"Het laatste vijfjarige jubileum" Laatste Ahold Espana zet zich in voor "Primero El Cliente" VS wenen 5 iaiiiG jubileum biuien on* m Ingezonden brief Ingezonden brief GOKCKüf FLITSEN pagina 9 Geachte redactie. Naar aanleiding van Flitsen van maart 1981 vraag ik uw aandacht voor het vol gende. Op de voorpagina trof ik naast elkaar twee artikelen aan, waarvan één met de kop: AC Restaurants ondersteunt actie "Blij dat ik rij" en het andere met "Geef glas weer 'n kans! De glasbak in. Bij de eerste aanblik al een vreemde combinatie, maar bij nadere beschou wing blijkt er m.i. sprake te zijn van een volstrekt verschillend uitgangspunt, zo dat de strekking van beide artikelen lijn recht tegenover elkaar staat. Hiertoe moge de volgende toelichting dienen. De actie Blij dat ik rij", geïni tieerd en gesponsord door BÓVAG en RAI, "subtiel" overgebracht op en over genomen door de doelgroep, -de autorijder-, heeft één enkel economisch uitgangspunt: Het bevorderen van de omzet en het gebruik van automobielen. In het cursieve gedeelte deelt u mede dat nu Blij dat ik rij" en de AC Restaurants "gezamenlijk de positieve aspecten van het autorijden willen benadrukken. Mijn vraag is dan: Zijn die positieve aspecten er dan Zo ja, dan is het op z 'n minst vollediger, maar ook overtuigen der voor de lezer deze te noemen. Of zijn ze er wellicht niet? De tekst daaronder doet vermoeden dat er meer aan de hand is, wanneer er im mers gesproken wordt over "...tegengas te geven tegen alle anti- autogroeperingen..." en autobran che meende dat milieubeschermers wat al te eenzijdig de auto te lijf gaan,... Bovendien erkent BOVAG-RAI dat de auto weliswaar problemen oplevert, maar er zijn vaak oplossingen voor te vinden. Wat niet wordt erkend en dus onbespro ken blijft, is behalve ergernis van direct betrokkenen zoals de automobilist in de file zelf (ook op zondag!), maar evenzeer de achtertuinrecreant met uitzicht op die file. (In Zuid-Limburg moesten bestaan de 2-baans-wegen verbreed en ontdaan worden van bochten als gevolg van de door de ANWB massaal gepromote Mer gellandroutes. De bewoners ter plaatse hebben hiertegen geprotesteerd, de Zuidlimburgse natuur kan niet proteste ren...) Ik bestrijd dan ook hetgeen BOVAG- RAI suggereert, nl. dat er "oplossingen" zijn te vinden. De genoemde strengere normen zijn schijnoplossingen. De vraag is in feite of wij met het verschijnsel auto op deze manier moeten blijven door gaan, zonder daarbij in de allereerste plaats de gigantische verspilling van schaarse grondstoffen, energie en land schappen te betrekken. Samengevat be helst de kern van mijn kritiek de eenzij dige en a.h. w. kritiekloze manier van sa mengaan met een actie waarvan het eco nomisch doel zo mooi spoort met dat van de AC Restaurants. Het lijkt misschien een lugubere vergelij king, maar het doet mij denken aan het onderstrepen van het economisch belang van ziekenhuizen en revalidatiecentra bij het oplappen van een gigantisch aantal verkeersslachtoffers. Bovendien nog dit: Ik maak bezwaar te gen het gebruik van de op de foto afge beelde posters, vanwege het feit dat de vrouw (weer en nog steeds) gebruikt wordt letterlijki.v.m. het stimuleren van het gebruik van automobielen. Dat BOVAG - RAI zich van de hoorbaar aanwezige maatschappelijke kritiek, - niet alleen van de vrouwen zelf - niets aantrekken is al erg genoeg. Het kan evenwel voor AC Restaurants c.q. Ahold nooit een reden zijn zich daar kritiekloos achter te scharen, integendeel zelfs. Over de achtergronden van de actie "Geef glas weer een kans kan ik geluk kig korter zijn. Een prima initiatief, pleiten voor recy cling en in het algemeen voor een zuinig gebruik van grondstoffen, zelfs druk uit oefenend op de overheid ter plaatsing van glasbakken, proberend de fabrikant en de gebruiker in de goede richting te krijgen door op de noodzaak te wijzen. Dit overziende, kan ik niet anders con cluderen - zie