itAil Ahold Overlegvergadering in teken van de "wisseling van de wacht" Natuurlijk bent U het niet V 1 AH franchising- proef toegelicht A V DE HEER J. KOOMEN (80): 'Het lopen wordt minder, maar m'n mondje roeren gaat nog best' pagina 10 FLITSEN tsaö i De Ahold Overlegvergadering van dinsdag 2 juni jl. stond grotendeels in het teken van de "wisseling van de wacht", het afscheid van de aftredende COR-leden en de installatie van hun nieuwbenoemde op volgers. Voorzitter A. Heijn vond het plezierig, dat er dit keer ook weer enkele dames in de nieuwe Centrale Ondernemingsraad zitting zullen hebben. "Dat vind ik toch wel erg belangrijk voor een bedrijf waarin meer dan de helft van het perso neel uit dames bestaat," merkte hij op. Om uiteenlopende redenen kwam een betrekkelijk groot aantal leden niet te rug in de COR nieuwe samenstelling. De heer Heijn vond dit enerzijds een nadeel: men is aan elkaar gewend geraakt, er is een band opgebouwd. Anderzijds zag hij ook een goede kant: er komen weer méér mensen in aanraking met de werkzaam heden van de COR. "Ook wie er geen deel meer van uit maakt kan in onze 700 vestigingen toch het werk van de COR uitdragen," meen de hij. Namens hemzelf, de Raad van Bestuur en Ahold bracht hij een ieder dank voor de goede verstandhouding, die er altijd was geweest, voor de betoon de inzet en de tijd die men er aan heeft besteed. "Het werk is moeilijk, vaak moeilijker dan men denkt, maar met goede inzet gaat het toch zeker wel." COR-voorzitter F.J. Petra onderstreepte de goede verstandhouding tussen COR en Raad van Bestuur. "We zijn gegroeid naar een niveau, dat ik drie jaar geleden niet voor mogelijk had gehouden. Ik ver wacht, dat dit nog verder zal groeien. Ook hij bracht dank aan de aftredende leden voor hun bijdrage aan het COR- werk en hij hoopte, dat men dit werk verder zal blijven uitdragen. Hij .voorzag, dat er de komende jaren een "druk" op het ondernemingsraadswerk zal komen door problemen als automatisering, ver mindering werkgelegenheid enz. In de Overlegvergadering van 2 juni jl. maakte de heer Heijn in het kort melding van de proef met franchising, die Albert Heijn in Appingedam gaat ondernemen. Een zelfstandige winkelier gaat daar een vestiging leiden onder de naam Albert Heijn. Voorts gaf hij een korte samen vatting van de gang van zaken in de diverse bedrijfsonderdelen tot dusver. Met name LIA (Le vensmiddelen Industrie Ahold) heeft dit jaar tot dusver "plezie rig" gewerkt. De leveringen aan derden zijn toegenomen. Er wordt daarnaast bij voortdu- ringjaan gewerkt ook binnen het eigen concern zoveel mogelijk af zet te vinden voor de eigen pro- duktiebedrijven. Aan de gedachtenwisselmg over dit onderwerp namen o.a. de heren F. Huizingh, H. Donkers en R. Möhlmann deel. Aan de afgetreden leden kon de heer Pe tra het model tonen - gemaakt door de ZaandamsekunstenaarM.R. Tolk (foto) boven) - van een groepje mensen rond een vergadertafel dat in brons zal wor den gegoten en zal worden uitgereikt als herinnering aan de tijd in de COR. Spel regels over wie hiervoor in aanmerking komen, zullen nog nader door de COR worden vastgesteld. Van de heer C. R. Koorn, die de COR wegens verandering van werkkring had verlaten, was een afscheidsbrief binnengekomen, waarbij hij de COR een miniatuurtje aanbood als stimulans om het werk op dezelfde voet voort te zetten. Bij de installatie van de nieuwe COR- leden merkte de heer Heijn onder meer op, dat het werk in de COR nog moeilij ker zal zijn dan dat in de OR'en. "U krijgt geen dubbel werk. maar méér dan dat. Het is