sbsssei ARVA: de supermarkt van hoofdkantoor en "buitengewesten" Controleer vervaldatum cadeaubonnen Ostara geeft fietskampeerder de ruimte pagina 4 FLITSEN Onlangs is de Stichting "Gastvrije Fietscampings" opgericht, die, zoals de naam al zegt, de belan gen behartigt van hen die Neder land met fiets en tent willen ont dekken tijdens hun vakantie. De Ostara-vakantieparken "t Strandheem", "De Zanding", "De Krabbeplaat" en "Wilsumer Berge" hebben zich inmiddels aangesloten bij deze nieuwe stich ting. De laatste jaren zien we steeds meer mensen bepakt en bezakt per fiets door Nederland trekken. Juist voor hen is niets deprimeren- der dan te horen, na een lange dag fietsen, dat er op de camping van hun keuze geen plaats meer is. Genoemde stichting heeft overal in Nederland campings bereid ge vonden om fietskampeerders te verzekeren van een plekje voor de nacht. Alle zeventig bij de GFC aangesloten recreatieterreinen lig gen in Nederland zó gesitueerd, dat de afstanden van elkaar tus sen de vijftien en vijftig kilometer bedragen. Daardoor zijn zowel grote als kleine tochten door Ne derland mogelijk. Als men verzekerd wil zijn van een zorgeloze fietsvakantie kan men een fietskampeerarrange- ment verkrijgen bij alle VVV- kantoren en bij de ANWB. Bo vendien is alle informatie beschik baar bij het boekingskantoor van de Stichting GFC, Rijksstraatweg 117, 7231 AD Wamsveld, tele foon: 05750 - 22483. Personeelsblad Ahold nv Maart 1981 38-ste jaargang no. 3 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten R. Gans W. Haeser Mw. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten Als u thuis nog cadeaubonnen hebt, is het goed te weten dat die met daarop de VER VALDATUM 1 APRIL 1981 vóór die datum gebruikt moeten worden. Nu even naar de vervaldatum ktfken, voorkomt achteraf teleurstellingen. Aan het eind van een leuk gesprek zegt ARVA chef J.M. Snep vangers: "Wij voelen ons de supermarkt van het hoofdkantoor. Wij werken hier voor de duizend consumenten van het hoofd kantoor, en voor de buitengewesten, zoals wij dat noemen. wat meer tijd en mankracht vergen wan neer alles ook nog geopend en gere gistreerd zou moeten worden, maar dat is niet het geval. Negentig procent van alle binnenkomende post is trouwens op naam gesteld. Maar hoe het ook zij, de heer W. Eschweiler en zijn mensen heb ben meer dan genoeg te doen op die ver- zendafdeling. Des te meer betreurt een oude getrouwe als Ada Fatels het, dat ze nog wel eens het gevoel krijgt dat de mensen denken: Ach, het is tóch maar de postkamer Belangrijk onderdeel van ARVA is het archief, waar de heer H. Boersma de da- J.M. Snepvangers Ada Fatels lijke tijd boven water kunnen komen. Twee jaar lang worden alle RZ-stukken (Rechtstreekse Zendingen) in het hoofd kantoor bewaard, daarna gaat alles uit de ordners in kartonnen dozen - nogal arbeidsintensief werk - en wordt het overgebracht naar het "dood archief" el ders in Zaandam. gezellige sfeer Het is duidelijk: op de afdeling ARVA heerst een gezellige sfeer. Anders zou Marja Ender (23) het ook geen zeven jaar bij de wat nors ogende maar vrien delijke heer Snepvangers hebben uitge houden. Ada Fatels alweer élf jaar! Het zijn dan ook twee vrouwen die onmis kenbaar hart voor hun werk hebben. Marja Ender betrapt er zich wel eens op dat ze collega's, die nog niet zo lang bij Ahold werken, onwillekeurig aanwijzin gen geeft, omdat ze graag wil dat de AR VA alléén maar kwaliteitswerk aflevert. Zoals ook de monteur, die haar kopieer machine onder handen heeft, in Marja Ender een zéér aandachtig toeschouwer heeft. Eentje die trouwens nog het liefst probeert zélf de storing te lokaliseren, en bij voorkeur eigenhandig op te heffen. wens Sfeer en betrokkenheid, die eveneens blijken uit de grote vanzelfsprekendheid waarmee iedereen de handen uit de mouwen steekt wanneer zich onver wachts een spoedklus aandient. Zoals ook niemand tegensputtert, of zich drukt, wanneer overwerk onvermijdelijk is. En het doet er niet toe of de drukte zich afspeelt bij de reproduktie, in het archief, of bij de verzending. Iedereen helpt iedereen. Alom tevredenheid dus? Nee, want één algemene wens leeft dui delijk bij ARVA: ze zouden best eens 'n kijkje willen nemen bij het Distributie centrum waar ze in feite dagelijks mee te maken hebben, maar dat nog niemand ooit heeft kunnen bezichtigen. Niet smalend bedoeld hoor, dat laatste, want de heer Snepvangers komt zelf uit West-Brabant. Stond als filiaalchef ook in plaatsen als Eindhoven, Den Haag en Amsterdam, alvorens zestien jaar gele den in te gaan op het verzoek de postka mer van het hoofdkantoor in Zaandam te gaan