"Het was wel een aanslag op mijn portemonnaie maar mijn kuisheid was gered" Tweede actie Simon binnen een half jaar Ismail Özcan is naast tolk ook vraagbaak Vrij toeren jn eigen land. Stap in bij Simon...en win. Mw. M. C. HART, GEPENSIONEERD DEMONSTRATRICE VRIJ TOEREN MET DE NS pagina 10 FLITSEN "Het was wel een aanslag op mijn portemonnaie, maar mijn kuisheid was gered. Deze zinsnede in een rapport van mw. M.C. (Rie) Hart zal op het hoofdkantoor van Albert Heijn in 1952 wel tot enige hilariteit aanleiding hebben gegeven. Maar er blijkt uit deze passage wel, dat zij niet gewend was een blad voor de mond te nemen en zei of schreef wat zij bedoelde. Dat hebben in de jaren 1952- 1971, toen zij als demonstra- trice in dienst was bij Albert Heijn, menige bedrijfsleider, rayonleider of directeur wel gemerkt. "Ja, dat regeltje stond in mijn verslag van een reis naar Noorwegen," vertelt zij, "Ik ging toen naar Frionor om daar het een en ander te leren over het berei den van visgerechten. Albert Heijn start te met de verkoop van diepvriesvis. Dat was iets nieuws. Het werd ingekocht bij Frionor maar in Nederland moest men de meeste huisvrouwen eerst goed vertel len wat je allemaal met die vis kon doen." Geen bezwaar De reis ging per trein en in Kopenhagen moest worden overnacht. Rie Hart stond daar rond het middernachtelijk uur op het perron met twee zware koffers. In de Deense hoofdstad wist zij heg noch steg. Een behulpzaam iemand wist wel een hotel en begon al met een koffer te sjou wen. "Ik pakte die meteen af en toen ben ik hotel Terminus, en dat was niet bepaald goedkoop, ingedoken." En dat leidde tot de al genoemde opmerking in het latere rapport. Mw. Hart, op 60- jarige leeftijd gepensioneerd, was nog maar kort bij AH toen die trip naar Noorwegen moest worden gemaakt. "Bent u bereid dat te doen?" vroeg de directie. Mw. Hart nu: "Ik sprong in ge dachten een gat in de lucht, maar ik heb toch rustig gezegd: "Daar heb ik geen bezwaar tegen." In Noorwegen had zij een leuke tijd. Zij leerde nog wat extra's met vistoastjes, en toen op pad naar de filialen. Dat gebeurde in een prachtig speciaal gemaakt Noors kostuum. Toen zij echter door ziekte niet tijdig in een filiaal in Wassenaar kon zijn raakte het eerder af gezonden kostuum zoek en het is nooit meer teruggevonden. Het spijt haar nog altijd. Het was als visdemonstratrice hard, maar ook erg leuk werken. Tijdens een beurs in de Amsterdamse Markthallen was Mw. Hart uitgeleend aan visimpor- teur Dick Gouda. In de stand kwamen o.m. burgemeester d'Ailly en minister Mansholt op bezoek. "Op stap" Maar het ging niet alleen om vis. In late re jaren ging Rie Hart "op stap" met koffie, soms ook met thee. Zij zal dui zenden kopjes koffie aan dorstige klan ten hebben uitgereikt. In de loop van de tijd kwam zij in filialen in heel Neder land. Ook werden vaak grotere bedrijven bezocht - afnemers van grootverbruik - waar problemen waren bij het zetten van het geurige "bakkie leut." Op beurzen, waar de afd. Grootverbruik de kring afnemers probeerde te vergro ten, trad zij als gastvrouw op. Soms was zij twee weken onderweg, bijv. wanneer zij naar Limburg ging. Meestal bleef het bij een week van huis. Alle rei zen werden per trein gemaakt. "Ik wist beter de weg in het spoorboekje dan in mijn kerkboek." lacht zij. Rie Hart liet niet bepaald over zich lo pen. "Mijnheer Legerstee belde mij een keer in de Grote Houtstraat in Haarlem op. Er moesten foto's worden gemaakt - in Noors kostuum - voor Amerika. Of ik dat in orde wilde maken. De fotograaf kwam en ik bestelde van de