11 CLIËNTE Ambachtsslagerijen een visitekaartje in de Simon winkel pf/merc, Franse kok zwaaide de pollepel bij de Walvis "Wij zijn eigenlijk een maatwerk-winkel Spaanse klant koning Hup! de glasbak in FLITSEN pagina 5 De medewerk(st)ers van Ahold Espada vóór het waterreservoir met daarop de slogan voor 1981: "Primero, el cliente". Dat wil zeggen: Éérst de klant. De foto werd gemaakt op 31 december 1980 als aanzet voor 1981. Ook bij Ahold Espada is de klant koning. By Ahead zyn vijfenveertig men sen in vaste dienst, waaronder contactmensen, ontwerpers en studiopersoneei, inkopers van drukwerk en mediaruimte, admi nistratiemensen, salespromotors en verpakkingsontwerpdeskundi- gen. Per 1 maart 1981 bestaat het nieuwe managementteam van Ahead uit (v.l.n.r.) E. Jonker (Services Group Manager), J.J. Smulders (Services Group Mana ger), K.J.L. Alberdingk Thym (directeur), G.C. Kortleve (Ad vertising Group Manager) en A. van Gaaien (personeelzaken). Momenteel is er nog één stafvaca ture. Er wordt namelijk nog ge zocht naar een advertising group manager. (Vervolg van pag. 1) Er is namelijk geen sprake van eenzelfde soort fles voor alle soorten dranken. Dat houdt in dat sherryflessen naar Spanje terug moeten en wijnflessen naar Frankrijk en Duitsland. Maar ook naar Griekenland of Amerika. Dit is een kostbare zaak. Nog afgezien van de kosten die nodig zijn voor opslag, sorteren, schoonmaken etc. Op flessen van in Nederland gebottelde frisdranken als cola, up-drank, bier en dergelijke wordt een statiegeld berekend dat varieert van 15 tot 50 cent. Zou dit ook voor buitenlandse flessen worden ingevoerd - en daar gaan stem men over op - dan zijn de kosten voor opslagruimte, transport en dergelijke moeilijk te overzien. Duidelijk is echter wel dat het een kostbare zaak wordt. Wetende dat ongeveer 70% van het as sortiment juist uit het buitenland komt is Alberto daarom een duidelijke voor stander van hergebruik door recycling, het gebruik van glas voor nieuwe in Ne derland te vervaardigen flessen en pot ten. Wel inleveren dus, maar zonder statie geld. Gewoon hup de flessen in de glas bak. Deze glasbakken staan bij vele winkel centra. Daar waar dat nog niet het geval is zal Alberto zich, in de gemeenten waar een filiaal is gevestigd, gaan ijveren voor plaatsing van dergelijke bakken. Zij zal hiervoor contact opnemen met de ge meentebesturen. De bakken zijn daarbij niet alleen van belang voor flessen die uit de Alberto slijterijen komen, maar ook voor andere bedrijven die in glas verpakte produkten verkopen. Alberto staat daarom hierbij niet alleen, want 75% van de betreffende detailhan delaren geeft de voorkeur aan handha ving van het huidige systeem. Dat wil zeggen statiegeld op bier- en frisdrank flessen en de rest "hup de bak in" voor recycling. Alberto draagt een steentje bij door dit advies duidelijk op de nieuwe draagtas sen te vermelden. Van 15 januari tot eind februari heeft de keuken in Restaurant "De Hoop op de D'Swarte Walvis" in het teken gestaan van de Franse Elzas. In samenwerking met het wijnhuis Dopff Irion, in Nederland verte genwoordigd door Wilmerink Muller in Naarden, heeft de bekende Franse keukenmeester Mare Decker, gedurende de eerste week van de Elzasser- actie, zich zeer verdienstelijk gemaakt in de keuken van de "Walvis". De jonge Franse keukenmeester (27) heeft bij een aan tal zeer gerenommeerde restaurants in Frankrijk ge werkt, waarvan wij "Le Crocodille" in Straatsburg en de "Rötisserie Schillinger" willen noemen. Momenteel