'De Raad van Commissarissen is een toetsingsorgaan Alberto in teken van schaaksport Zelfstandige supermarktondernemers onder AH-vlag NIEUWE COMMISSARIS MR. R.J. NELISSEN: AH start nieuw project Nieuw contract voor Melkexport Sterovita FLITSEN pagina 3 "Karakterologisch gezien moet een commissaris in staat zijn in teamverband te werken. Hij moet acht slaan op het verschil tussen de positie van de direc teur en de positie van de commissaris. Ik heb wel eens de dubbelrol moeten vervullen van president-commissaris en president-directeur, maar dat is uiter aard geen juiste situatie. Dit zegt mr. R.J. Nelissen (op 4 april 1931 in het Zeeuwsvlaamse Hoofdplaat geboren). Hij is per 15 april jl. benoemd tot commissaris van Ahold nv. Oud-minister Nelissen kent het verschil heel goed tussen de posities van directeur en commissaris. Hij bekleedt immers functies in beide gebieden. Z'n hoofdbestaan ontleent hij aan het vice- voorzitterschap van de Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Maar naast het commissariaat van Ahold is de heer Nelissen ook commissaris van de N.V. luchthaven Schiphol en commissaris van met AMRO verbonden andere banken (Brussel, Londen), verder is hij president commissaris van H. Drijfhout Zoon's Edelme- taalbedrijven B.V. en president-commissaris van Hollands Aannemersbedrijf Zanen Verstoep N.V. De heer Nelissen over dat laatste commissariaat: "Mijn vader stamt uit waterstaatkundige kring en ikzelf kom van de Westerschelde af. Enig gevoel en interesse voor een bedrijf als Zanen Verstoep mag je dan best aanwezig achten." De heer Nelissen heel duidelijk: "Voor mij is de vraag: zijn de commissariaten in overeenstemming met je hoofdbaan - en dat is de Amrobank in mijn geval, nietwaar? Wel, Ahold denkt via mij finan ciële deskundigheid aan te trekken. Een Ahold- commissariaat is bepaald niet in strijd met mijn hoofdbaan. Integendeel, het lijkt mij een erg zinvol commissariaat. Ik ken de werkomgeving per slot van zaken, want van '56 tot '69 ben ik algemeen se cretaris geweest van de Nederlands Katholieke Middenstandsbond, later omgedoopt in Neder lands Katholiek Ondememersverbond." nog geen climax De discussie over rol en plaats van de commissaris is nog niet uitgekristalliseerd. "Is zelfs de laatste jaren opnieuw op gang gekomen. De climax is nog niet bereikt." De heer Nelissen ziet het zo: hoe minder er over het functioneren van een Raad van Commissarissen wordt gesproken, hoe beter 't is. "Eén ding staat echter vast: dat het college op een zekere afstand toezicht en controle zal blijven uit oefenen. De Raad van Commissarissen die eigen lijk doet wat een Raad van Bestuur behoort te doen, dat is een doodlopende weg. Het instituut van Commissarissen verdwijnt pas als je een truc zou verzinnen, maar zo'n vaart loopt het hier te recht niet", aldus mr. Nelissen. Hij benadrukt nog eens: "Een Raad van Commis sarissen is een toetsingsorgaan, vanuit een zekere afstand en vanuit een algemene invalshoek. Zoiets is gewoon nodig. Het werk van de Raad van Bestuur (hoofddirectie) is de spil waarop de besluitvorming draait en voor zo'n raad ligt er een heleboel werk. De Raad van Commissarissen heeft er voor te zorgen dat het management in orde is en z'n taak naar behoren verricht. Dat oogmerk is een van de belangrijkste zaken voor de commissaris en daarin hebben we een doorslaggevende stem." "De commissaris heeft," zo zegt de heer Nelissen, "een grote betrokkenheid met grote investeringen, bij reorganisaties en bij het vaststellen van de jaar rekening. Daarmee heb je de hoofdinstrumenten om beleid te bepalen, heb je als commissaris bijstu ringsmogelijkheden. De wezenlijke instrumenten zijn aanwezig voor het uitvoeren van een toezicht houdende en controlerende rol. Toen ik eens er gens als president-commissaris problemen moest oplossen, heb ik bepaald niet verder hoeven te gaan dan m'n bevoegdheden als commissaris me toelieten. Zo hoort het ook." Hoe word je nu commissaris? De heer Nelissen: "Je moet gevraagd worden. Als je ergens wordt ge vraagd en je zou er zelf van zeggen: "Wat moet ik daar?" Dan moetje het niet doen. Van een com missaris kan een zekere inbreng, een zekere affini teit worden verwacht. Je moet het gevoel hebben dat je past in een be paald