COR-Relatie COR-Relatie OR - verkiezingen belangrijk? JA - natuurlijk! "Je moet ook wel eens durven zeggen; Ik snap het niet Vrouwen kiezen vrouwen mannen ook? 'In MEVROUW G. VAN DER WOORD-BROEDERS, LID OR: VOORZIT, y y i pagina 6 Onder verantwoording van de C.OR In april zullen binnen Ahold Nederland verkiezingen worden gehouden voor 14 ondernemingsra den. Dan moeten 184 OR-leden worden gekozen. Hoe belangrijk zijn die verkiezingen voor het gebeuren binnen Ahold? 'Flitsen' informeerde daarnaar bij de heer F. Petra, voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad (COR). "De OR is een instrument voor de medezeggenschap van de werknemers in het beleid van de onderneming. De OR kan het beleid toetsen en er op inspelen door beleidsvormend op te treden. Zowel voor het beleid op korte termijn als ook voor het beleid op lange termijn. Dit wordt de werknemers moge lijk gemaakt ingevolge de wet op de ondernemingsraden. Al leen ben je als OR-lid wel afhankelijk van de informatie die de werkgever verstrekt. Die informatie moet tijdig en volledig zijn. Daarnaast is de inbreng - het aandragen van allerlei za ken - van de zijde van de achterban onontbeerlijk" - aldus de COR-voorzitter. 'Flitsen"Moet er dan nog zoveel geregeld worden? Zijn niet overal al zekerheden ingebouwd?" Petra: "Regelen en bijsturen moet altijd gebeuren. Zeker in deze tijd nu in ons land en overal er omheen de economie in een dal terecht is gekomen. Juist nu is het dringend nodig de vinger aan de pols te houden. Wij zijn bij Ahold echt wel op de goede weg, maar daar moet het niet bij blijven. Je kunt en mag niet zeggen, dat die ontslagen bij ons niet zullen vallen. Als je kijkt naar de ontwikkelingen in ons land, dan is het beeld voor de komende tien jaar beslist niet rooskleurig: grote werkloosheid en veel WAO-ers. En het zal helaas voorlopig alleen maar erger worden." 'Flitsen'; "Wat kunnen de OR-en doen om daar verbetering in aan te brengen?" Petra: "Als je kijkt naar de ontwikkelingen in het verleden - van vlak na de oorlog tot nu, dan is het duidelijk dat door het toenemen van de medezeggenschap veel ten goede is veran derd voor de werknemers. Daaruit blijkt de noodzaak dat werknemers vanuit de maatschappij-ontwikkeling gebruik maken van het recht, dat die wet hen biedt. Natuurlijk zijn er zaken waarop een OR geen invloed kan uit oefenen. Maar de ervaring leert, dat dit soort zaken afneemt naarmate een OR goed functioneert en de OR-leden elkaar steunen." 'Flitsen'; "Hoe kijkt de achterban tegen de ondernemings raad aan?" Petra: "De OR komt bij de werknemers vaak in het beeld als in een bedrijf vervelende situaties ontstaan. Dan weet een werknemer zich ineens te herinneren dat er een OR is. Dan wordt hij wakker geschud. Maar in feite had al tevoren een signaal gegeven moeten worden, dat zo'n vervelende situatie dreigde aan te komen. Zo'n signaal kan pas gegeven worden als je over een volledig bezette, goed functionerende, slag vaardige OR beschikt, die overal op let." 'Flitsen"Die stel je niet zo maar samen. Daar komen toch wel kennis en kunde aan te pas?" Petra: "Kennis en kunde kunnen OR-leden opdoen via cur sussen. Wat de OR nü nodig heeft - en wat ook speelt bij de komende verkiezingen - is, dat mensen zich beschikbaar stel len, voor het goed laten draaien van de onderneming en dus voor het behoud van de werkgelegenheid. Noem het voor mijn part dat zij zich melden uit sociale bewogenheid. Maar zij moeten geen OR-lid willen worden om eens van de werk plek weg te kunnen. Aan dit soort mensen heeft een OR niets. Het is daarom goed als zich méér mensen kandidaat stellen dan er nodig zijn voor de 184 zetels. Dan kunnen de werkne mers ten minste een goede keus maken." 