"Het pinksterkamp van Ahold is mijn hobby!" "CONTACT MET DE MEDEWERKERS IN DE FILIALEN IS VOOR ONS VAN GROOT BELANG" De heer T. Winkel, directeur Albro Zwanenburg HOOFDLEIDER JOHN VAN HENSBERGEN: FLITSEN pagina 5 Albro Zwanenburg heeft het afgelopen voorjaar een actief be leid gevoerd om zichzelf naar de filialen toe bekend te maken. Interne public relations, heet dat met een wat dure uitdruk king. Maar het heeft naar twee kanten goed gewerkt en dat wil directeur T. Winkel (37) graag toelichten. De heer Winkel frist voor wat betreft Al bro Zwanenburg, eerst nog eens ons ge heugen op. De Albro bakkerij is een aparte werkmaatschappij van Ahold en dat wil zeggen dat deze bakkerij in Zwa nenburg zelf winstverantwoordelijk is. De bakkerij telt bijna 200 werknemers, van wie de produktiemedewerkers in drie ploegendiensten (dag, avond, nacht) werken. De Albro bakkerij kent drie broodlijnen en er worden 80 soorten brood gemaakt. De heer Winkel: "Tot vier jaar geleden zaten we op het door de Raad van Bestuur vereiste rendement, maar op een gegeven moment kwam in ons land de klad in de verkoop van verpakt brood. Albro was vanuit Zwanenburg landelijk leverancier van verpakt brood, maar twee jaar geleden hebben we hier het roer totaal omgegooid en is de pro- duktie verschoven van verpakt brood naar onverpakt, ambachtelijk brood." Volgens de heer Winkel was er nog een aspect, dat heeft bijgedragen tot de ka rakterwisseling van Albro Zwanenburg. Hij vertelt: "De nieuwe bedrijfsfilosofie van Albert Heijn wilde dat er per regio (met een straal van 40 kilometer) één bakkerij voor de produktie en service zorgt en optimale begeleiding geeft aan het personeel dat ons brood verkoopt. Het omschakelingsproces is nu met suc ces afgerond." filialen In de praktijk betekent deze omschake ling, dat thans 68 filialen van Albert Heijn (supermarkten en zb's), Simon en Miro door Albro Zwanenburg tweemaal per dag van vers, ambachtelijk brood worden voorzien. De eerste keer komt het brood om acht uur binnen en de tweede keer tussen elf en één uur. Bij de regionalisering van Albro Zwanen burg heeft de bakkerij de nodige aanpas singen ondergaan. Winkel: 'De omscha keling is zeer succesvol verlopen en wel omdat het rendement van de bakkerij weer behoorlijk aan de beterende hand is en omdat we regionaal heel sterk kunnen inspelen op allerlei broodontwikkelingen in het betreffende gebied. Daartoe staan ons een paar middelen ter beschikking: 1. tweemaal per dag levering van vers en kwalitatief goed brood; 2. stipte afleve ring; 3. optimale service aan en begelei ding van de filialen (opleiding broodver koopsters, zorgen dat er - voldoende - prijskaartjes zijn, met brood inhaken op activiteiten als bijv. een braderie); 4. door een geslaagd randassortiment (naast het brood onder meer gevulde koeken) te leveren." Directeur Winkel vat de bedrijfsfilosofie als volgt samen: "Albro Zwanenburg richt zich volledig op de filialen. Zeg maar dat wij er als bakkerij een goed be doelde vrijage op nahouden met de filia len." Dat zo'n vrijage ook zoden aan de dijk zet, illustreert de heer Winkel met de volgende cijfers: "Sinds we bij Ahold zijn overgestapt op ambachtelijk brood, is de broodomzet in het concern met 20 pro cent gestegen bij de filialen die Albro- brood verkopen is de stijging 26 a 27 pro cent. Dat zijn toch veelzeggende percen tages." excursies Hij komt vervolgens bij de excursies te recht: "In het kader van de nieuwe aan pak vonden we het op een gegeven mo ment nodig en ook prettig, dat het perso neel uit de door ons bediende filialen een kijkje in de bakkerij kwam nemen. We hebben dat gedaan om elkaar over en weer beter te leren kennen, om de nodige informatie over brood en het bakken er van te verschaffen, en om van de mensen die onze produkten verkopen ook be paalde informatie te krijgen!' Er zijn op achttien bijeenkomsten (meestal maandagavond en soms dins dagavond) maar liefst 700 mensen op be zoek geweest. "Telkens