bedrijf, zowel wat directie als Raad van Commissarissen betreft." levensloop De heer Nelissen deed in 1956 doctoraal examen rechten aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. In '56 was hij werkzaam bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam. Van '56 tot '69 was hij werkzaam bij de Ned. Kath. Middenstands bond waarvan hij sinds 1 juli 1962 algemeen secre taris was). In die tijd trad hij verschillende jaren op als secre taris van de EEG Detailhandelsorganisaties. Van '63 tot '70 was mr. Nelissen lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van '69 tot '70 was hij tevens algemeen secretaris Federatie van de Kath. en Chr. Ondememersverbonden. Van '70 tot '71 was hij minister van Economische Zaken (kabinet-De Jong) en van '71 tot '73 minister van Financiën (kabinet-Biesheuvel). Van '73 tot '74 was hij adviseur van de Amro Bank en sinds '74 is hij lid van de Raad van Bestuur en sinds '79 vice- voorzitter van de Raad van Bestuur. Hij is commandeur in de Orde van Oranje Nassau en tevens drager van het grootkruis in de Kroonor de van België. "Zelfstandigen in filialen van AH" en "Albert Heyn leent naam uit". Krantekoppen boven het bericht dat Albert Heijn zich op het terrein van de franchising heeft bege ven. Dat de media dit nieuws zó hebben opgepakt heeft de heer J.B.J.M. Hunfeld, projectmanager van AH's franchise afdeling, enigszins verrast. "We waren van plan eens rustig ervaring met dit systeem op te doen en hebben van de opening van het eerste franchise-filiaal te Appingcdam geen drukte gemaakt." Hij heeft er echter alle begrip voor dat "Flitsen" méér van feiten en plannen wil we ten. De medewerkers van het nieuwe AH-filiaal in Appingedam gaan vol vertrouwen de toekomst tege moet. De overeenkomst die gesloten werd met Albert Heijn is hen vol komen duidelijk, dat bleek wel uit een gedicht dat tijdens de ope ning werd voorgedragen door een van de medewerksters, Tjitske van der Eide. Het lange gedicht eindigde name lijk aldus: "Vanaf heden is het een domein van Albert Heijn. Maar onze baas is handig, hij blijft zelfstandig, Want als de samenwerking niet klikt, wordt Albert Heijn eruit ge mikt!" "In de zestiger en zeventigerjaren heeft Albert Heijn zich - ook qua winkel bestand - gunstig ontwikkeld. Per jaar werden 10 tot 25 nieuwe filialen geopend en het totale verkoopoppervlak steeg procentueel aanzienlijk.Die groei is er nu voor een belangrijk deel uit", vertelt de heer Hunfeld, die als belangrijkste oorzaak hiervan het huidige winkel bestand in ons land noemt: "Nederland is qua bewinkeling vrijwel 'vol'. Als we dus verder willen uitbreiden zullen we vooral moeten denken aan het overne men van bestaande winkels of aan het onder AH-vlag halen van zelfstandig blijvende ondernemers." zelfstandigheid Met dat laatste geeft de heer Hunfeld dan al een omschrijving van het nu door AH voorzichtig aangepakte franchise- systeem. Voorop staat hierin, dat de supermarkt ondernemer zijn zelfstandigheid be houdt, maar volgens de AH-formule gaat werken. Dat houdt o.a. in dat de winkel wordt verbouwd in de AH-stijl, het assortiment voor minstens 90% over eenkomt met dat in een vergelijkbaar AH-filiaal, en dat volledig wordt meege draaid in de AH-publiciteit en actie- aanpak. Kortom: een Albert Heijn-winkel die in niets van andere, eigen filialen is te on derscheiden. De ondernemer betaalt de inkoopprijs van de door Albert Heijn geleverde goe deren en voorts een vergoeding van 3% van de verkoopwaarde voor het gebruik maken van de AH-formule, reclame, ge leverde diensten en begeleiding. Albert Heijn draagt tot 1% van de ge schatte jaaromzet bij in de kosten van winkelombouw. Het 'financiële plaatje' ziet er voor de ondernemer die met AH in zee gaat, gezond uit. Dat staat nl. bij de AH-franchise-filosofie voorop: beide partijen moeten er beter van worden. De heer Hunfeld: "Wij profiteren van de lokale binding van de betrokken onder nemer, van zijn kennis van de plaatselij ke markt en van zijn motivatie als zelfstandige." Appingedam Dat het eerste franchise-filiaal in Appin gedam staat, is op zich een toevalligheid. Overigens zijn het juist dit soort gebie den - Groningen, Friesland, Drente, e.d. - waar de beste kansen liggen: "Het zijn gebieden waar AH 'witte