'Flitsen'; "Wordt OR-leden binnen Ahold voldoende gele genheid gegeven hun OR-werk volledig te doen?" Petra: "Dat is nu juist een van de problemen, die hier spelen: namelijk de relatie werk - ondernemingsraad of wel functie vervulling - lid zijn van de OR. Dit is in de regel een van de oorzaken, dat de mensen niet zo hard lopen om zich kandi daat te stellen. Men is bang niet voldoende ruimte te krijgen om OR-werk goed te doen. Binnen Ahold is dat probleem al gesignaleerd en dit jaar zal er naar gestreefd worden, dat die bedreiging - zo die wordt gevoeld - wordt weggenomen. Van uit de COR zullen wij dat nauwlettend volgen. Aan het slot van het gesprek met de COR-voorzitter wees de ze er op, dat het een goede zaak is, dat straks in april ieder een die minimaal een half jaar in dienst is, naar de stembus gaat en zijn/haar stem uitbrengt. "Met vereende krachten moeten wij in staat zijn de OR die medezeggenschapsrol te laten vervullen, die voor hem is weg gelegd. Daarvan zal de werknemer alleen maar baat hebben". Uit pure nieuwsgierigheid stapte mevrouw G. van der Woord-Broeders drie jaar geleden in de ondernemingsraad (OR) van Albert Heijn. "Ik ben iemand die altijd veel kritiek heeft, maar ik sta er ook voor open. Ik had toenter tijd ook kritiek op de OR en ben er dan ook om die reden ingegaan. Hierbij speelde ook mee dat ik vond dat er te weinig vrouwen in de OR zaten, vertelt ze. Al tien jaar werkt mevrouw Van der Woord bij Albert Heijn in Ridderkerk. Ze is nu eerste verkoopster en zwaait de scep ter over een afdeling waar 15 mensen zich bezighouden met de verkoop van brood, banket, delicatessen en verpakte vleeswaren. Het werk in de OR bevalt haar goed. En wel zo goed dat ze zich bij de komende verkiezingen in maart opnieuw kandi daat heeft gesteld. Ze vindt dat iedereen in de OR kan. "Je moet overal in geïnteresseerd zijn. Niet bang zijn om je mond open te doen. Niet bang zijn om onderuit te gaan en ook eens durven zeggen: Ik snap het niet, wil je het mij uitleggen," zegt ze. Wanneer mevrouw Van der Woord in maart wordt gekozen vertegenwoordigt zij voor het eerst alle eerste verkopers en -verkoopsters in Noord- en Zuid-Holland. Daarvóór behartig de zij de belangen van alle overige medewerkers, dat zijn de aankomende tot de verkopers C, in de OR. Het werk in de OR kost haar veel tijd. Maar daar geeft zij niet om, want dat wist ze toen ze er aan begon. "Van mijn In de vorige Flitsen hebben wij de aan dacht gevraagd voor de vertegenwoordi ging van vrouwen in de ondernemingsra den. Inmiddels is ons bekend dat er in derdaad reacties zijn en een aantal vrou wen zich verkiesbaar stelt. MAAR NOG LANG NIET GENOEG! Voor degenen die nog twijfelen, stel je kandidaat! Maar met je kandidaat stel len ben je er nog niet. Daarna zijn er de verkiezingen en moet er gekozen wor den. Vrouwen van Ahold STEM OP VROU WEN, immers als vrouwen op vrouwen stemmen, hebben VROUWEN BIN NEN AHOLD MEER STEM! Voor die OR-vrouwen die reeds in de ondernemingsra den zitten en voor de aankomende nieuwen, het vol gende. Wij zijn ons ervan bewust dat vrouwen in de ondernemingsraden een speciale rol spelen, maar beslist geen gemakkelijke. Vaak moeten vrouwen veel regelen, ook thuis, om OR- vergaderingen en cursussen te kunnen bijwonen. Een van de grotere problemen van vrouwen is nl. dat werk en privé veel minder gescheiden liggen dan bij man nen. Meestal zijn vrouwen ook verantwoordelijk voor de gang van zaken thuis, zowel voor de opvang van even tuele kinderen, als wel de hele sociale verzorging thuis. We weten dat het beslist geen gemakkelijke taak is als vrouw in een ondernemingsraad te zitten. Maar het is wel de plaats waar juist de belangen van vrouwen ook het beste door vrouwen kunnen worden behartigd. DAAROM IS HET NOODZAKELIJK DAT VROU WEN IN VOLDOENDE MATE VERTEGEN WOORDIGD ZIJN. Wij als werkgroep "Vrouwen binnen Ahold" willen de vrouwelijke OR-leden en adspirant OR-leden steunen. Misschien kunnen we jullie helpen