een helpen mee-besturen op afstand. U zult er mee moeten leren le ven, dat u van sommige dingen niets of maar een beetje weet en dat er toch wordt verwacht, dat u een oordeel geeft. U zult wel eens denken: "Waar ben ik aan begonnen?", maar u zult er wel aan wennen." De heer Heijn verwachtte niet, dat men vaak zal zeggen "Dat is leuk werk." Hij hoopte, dat men momenten Hij is een leider. Eén met een heersersblik. Kijkt op de meute neer. Hij is een leider. Zo'n arroganterik. En hij weet oh zo zeer Alles beter dan die stomme rest. Hij is zo beter, ja zo echt het best. Hij denkt zo gaarne, dat eenieder beeft; Die stomme klunzen, waaraan hij leiding geeft. Doch deze leider, En dat is wel navrant, Moet soms óók naar de plee. Daar houdt ie dan Zichzelven in de hand.... Daar doet ie 't dan maar mee. Want hij's niet beter dan die stomme rest. Echt niet zo beter, heus echt niet het best. Hij denkt niet gaarne, dat ook hij wel beeft, Die stomme kluns, als men hèm leiding geeft. Heintje Rozijntje zal hebben van "Dat hebben we goed ge daan" en dat men de momenten van twijfel zal overleven en zal leren er mee te leven zonder er problemen van te krij gen. Vooral ook sprak hij de hoop uit, dat men over drie jaar niet alleen zal kunnen zeggen, dat het moeilijk was, maar dat men ook wel eens bevrijdend heeft kun nen lachen. "En dat we kunnen zeggen: "We hebben het toch weer met elkaar gefikst. Ik wens u succes toe, erg veel wijsheid en hoop dat u steun aan elkaar zult hebben." De heer Petra sloot zich daar geheel bij aan en hij dacht, dat de nieuwe COR "best een fijne club zal zijn om mee te werken." Hij kondigde daarbij tevens aan, zelf vond hij dat "erg spijtig", dat hij wegens verandering van functie eind augustus/begin september zal aftreden als voorzitter van de COR. Op 31 au gustus gaat de COR tijdens een bijeen komst in AC Restaurant Stroe van ge dachten wisselen over de opvolging. Het afscheid van de heer Petra kan dan plaatshebben in de Ahold Overlegverga dering van 11 september. Van 11 tot en met 16 mei jl. heb ik sa men met de heer A. Hummel, links op de foto, werkzaam bij AH-filiaal 1002 in Roden, een week op het hospitaalschip van het Rode Kruis, de J. Henry Du- nant, op de Nederlandse wateren meege- varen als vrijwilliger bij de Medische Personeelstaf. Het was een week met 75 gehandicapten uit de provincie Drenthe. Wij hebben ervaren dat de passagiers ons werk bijzonder waardeerden. Ook is ons opgevallen dat wij bij een zeer soci aal voelend bedrijf werken. Want het was Ahold die het mogelijk maakte dat wij een week lang mee konden varen op de Henry Dunant om ons zo verdienste lijk te kunnen maken voor mensen die eigenlijk nooit op vakantie kunnen gaan. J.H. van den Dolder, filiaalchef Etos, Assen. De 80-jarige heer J. Koomen uit de Morgenstarstraat 122 te Zaandijk deelt dat meteen bij de binnekomst van uw verslaggever mee. Hij blijkt na anderhalf uur niets teveel te hebben gezegd: als hij eenmaal op z'n praatstoel zit komt er heel wat los. Jan Koomen heeft dan ook heel wat meegemaakt in zijn leven en bij Albert Heijn, waar hij 37 jaar werkte, van 1928 tot 1965. Toen ging hij met pensioen en daar geniet hij nog elke dag van in de meest letterlijke zin van het woord. Er is één ding echter, dat hem bijzon der spijt: door zijn handicap kan hij niet meer mee met het jaarlijkse "uit je" van de gepensioneerden. Hij ont moette daar altijd veel mensen van "de oude garde", al zijn er daarvan inmiddels ook al enigen van wegge vallen. "Dat gaat zo als je ouder wordt," merkt hij berustend op. Toen