SöltjiiMs heeft 3 OR Albert Heijn start met beoordeling nieuwe-stijl Via speciale cursus zes nieuwe ZB-Bedrijfsleiders je JAARCIJFERS IN COR-VERGADERING TOEGELICHT iffBlIiüI Illlf J. van Houts, Simon pagina 7 Beurs, Mevr. de Latte, loiters. ien." Van een jacht op knemer is volgens hem e leden van Simons on- it geïnteresseerd in het ing op langere termijn, mensen die er werken I voor de instelling van ld zijn uitspraak: drijf wanneer alleen de heeft, maar ik vind het werknemers de dienst n moet doen! bij voorkeur bezig met Zoals bijvoorbeeld de sbestand. iet plan worden gezien te verbeteren. Tot dus- bele mensen op verant- der voldoende op die is qua theoretische en lingsraad wil dat hiaat ovendien hard gewerkt en waarom van de on- krijgen daar een exem- I straks nóg meer con- Dn gaat krijgen is door iging alleen maar gro- :tievertegenwoordiging eiders", zegt Wolters, Het mag eigenlyk geen verbazing wekken, dat de leden van de Centrale Ondernemingsraad in de vergadering van 7 april jl. niet veel aan het woord waren. De meeste spreektyd werd in beslag genomen door drs. L. Coren, de financiële man van de Raad van Bestuur. Hij belichtte eerst de cy'fers uit het jaarverslag 1980 en na een korte pauze startte hy opnieuw met een serie "röntgenbeelden" om de gegevens van 1980 in verbinding te brengen met de prognoses voor het lopende jaar en het lange termijn plan voor 1982 en 1983 De heer A. Heijn had in zijn openingswoord van deze verga dering - die ook werd bijgewoond door de commissarissen dr. J. de Vries en mr. H.N. Wakkie - al opgemerkt, dat de pers conferentie van Ahold voor de financiële journalisten niet al te veel vragen had opgeleverd. "De sfeer was echter goed, men vond kennelijk dat het verslag voldoende informatie be vatte," aldus de heer Heijn Vragen Dat gold waarschijnlijk ook voor de COR-leden, want de Commissie Financieel/ Economisch Beleid was bij de bespre king van het verslag tot niet meer dan een achttal vragen ge komen, waarvan de beantwoording door de heer Coren werd meegenomen in zijn presentatie. Er kwamen "onderweg" echter toch nog heel wat vragen los en het kwam enkele keren voor, dat de heer Coren het antwoord schuldig moest blijven. Hij verstrekte tal van uitsplitsingen van concerncijfers naar werkmaatschappijen, gaf kerngetallen, zette uiteen welke po sitie Ahold inneemt in het geheel van consumptieve uitgaven, het verloop in Spanje, bij Bi-Lo enz. Dr. De Vries had een vraag over de dalende veeprijzen, waar de consument niets van merkt in de vorm van lagere vleesprijzen. De heer Coren dacht dat dit het gevolg was van een vertragend effect in het doorgeven van prijsstijgingen of -dalingen. De heer Heijn zag nog een andere oorzaak: "Het vleesverbruik per hoofd daalt en om de kosten toch goed te kunnen maken moet een slager per kg een hogere brutomarge hebben Optimistisch De heer Coren zorgde in de loop van de middag nog voor de volgende opmerkelijke uitspraak: "We zijn optimistisch en optimistisch kun je alleen ten aanzien van de toekomst zijn!" Over de verwachtingen c.q. planning voor de komende twee jaren zei de heer Heijn tenslotte: "Het is een klein blikje in de toekomst. Elke overeenstemming met de latere werkelijke cij fers zal louter toeval zijn. Maar deze cijfers geven wel de rich ting aan waarin wij koersen." "en die hadden allebei zo'n vijftig filialen waar ze contact mee moesten houden. Nou, dat kan in de praktijk natuur lijk nooit zo goed functioneren als nu met die districtsver tegenwoordiging. Nu heb je pakweg vier filialen, waar door je veel beter op de