vlekken' op de kaart heeft." Ter nadere aanduiding zegt hij: "Wij denken met name aan plaatsen met 5.000 tot 25.000 inwoners waar nog geen of een klein AH-filiaal is." Het nieuwe AH-filiaal te Appingedam is eigendom van de heer A.H. Banus jr, die eerder zaken deed als K-markt. Na een aantal weken in de nieuwe situa tie liet de heer Banus al weten bijzonder ingenomen te zijn met zowel omzetont wikkeling als klantenbezoek: beide zijn fors omhoog gegaan. Hij heeft een proef- contract getekend voor een jaar. Daarna wordt, bij wederzijdse overeenstemming, een overeenkomst aangegaan voor 5 jaar, die steeds stilzwijgend met 5 jaar wordt verlengd. De heer Hunfeld legt er de nadruk op, dat het door AH opgestelde franchise- contract bepaald geen 'wurgende' aspec ten in zich heeft: "We spelen gewoon open kaart.Er kunnen overigens nog best verbeteringen in het contract komen op grond van de ervaringen over en weer in deze proeffase." De heer Hunfeld tenslotte: "We hebben zelf de publiciteit niet gezocht, maar Bij Alberto start in week 36 een actie die in het teken van de schaaksport staat. Het motto is 'Schaakmat in acht zetten', en Nederlands sterkste schaker. Jan Timman, speelt er een centrale rol in. In totaal 28 artikelen, zowel van Alberto zelf als merkartikelen, zullen gedurende de actie een halslabel dragen met een uitknipbaar paardje, Als de klant acht van deze paardjes heeft gespaard, kun nen deze op een kaart worden geplakt. Met bijbetaling van 9,75 geeft zo'n kaart recht op een koker waarin een set fraaie doorzichtige schaakstukken en een oprolbare schaakmat zitten. Verder vindt men in deze koker een schaakboek voor beginners, een boekje met opgaven van Jan Timman en een speciaal door Timman ontworpen probleem. sinds 'Appingedam' draait, melden zich bij ons vrijwel dagelijks geïnteresseerde ondernemers. We hebben echter beslo ten de tweede helft van dit jaar te gebrui ken voor het opdoen van ervaring. Daartoe zullen in 1981 waarschijnlijk nog 5 tot 10 franchise-zaken worden geo pend. Begin volgend jaar hopen we dan het groene licht te krijgen voor een snel lere expansie. Aantallen noem ik niet, maar er is een aanzienlijk gat in de markt en dat is voor Albert Heijn én voor ondernemers die met ons in zee willen- bijzonder interessant." De oplossing van dit probleem moet wor den ingestuurd. De vijftig beste oplos sers verwerven het recht om begin vol gendjaar aan te treden in een simultaan- wedstrijd tegen de grootmeester, die vooral de laatste tijd opmerkelijke suc cessen boekt. Hij won dit jaar al twee toernooien vóór wereldkampioen Kar- pov, terwijl ook zijn zege in Las Palmas, o.a. vóór Kortsnoj en Larsen, de schaakwereld met ontzag vervulde. Op de officiële wereldranglijst staat Timman momenteel vierde, en als Las Palmas had meegeteld, had hij zelfs een derde positie ingenomen. Bovenaan staan Kar- pov en diens uitdager Kortsnoj. Alle reden dus voor de vaste Alberto- klanten om op deze actie in te haken. Uiteraard zal niet iedereen zich capabel achten om tegenover Timman aan het schaakbord te gaan zitten, maar dan vormen ook het schaakspel bord een attractie om de paardjes te gaan sparen. De stukken, die zijn gemaakt van een transparante kunststof, werden in eigen huis ontworpen. De actie, die in totaal acht weken duurt, wordt ingeluid met een advertentiecam pagne in de landelijke dagbladen. Te vens zullen er een half miljoen folders worden gedistribueerd in de verzorgings gebieden van de 64 Alberto-vestigingen. Voor de al sedert 1950 door Melkexport Sterovita bv verzorgde leverantie van melk en melkprodukten aan Ameri kaanse en Canadese troepen in Europa werd dezer dagen opnieuw een contract afgesloten. Het betrof een aansluitend contract voor de looptijd van een jaar. De offerte die jaarlijks moet worden in gediend is een omvangrijk werk met vele formulieren en toelichtingen. Het type werk hiervoor wordt door Sterovita ver zorgd, doch de vermenigvuldiging, aan passing van formulieren en het maken tot een "boekwerk" geschiedt door de afdeling ARVA op het hoofdkantoor. Men doet dit daar dermate goed dat dit een compliment van de Amerikaanse on derhandelaars tot gevolg had. Een compliment dat we gaarne doorge ven.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 3