Nieuwe aanpak MIRO trekt duizenden klanten meer MIRO MIRO OP DE TELEVISIE Achtergronden reorganisatie pagina 4 FLITSEN 130rf»^ 171 De nieuwe aanpak van Miro met het extreem lage prijspeil blijkt zeer goed bij de consument aan te slaan. "In de eerste week, na de heropening op 25 en 26 maart hadden we meteen al zo'n 30% meer klanten, aldus algemeen directeur Fred Lachotzki. "Ons grootste probleem was om de winkels met alle artikelen gevuld te houden. Daar werd in de filialen met man en macht aan gewerkt. Bij ons DC in Veghel stonden de vracht wagens in de rij om te laden en te lossen. Dat zijn de eerste resultaten van de reorganisatie van Miro, waarover in vori ge nummers van Flitsen al uitvoerig is geschreven. De eerste stappen waren een sterke vereenvoudiging van het contact tussen inkoop, verkoop en administra tie, het vervallen van 57 kantoorfuncties, het terugbrengen van het aantal leveran- Ook in Maastricht was het een drukte van belang. Een enorm drukke tijd van voorbereiding, maar enthou siast over het resultaat. Dat is het algemene beeld, dat uit gesprekken met Miro-mede- werkers uit Purmerend naar voren komt. Maar ook is er - milde - kritiek in de trant van: "Graag hadden we ook onze inbreng in de nieuwe winkel- opzet willen geven". ciers van 1100 tot minder dan 200 en het betrekken van een nieuw, efficiënt kan toor, geënt op de nieuwe structuur. "Alles was gericht op versimpeling van de reorganisatie en de systemen. Toen dat was bereikt, hebben we aan de hand van de nieuwe kostenstructuur een nieuwe prijsopbouw gemaakt door kosten en inkoopprijzen bij elkaar op te tellen. Natuurlijk niet helemaal tot onze verras sing bleek dat we liefst 2.000 artikelen drastisch in prijs konden verlagen. We waren ineens een echt hypermarktbedrijf geworden, waarvoor extreem lage prijzen en een uiterst simpele operatie sleutelele menten zijn," stelt de heer Lachotzki, die overtuigd is van het succes van de nieuwe aanpak. "Wij moeten nu ook in staat zijn om met onze prijzen klanten van een grote afstand naar onze winkels te trekken." Miro wilde best weten dat het een ware hypermarkt was geworden. Met pagina grote advertenties, met VA miljoen fol ders, met spots op radio en TV werd het uitgebazuind: "Er kan er maar één de goedkoopste zijn". Met name het kruidenierspakket ligt wat betreft prijs zo'n 10% onder het niveau van de gemiddelde supermarkt. Voor het gehele assortiment van 25.000 artike len geldt een zgn. prijsafspraak met de consument. "Dit houdt in dat we ver schillen in prijs - die zijn vaak tijdelijk - voor identieke artikelen bij de concur renten vergoeden. Zo'n prijsverschil be talen we aan de informatiebalie contant uit, als de klant na aankoop van een be paald artikel laat zien, bijvoorbeeld met een advertentie, dat hij elders goedkoper terecht had gekund." Volgens de heer Lachotzki maken na een aarzelend begin nu meer klanten van deze afspraak ge bruik. "We zijn er zelfs toe overgegaan om de prijzen van onze concurrenten in de winkel zelf bekend te maken." De klant kan ook dagelijks controleren of Miro inderdaad de goedkoopste is, in de filialen staan namelijk drie winkel wagens, gevuld met een afgewogen le vensmiddelenpakket. Twee zijn' er van de plaatselijke concurrenten, één is van Miro. Op de winkelwagens hangt een bord met naam èn totaalprijs. Het prijspeil van Miro blijkt zodanig te zijn, dat die totaalprijs in het voordeel van Miro blijft. Dit ondanks felle reacties en prijsverlagingen bij concurrenten. Het prijs-element vormt vanzelfsprekend de belangrijkste factor in Miro-nieuwe- stijl. Maar niet minder opvallend is de volledige remodeling van de filialen, om ze passend te maken bij de hypermarkt- aanpak. De winkels zijn helderder en overzichtelijker geworden, de paden zijn verbreed, de artikelen worden "verti caal" gepresenteerd, zodat ze