zomaar! VAN DE FILIALEN Jeugdclub Computer Motorrijden Dansen Bierelftal *T*rs pagina 12 FLITSEN Als "Flitsen een bezoek brengt aan het Simon-filiaal aan de Schiedamse Aleidastraat is het er gezellig druk. Een vertrouwd beeld voor het filiaal, want met een ver koopruimte van nauwelijks veertig vierkante meter is de zaak snel vol. Het is constant woekeren met de ruimte en de vier full-timers en vier part-timers die er werken, moe ten veel sjouwen om de winkelvoorraad op peil te houden. Maar ondanks de drukte en het werk is de sfeer zeer ontspannen en tijd om een praatje te maken met de klanten is er wel te vinden. Het personeel heeft het naar z'n zin en dat geldt zeer zeker voor filiaalchef Cornelis Koppe. Hij werkt nu al 43 jaar voor Simon, waarvan de laatste Zoon Sjaak Koppe- "Groenteverkoop en godsdienstonderwijs lijken ver uit elkaar te liggen. Toch is het voor mij een prima combinatie. 24 jaar in het filiaal aan de Aleidastraat. Hij woont boven de winkel en het is dan ook nauwelijks verwonderlijk dat hij de buurt en haar bewoners op zijn duimpje kent. "Als er een leverancier komt, dan is het hard werken geblazen. We hebben geen achter-uitgang, dus alle goederen moeten voor de winkel op de stoep worden gezet en dan door de winkel naar het magazijn worden getransporteerd. Maar dat geeft niet," zegt hij. De 59-jarige filiaalchef vertelt enthousiast over de historie van de winkel: "Vroeger had je nog de bediening achter de toonbank. Er is in de loop der jaren veel veranderd. Je krijgt een andere functie als winkel, je moet met de tijd mee. Je kunt niet zeggen dat het vroeger beter was dan nu of omgekeerd. Het is gewoon anders. Misschien nu een stukje zakelijker. Je kon bijvoorbeeld op het laatste moment je bestelling wijzigen. Dat kan nu niet meer." Over de buurt zegt hij "Er zijn veel wisselingen. Je hebt hier veel jongeren. Als er dan kinderen komen, trekken ze vaak weg. Wat niet wegneemt dat je als buurtwinkel toch veel vaste klanten hebt.Sommige mensen komen wel vier. vijf keer per dag. Ze vragen dan of wij dat niet vervelend vinden, ik zeg maar zo: Ik zie de mensen liever vijf keer per dag dan nooit, want als ze binnenlopen moeten ze toch altijd wat hebben, nietwaar?" Veel tijd voor hobby's heeft de heer Koppe niet: "Ik heb een dochter van 24 en een zoon van 22. U weet hoe dat gaat: die krijgen verkering en dan ben je veel met je gezin bezig. Maar als ik wat tijd heb. lees ik bij voorkeur plattelandsromans. Over het boerenleven, dat spreekt me wel aan." Zoon Sjaak Koppe (22) werkt als part-timer. Aanvankelijk zag het er naar uit dat hij in de voetsporen van zijn vader zou treden. Hij volgde met succes een opleiding aan de Middelbare Detailhandelsschool. Maar Sjaak heeft andere aspiraties gekregen "Ik ben nu zo'n drie jaar bezig als leider van een jeugdclub. Elke vrijdagavond komen we bij elkaar en dan lezen we eerst iets uit de Bijbel en dan doen we iets op het gebied van de handvaardigheid. Door dat werk ben ik me steeds meer voor het geloof gaan interesseren. Ik zit nu op de Pastorale Leergangen van de Reformatorische Bijbelschool in Rotterdam. Ik hoop over twee jaar mijn derdegraads bevoegdheid te halen zodat ik godsdienst onderwijs kan gaan geven," vertelt Sjaak. Zijn opleiding is goed te combineren met zijn halve baan in het filiaal, waar hij met name de groente voor zijn rekening neemt. "De laatste twee jaar hebben we die sector beter aangepakt en de omzet is behoorlijk gestegen. Je moet afgaan op wat klanten willen. De vraag naar verse groente of vers fruit merk je René de Bruin: "Twee doelpunten voor een teruggetrokken midvoor is inderdaad weinig voor een heel sei zoen. bijvoorbeeld aan het begin van een week. Verder is het een kwestie van uitproberen. Vroeger gingen de mensen veel naar de groentezaken in de buurt. Maar ze vinden het gemakkelijk dat ze hier alles in één winkel kunnen kopen." /.egt hij. veel sjouwen en dat was in het begin zwaar, ik heb toen ook wel brokken gemaakt. Maar die tijd is voorbij. Ik vind het werk leuk. Ik doe het zeker niet in de eerste plaats om geld te verdienen. Hoewel een aardige zakcent mooi meegenomen is. Bovendien werk ik op zaterdag, dus kan ik op die dag zelf weinig geld uitgeven. Op die manier kan ik sparen voor mijn hobby's." Muziek en lezen hebben zijn grootste interesse: "Ik heb pas een nieuwe stereo-installatie gekocht. Ik houd veel van klassieke muziek en elektronische muziek die op klassieke basis is gemaakt. Mike Oldfield spreekt me erg aan. En wat lezen betreft gaat mijn voorkeur uit naar de Engelse literatuur. Ik ben niet zo'n uitgaanstype. Ach, een vriendin. Die tijd komt nog wel. Ik wil nog zoveel doen en zien." Martin studeert elektrotechniek aan de Rotterdamse HTS: "Computers vind ik fascinerend. Als je ziet wat je er allemaal mee kunt doen. Een