MEER LICHT MINDER STROOM De dropafdeling vormt één grote fami Het lijkt op het ei van Columbus Nieuwe verlichting DC Zaandam BEN GODSLOVE UIT BRITS GUYANA: FLITSEN pagina 11 Een energiebesparing, die zich in amper twee jaar laat terug verdienen en die bovendien het werkklimaat aanzienlijk ver betert. Geen wonder, dat men in het DC Zaandam en bij de Dienst Technische Projecten daarmee best eens via Flitsen voor het voetlicht wil. Hun verhaal: een halvering van het aantal lampen, gebruik van nieuwe armaturen en een besparing van f 60.000 aan stroomkosten. Het lijkt veel op het 'ei van Columbus' en de bij het project betrokkenen maken dan ook melding van een min of meer voor de hand liggende ontwikkeling. Maar zo eenvoudig was het natuurlijk ook weer niet. Het verhaal begint in feite ruim twee jaar geleden als de plannen voor D 80 op tafel komen. De vernieuwing van het distribu tiesysteem binnen Ahold, waarbij de DC's in plaats van een landelijke een re- gionale op het volledige assortiment gerichte functie krijgen. Ombouw "Dat betekende voor het DC Zaandam een totale verbouwing, waarbij de bestaande fustwasserij verplaatst werd naar de oude Etos-hal. Hiervoor in de plaats kon een kruidenierswarencircuit worden ingericht", vertelt de heer W. J. van den Bichelaer, Site Manager van DC Zaandam. Als gevolg van deze verbouwing werden nieuwe magazijnstellingen geplaatst (25 rijen van elk 60 m lang met in totaal 10.000 palletplaatsen), die gangpaden van 2,80 m en 4 m breed gingen vormen. Smallere gangpaden van 2.80 m maken het noodzakelijk de verlichting daaraan aan te passen en het was duidelijk, dat ook aan de kwaliteit ervan wel iets te ver beteren viel. Tot dan toe was het DC verlicht met TL- buizen zonder kap, die ondanks het aan tal (4 x 65 watt op 10 meter) voor een be trekkelijk matige verlichting zorgden. Na vier of vijf experimenten, waarbij ook de magazijnmedewerkers om advies en beoordeling werd gevraagd, werd tenslotte gekozen voor open armaturen met spiegelreflectoren, met een lage ver blinding (van belang voor omhoog kij kende heftruckchauffeurs) en met een hoge lichtopbrengst. Resultaten De resultaten waren zonder meer opval lend: het aantal lampen kon worden ge halveerd om toch hetzelfde lichtniveau te houden. In geld uitgedrukt: een investe ring van 130.000 voor 506 armaturen levert een stroombesparing van 60.000 per jaar op, zodat genoemde uitgave zich in twee jaar laat terugverdienen. Interes sante bijkomstigheid is, dat de overheid hopelijk in de toekomst een bijdrage van 10% op de investering geeft omdat per jaar een hoeveelheid energie wordt bespaard die is te vergelijken met 66.000 m3 aardgas; de aanpassingen val len namelijk onder de WIR-regeling. Het effect van de nieuwe verlichting wordt extra benadrukt door wanden en plafonds, die van een frisse verflaag zijn voorzien. Wie nu door het DC Zaandam loopt kan constateren wat een verbete- Je moet maar doorzettings vermogen hebben! In je dooie eentje naar een wild vreemd land, kinderen ach terlaten bij de ouders in Londen, zelf op twee ka mers in de Bijlmer wonen, en je eigen vrouw heen en weer zien pendelen tussen Londen en Amsterdam. Terwijl je geboorteland Brits Guyana is! Ben Godslove kan het allemaal opbrengen, en heeft het zelfs erg naar zijn zin in Ne derland. Hier heeft hij nog nooit discriminatie ervaren zoals soms in Engeland en hier voelt hij de warmte van vrienden. 'Als ik Brits Guyana, Engeland en Nederland met elkaar vergelijk vind ik Nederland het best", zegt hij, "ook al omdat de kosten van levens onderhoud hier het laagst zijn. Ben zegt dat allemaal in het Engels, want hij wil zich graag goed uitdruk ken en is bang voor misverstanden wanneer we Nederlands gaan zitten babbelen. O ja, hij was verstandig ge noeg om les in de Nederlandse taal te volgen "Dan kan je beter contac ten leggen met je omgeving", zegt hij, "en kranten lezen, zodat je weet wat er om je heen gebeurt" maar Ben is nog geen drie jaar in ons land ring van de werkomstandigheden kan in houden. Van het totale oppervlak van 45.000 m2 is nu een kwart van nieuwe lampen voorzien, zodat het verschil met de oude situatie duidelijk