ZO MAAR LHI VAN DE FILIALEN pagina 12 flitsen Drukte alom op de Rotterdamse Lijnbaan. Met recht mag deze straat in het hartje van het voetgangersdomein gezellig worden genoemd. Die drukte is ook merkbaar in het Etos-filiaal dat daar is gevestigd. Het vaste team van drie medewerkers is in de vroege ochtenduren een rustig begin van de dag gegund. Maar vanaf elf uur is het een komen en gaan van klanten. "Soms is het zo vol, dat je moeilijk door de zaak kunt lopen. Met honderd vierkante meter verkoopruimte is het aan de krappe kant. Dat betekent dat we veel moeten improviseren om de winkel voorraad op peil te houden. Maar dat heb ik liever dan een lege zaak", vertelt bedrijfsleider Dick Kievits over het filiaal. lasten alleen die artikelen voeren die een hoge omzet hebben. Wat dat betreft hebben we zeker niet te klagen. De omzet stijgt nog steeds. Ze halen bij wijze van spreken de zaak leeg voordat je de vakken kunt bijvullen." Samen met twee full-time krachten en een zestal part-timers weet hij de zaak goed te runnen. "We hebben een hecht team. De twee full-time krachten werken hier ook sinds het begin. Je moet op elkaar ingespeeld zijn om de drukte te kunnen verwerken. Het is dynamischer dan een buurtwinkel, er heerst meer bedrijvigheid en dat ligt me wel." Kortom: Dick Kievits heeft het best naar z'n zin. Dat beaamt hij volmondig. "Ik kan het hier best nog een tijd uithouden. Waarmee ik per se niet wil zeggen dat ik geen ambities meer heb. dat ik het verder voor gezien houd. Integendeel zelfs, je kunt je filiaal altijd verbeteren en daar wil ik graag voor werken." In de korte periode dat het Etos- filiaal op de Lijnbaan bestaat mag van een succes worden gesproken. "Ik geloof dat daar vier factoren ten grondslag aan liggen", meent de 43- jarige bedrijfsleider. "Op de eerste plaats zitten we hier in de beste winkelstraat van Rotterdam. Verder hebben we zeer lage prijzen en tenslotte timmert Etos zowel landelijk als regionaal behoorlijk aan de weg." Bedrijfsleider Dick Kievits: "Nu ik tuba speel, schiet het zeilen erbij in. Ruim twee jaar geleden ging het Etos-filiaal aan de Lijnbaan open. Voordien werkte Dick Kievits twee jaar als bedrijfsleider van het Etos- filiaal aan de Rotterdamse Slinge. Een hemelsbreed verschil. "Het Slinge-filiaal is een typische buurtwinkel. Best gezellig, veel vaste klanten. Dat heb je hier een stuk minder. Natuurlijk zie je dagelijks mensen in de zaak die je tot je vaste klantenkring mag rekenen. Maar de meeste klanten zijn mensen die gezellig hier winkelen en voor hun drogisterij spullen hier binnenlopen", vertelt de heer Kievits. Voordat hij vijf jaar geleden bij Etos kwam werken, was hij zelfstandig drogist. Van zijn besluit om zijn eigen zaak op te geven heeft hij geen moment spijt gehad. "Het werken hier verschilt niet zoveel van het werken als zelfstandige. Je werkt met een klein team in een kleine zaak. Het grote pluspunt is echter dat je hier een grote organisatie achter je hebt staan. Dat biedt veel voordelen. De rompslomp die je als kleine zelfstandige hebt, ontbreekt hier. Je hebt een prima organisatie achter je die bijvoorbeeld de inkoop voor je regelt. Dat werkt zeer prettig", zegt hij vol overtuiging. Het Etos-filiaal in de Lijnbaan is iets anders van opzet dan menig andere Etos-vestiging. Dick Kievits daarover: "Door onze krappe verkoopruimte missen we een deel van het randassortiment. Kaarten, sigaretten, panties of een ruime sortering in huishoudelijke artikelen hebben we niet. Daarvoor is de ruimte te beperkt. Als je in een binnenstad zit moet je vanwege de Tuba Dick Kievits besteedt met zijn gezin (vrouw, zoon en dochter) de nodige tijd op het water. Hij beschikt over een eigen zeilboot en begeeft zich graag in zijn vrije uren op zee. "Maar daar komt de laatste tijd verandering in", zegt hij opgewekt. "Mijn zoon speelt graag op een muziekinstrument. Hij kwam bij de plaatselijke fanfare in mijn woonplaats Ridderkerk terecht. Ik ging de eerste keer mee om te praten met de dirigent. Zelf had ik ooit in een uitdragerij een oud blaasinstrument opgedoken. Toen ik dat vertelde, wilde hij dat ik zou meedoen. Om een lang verhaal kort te maken: ik speel nu een half jaar tuba en mijn zoon cornet. Dat geeft mij zo'n voldoening, dat het zeilen erbij