drie geno men plaatjes van elk drie afdrukkenNe gen stuks. De rekening was 450 gulden, want het waren kleurenfoto's. Dat was toen erg duur. Op het hoofdkantoor was men een beetje boos. Wie had dat besteld? De heer Valk kreeg eerst de schuld, maar hij wist nergens van. En ik wist niet dat die kleurenfoto's in Ameri ka werden ontwikkeld. Vandaar die f 450,-. Toen heb ik gezegd, houd iede re maand maar 50,- van mijn salaris in. Dat heeft de directie erg aardig niet gedaan." Bij sommige mensen, Mw. Hart - die nu samen met twee van haar zusters in een heerlijk rustig huis in Hoogkarspel woont - geeft het eerlijk toe, kwam zij wel eens arrogant over. "Dat moest ik soms wel zijn, want anders liepen ze over je heen." Als demonstratrice leerde Rie Hart op haar woorden te letten. Want toen zij het produkt van een leverancier "vergif" had genoemd tijdens een demonstratie stond daar net een hoofdvertegenwoordi ger van dat bedrijf. Later werd zij uitge nodigd om dat bedrijf te bezoeken en te vertellen hoe zij tot die opmerking was gekomen. Tot bewondering van de heer IJskes, de koffie-inkoper, wist zij zich er uitsteken uit te redden. En een leveran cier van braadvet, van wie zij het pro dukt had geprezen tijdens een visde- monstratie, kwam met een geschenk aandragen. "Wat ik weigerde, maar na aandrang ac cepteerde. Ik vermeldde het wel in mijn rapport. De naam van het bewuste pro dukt werd steeds genoemd, want het rook niet en spatte niet." Leuke ervaringen, zij kan urenlang ver tellen. In Bloemendaal kreeg zij van een oud heertje elke dag een reep chocola als hij koffie kwam drinken. Elders kwam een vrouw bloemen brengen. "En huwe lijksaanzoeken. Bij de vleet!" roept zij lachend uit. Door haar drukke werk keek zij vroeger nauwelijks televisie. Toen zij 12'A jaar in dienst was kwam TV-omroepster Ageeth Scherphuis haar voor Flitsen inter viewen. "Kent u me niet?" vroeg Ageeth. "Neen, geen idee wie u bent," antwoordde Rie Hart tot de verbaasde Ageeth. Om het verhaal volledig te ma ken zou een boekdeel te vullen zijn. Met de Indiase Miss Moody stond zij in zes fi lialen thee te propageren, ook een leuke (korte) periode. Naast het werk was er ook tijd voor lief hebberijen. Rie Hart was bijzonder goed thuis op de schaats. Met een "koppel- genoot" reed zij eens een tocht van 100 km in 5 uur. Vanwege haar leeftijd rijdt zij nu niet meer. Contacten met AH-ers zijn er nog wel, maar niet zo veel meer. De jaarlijkse uit gaansdag van gepensioneerden slaat zij nooit over, want dan ziet zij vele beken den. "Wel is het jammer, dat geheel Ne derland niet meer tegelijk gaat. Want nu mis ik toch wel wat bekenden," zegt zij. m Gezellige wedstrijd van Simon en NS. Met 2000 kansen! Tolk is hij officieel, maar in de praktijk komt het er op neer dat de uit Turkije af komstige Ismail Özcan zo ongeveer fungeert als maat schappelijk werker voor de ruim tweehonderd Turkse werknemers van Ahold. Be halve allerlei Ahold- boekwerken in zijn landstaal om te zetten, heeft Ismail nl. ook tot taak zijn landgenoten te helpen met het invullen van formu lieren, het verwijzen naar instanties en het uitleggen van nieuwe verordeningen. "Nee," zegt vriend en personeelchef Cees Manné, "Ismail heeft geen ge makkelijke baan." De heer Manné is dan ook één van de steunpilaren bin nen het bedrijf wanneer bepaalde re gelingen, formulieren, adressen of wetten de Turkse tolk voor proble men plaatsen. "Wij hebben het ge luk," zegt Manné, die op verzoek van Özcan het gesprek bijwoont, "dat hier op allerlei gebied specialisten zit ten. En iedereen neemt er ook