huiscomputer kun je nu al kopen voor zo'n drieduizend gulden. De 19-jarige Martin Vesper werkt vier jaar als part time kracht. "In het begin was het moeilijk. Je moet Caissière Mary Strenne: "Motorrij den gevaarlijk? De straat oversteken is ook nooit zonder risico. Natuurlijk heb je zo'n ding niet echt nodig, maar het blijft toch leuk speelgoed. Ik zou er best één willen hebben. Je kunt er bijvoorbeeld allerlei zaken automatisch mee regelen, zoals je geluidsinstallatie. Op de HTS werk je ook wel met computers, maar de praktijkervaring is toch beperkt. Ik geloof dat computers een steeds grotere rol in het dagelijks leven gaan spelen. In Amerika leren kinderen van zes jaar al hoe ze met een computer kunnen werken. Wat dat betreft staan we in Nederland nog in de kinderschoenen." "Het werken met een klein team ligt me wel. Het is toch intiemer dan wanneer je achter de kassa zit in een grote supermarkt. Het is hier vaak druk. maar ik heb liever dat de mensen in de rij voor de kassa staan, dan dat ik op klanten moet wachten." zegt Mary Strenne. De 23-jarige caissière heeft één grote hobby: motorrijden. "Ik vind het lekker ontspannend als ik na een drukke dag op mijn Su/uki ga zitten en een uurtje door de omgeving kan toeren. Naar Scheveningen bijvoorbeeld. Een lachende filiaalchef Cornelis Koppe voor de winkel waar hij nu 24 jaar met plezier werkt. Sommige mensen vinden het nog altijd een vreemd gezicht als ze een meisje op een motor zien rijden. Motorrijden is heus niet zo gevaarlijk als er vaak wordt gezegd. Je moet geen stunts uithalen. Vrouwen horen in hun visie blijkbaar nog altijd achter de kinderwagen te lopen. Je wordt soms uitgedaagd. Ik stoor me er niet aan. Meestal ben ik er allang vandoor eer een automobilist zich tegenover mij wil waarmaken." Een paar jaar heeft ze met haar verloofde deel uitgemaakt van een motorclub, nu gaan ze vaker samen op pad. "Ik heb elke zaterdag vrij. Je weekend is daardoor lang. Ideaal om er dus met de motor op uit te gaan. Dat vind ik heerlijk," vertelt ze enthousiast. Als Mary op zaterdag haar vrije dag heeft, zit part-time kracht Marja Vollebregt (15) achter de kassa. "Toen ik in het begin achter de kassa zat en het druk was, dacht ik weieens: Jeetje. Maar nu ben ik eraan gewend. Ik woon zelf in deze buurt dus ik kende al een groot deel van de klanten," vertelt ze. Ze heeft haar MAVO-diploma gehaald en begint nu aan een MEAO-opleiding: "Het was moeilijk kiezen. Er is zoveel wat ik leuk vind. Maar de administratieve richting lijkt me wel wat." In haar vrije tijd danst ze graag: "Ik ga naar de gewone dansles en ik ga naar beatballet. Vind ik even leuk. Op dansles zit ik nu voor het derde jaar. dus de meeste dansen heb ik onder de knie. Beatballet is heel anders, ook wel een stuk vermoeiender. In het weekend ga ik dan vaker naar een discotheek in de buurt of naar de dansschool. Mogelijkheden genoeg," besluit ze. De 23-jarige René de Bruin werkt zes jaar bij Ahold. Hij is inmiddels acht maanden in het Simon-filiaal aan de Aleidastraat: "Het steeds wisselen van filiaal is best aardig omdat je steeds in een nieuwe omgeving komt. Aan de andere kant zie ik een vast filiaal wel zitten. Het bevalt hier goed, maar ik denk niet dat ik hier nog jaren blijf. Kijk, ik ben toch gauw twee uur reistijd kwijt van en naar Rotterdam. Dichterbij huis werken zie ik wel zitten." René zat op de Lagere Detailhandelsschool, maar gaf er na een aantal jaren de brui aan: "Ik had geen zin meer in doorleren. Daar heb ik achteraf spijt van. Ik ga nu proberen in de avondopleiding mijn vakdiploma kruidenierswaren te halen. Als dat lukt. wie weet, blijf ik een paar jaar doorleren." Aan hobby's geen gebrek. René mag graag op de planken staan ("Rollen waar ik de komiek kan uithangen, liggen me wel") en hij voetbalt bij Groen Wit. Martin Vesper: "Bij een piano concert zit ik vaak in gedachten mee te spelen. Wordt tijd dat ik eens wat lessen ga nemen. Marja Vollebregt: "Beatballet is ver moeiender dan de gewone dansles. "Ik ben jeugdsecretaris, daar gaan twee avonden per week inzitten. Verder speel ik in het zesde elftal, een bierelftal. We trainen een keer in de week. Het plezier is belangrijker dan het resultaat. Ik speel als teruggetrokken midvoor. Tja. scoren viel afgelopen jaar niet mee. Ik heb er maar twee gemaakt. Beetje weinig. Maar ik kwam in een nieuw elftal zullen we maar zeggen." Na deze uitspraak tovert hij een brede glimlach tevoorschijn. Zelfkritiek hoeft niet altijd in woorden duidelijk gemaakt te worden. Zes mensen die het best naar hun zin hebben in Schiedam. Het team wordt gecompleteerd door full-time kracht Ans Westhuis en part-time kracht Jolanda de Groot. Tijdens ons bezoek hadden beide dames zonniger oorden opgezocht om van de vakantie te genieten.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 12