ZOMAARLEI VAN DE FILIALEN pagina 12 FLITSEN Av Camping "De Witte Raaf" in Arnemuiden biedt een zo merse aanblik. In Toko 986 met de aangrenzende Eetshop Toko 904 is het nog rustig. De weekenddrukte is net ver werkt en het personeel leeft langzaam toe naar de topda gen van het seizoen. In de periode maart tot september zijn juli en augustus de piekmaanden voor de beide filia len. Met een hecht team part-timers werken de beide be drijfsleiders Bert Dries (winkel) en Tjeerd van Delden (ho reca) op de enige wijze waarop campingzaken gerund kun nen worden: improviserend. Met een bezoekerscapaciteit van 4000 mensen en met volop gelegenheid om de watersport liefhebbers aan hun trekken te laten komen, werken de Ahold- medewerkers vaak onder druk. De sfeer waarin dat gebeurt is echter optimaal. Tjeerd van Delden vertelt over het werk: "Bert Dries en ik werken nauw samen. We zijn de enige full timers. Dat brengt specifieke problemen met zich. Je moet de part timers zelf opleiden en niet te beroerd zijn om je handen uit te steken. In verband met de kleine bezetting in voor- en naseizoen doen we zelf allerlei werkzaamheden van kassadraaien tot toiletpoetsen. Wel is teamwork erg belangrijk, anders kun je de zaken op drukke momenten niet aan. Je ziet het aan nieuwe part-timers. Die zijn erg zenuwachtig als de zaak ineens volstaat met klanten. Maar na verloop van tijd wennen ze wel." Zijn collega Bert Dries vult aan: "Toch is het nooit routine. In een Toko werk je niet alleen seizoensgebonden, maar ben je van talloze andere faktoren afhankelijk. Het weer is een belangrijke faktor. Omdat we hier een watersportcamping hebben is de wind in feite belangrijker voor de campinggasten dan de zon. Ze willen zeilen of surfen. Vooral de surfsport is ontzettend toegenomen hier. De camping ligt aan een kreek Ina Raas-Odeel: "Afwisseling ligt me wel. van het Veerse Meer. De eigenaar van camping "De Witte Raaf", de heer J.A.M. Buysrogge is op dat gebied zeer actief. Dit jaar is hij gestart met een surf- en catamaranschool. Hij haalt zijn gasten van ver over onze landsgrenzen. Nou, in het weekend kun je hier bij wijze van spreken over de planken op het water naar de overkant lopen." Toch ontbreken de surfplanken in de supermarkt. Bert Dries lacht: "Dit vraagt specialisme en die is bij de surfschool voldoende aanwezig." zigeuners De band tussen werk en privé-leven is voor beide bedrijfsleiders innig. Tjeerd van Delden: "We zijn in wezen zigeuners. We werken hier een half jaar. Dan ga ik weer terug naar camping Duinrell om bij te springen en gaat Bert voor een tijd naar een Albert Heijn filiaal in Leeuwarden. Het werk begint in het hoogseizoen elke dag om half negen en ver na middernacht kom je pas in bed. We staan hier zelf op de camping. Het werk laat je niet los. Dat is niet erg hoor, we vermaken ons best. Het is heel ander werk dan bedrijfsleider zijn in een stadsfiliaal. Het is bijzonder afwisselend en dat ligt me wel. Maar privé-leven kun je dan gerust vergeten. Gelukkig zijn we alle twee vrijgezel en dan is het wel op te brengen." ijskar Tjeerd van Delden beheert als horeca-bedrijfsleider de Eetshop, de bar en een discotheek. "Sommige mensen mopperen wel eens dat er weinig georganiseerd wordt hier. Maar ik heb elke week drie avonden disco, een dansavond en twee bingo-avonden. En steeds volle bak. We zijn zeven dagen per week open. De Eetshop, het meeneemrestaurant op de camping, slaat aan bij de mensen. Je brengt een goed produkt voor een lage prijs. We draaien er nu voor het tweede seizoen mee. Ik hoop dat er steeds meer van zulke Eetshops bij campings komen. Onze gasten zijn er in ieder geval erg enthousiast over." De winkel van Bert Dries is weliswaar op zondag gesloten, maar dat is een gevolg van geldende bepalingen in de gemeente Arnemuiden. Hij heeft echter alle moeite om hier voor zichzelf een rustdag van te maken, want lang stilzitten kan hij blijkbaar niet. "Op zondag neem ik vaak de ijskar en rijd daarmee over de camping. Ik denk dat ik de enige bedrijfsleider ben binnen het concern die zoiets doet," lacht hij. zeilen Pas in het winterseizoen komt de 28-jarige bedrijfsleider aan zijn favoriete hobby