de tijd voor om Ismail rustig alles uit te leg gen. "Voor sommige Turken doe je het niet vaak goed," licht de 41-jarige tolk toe. "Voor hen sta ik altijd aan de kant van het bedrijf en dat werkt niet altijd even plezierig." Voor hem staat echter wel vast, dat negentig procent van de Nederlanders niet dis crimineert en dat zijn landgenoten volledig zijn geaccepteerd binnen het DC. Ook thuis tolk Zelf heeft hij het prima naar de zin in Noord-Holland. En zeker sinds vrouw en kinderen daar wonen. De oudste is zestien, zit op de lts (wil loodgieter worden) en voelt niets voor een terugkeer naar Turkije. De ande re kinderen evenmin. Zijn volledig opgenomen in de Nederlandse ge meenschap. De jongste van het span, drieëneenhalf jaar pas, spreekt zelfs de taal van haar ouders niet eens. Pa moet daardoor ook thuis nog wel eens voor tolk spelen. "Laatst stönd die kleine met de armpjes omhoog bij mijn vrouw: tillen, tillen... Maar dat was een woord dat mijn vrouw nog niet kende. Wat wil ze, vroeg ze toen aan mij. Ik zeg: ze wil daarboven bij die plank, je moet haar optillen..." Aan een terugkeer naar Turkije denkt Özcan voorlopig niet, al sluit hij evenmin uit dat hij en z'n vrouw na verloop van jaren toch weer naar hun geboortestad terugkeren. Hij had er vroeger een transportbedrijf. Dat wil zeggen, was eigenaar van een auto die hij met financiële hulp van vader en met een krediet van de bank had kunnen kopen. Waarom zo ie mand dan naar verre, onbekende oorden trekt? "Omdat die auto ooit een keer moest worden vervangen," vertelt de man die zijn eigen Neder lands nog altijd vrij gebrekkig vindt, en dat had ik nooit kunnen beta len, ook al zou ik honderd jaar lang werken. Daarom heb ik tegen mijn vrouw gezegd: ik ga weg, dat is beter voor de kinderen." De Nederlandse taal heeft Ismail, die vlak voor zijn vertrek naar Zaandam nog enige tijd bij een ziekenhuis heeft gewerkt, in de praktijk geleerd. Een hele prestatie, want denk erom dat het niet meevalt om in dat technische jargon van het Distributiecentrum gauw thuis te raken. En dan praten we nog niet eens over termen als ar beidstijdverkorting, premie wao, in leveren, controlerend geneesheer en wachtgeldregeling. Begin er maar Na het succes van de tijdschriftenspaaractie 'n Half jaar lezen voor half geld", houdt Simon deze maanden een tweede, groots opgezette campagne. Nu gaat het om een actie met wedstrijdkarakter, die is opgezet in nauwe samenwerking met de Nederlandse Spoorwe gen. Het motto is "Vrij toeren in eigen land. Stap in bij Simon en win". Er vallen voor de Simon klanten 1 000 Tienertoerkaarten en 1.000 Gezinstoerkaarten te winnen. Voor de snelste inzenders zijn er bovendien 50.000 linnen tassen met leuke opdruk beschikbaar. Om een prijs te winnen moet men eerst vijf "treintoer- zegels" bij elkaar sparen en vervolgens een origineel onderschrift bedenken bij een tekening op de wedstrijdkaart. De eerste weken van de actie, die op 23 maart van start is gegaan, waren er al vele duizen den inzenders. De wedstrijd loopt tot begin juni. De medewerkers van Simon hebben veel werk besteed om de filialen geheel in de sfeer van de "treintoer- wedstrijd" te brengen. Met posters, displays en schap kaartjes kan het niemand ontgaan dat er iets bijzon ders aan de hand is. Met behulp van een campagne boekje en instructie per flip-over zijn alle Simon- medewerkers tevoren goed op de hoogte gebracht over het verloop van de actie. Op die manier weet iedereen antwoord te geven op eventuele vragen van de klanten.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 10