waarneembaar De heer Van den Bichelaer verwacht dan ook dat binnen niet al te lange tijd het hele DC nieuwe verlichting zal krijgen. Per slot van rekening wordt in het DC Zaandam jaarlijks 1 miljoen uitgegeven aan electriciteit en wat je daarop kunt bezuinigen blijkt alleszins de moeite (en de investering) waard. Oude verlichting Nieuwe verlichting gPpp* en voelt zich op het gebied van de taal nog wat onzeker. Hij vindt dat erg jammer, want lezen behoort naast tafeltennis tot zijn grootste hobbies. "Op de afdeling zeggen ze wel eens tegen me: "Zit je weer te lezen?" Beste afdeling Over die afdeling, de drop bij Marve- lo, wil Ben Godslove geen kwaad woord horen. "Toen ik hier kwam zeiden ze tegen me: "Je komt hier op de beste afdeling". Nou, dat is pre cies zo uitgekomen." Waarop de man met het fraaie bronzen stemge luid ("Ik houd erg van muziek, maar ik kan niet zingen") een loflied op zijn dropafdeling aanheft. "De vrij heid die ze daar hebben de on derlinge sfeer de variatie in het werk Misschien geen toeval", meent hij, "dat de gezondheid niets meer te wensen overliet, de laatste ja ren. Af en toe wat lichte hoofdpijn, maar dat komt misschien door het la waai van de machines. "Oordopjes? Nee, dat vindt Ben te lastig. "Het werk is smerig", zegt hij, "want je wordt vies van de drop, en het is niet makkelijk, maar de sfeer is zó goed! Wij vormen daar echt één gro te familie, we komen ook wel bij el kaar thuis over de vloer, of we gaan samen uit, en we helpen elkaar altijd. Onze chef, mijnheer Pieterse, past daar helemaal bij. Een hele fijne man. En als je bijvoorbeeld eens 'n extra dag vrij wilt hebben valt daar altijd wel over te praten met hem. Mijnheer Lamaker, de produktie- manager, is er ook zo een. Altijd vra gen hoe het is als je ziek bent ge weest. Echt belangstelling tonen. Beschouwt je niet als een nummer. Wij zeggen ook nooit onder elkaar: "Kijk uit, daar komt Lamaker". Hij gaat heel gewoon met ons om." Computer Ben Godslove is dan ook heilig van plan bij Marvelo te blijven en heeft inmiddels afstand genomen van zijn wensdroom zich verder te bekwamen in de computerwetenschap. "Daar heb ik geen geld voor. Ik had het full time willen doen, maar in die vijfjaar moeten mijn gezin en ik toch leven, dus dat zou financieel onmogelijk zijn. En de kinderen moeten een goe de schoolopleiding krijgen. Ik heb een jongen van bijna vijf en een meisje van twee. De jongen heet Chaka, naar een Zuidafrikaanse veldheer, het meisje heet Edem." Er zat dit jaar geen vakantie in voor Ben en daarom kijkt hij met des te meer plezier vooruit naar de Kerst. De hele familie komt dan weer samen in Londen. Broers en zusters nog nooit in Nederland op bezoek geweest zullen dan van overal naar Londen reizen. Twee maanden verlof heeft Ben. tegen die tijd. Hij is er zijn chef buitengewoon dankbaar voor, want het zijn natuurlijk uitzonderingen. Niet iederéén mag zomaar even twee maanden met vakantie. Des te meer stelt Ben die medewerking op prijs. Eigen woning Een eigen woning zou hij anders Óók best willen hebben, maar het valt niet mee om in Amsterdam iets betaal baars te vinden. Hij woont nu in de Gliphoeve en daar stoort het gedrag van sommige bewoners hem nog wel eens. Daarom hoopt Ben er de langste tijd wel gezeten te hebben. "Er is me nu een huis beloofd, maar ik weet nog niet of dat doorgaat." Vrouw en kinderen wil hij pas laten overkomen wanneer het gezin een goede 'living' kan worden geboden. In dat opzicht heeft onze achtentwin tigjarige collega veel verantwoorde lijkheidsgevoel. Hij is blij met de ontwikkelingshulp die Nederland de arme landen biedt, maar zou de verantwoordelijke men sen willen adviseren niet klakkeloos geld te sturen. Tenzij een vertegen woordiger van de Nederlandse rege ring zich regelmatig op de hoogte komt stellen van het juiste gebruik van de gelden. Een hele praktische vorm van ontwikkelingshulp zou ook zijn wanneer Ahold een onderneming in bijvoorbeeld Brits Guyana als pe tekind zou adopteren, meent Ben. al is hij realist genoeg om te beseffen dat zo'n idee in de praktijk maar wei nig kans van slagen zou hebben.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 11