gemakke lijk te vinden zijn en het aantal versgroe- pen is uitgebreid. Alles is daarbij gego ten in een nieuwe huisstijl. Chef kruidenierswaren Noltenius: Reorganiseren betekent ook luisteren naar de medewerkers op de 'werkvloer' Duidelijkheid ten opzichte van klant en medewerkers. Aan die wens is volgens G. Noltenius, chef droge kruidenierswaren, voor een belangrijk deel voldaan. Wel be treurt hij het, dat de mensen van 'de werkvloer' niet of nauwelijks betrokken zijn geweest bij de re organisatie. "Ik snap wel, dat het in de korte tijd van voorbereiding niet makkelijk was iedereen erbij te halen, maar toch had er wel wat meer naar de mensen van de Chef droge kruidenierswaren G. Noltenius zag een wens in vervulling gaan. praktijk geluisterd kunnen wor den. Er zijn nu foutjes gemaakt die voorkomen hadden kunnen worden." Een verbetering vindt hij de veel korter geworden lijnen tussen bestel- en aflevertijd. Speciaal het systeem van bestellen is al aan merkelijk minder tijdrovend en zal in de nabije toekomst door order entry nog sterker kunnen worden vereenvoudigd. Bij gesprekken met part-timers heeft de heer Noltenius gemerkt dat er toch nog wel wat terughou dendheid bestaat over het slagen van de nieuwe Miro-formule. Zij zijn er nog niet zo warm voor te krijgen. "Maar de klanten zijn enthousiast en daar gaat het toch om", zegt hij tenslotte. Verkoopchef merchandising Van Kimmenaede gelooft in de nieuwe opzet "Het ontbrak bij Miro tot nu toe aan duidelijkheid. De klanten, maar ook de medewerkers, wisten niet goed wat ze aan dit soort win kel hadden. Dan werd dit veran derd, dan weer dat. Nu is die dui delijkheid er wél en heeft Miro een eigen gezicht." Verkoopchef general merchandi sing H. van Kimmenaede gelooft volledig in de nieuwe opzet, die zijns inziens prima bij de klant overkomt. "De tijd van de witte winkelschuren is voorgoed voor bij. De klant van nu wil lage prij zen maar ook een schone, ruime, moderne winkel." De heer Van Kimmenaede was eerlijk gezegd verbaasd over de enorme response die de publiciteit bij de heropening heeft opgele verd. "Ze stonden hier in Purmer end soms met 7 man het verkeer te legelen." Verkoopchef general merchan dising H. van Kimmenaede is blij met het nieuwe "gezicht" van Miro. Ï3 mei Ned, I vóór journaal 21.30 uur 21 mei Ned. II vóór journaal 23.ÖQ uur 25 met Ned. If ua journaal 20.0(1 uur 5 juni Ned. If vóór journaal 20.1X1 uur 11 juni Ned. II vóór journaal 20.00 uur 1juin Ned. I vóór journaal 21.30 uur 18 juni Ned. I vóór journaal 23.00 uur 24 juni Ned. II vóór journaal 20.00 uur 25 juni Ned. II na journaal 20.00 uur In 1971 opende Ahold te Vlissin- gen de eerste Miro, nog hetzelfde jaar gevolgd door een tweede, te Maastricht. Gerekend werd toen nog op een forse groei van het aantal vestigingen, zodat in 1973 bij de opening van de vierde Miro (te Purmerend) de directie nog sprak over "zo'n 20 a 25 Miro's tegen 1980". Het liep echter niet zo hard. Ge meentebesturen bleken niet veel te voelen voor zo'n nieuw soort winkelreus binnen hun grenzen en werden daarbij stevig gesteund door de plaatselijke middenstand. Kortom: Toen in 1979 de elfde Miro, te Veenendaal, open ging was het enthousiasme over de kansen van nog een tiental vesti gingen al duidelijk minder groot. Daarbij kwam, dat Miro het ook met zichzelf te kwaad had. Er werden verliezen geleden en de organisatie - destijds gebaseerd op een veel groter filialenbestand dan elf - bleek een wel erg zware kostenpost. In die situatie werd vorig jaar juni de heer Fred W. I. Lachotzki be noemd tot algemeen directeur. De Raad van Bestuur gaf hem in feite één opdracht mee: Maak Miro zo spoedig mogelijk gezond. Op 23 maart gaf de heer Fred W. I. Lachotzki een uiteenzetting over de nieuwe aanpak van Miro aan de vaderlandse pers.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4