begin - dat deze twee arti kelen op bovengenoemde gronden elkaar qua strekking tegenspreken. Gaarne geef ik u in overweging e. e. a. ter toelichting in een volgend nummer op te nemen. Ik heb geen bezwaar tegen plaatsing van dit schrijven in Flitsen. Bovendien stel ik het op prijs wanneer u Op 14 februari jongstleden vond in hotel Mindanao te Madrid voor de eerste maal een bijeenkomst plaats voor alle leidingge vende functionarissen van Ahold Espana. Het is de bedoeling dat dergelijke bijeenkomsten in het vervolg jaarlijks worden ge organiseerd. Door aard en opzet van het geheel had deze dag een heel ander "gezicht" dan soortgelijke gebeurtenissen bij andere Ahold-werkmaatschappijen Aan het eind van de werkbesprekingen werd door de computer het thema "Pri- mero El Cliente" uitgewerkt. dit schrijven aankaart bij diegenen die beleidsverantwoordelijkheid dragen voor het terzake gevoerde beleid. Ter kennisnemingen/of meningsvorming zend ik tevens een afschrift aan de Cen trale Ondernemingsraad, gekoppeld aan enige vragen betreffende de arbeidsrech telijke kant van de zaak. Tenslotte en in het verlengde van de draagtas van Alberto en het in de win kelbedrijven aanwezige AH Bulletin (post?) van kringlooppapier een sug gestie aan de Hoofdredactie: Flitsen dient zo spoedig mogelijk te worden uit gevoerd op kringlooppapier. A.J.B. den Daas, Albro Zwanenburg De redactie van Flitsen heeft tot taak te registreren en door te geven wat er binnen Ahold gebeurt. Vaak zijn dat zaken van verschil lende aard, zodat het meer dan eens voorkomt dat er artikelen worden geplaatst waarvan de strek king totaal verschillend is. Het laten drukken van Flitsen op kring looppapier is al eens onderzocht. Technisch is dat wel uitvoerbaar, maar het gewicht neemt zoveel toe dat verzending per post te duur wordt. De verhouding druk kosten verzendkosten, zou dan niet meer verantwoord zijn. Vanaf 11.30 uur was er onder het genot van een kopje koffie gedurende een half uur gelegenheid tot kennismaking. De algemeen directeur van Ahold Espana, de heer Marcel Vangeel, was daarbij ter begroeting aanwezig. Op zijn uitnodi ging zou ook de heer J. van Meer, voor zitter van de Raad van Commissarissen van Ahold Espana, de gehele dag bijwo nen. Door dringende zaken in de VS kon hij echter alleen het eerste gedeelte van de dag meemaken. Na verwelkoming door de heer Vangeel kregen de aanwezigen een diaserie te zien over de activiteiten van Ahold over de gehele wereld. Ook werd de film "Behind these doors" vertoond. In twintig minuten werd de gasten geschetst welke nieuwe distribu tietechnieken op het gebied van le vensmiddelen in Amerika worden toege past. Na deze film kwamen de activitei ten van Ahold Espana zelf aan de orde in een dertig minuten durende diapresenta tie "Primero El Cliente" Het volgende onderwerp van de ochtend zitting werd behandeld door de Spaanse dochterondeneming van Unilever, AGRA. Dit ging over de marketing stra tegie die wordt gehanteerd bij de intro ductie en ontwikkeling van de margarine op de Spaanse markt. Het programma voor de lunch werd besloten met een spe ciaal voor TV-relaties vervaardigde dia- en muziekshow rond het thema "Prime ro El Cliente" ofte wel "De klant is ko ning". Dit thema, dat na de lunch ver der werd uitgewerkt, zal vanaf maai t tot en met december 1981 in alle activiteiten van Ahold Espana centraal staan. Na een korte terugblik op de vooralsnog toch wel teleurstellende cijfers van 1980 deed de heer Vangeel een dringend be roep op de aanwezigen om tijdens de daaropvolgende werkbespreking serieus na te denken over de realisatie van "Pri mero El Cliente". Ten einde bij een ieder tenslotte nogmaals dit thema voor 1981 Een sherry uit de eigen bodega Luis Paez, geschonken tijdens de cocktailpar ty. te benadrukken, werd de dia- en mu ziekshow nogmaals opgevoerd, terwijl door een computer, via een tweetal prin ters, een lawine van