bij zaken als: Hoe pakken wij het aan? Waar moeten we het over hebben? Hoe steunen we elkaar? Of misschien alleen als extra steuntje in de rug; een soort morele achterban die blij is dat jullie er zijn! Kom OR-vrouwen en toekomstige OR-vrouwen bel of schrijf het COR-secretariaat (antwoordnummer 97, 1500 VC ZAANDAM - geen postzegel), telefoon 075- 592553. Een stuk contact met jullie morele achterban is nooit weg! Publikatie van "Vrouwen binnen Ahold" (VbA). baas krijg ik alle ruimte en tijd om dit werk te doen. Natuur lijk zit er ook erg veel privétijd in," zegt ze. Officieel zijn er zes OR-vergaderingen per jaar en nog eens zes overleg-vergaderingen. In de OR-vergaderingen worden de zaken besproken en in de overleg-vergaderingen met de ondernemer nemen ze de besluiten. De OR telt 25 mensen die zich in werkgroepen bezighouden met: het sociale beleid, het functioneren van de OR, operati ons, organisatie en de financiën. Mevrouw Van der Woord zit in de werkgroep sociaal beleid. "Het gaat er soms best hard toe in de OR. Het is niet makke lijk, maar we komen er altijd weer uit." Kritiek heeft ze nog steeds, want ze vindt dat ze te weinig van haar achterban hoort. "Je moet de boer op als je wat wilt we ten. Zelf initiatieven ontplooien." Mevrouw Van der Woord vertelt dat de OR bezig is met de omstandigheden waarin caissières werken. "Zo van, zit je stoel in verband met je rug wel goed. Heb je het niet te koud en moet er niet wat wisseling in het vferk komen. Ook de rol van de personeelfunctionaris bekijken we. Zo iemand moet regelmatig zijn neus laten zien. Het moet een soort vertrou wensman worden en dat gebeurt nog te weinig," meent ze. Wanneer in de OR iets wordt beslist, dan wordt dat aan de directie van AH voorgelegd. "Dan beginnen de onderhande lingen. Wanneer wij ons huiswerk niet goed hebben gedaan, moeten we terug, maar dat gebeurt omgekeerd ook. De sa menwerking met de directie is goed. Het is ook wel eens hard, maar we zijn ook geen lieve varkentjes om aan te pakken," aldus mevrouw Van der Woord. "We zijn ons ervan bewust dat er met ons rekening wordt ge houden. Het tijdig inlichten over bepaalde zaken gebeurt steeds meer. De ondernemer wordt steeds bewuster," meent ze. Als laatste wil mevrouw Van der Woord nog iets kwijt over de prijzenslag die AH voert. "We staan daar als OR achter. Maar we volgen de prijzenslag kritisch, want het mag niet ten koste van het personeel gaan. En daar vechten we voor." De OR van Meester Wijh\ van Loenen, G. J. Elferiif F. Huizingh secretarisA? "Onze ondernemi) kozen leden die op i in vier werkgroey economisch'bed: neren OR'. Onder weer een aantal ta werkgroep verschil systeem gekozen 01 een OR-lid zich n een bedrijf kan be: goed functioneren nodig en die bereik specialiseren binne dan veel doeltreff heer E. Veneman, Wijhe bv. Meester Wijhe bv, een oi lenindustrie, telt momem tachtig procent van hen vakbonden. Ruim zestij werknemers is aangeslot staande zullen bij Meest den. Dit was ondermeer leiding een gesprek te voe ter) en Huizingh (secreta V er tegen woordiger Net zoals elke OR, beschi genwoordiger van het gel gen behartigen. De heer Huizingh: "De daadwerkelijk naar een 1 creëren waarbij bij elke b soneel duidelijk naar vor aan: "In het verleden is anders geweest. Daar wei en in een later stadium wi sinds kort een nieuwe dirt intentie die hij heeft uitg ning zal worden gehoude gesprekspartner ziet de d kunnen aftasten hoe het denkt. Zij heeft dus via d dat is," volgens voorzittei Nieuwbouw Vorig jaar werd nieuwbou een nieuwe zoutkelder m gebruik genomen. Duidel sen die vanuit het persone re nieuwbouw zijn in over dat de huidige economis< gaat slecht met de vleesv< gelukkig, als een van de w hebben we in 1980 niet d< moeten halen," aldus seci "In dit geval heeft de OR

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 6