runnen. Een hele uitdaging, om dat die postkamer zou worden uitge breid met een afdeling reproduktie, en technische kennis bracht de heer Snep vangers niet in. Aan de beslissing om machines voor een huisdrukkerij, en in een later stadium moderne Rank-Xerox- apparatuur aan te schaffen moest dan ook een (leerzame) stage van enkele maanden vooraf gaan. Wie de "postkamer" van vandaag-de- dag betreedt - en iederéén doet dat blijk baar, althans te oordelen naar de constante "file" bij de vijf fotokopieer apparaten die elke Ahold-medewerker vrij mag gebruiken - zal onmiddellijk de indruk krijgen dat hier een goed geoliede afdeling draait. De postkamer van voor heen heeft zich dan ook ontwikkeld tot een soort huisdrukkerij van indrukwek kende omvang: de afdeling ARVA. Die letters vormen de afkorting van Archief, Reproduktie- en Verzendafdeling. "Alleen voor verzending van post en monsters hoor", relativeert de heer Snepvangers haastig, "want goederen gaan via het DC." Dat neemt ondertus sen niet weg, dat er via zijn afdeling toch elke dag zo'n vierduizend stukken post de deur uit gaan. Dat vergt een kapitaal aan porto van anderhalf miljoen gulden per jaar! Voor de heer Snepvangers aan leiding zich eens flink achter de oren te krabben. Voor hem is het gewoon onver mijdelijk binnen afzienbare tijd over te stappen op telefoonlijnen, beeldscher men of andersoortige vormen van mo derne communicatie. In afwachting van dat moment probeert hij de kosten zo laag mogelijk te houden. "Na tien uur géén expresbrieven meer aanbieden", verzoekt hij iedereen vanaf deze plaats, "want dat heeft geen enkele zin en is al leen maar duur!" lengte. Nauwelijks heeft de chef van ARVA die cijfers genoemd of hij zegt: "Dat zouden we graag verminderen hoor. We zijn echt niet trots op die cij fers." Drie keer per week krijgen alle fili alen van Albert Heijn en Miro berichtge ving in gesloten envelop, zo memoreert de heer Snepvangers, en twee keer per week worden alle filialen van Simon en Etos op deze manier van informatie voorzien. Daarbij wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van plastic tassen, zo dat die post via het Distributiecentrum Zaandam kan worden verzonden. "Via Tilburg kan helaas niet meer", treurt ARVA-chef Snepvangers na, "en dat scheelt ons anderhalf a twee ton per jaar. Komt door reorganisatie van het distri butiesysteem. Maar in de loop van dit jaar gaan we weer via de groentecentra les verzenden en daardoor verdienen we die twee ton weer terug. Dat is nog wel niet helemaal zeker, maar daar komen gesprekken over postzakken Behalve de uitgaande post - twee auto's van Ahold rijden vier keer per dag alle bedrijfsafdelingen in Zaandam en naaste omgeving af - is er natuurlijk de binnen komende post. Willem van Dam haalt die trouw 's morgens om half zeven op, en bij ziekte of vakantie vervangt collega Jaap Lucas hem. Meestal zijn het zo'n tien postzakken die gemiddeld vijftien duizend stukken post bevatten. Volgens de heer Snepvangers zijn drie a vier man dagelijks zo'n anderhalf uur bezig met het sorteren van deze oogst. Dat zou heel 4725 km papier Het is vooral de communicatie met de 680 filialen die een afdeling als ARVA bezig houdt: prijsboeken, handboeken, nieuwsbrieven, noem maar op In pa pier uitgedrukt: die vier grote, hypermo derne kopieermachines ("echte snel heidsduivels", prijst de heer Snepvan gers) en de vijftien kleinere jagen er zo'n zeshonderdduizend kopieën per week door. Dat komt neer op twee-en-twintig- en-een-half-miljoen vellen papier per jaar,oftewel vijfenveertigduizend pakken met een totaalgewicht van honderd twaalf ton. Dat is een dertig centimeter brede papierbaan van liefst vierduizend- zevenhonderdvijfentwintig kilometer Marja Ender gelijkse leiding in handen heeft. De man die vroeger in zijn geboorteplaats Zout kamp als boerenknecht het brood ver diende, doet zijn werk met veel plezier. Vooral de laatste tijd gaat hij fluitend naar het Ankersmidplein, omdat het ar chief niet langer ondergronds zit. "Je had er geen flauw idee van wat voor weer het die dag was geweest", zegt hij, "en nu zie je de zon naar binnen schijnen. De heer Boersma kan met volle overgave over zijn afdeling vertellen. De sfeer is er buitengewoon, verzekert hij, en ook al door de uitgifte van kantoorartikelen voelen de medewerkers van het archief zich ook echt bij de zaak betrokken. Het werk op zich vinden ze trouwens verre van monotoon en de grote uitdaging blijkt een dusdanige systeemhandhaving dat nota's van twintig jaar geleden, om maar iets te noemen, in de kortst moge-

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4