COR-Relatie COR-Relatie COR-Relatie Nieuwe voorzitter COR "Mensen centraal in mijn werk COR-Relatie SPAANSE WIJN CENTRAAL IN WIJNMAAND OKTOBER sbsss^v^^sssssssssssssw ssssUsssss a Ahold-vrouwen organiseert dag voor OR-vrouwen Zaandamse beeldhouwer Thijs Tolk: pagina 7 Op maandag 12 oktober a.s. organiseert de COR-werkgroep "Vrouwen binnen Ahold" een informatieve bijeenkomst samen met alle vrouwelijke OR-leden van alle werkmaatschappijen. Het doel van deze bijeenkomst is: deze OR-vrouwen te informeren over de werkgroep "Vrouwen binnen Ahold"; via deze OR-vrouwen alle vrouwen binnen Ahold te bereiken; hun meningen en ideeën te inventari seren samen met hen een plan de campag ne op te stellen voor de werkgroep. Plaats: hoofdkantoor Ankersmidplein. filmzaal. Aanvang: 10.00 uur. Sluiting: ca. 17.00 uur. Alle OR-vrouwen hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen. Vrouwen van Ahold, neemt contact op met uw OR-vertegenwoordiger voor in formatie, ideeën en suggesties. kilometer, maar tot ieders voldoening kon op deze wijze de boot nog worden "ingehaald". Met de introductie van deze Spaanse en Californische wijnen telt het complete AH-assortiment thans niet minder dan 161 wijnen uit negen verschillende lan den. En met het oog op de reeds ge noemde marktontwikkelingen - waaruit ook blijkt dat de Nederlandse wijnlief hebber steeds kritischer en deskundiger wordt - lijkt het noodzakelijk om nog meer en betere informatie te verstrek ken. Om aan deze wens tegemoet te ko men, zijn voor alle wijnen schapstickers gemaakt met daarop de naam van de wijn, soort, herkomst, adviezen over ge bruik en houdbaarheid, enz. Dit nieuwe informatiesysteem staat of valt bij het op de juiste plaatsen aanbrengen van de stickers. Ook als wijnen worden vervan gen, is het van groot belang dat tijdig een nieuwe sticker wordt aangebracht. Daarnaast zal ten behoeve van de consu ment een wijnbulletin worden geïntrodu ceerd met o.a. algemene informatie en praktische tips. Blijkt een dergelijk bul letin in een behoefte te voorzien, dan zal het periodiek blijven verschijnen. Tenslotte zal de introductie van nieuwe wijnen ook gebaat zijn bij een betere schapopstelling. Om de betere wijnen ook passend te presenteren, is het aantal houten wijnbakken. waarin de flessen liggen, aanzienlijk uitgebreid. Kortom: met ieders medewerking zal de AH-wijnmaand 1981 stellig een succes worden Op de eerste plaats zijn de Spaanse wij nen doorgaans van een zeer goede kwali teit tegen een relatief lage prijs. Een bij komend voordeel is, dat ze over het alge meen pas op het hoogtepunt van hun ontwikkeling op de markt worden ge bracht. Ze zijn dus direct klaar voor ge bruik. En dus uitermate geschikt voor het grote aantal wijnliefhebbers, dat niet over een eigen opslagruimte beschikt. Het heeft overigens nog heel wat voeten in de aarde gehad om dit nieuwe Spaan- uiteindelijk haar beslag kon krijgen. Met het toevoegen van twee nieuwe Californi sche wijnen aan het reeds bestaande Amerikaanse assortiment lagen de zaken bijkans nog ingewikkelder. Het was de bedoeling deze wijnen in San Francisco in te schepen, maar de boot bleek reeds vertrokken. Er werd al over gedacht om ze dan maar per vliegtuig naar Neder land te sturen, maar na veel telefoneren en telexen bleek het nog nét mogelijk om de lading per trein naar de oostelijke ha venstad Houston te verzenden. Het was namelijk bekend dat de reeds vertrokken boot na een omweg door het Panama kanaal deze haven zou aandoen. De treinrit ging over een afstand van 3000 Dit jaar zal bij AH een gericht assortiment Spaanse wijnen cen traal in de belangstelling staan. In de wijnmaand oktober zul len vijftien tot nu toe vrijwel onbekende Spaanse wijnen worden geïntroduceerd, variërend van de laaggeprijsde Valdepehas (nog geen vier guldentot en met de hoog gekwalificeerde wij nen uit het Rioja-gebied langs de Ebro. Daarmee haakt AH in op recente markt ontwikkelingen, die duidelijk hebben aangetoond dat de Nederlandse consu ment meer oog heeft gekregen voor wij nen uit andere dan traditionele wijnlan- den als Frankrijk en Duitsland. Tot die "nieuwe" wijnlanden benoren o.a. Californië, Italië, Oostenrijk en Australië. Maar het is vooral Spanje dat een duidelijke opmars laat zien. Vorig jaar was er maar liefst sprake van een