nodigden we vier filialen uit een bepaald gebied uit. De betreffende bijeenkomsten kenmerkten zich door een grote belangstelling. We hadden te maken met de broodverkopers, de vaste part-timers die zaterdags brood verko pen en met de chefs. De mensen werden ontvangen met een kopje koffie en een gebakje. Een koekje van eigen deeg, noemden wij dat een beetje spottend wel eens. Daarna was er een inleiding door een van de kaderleden van Albro Zwa nenburg. Vervolgens was er een rondlei ding van anderhalf uur door de volledig in werking zijnde fabriek. En tenslotte was er onder het genot van een drankje een vragenhalfuurtje. Met name dat laatste deel was erg nuttig, want er zijn heel wat ervaringen en informaties uitge wisseld. Er bereikten ons op die manier een aantal suggesties over uiterlijk en kwaliteit van het brood. Nu kregen we bijvoorbeeld te horen dat klanten het zoutloos brood te kruimelig vonden. Daarin hebben we intussen verbetering aangebracht. Wij hebben van de mede werkers uit de filialen begrepen, dat zij de toelichting en rondleiding zeer op prijs hebben gesteld. We denken de ex cursies volgend jaar of het jaar daarop te herhalen. Onze filosofie om zo nauw mo- In mei jl. is de cursus voor bewa kingsbeambten afgesloten met een schriftelijk en mondeling exa men. De examencommissie bestond uit de heren F. Brandsma, H. Eij- ben, P. Helder en J. Nijssen na mens de COR. De kandidaten moesten in negen vakken examen afleggen. Van de elf cursisten kon aan negen het diploma worden uitgereikt v.l.n.r.: P. Koegler L. Gongriep E. Mandersloot C. Plat D. Grippeling A.T. Mes J. Augustin H. Kasi E. Kreugel Marvelo Marvelo Marvelo Miro DCZ Miro DCZ DCZ DCZ gelijk contact te houden met de filialen hebben we via de excursies goed gestalte kunnen geven. De mensen in de filialen weten nu nóg beter wat brood is. Na het bezoek aan Albro Zwanenburg kunnen de betreffende personeelsleden de consu ment nóg kundiger voorlichten. En daar gaat het om", aldus de heer Winkel, die zelf de vierde generatie vormt uit een ambachtelijk bakkersgeslacht. Zoals al eerder in Flitsen werd vermeld, wordt door Albert He(jn bv een beroepen-voorlichtingsprogramma georganiseerd t.b.v. middelbare scholie ren. Het eerste jaar van dit programma werd 11 juni jl. afgesloten met de uitreiking van 2 studiebeurzen door de heer F.I. Ahlqvist, algemeen directeur Albert Heijn bv. Op de foto ontvangt de heer J. Rona uit De Punt de beurs van 1.000,--, ter wijl de winnaar van 500,-, de heer A.J. Blaauw uit Groningen, lachend toe kijkt. "Het pinksterkamp is mijn hobby; ik houd van kinderen. Als ik er morgen bij wijze van spreken geld voor zou krijgen stop ik meteen. De heer J. van Hensbergen zegt dat met zó veel overtuigingskracht dat aan zijn woorden geen mo ment hoeft te worden getwij feld. Tien jaar lang alweer gaat hij mee als jeugdleider naar De Schaarshoek in Heino, ten oosten van Zwolle. De laatste vijf als hoofdleider. Terwijl men wel eens hoort dat jeugd kampen achterhaald zijn, omdat het kroost met vader en moeder naar de camping gaat, heeft John - zoals iede reen mag zeggen - nog geen enkele aan wijzing dat de belangstelling voor het pinksterkamp van Ahold zou teruglo pen. Integendeel, ook dit jaar trokken weer zo'n tweehonderd jongens en meis jes in de leeftijdsgroep van acht tot en met elf jaar per bus naar Overijssel. Het deelnemersgeld blijft beperkt tot het (symbolische) bedrag van vijfentwintig gulden. Voor de rest van het geld zorgt de zaak. sfeer "Ik dien mijn begroting in", zegt de heer Van Hensbergen, "en die wordt dan goedgekeurd door de Raad van Bestuur. Ja, ik moet natuurlijk geen rare dingen uithalen, dat is logisch, maar ik heb tot dusver nooit problemen gehad. Elk jaar staat mijnheer Heijn trouwens persoon lijk op ons te wachten als we terugko men. Die leeft echt mee, dat kan je aan alles merken. Het is ook altijd één groot feest voor iedereen. Ook voor ons. Enfin, dat blijkt wel, want we hebben