is Mare Decker in dienst van het wijnhuis Dopff Iri on. Hij houdt zich niet alleen bezig met de lokale El- zasser keuken, maar is ook expert in de "Grande Cui sine" en de "Nouvelle Cuisine". In overleg met hem stelde de directie van de "Walvis" kaart en menu's vast en voor de fijnproevers werd een menu dégustation opgesteld (uitgebreid menu van kleine verfijnde schotels). Na het vertrek van Mare Decker is de keukenbrigade van het restaurant in Zaandam onder leiding van meesterkok C.P. Schou ten in zijn stijl blijven koken. De heer W. Zandt, manager van de "Walvis": "Mare Decker en de heer Schouten hebben wonderbaarlijke dingen gedaan in de keuken. Hun kookkunst heeft er mede toe bijgedragen dat de actie een volledig succes is geworden. Door dit initiatief, dat bij de gasten bij zonder is aangeslagen, hebben we besloten helemaal op de "Nouvelle Cuisine"-toer te gaan, want "Nouvel le Cuisine" lijkt veel op de traditionele kookkunst uit de Elzas". ALBERDINGK THUM AHEAD ADVERTISING: "Ahead is, in tegenstelling tot wat velen denken, geen reclame bureau in de strikte zin van het woord. Dat wil niet zeggen dat hier geen reclameprojecten ontwikkeld en bedacht worden. Wij zijn veel meer Ahold's eigen reclamewinkel, waar de werkmaat schappijen terecht kunnen voor hun reclamewerk en aanver wante zaken. Wij hebben hier de know how en de contacten om de opdrachten uit het concern te realiseren", aldus de heer K. J. L. Alberdingk Thijm, directeur van Ahead Advertising. Flitsen had een gesprek met de heer Al berdingk Thijm naar aanleiding van en kele recente organisatiewijzingen binnen Ahead. Over de afgelopen jaren is bij Ahead veel ervaring en deskundigheid opgebouwd in het werken in het krach tenveld tussen steeds schaarser wordend creatief talent en een steeds veeleisender wordende Ahold organisatie in vele en wisselende verschijningsvormen. Ahead zorgt ervoor dat alle Ahold werkmaat schappijen goed aan hun trekken komen op het ruime gebied van publiciteit. Er is een relatief kleine, maar deskundige groep mensen, met veel ervaring en goe de contacten op het gebied van de publi citeit. Naast het verzorgen van reclame en promotionele acties, houdt Ahead zich bezig met winkelaankleding. Er is bij Ahead dan ook een binnenhuisarchi tectengroep ondergebracht. Bovendien worden er verpakkingen van eigen produkten ontwikkeld. Creativiteit "Wij zien onszelf als vertalers van com merciële boodschappen in consumenten- taal. Daar komt vaak het begrip creativi teit aan te pas, iets waar mensen vaak heel verschillende dingen mee bedoelen. Voor mij betekent creativiteit consumen ten te doen inzien wat hun voordeel is, als ze doen wat de adverteerder hen voorstelt. Dat is vaak heel wat anders dan gewoon iets dat verkocht moet wor den groot in de krant te zetten. Je moet er altijd van uit gaan dat de mens van al le informatie die hem dagelijks wordt aangeboden, maar een heel klein beetje in zich opneemt en wel datgene dat hem of haar toevallig op dat moment interes seert. Overigens zijn advertenties of STER- commercials slechts een klein onderdeel van het hele informatie-aanbod dat een klant ondergaat. Als een klant twintig minuten in een winkel doorbrengt, doet hij natuurlijk meer informatie op dan als hij een commercial van 20 seconden op het scherm ziet voor 'het nieuws van acht uur'. Dat er bij Ahead veel werk wordt verzet is een duidelijke zaak. Het bedrijf telt ongeveer 425 relaties die werk verrichten voor Ahead. Dit betreft