computer-output met uitsluitend de tekst "Primero El Cliente" over de aanwezigen werd uit gestort. Tijdens de middagbijeenkomst werden voorbereidingen getroffen voor een cock tailparty waar een twintigtal grote leve ranciers met behulp van supermarkt- stellingmateriaal hun assortiment pre senteerden. Opzet van deze party was dat elke leverancier die presentatievorm gebruikte waarop zijn artikelen in een supermarkt moeten worden opgesteld. Prijzen Tijdens het diner reikte de heer Vangeel aan alle leveranciers, die in 1980 waren benoemd tot ere-leveranciers, prijzen uit. Zo ontving de firma Martinnavarro de "Export Trofee 1980" en de firma Medina de "Vriendschap Trofee 1980." Naast de leveranciers werden ook die be drijfsleiders, die het afgelopen jaar hun capaciteiten hadden bewezen, gehuldigd met een oorkonde, terwijl de beste SM- en SD-bedrijfsleider tenslotte werden geëerd met de titel "BL 1980". Boven dien ontvingen zij een grote beker in de vorm van een Olympische toorts. Het bekende Spaanse komische duo "Tip y Coll" en de charmante zangeres Elsa Baeza zorgden voor een waardig besluit van de eerste, zeer geslaagde bij eenkomst van Ahold Espana. Eindelijk!! Eindelijk was daar dat moment. Eindelijk zou zij ook gehul digd worden voor nauwgezet werk, plichtsbesef en loyale opstelling ge durende vijf jaar bij Albert Heijn. Eindelijk zou ook zij eens in de bloe metjes worden gezet. Het was een gedenkwaardige dag, die maandag begin maart 1981. Het vol tallig personeel van Albert Heijn Brunssum was aanwezig, toen de overgelukkige - maar oh zo zenuw achtige - Lydia Vos, de tot feestzaal omgetoverde kantine kwam bin nenstappen. Met een spontaan "Lang zal ze leven" werd ze verwel komd. Onze bedrijfsleider, de heer Doornen, bedankte haar voor alles wat ze in de afgelopen vijf jaar voor Albert Heijn had gedaan en hoopte dat dit nog vele jaren zo zou blijven. Met een van emotie verstikte stem en met tranen in haar ogen nam Lydia haar jubileumcadeau in ontvangst. Onder het genot van een heerlijk stuk vlaai en een extra kopje koffie, legde de heer Doornen uit waarom dit zo'n bijzonder jubileum was. "Het was" zo zei hij, "het laatste vijfjarig jubi leum dat binnen Albert Heijn gevierd zou worden." Nu denk ie natuurlijk als personeelslid: "Dit is te gek, hoe komt de directie tot zo'n beslissing. "Waarschijnlijk is het zo gegaan: Toen men namelijk de actie 's Lands grootste kruidenier gaat op de kleintjes letten" opzette, ontdekte men dat er ook nog zoiets kleins als "vijfjarige jubileumpjes" bestonden. Omdat dat zo'n kleintje was, besloot men die maar af te schaffen. Dat zou toch niemand opvallen. Welnu, dat was dan een misvatting van onze directie. Ook AH-personeel moet bij de huidige economische situ atie op de kleintjes letten. Dus het wegvallen van dat kleine vijfjarige ju bileum viel ons dan ook op. Dat vin den we jammer, zelfs niet acceptabel! Waar blijft ons plezier, ons enthousi asme voor het werk als ze ons al die kleintjes en extraatjes gaan afpak ken? Die hebben juist invloed op de sfeer en geven een binding met het bedrijf. We geloven niet dat het vanwege de kostenbesparing is gedaan. Dat blijkt wel uit het verhogen van vergoedin gen bij andere jubilea. Wanneer het is afgeschaft omdat het zoiets kleins is of omdat het niet belangrijk meer is. Wel. bedenk dan dat net als bij «oijaUöBiü KDH (Klantgericht Denken en Han delen, red.)al die kleine extraatjes juist zoveel betekenen. Als het ge daan is uit emancipatoire overwegin gen, dan pleit dit alleen maar voor het in leven roepen van een vijfjarig jubileum, ook voor mannen. Dat het nog eens terug zal komen zal waarschijnlijk wel ijdele hoop blijven. Daarom zullen we dan ook met wee moed terugdenken aan die zo memo rabele dag, begin maart '81. Albert Heijn en zeker je personeel: het ga je goed. Piko(Piet Koch) AH 1074 Brunssum

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 9