, verpakker of verkoper en tenslotte het land van oorsprong of herkomst. Ingrijpend Van deze acht punten noemt Eegerdingk een aantal voor zichzelf sprekend. De regels betreffende 'ingre diënten' en 'minimale houdbaarheid' zijn echter nogal ingrijpend. Bij de lijst van de, bij de produktie gebruikte, grondstoffen was het de wens van de fabrikant om niet de receptuur prijs te hoeven geven. Op het etiket ko men nu ingrediënten in volgorde van afnemende hoe veelheden. echter zonder percentages. Voorts is de vermelding 'kleurstoffen' voldoende, hoe wel er volgens de heer Eegerdingk nu al stemmen op gaan om ook daarvan een verdere verfijning op het eti ket te zetten. "Naar mijn idee moeten we de consu ment echter niet afschrikken met een teveel aan infor matie. Dat leidt gauw tot verkeerde conclusies. Het begrip 'kleurstoffen' bijvoorbeeld heeft een negatief imago en een gedetailleerde vermelding daarvan zou tot verwarring kunnen leiden." Verbetering De aanduiding van houdbaarheid in haar nieuwe vorm noemt de heer Eegerdingk een duidelijke waar devermindering ten opzichte van het thans door Albert Heijn gehanteerde 'UVD plus'-systeem. Dit garandeert namelijk, dat het produkt tijdig uit de winkel wordt genomen en biedt bovendien de consu ment nog een aantal twijfelloze consumptiedagen. In het nieuwe AAB is echter sprake van 'ten minste houdbaar tot'. De heer Eegerdingk: "Dat is een stap terug. Het geeft alleen de houdbaarheid tot een be paalde datum aan met een vage belofte, dat het daar na met de kwaliteit nog best kan meevallen." Hij geeft hierbij aan. dat het voor de levensmiddelen handel in zijn totaliteit een duidelijke verbetering is. Vooral de kleinere levensmiddelenzaken kenden hele maal geen houdbaarheidsaanduiding, omdat daar de vaak terechte vrees bestond, dat zij niet tijdig van hun beperkt houdbare artikelen zullen afkomen. Ander pluspunt noemt Eegerdingk, dat voortaan op alle levensmiddelen een houdbaarheidsaanduiding komt. Wel is er nog discussie gaande over de vraag of op artikelen, die per definitie langer houdbaar zijn dan 18 maanden (bijvoorbeeld conserven) ook een uiterste verkoopdatum moet komen. 'Comité van vijf' Een derde onderdeel van de nieuwe wetgeving is het Besluit Bijzondere Aanduidingen over de uitwerking waarvan op twee fronten wordt gesproken. De advies commissie Warenwet en het vrijwillig 'comité van Vijf' (het bedrijfsleven) stoeien daarbij over onder werpen als vermelding van de voedingswaarde. Vol gens de heer Eegerdingk (deelnemer aan dat overleg) kan het nog jaren duren eer een wettelijke omschrij ving is bereikt. De kans bestaat echter, dat op basis van vrijwillige afspraken, eerder een begin met de praktische uitvoering kan worden gemaakt.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 2