inschiet. We treden vaker in de weekends op. In het begin was ik wel wat zenuwachtig, maar dat is over. Ach, zo moeilijk is het niet want ik speel de tweede partij. Mijn zoon doet het vreselijk aardig. Die heeft talent. Ja, ik ben best wel trots op hem", vertelt hij enthousiast. Corrie Schout-Van Rijnsbergen: "Door de vele toeristen hier houd ik mijn talenkennis op peil. Het Etos-filiaal op de Rotterdamse Lijnbaan in het hart van het voetgangersdomein. Verkoopster Liane Verbaas: "Als gevorderde bij de dansles, mag ik vaker assisteren bij de beginners. Gekkenhuis "Als je hier tijdens de middaguren komt, heeft het vaak wat weg van een gekkenhuis", lacht de 20-jarige Liane Verbaas. "Een groot deel van onze klanten zijn kantoormensen of winkelpersoneel dat de middagpauze gebruikt om snel wat inkopen te doen. Dan loopt het soms storm. Na de middagpauze komt dan het publiek dat echt een dagje gezellig gaat winkelen in de binnenstad, dus dan blijft het druk. Maar dat vind ik helemaal niet erg." Naast het bedienen van de kassa, het bijvullen van de rekken en het doen van een gedeelte van de administratie, neemt het geven van advies aan de klanten een belangrijke plaats in. "Je bent constant bezig om mensen te adviseren welke make-up ze het beste kunnen gebruiken. Vooral de vraag naar dagcrème is erg groot. Ik denk dat negentig procent van onze klanten uit vrouwen bestaat. Toen ik nog in het filiaal aan de Slinge stond, was dat anders. Daar zag je vaker mannen die bijvoorbeeld luiers kwamen kopen. Als hier mannen kopen is het meestal after shave. Ook daar moet je adviseren. Of ze willen parfum voor hun vriendin en weten niet goed wat ze moeten kiezen. Daar help ik dan bij", vertelt Liane. Stijldansen Naast lezen is stijldansen haar favoriete hobby. "Toen ik veertien was. heb ik een danscursus gevolgd. Daarna heb ik er weinig meer aan gedaan tot ruim een jaar geleden, loen ben ik weer begonnen. Nu ga ik elke donderdagavond naar dansles en elke zondagavond naar het vrije dansen hier in Rotterdam. Ik heb een hekel aan disco-dansen. Hoe meer je leert over stijldansen, hoe leuker het wordt", zegt ze. Dan vertelt ze lachend: "Op dansles heb ik vorig jaar mijn vriend leren kennen. Hij is ook mijn vaste danspartner. Het is erg leuk met een vaste club mensen te gaan dansen. Weet je, in dat jaar dat ik mijn vriend nu ken. hebben we nooit ruzie gehad. Sommige mensen vinden dat vreemd. Maar het is een vreselijk lieve jongen, dus waarom zouden we ruzie maken?" Toeristen De derde full-time kracht die het team completeert is Corrie Schout- Van Rijnsbergen. Ook zij werkt vanaf het begin op de Lijnbaan. Evenals Liane Verbaas zijn haar werkzaamheden zeer afwisselend. "Het enige wat wij als meisjes nauwelijks doen is het sjouwwerk. De chef doet meestal dat zware werk. De samenwerking tussen ons drieën, en zeker ook de rest van het team. is erg goed. Na elf uur moet je flink aanpakken om de drukte te verwerken. Maar dat is niet vervelend. Ik werk liever constant door, dan dat ik op klanten sta te wachten. De tijd vliegt om als het druk is", zegt ze. In de zomermaanden blijken veel toeristen de winkel te bezoeken. De 20-jarige Corrie Schout-Van Rijnsbergen vertelt: "Die komen meestal voor tandpasta of zeep. Beetje vreemd is dat wel. Als ik naar het buitenland ga, neem ik altijd toiletartikelen mee. Voor buitenlanders is dat blijkbaar niet zo vanzelfsprekend. Ik vind al die toeristen wel leuk. Het houdt je talenkennis op peil. Ik weet me in het Frans. Duits en Engels wel te redden." Corrie is sinds een half jaar getrouwd en dat betekent dat ze na het werk voor het huishouden moet zorgen. Dat levert geen problemen op: "Ik heb één extra vrije dag per week. Dan doe ik de grote klussen in huis. En op werkdagen kan ik er gemakkelijk voor zorgen dat het eten om half zeven op tafel staat. Ik heb met deze kombinatie geen enkel probleem. Ik hoop dat nog een tijdje uit te houden, want ik heb het prima naar m'n zin hier." Ondanks haar drukke leven houdt Corrie voldoende tijd over voor haar hobbies: "Ik lees graag romans. Verder ga ik vaak zwemmen en de laatste tijd help ik mee aan het typen van een clubblad voor het jeugdwerk hier. Best aardig allemaal", besluit ze lachend.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 12