hoogte kan blijven van wat daar leeft. Je hebt persoonlijk contact met die mensen, je weet precies hoe de situatie daar is, en de mensen kennen jou." personeel van Marvelo een rieden altijd problemen wa- heeft men bij Marvelo ge- van verkiezing te zoeken, dezingen te houden, zodat i worden. De verkiezingen ïformatiebulletins, waarvan i die afgenomen waren met ïen er overal affiches in het i van de medewerkers. Aan- roorbereid, was de opkomst negentig procent van de ijn stem uit. Hoe denkt bij Albert Heijn de chef over zijn medewerkers en wat vindt de medewerker van zijn chef. Dit zijn de twee elemen ten die centraal staan in het nieuwe beoordelingssysteem dat binnenkort van start gaat voor zowel full- als part-timers. Spe ciaal afgestemd op functieniveau 1 en 2, ofwel van aankomend verkoper/ster of caissière C. In een later stadium worden ook de systemen die in gebruik zijn voor eerste verkopers, sector chef en bedrijfsleiders, opnieuw aangepast. Niets nieuws, zult u wellicht zeggen, want in de "uitgangspunten voor het AH-personeelbeleid" staat o.a .dat "jaarlijks alle medewerkers worden uit genodigd voor een beoordelings gesprek." De heren W. Hoogenboom en A. Albers (resp. hoofd en stafmedewer ker van de afdeling functiebezetting en loopbaanontwikkeling) geven echter toe, dat het oude systeem niet zo best functi oneerde. De heer Albers: "Het was zeer verouderd en bevatte te weinig concrete punten. Als de gesprekken dan al volgens "het boekje" werden gevoerd, leverden de uit komsten toch een versluierd beeld op. "Volgens beiden is het nu geïntroduceer de en door de OR goedgekeurde systeem veel beter. De vraagstellingen zijn duide lijk en dwingen als het ware tot een om lijnde conclusie. Het hulpmiddel voor de chef is een beoordelingsformulier, waarop een oordeel gegeven wordt over de vaktechnische kennis en het gebruik daarvan, de mate van betrokkenheid bij wat er in het werk gebeurt, het zorgvul dig en netjes werken, het klantgericht handelen, collegialiteit en de persoonlij ke verzorging. Hulpformulier Maar ook de medewerker komt aan het woord. Via een uitgereikt "hulpformu lier" wordt duidelijk gemaakt op welke punten de beoordeling door de chef plaatsvindt. Bovendien wordt van de me dewerker antwoord verwacht op vragen als: Heb je het afgelopen jaar goed kun nen werken? Vind je dat je voldoende begeleiding hebt gehad? Is er een goede samenwerking? Is je afgesproken oplei dingsplan goed uitgevoerd? Krijg je vol doende informatie over de ontwikkelin gen bij Albert Heijn? In de procedure is ook opgenomen dat gezamenlijk een "afsprakenblad" wordt ingevuld. Dit heeft betrekking op het toekomstig func tioneren, en de eventuele oplei dingsplannen. De bedoeling hiervan is dat een goede basis wordt gelegd voor de toekomstige samenwerking. In persoon lijke gesprekken kan dan ook steeds weer worden teruggekoppeld naar het afsprakenblad om de voortgang te bepa len. Als een medewerker het niet met de chef eens is over diens beoordeling, kan dit op het formulier kenbaar gemaakt worden en volgt desgewenst een gesprek met een groeps/ zone personeelsfunctio naris. In ieder geval verwachten de heren Hoogenboom en Albers dat het nieuwe systeem positief ontvangen zal worden, door de chefs èn, vooral, door zijn mede werkers. Nog dit jaar zal dan ook getracht worden ook voor eerste verkopers een beoordelingssysteem "nieuwe stijl" aan de OR voor te leggen. DISCRIMINATIE? Dag dame, wilt U Vutten? Oh ja hoor juf, dat kan. Want U toch mag hetzelfde Bij ons doen als de man? En als U soms getrouwd bent, Dan is dat geen