importstijging van bijna 80 procent. Daarvoor zijn wel enkele oorzaken te noemen. se wijnassortiment tijdig in onze winkels te krijgen. Vooral de kwaliteitswijnen uit het Rioja-gebied zijn schaars en soms moeilijk verkrijgbaar. Het is dan ook mede te danken aan de inspanningen van de inkoper van Ahold Espana, de heer Pablo Alba dat deze introductie Op maandag 31 augustus jl. heeft de COR Jos Nijssen, de huidige secretaris, tot nieuwe voorzitter gekozen. In de volgende Flitsen hopen wij een interview te plaatsen met de nieuwe voorzitter. Scheidende leden van de Centrale On dernemingsraad zullen voortaan wor den verrast met een in brons gegoten beeldje, voorstellende "Mensen aan de vergadertafel. (zie Flitsen no. 6). Derhalve een zeer toepasselijke herin nering aan een functie, waarin "ver gaderen" een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden uitmaakt. Als de maker van het kunstwerkje staat te boek de Zaandamse beeldhouwer Thijs Tolk (37), met echt genote en kinderen de 13e etage bewonende van een 14 verdiepingen tellend flatgebouw. Voor zich zelf heeft hij er vrede mee, voor de kinderen vindt hij het haast "misdadig", dat het niet mogelijk is een laagbouwwoning te betrekken. Dit terzijde. Via de documentatiemap van het uitleencentrum van kunst- en expositiegebouw "Zienagoog" kwa men COR-voorzitter Frans Petra en COR- secretaris Jos Nijssen in contact met Thijs Tolk. "Zij wilden eens iets anders aanbieden aan vertrek kende COR-leden dan een enveloppe of een boe kenbom" aldus Thijs, "In de map zat een foto van een beeldje van enkele mensen aan tafel. Zij vroe gen me toen of ik niet wat kon maken van een groepje vergaderende mensen. Zo is het begonnen." "Mensen" Voor Thijs Tolk was het in dubbel opzicht een ple zierig verzoek van de COR-delegatie: "In de eerste plaats vond ik het fijn, dat men bij mij terecht was gekomen. Zo druk loopt het niet met opdrachten aan beeldhouwers. Daarnaast wilde men dat ik "mensen" in een bepaalde situatie zou uitbeelden. En juist "mensen" wil ik altijd centraal stellen in mijn werk." De beeldengroepen in de huiskamer bewijzen de juistheid van deze uitspraak. Thijs maakte een proefmodelletje, dat in de COR werd getoond en in de smaak viel. Er was één aan merking: er zat geen vrouw aan de vergadertafel. Dat probleem kon worden verholpen door een van de figuurtjes met wat extra boetseerwas van de ver eiste rondingen te voorzien! De uit Westzaan afkomstige Thijs Tolk volgde na zijn schooljaren de studie voor M.O. Tekenen en bekwaamde zich daarna verder aan de Academie voor Schone Kunsten te Brugge. Hij vestigde zich als zelfstandig kunstschilder, maar dat was geen vetpot. Zijn hart trok naar het beeldhouwen en hij werkte o.m.samen met de Joegoslaaf Slavomir Miletic, die een kleine 20 jaar geleden in de Zaanstreek een groot conflict uitvocht met de plaatselijke over heid. Thijs Tolk heeft op dat gebied ook het nodige meegemaakt en de gevoelens van teleurstelling daarover zijn nog altijd niet verdwenen. Diverse plannen en ideeën gingen de mist in, zoals de ge dachte om een acht meter hoog beeld "De gesta pelde mens" op een brug in het Zaandamse stads hart te zetten en van een ideetje om een kin derspeelplaats als "trollenheuvel" in te richten kwam ook niets terecht. Om in zijn kunstwerken op de juiste wijze metalen te kunnen verwerken ging hij een tijdje aan de slag op een scheepswerf. "Bovendien verdiende ik toen geld," voegt hij er aan toe. Op het ogenblik kijkt hij weer uit naar een mogelijkheid om een min of meer vaste werkkring - ook het buitenland komt in aanmerking - te vinden. Niet onvermeld mag blij ven, dat hij een aantal jaren geleden ook enige maanden in het Zaandamse DC werkte. Een pro bleem is ook nog het vinden van een goed atelier, waarin ook metalen kunnen worden verwerkt. Het vorige atelier werd vernield en de procedures daar over zijn nog steeds niet afgelopen. "Voor particu lieren is mijn werk haast niet te betalen," aldus Thijs Tolk, "Brons is duur. Daarom vind ik het ook zo fijn, dat via deze opdracht van de COR van Ahold toch werk van mij onder de mensen komt." Thijs Tolk bij het ontwerp van de "trollenheu vel" voor een nieuwe Zaan damse stads wijk; zijn plan werd tenslotte niet uitgevoerd.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 7