toe, het zeezeilen: "Het liefst vaar ik met een groot zeilschip in vier weken van IJmuiden naar Marokko met een De bedrijfsleiders op de ijskar. Ach ter het stuur Bert Dries (winkel) en even genietend van de zon Tjeerd van Delden (horeca). paar man aan boord. Dat betekent ook improviseren, aanpakken. En het is een reuze gezellige tijd. Dat zal ik dit jaar ook gaan doen, denk ik." Zijn 24-jarige collega Tjeerd neemt zich de tijd niet voor hobby's: "Van hier uit vertrek ik weer naar Duinrell. Ook een camping, maar heel anders dan deze hier. Prima. Ik zal best ook op vakantie gaan, maar ik weet nog niet waarheen. Nee, ik ben al tevreden als ik weer eens een avondje kan gaan stappen. Want dat schiet er hier bij in." Jolanda Jonkman: "In het begin was 'k erg zenuwachtig. zenuwachtig De 16-jarige Jolanda Jonkman is een van de part-time medewerksters van de Eetshop. Ze komt uit het naburige Middelhamis en werkt nu sinds een ruime maand voor halve dagen. "In het begin was ik erg zenuwachtig als het druk was. Maar dat gaat vanzelf over. Je maakt dan vaker een praatje met de mensen. Vooral met de jongeren heb ik wel contact hier." Jolanda gaat dit jaar op voor haar examen MAVO-4. "Het werk bevalt me prima, je leert je talen spelenderwijs." Haar collega Marion Zandee slaagde dit jaar voor haar MAVO-3 examen. Ze hoopt volgend jaar het MAVO 4-diploma te halen. "Twee examenjaren achter elkaar lijken me niet zwaar. Het gaat me gemakkelijk af, ik heb weinig moeite met leren. In hoeverre ik mijn studie kan combineren met mijn werk hier, kan ik nog niet beoordelen. Ik werk hier nu een maand en zolang heb ik ook al vrij van school. Het lijkt me best te combineren." Marion's voorliefde gaat uit naar paardrijden. Haar eigen paard is inmiddels verkocht, maar ze is toch wel twee, drie keer per week met deze hobby bezig: "Ik rijd in Middelburg in een manege en verder rijd ik nog vaak voor een paardenhandelaar. Voor de rest lees ik veel. Romans, thrillers, noem maar op. Ik heb geen favoriete auteur. Ik verslind zo'n beetje alles wat onder mijn ogen komt." afwisselend Ina Raas-Odeel ("Ik ben een ver familielid van wielrenner Jan Raas, dat klopt") werkt sinds april in de Toko-winkel. "Een specifieke functie heb ik niet. Je doet alles samen. Soms dus kassa, soms rekken bijvullen. Die Petra Burggraaf: "Surfen dat gaat goed. Maar mijn zeilen is nog niet bijster. Marion Zandee, een voorliefde voor de paardesport. opgedaan om veel dagelijkse beslommeringen zelf op te lossen. "Ik vind bijna alles aan mijn werk leuk. Het is afwisselend. Je maakt een praatje met de mensen. Er is alleen één groot nadeel, 's Zomers kan de temperatuur in de winkel erg hoog oplopen. Dan zou je zo willen weglopen. Kan natuurlijk niet, de mogelijkheden om dat te verbeteren zijn ook gering," vertelt ze. Dan haalt ze haar schouders op: "Ach, geeft ook niet. De rest is gewoon leuk." Petra werkt niet alleen in de campingwinkel, ze "staat" ook op de camping. "Mijn hobby's? Surfen, zeilen en uitgaan. Ik ga vaak naar de disco hier. Hierdoor kom je weer in contact met klanten. Hard rock vind ik wel leuk op z'n tijd, maar voor de rest houd ik van wat rustige muziek. Verder lees ik tijdschriften als Tina en Club." Petra spoedt zich terug richting kassa. Ten tijde van ons bezoek is de echte drukte nog ver. Maar dat neemt niet weg dat de campinggasten hun door het weekend aangetaste drink- en eetvoorraad weer op peil willen brengen. Werk genoeg dus aan de rand van het Veerse Meer voor de medewerkers van deze (gecombineerde) Toko-vestiging. afwisseling ligt me wel. Praatje maken met de mensen, vind ik ook belangrijk. Je hebt hier veel dagjesmensen, maar ook veel mensen die een vaste staanplaats hebben. De drukte van een hoogseizoen heb ik nog niet meegemaakt, maar daar ben ik niet bang voor." Evenals Marion Zandee leest de 19- jarige Ina veel. "Kruiswoordpuzzels oplossen doe ik ook graag. Daar kan ik uren mee bezig zijn. En handwerken natuurlijk," zegt ze lachend. uitgaan Ina werkt samen met de 16-jarige Petra Burggraaf. Petra werkt voor het tweede seizoen in de Toko en heeft in die tijd de nodige ervaring

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 12