bezwaar, Want er is geen verschil meer Tussen "hem of "haar. Nou ja, geen verschil meer. Oh jeeveronderstel, Fysiek is dat verschil er Gelukkig toch nog wel. Maar z 'heeft gelijke rechten, Ja echt hoor, dat is waar, Ze mag ook best gaan Vutten, Met twee-en-zestig jaar. En als ze dan gehuwd is. Dan is dat reuze fijn, Dan kan ze hele dagen Bij haar ventje zijn. En 'r was geen enk 'le adder Onder 't groene gras, Als er geen inspectie Der belasting was. Want deze centenvanger. Jan Bodemloze-Put, Die grijpt met vette handjes Naar ma 's verdiende VUT Hij blèrt: "Er zijn nog wetten, Die wetten wett'gen dan, Uw VUT-je op te tellen Bij de centen van Uw man. Dus juf, maar even - kassa- U weet toch hoe het gaat, Ook U dient bij te dragen Aan deez' failliete staat. Wordt U nu feministe? Hè jasses, dat is flauw. Gelijke rechten? Gassie... U bent toch maar een vrouw? Heintje Rozijntje ff .ff "Op dit moment is een zestal eerste assistenten van onze zelfbedienings vestigingen in opleiding tot be drijfsleider. Over het algemeen groeit men, na gebleken geschiktheid, bin nen een filiaal door tot een dergelyke functie en daar kan een aantal jaren overheen gaan. Nu hebben we een te kort aan BL's en daarom hebben we een opleiding samengesteld die bestaat uit zeven maanden theorie en stage en drie maanden praktijk als BL in een filiaal. Zoals het er mo menteel uitziet zal deze "stoomcur sus" een succes worden," aldus de heer J. van Houts, hoofd ZB-filialen Simon. "Het tekort aan BL's is in 1979 ont staan door de formulewijziging van Simon, toen Simon een "Buurtwin- kel" werd. Deze nieuwe formule brengt met zich mee dat niet meer al les vanuit het hoofdkantoor wordt ge regeld. Daarom worden meer initia tieven gevraagd van de BL zelf. Zo moet hij inventief, flexibel, lokaal ge richt en meer zelfstandig kunnen opereren. Bij de vorige formule tel den deze functie-eisen niet zo zwaar als nu. Dit, gerekend bij de toen wat onzekere toekomst van de ZB Simon, was voor enkele ZB bedrijfsleiders aanleiding om elders te gaan werken. Hierdoor hebben we momenteel 10 BL's tekort, zodat we aan personeels- werving moeten doen. Dit levert ech ter niet die mensen op die we nodig hebben. Daarom hebben we besloten om uit eigen gelederen te recruteren voor een soort "Stoomcursus BL"," zo stelt de heer Van Houts. "Zelf runnen" De zes eerste assistenten zijn op dit ogenblik door theorie- en stageperio de heen. Nu is het moment aangebro ken dat zij zelf de laatste drie maan den filialen "gaan runnen", onder begeleiding van degenen die de cur sus geven. Over drie maanden kun nen ze zich, als zich verder geen pro blemen voordoen, BL noemen. "Het cursuspakket, dat speciaal ontwor pen is voor deze situatie van gebrek aan bedrijfsleiders voor ZB's van Simon, is door de staf van Simon zelf ontworpen. De heer Van Houts: "Een groot scala van onderwerpen is tijdens de eerste 7 ronden behandeld. Van lokale marketing tot normering, van balansonderzoek tot sociale vaar digheden zijn aan de orde geweest." Als de zes cursisten de tien maanden achter de rug hebben, zijn ze be drijfsleider met overeenkomstige rechtspositieregeling, ook al zouden ze nog geen eigen filiaal hebben. Dit is echter volgens de heer Van Houts menselijkerwijs gesproken onmoge lijk, doordat er nog steeds een stuk of tien vacatures zijn. Ofschoon de "stoomcursus" geen permanent ka rakter heeft, zal in het najaar, naar alle waarschijnlijkheid, weer een cur sus plaatsvinden, waaraan een aantal eerste assistenten kunnen deelne-

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 7