tekstschrijvers, ontwerpers, illustratoren, ideeënmakers, drukkers, reclamebureaus enz. Daar naast heeft Ahead ook nog te zorgen voor plaatsing van advertenties in de krant, weekbladen en andere media. "Ondanks dat we enorm veel te doen hebben en we met een kleine bezetting zitten, hebben we hier een prima sfeer en zijn we gemotiveerd bezig onze opdrach ten zo goed mogelijk te vervullen", aldus de heer Alberdingk Thijm. Totaal 11 supermarkten van Simon heb ben nu een bedieningsslagery in huis. Ais het aan Ambachtsslager-manager W.E. Bourne ligt, zal dat aantal slagery en nog stijgen. Niet dat in elk Simon filiaal mogelijkheden voor zo'n slagerij zyn; daarvoor zyn de normen, voor wat betreft bijvoorbeeld ruimte, te hoog gesteld. Eén Ambachtsslagery per jaar er by acht hij toch wel haalbaar. In de nieuwe opzet van Simon, waarbjj het accent kwam te liggen op de functie van buurtwinkel, was ook plaats ingeruimd voor aparte, zelfstandig opererende, eenheden als 'kaas' en 'vlees'. Voor de slagerijen ging daarby de voorkeur uit naar zelf doen. Formule Dat betekende werken volgens een, voor Simon nieuwe, formule. "Daardoor moest gezocht worden naar mensen die daarvoor geschikt waren", vertelt de heer Bourne. Zelf heeft hij ruime erva ring in de slagerswereld opgedaan en be zit zowat alle diploma's die in de vlees verwerking zijn te behalen. Nadat hij in 1977 in dienst kwam van Ahold volgde in 1980 zijn benoeming tot manager van de Ambachtsslagers. Een heel verschil met zijn voornemen van 23 jaar geleden, toen hij uit Suriname naar Nederland kwam, om voor dierenarts te gaan studeren! „Zelfstandige ondernemers" De heer Bourne vertelt, dat de be drijfsleiders van de Ambachtsslagerijen een sleutelfunctie vervullen. "Het zijn in feite zelfstandige ondernemers, die voor het bereiken van het gestelde doel over drie instrumenten beschikken: een om- zetplan, een brutowinst en de loonsom. Persoonlijke eigenschappen als vakman schap, organisatievermogen en vermo gen tot leidinggeven zijn vanzelfspre kend aanwezig, evenals produktie- en commercieel gericht denken." 25% omzetstijging Het lijkt een wat theoretische benade ring, maar de praktijk bewijst dat de aanpak van de heer Bourne de juiste is. Vorig jaar steeg de omzet met 25%. Meer herkenbare onderdelen van die aanpak zijn o.m. de smaakvol ingerichte vitrines en het duidelijk op de buurt af gestemde assortiment vlees (uitsluitend ter plaatse van het been verwerkt), vlees waren, vlug-klaar-artikelen en salades. Zoals gezegd telt Simon nu 11 Am bachtsslagerijen, verdeeld over 4 groe pen. In elk van de groepen is een chef slager de centrale figuur. Een organisa tievorm die volgens de heer Boume, een grote saamhorigheid met zich brengt en gelegenheid biedt elkaar in problemen, zoals bij ziekte, bij te staan.Totaal wer ken binnen de Ambachtsslagerijen zo'n 150 mensen. Visitekaartje Voor wat betreft de ontwikkeling van de Ambachtsslagerijen houdt de heer Bour ne zich aan het gezegde "Haastige spoed is zelden goed". "Nu gaat het goed, maar wij overhaasten ons niet. Het is beslist niet zo dat wij in elk nieuw te openen filiaal een slagerij willen. Als uit marktonderzoek blijkt dat wij niet tot een bepaalde minimum- omzet kunnen komen, doen wij het na tuurlijk niet. Pas als we zeker goed voor de dag kunnen komen, kunnen we waar maken wat de heer Van der Burg (alge meen directeur van Simon de Wit bv) zei: "De Ambachtsslager moet een visi tekaartje van Simon zijn!"

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 5