vijfen twintig vaste leiders en leidsters en daar zijn er de laatste vijf jaar pas een paar van afgevallen. Toch een teken dat de sfeer goed is. Ik wil dan ook benadruk ken, dat we alles in teamverband doen!" tante Nel en ome Toon "De voorbereidingen beginnen meestal in januari," vertelt de hoofdleider. "Dan wordt in grote lijnen het programma in elkaar gezet. We maken werkgroepen die de ideeën verder uitwerken, we bou wen ook zelf kermisattracties nee nee, niet op schaal en een muzie kinstallatie, om maar wat te noemen. Het echtpaar Korzelius, beter bekend als tante Nel en ome Toon, is in dat op zicht goud waard. Als ik bijvoorbeeld een Kop van Jut wil hebben vraag ik dat aan de heer Korzelius. 'Hoe groot moet- ie worden', vraagt hij dan. 'Nou, tien meter.' 'Goed,' zegt-ie dan, en prompt krijg je een Kop van Jut van tien meter. Ik ben dan ook erg blij, dat hij ook straks na zijn pensionering voor het pinksterkamp wil blijven werken." eigen programma Volgens de heer Van Hensbergen zijn ze in Heino dan ook erg gelukkig met ons. "Ze zeggen daar: als Albert Heijn komt hebben wij het rustig." Bedoeld wordt, dat de kinderen van onze Ahold- medewerkers in de Zaanse regio niet door de staf van de Schaarshoek bezig gehouden behoeven te worden, omdat Van Hensbergen c.s. met een eigen pro gramma afreizen. "Dit jaar hadden we bijvoorbeeld een wedstrijd wie het best André van Duin met z'n kammetje kon imiteren", vertelt hoofdleider John, in het dagelijks leven chef procesbesturing van de Simon Distributie Organisatie. "Er is een zwembad, de Zaankanters brengen hun eigen films mee, en voor de rest staan er natuurlijk voetbal, kamp vuur en vuurwerk op het programma." kussen gevechten Tijdens hun vier dagen in Heino mogen de kinderen in principe alles doen. "Wat de ouders het hele jaar aan opvoeding hebben gedaan breken wij in vier dagen weer af", zegt de heer Van Hensbergen. Dat daarbij de normale regels van het maatschappelijk verkeer niet worden overtreden zal u duidelijk zijn. Kussen gevechten, om maar iets te noemen, zul len thuis echter minder vaak voorkomen dan in de houten vakantiehuisjes van het Controle op het Anker smidplein: „Is alles in de bus?" Ahold-pinksterkamp. De kinderen, in groepjes van acht verdeeld, krijgen daar niet alleen de kans enkele dagen van huis te zijn, en dus wat zelfstandigheid op te doen, maar ook om zich fijn uit te leven. spanning Hij heeft ervaren, dat de jeugdige deel- nemertjes al weken van tevoren in ner veuze spanning verkeren. "Ik sprak een moeder", licht de heer Van Hensbergen toe, "die me drie weken van tevoren zei: m'n zoon is z'n koffer al aan het inpak ken." Andere kinderen vragen belangstellend wat dit jaar het hoofdcadeau wordt. Het is ook weer de heer Korzelius die al ge ruime tijd van tevoren "op de bedeltoer gaat" binnen Ahold. Dat wil zeggen: hij neust eens hier en daar rond, om te zien of er misschien nog restanten van leuke aanbiedingen liggen. Zoals deze voorma lige chef technische dienst van Marvelo als een kind zo blij is met een afgedankte motor die hij ergens in het bedrijf vindt. De heer Korzelius kan alles gebruiken, zo verzekert zijn collega-leider. 'goeie afloop' "Het zijn natuurlijk niet die vier dagen alléén dat je ermee bezig bent", zegt de heer Van Hensbergen. "Er gaan heel wat uurtjes in zitten. Geeft trouwens niks, want het is je hobby, nietwaar. In feite ben je er constant mee bezig. Ineens zie je wat op de televisie. Hé, denk je dan, kan ik mooi gebruiken voor het pinksterkamp. Of je krijgt onderweg een inval, en die noteer je meteen. Het blijft anders een hele verantwoording. Ik zeg altijd: als we eerst maar weer heel thuis zijn, dan kan ik weer opgelucht ademha len. En in oktober hebben we altijd een soort reünie met de leiders. Bespreken we wat er fout is gegaan, en hoe we dat voortaan kunnen voorkomen. En we ne men natuurlijk een borrel op de goeie af loop...."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 5