de heer Koomen in 1928 bij Al- bert Heijn kwam werd hij aangeno men door de heer Gerrit Heijn. Hij had er toen al 11 jaar kantoorwerk opzitten bij een Westzaanse chocola defabriek, maar die kon het niet meer bolwerken. Jan Koomen had hier en daar wat werk, maar een vaste aanstelling was moeilijk te krij gen. Door een tip kwam hij er achter, dat Albert Heijn iemand zocht voor het centraal magazijn. Dat was wel niet het vak waarvoor hij was opge leid, maar het gaf wel vastigheid. Als losse kracht verdiende hij 30 in de week bij een ander Zaandams be drijf. Bij Albert Heijn kon hij 25 verdienen. "Wat zal ik doen?" vroeg hij schoonvader Kat. "Doe het toch maar," adviseerde deze, "Albert Heijn wordt steeds groter en dan zit je goed." Het bleek een uitstekende raad te zijn geweest, want Jan Koomen haalde bij A.H. zijn pen sioen. 30 gulden Toen hij trouwde met mej. G. Kat werd het salaris opgetrokken tot f 28 per week. Vanwege zijn admi nistratieve kennis kreeg hij in het ma gazijn al gauw verantwoordelijk werk, zoals afschepen en opnemen. Maar het salaris bleef hetzelfde. Op een goede dag werd Koomen bij de chef geroepen en die zei: "Je krijgt voortaan 30 gulden." Intussen was hij ook in het premie- vrije pensioenfonds opgenomen. Door rugklachten ging het echter mis in het magazijn en Jan Koomen - die in die vele jaren deel uitmaakte van de contactcommissie - meende al, dat hij de langste tijd bij Albert Heijn was geweest. Bij de viering van een jubileum, waarbij hij namens het Centraal Magazijn het geschenk overhandigde, liep hij de heer P. Lig- tenstein tegen het lijf. Die ging eens praten met de heer C. Kraay en een paar weken later kwam er een be richtje, dat hij het op kantoor kon proberen. Dat was op de afdeling Bestellingen van de heer J. Kisjes, waar o.m. ook de heer R. Kuyt werk te. In 1953 namen elektronische ma chines het werk over en toen kwam de heer Koomen op de loonadmi nistratie bij de heer A. Bicker. namen De heer Koomen schudt al die na men als het ware uit zijn mouw. Na men als die van Gerrit van Urk, die hem wegwijs maakte in het magazijn, van H.K. Engel en N.P.J. Daamen, die toen nauw betrokken waren bij de contactcommissie. In ieder geval wil hij nog wel even kwijt, dat hij vooral met de heren van het kantoor erg prettig gewerkt heeft. De heer Koomen heeft ook de 'oude" heer Albert Heijn nog meege maakt. Hij was een van degenen die de crematie bijwoonden van de oprichter van het concern. oorlog Een moeilijke tijd was de oorlog. Soms trad Jan Koomen op als por tier. Men verkocht vaak vis aan het personeel, geleverd door visboer Ney- zing van het Kalf (Zaandam). De ambtenaren van de CCD kregen daar de lucht van, maar Koomen verwees hen naar "de andere portier", hij wist van niks. "Je zult er wel meer van horen," zeiden de CCD-ers. maar dat moet nog gebeuren. moord Zo praat de heer Koomen vlot over vervlogen jaren, waarin hij op diverse gebieden actief was. Zo was hij als te nor verbonden aan enkele Zaanse mannenkoren. Hij zong in vier ope rettes. Samen met zijn vrouw luistert hij vaak naar muziek en verder vult hij zijn tijd met het maken van pente keningen, pitrietwerk, boetseren, puzzelen. Tot slot mag nog wel even worden vermeld, dat de heer en mevr. Koomen op 27 november 1927 getui gen waren van de moord op cabare tier Pisuisse en diens vrouw en de zelfmoord van de moordenaar. Die gebeurtenis staat in hun geheugen gegrift alsof het gisteren gebeurde. "Het was ook iets verschrikkelijks," zegt mevr. Koomen zacht.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 10