"Als ik praat, wil ik ook iets te zeggen hebben NOG NACHTJES SLAPEN "Leuk om er mee bezig te zijn Wijziging automobiel contract MENING CAISSIÈRES AH RHODEN: DE HEER F. I. AHLQVIST, SINDS 1 JANUARI LID VAN DE RAAD VAN BESTUUR 99 Intern Jaarverslag FLITSEN pagina 3 "Niet het type van een prater. Echte Scandina- viër!" Het beeld dat de heer F. I. Ahlqvist (43), sinds 1 januari lid van de Raad van Bestuur van Ahold, kennelijk van zichzelf oproept, klopt niet altijd. Hij zit, een beetje achterover geleund, aan de vergadertafel in zijn werkkamer, zijn colbertjas losjes over de schouders, en hij vertelt, met een licht accent, geboeid over zijn vak. Een Zweed in de top van het Aholdconcem. Hoe is dat in zijn werk gegaan? Een eenvoudig verhaal, zeker als het om de jaartallen gaat. In 1963, na zijn studie economie in Göteborg, oprichter en direc teur van de Nederlandse dochter van het Zweedse Mölnlycke- concem ("veel meer dan alleen luiers in 1972 bij Albert Heijn gekomen; snelle carrière naar algemeen directeur, be kroond met zijn benoeming in de Raad van Bestuur, die thans zeven leden telt. De "success story" van de zoon van een winkelier in ijzerwa ren? Hij steekt afwerend beide handen in de lucht: "Nee, nee, dat niet." "Maar," zegt hij, "het is wel zo dat ik in de detail handel ben opgegroeid, dat ik de kans heb gekregen om prak tijkkennis met studeren uit te breiden en dat ik in een goed team heb mogen werken. Dat is een ideale combinatie ge weest." Lid van de Raad van Bestuur en algemeen directeur van Al- bert Heijn. De heer Ahlqvist is nu dus beide en hij verzekert dat de ene functie niet ten koste van de andere gaat. "Ik ben bezig om een aantal zaken bij Albert Heijn aan andere direc tieleden te delegeren. Daardoor krijg ik wat meer armslag voor mijn werk in de Raad van Bestuur. Dat zal best wel lukken. In het hoogste bestuursorgaan van Ahold is de heer Ahlqvist medeverantwoordelijk voor de beslissingen die er worden ge nomen. Daarnaast blijft hij zich als lid van de Raad van Bestuur actief bezighouden met problemen op terreinen die hem goed bekend zijn. Zelf spreekt hij over zijn rol als "klank bord" voor de detailhandelsbedrijven binnen het concern, het distributie-apparaat en de Vers Vlees-Groep. Het is hem niet ontgaan dat anderen hem mogelijk als een uit gesproken "Albert Heijn-man" in de Raad van Bestuur zien zitten. "Ik hoop niet dat ik dat etiket krijg opgeplakt," zegt hij. "Persoonlijk zie ik het niet als een probleem, maar het be tekent wel dat ik wat langer zal nadenken, voordat ik iets zeg. De 'petten' moeten uit elkaar worden gehouden." Zonder aarzeling stelt de heer Ahlqvist vast dat hij een baan heeft waarin hij zich gelukkig voelt. "Het is natuurlijk geen werkkring met een knopje dat je omdraait zodra je naar huis gaat. Ook in je vrije tijd blijf je met de zaak bezig. Maar ik vind dat geen belasting. Als je interessant werk hebt, is het lo gisch dat je daar ook buiten kantoor mee bezig bent. Hij zwakt die opmerking even later overigens een heel stuk af. "Het is aan de andere kant wel verstandig om hobby's te heb ben. Dat moet, eigenlijk. Af en toe moetje kunnen vergeten waarmee je op kantoor zit te worstelen. Dat heeft als voordeel dat je er de andere dag weer fris tegen aankijkt." Zelf heeft de heer Ahlqvist er geen al te grote moeite mee om dagelijkse beslommeringen van zich af te zetten en iets heel anders te gaan doen. Hij mag graag tuinieren en tennissen en 's zomers is hij, met vrouw en twee dochters van vijf en drie jaar, een enthousiast zeezeiler. "Een drijvend zomerhuisje" noemt hij het jacht waarmee hij in de vakantie naar Scandina vische wateren koerst. Dat brengt het gesprek op zijn geboorteland. "Ik kom er graag, de natuur is prachtig en ik heb er veel vrienden. Maar ik hoef helemaal niet zo nodig terug. Ik ben getrouwd met een Nederlandse en ik doe mijn best om me aan te passen aan de Nederlandse gewoonten. Ik heb het nooit als een nadeel erva ren dat ik Zweed ben." En dan, lachend: "Ik vind wel eens dat er te lang over allerlei problemen wordt gesproken. Ik ben meer een man van snelle beslissingen. Maar dat heeft wellicht meer met mijn karakter te maken dan met het feit dat ik uit Zweden kom Na zijn komst bij Albert Heijn heeft de heer Ahlqvist moeten wennen aan de langere weg die besluitvorming in grote bedrij ven moet afleggen. "Maar ik begrijp het wel. Het is noodzake lijk dat iedere medewerker de betekenis van een beslissing kent. Anders is het voor hem moeilijk een besluit te aanvaar den. Ik heb er ook begrip voor dat belangengroepen inspraak willen hebben. Daar is tijd voor nodig, maar als dat ertoe leidt dat een beslissing goed overkomt, is het een voordeel!" "Soms heb ik echter het gevoel dat er om een besluit aan vaardbaar te maken, zoveel compromissen worden gesloten dat niemand zich meer in de uiteindelijke beslissing herkent. Geef mij dan maar liever een duidelijke dan een stoffige beslis sing." Het is een onderwerp waarin de heer Ahlqvist zich graag ver diept. Hij wil best iets kwijt over zijn denkbeelden. "Ik vind," zegt hij, "dat beslissingen moeten worden gelegd op de plaats waar ze het best kunnen worden overzien. Alleen: de mensen die de besluiten nemen, moeten daar de capaciteiten voor heb ben. Aan de andere kant is het de verantwoordelijkheid van de manager dat hij bij behoefte hun beslissingen kan controleren. Dat is zijn plicht en daar mag niemand moeite mee hebben." "Vanzelfsprekend moet er daarvoor een vertrouwensrelatie bestaan tussen de baas van een bedrijf en de medewerkers. Vertrouwen is echter geen zaak waarop wie dan ook eenvoudig aanspraak kan maken. Dat moet worden opgebouwd, inhoud krijgen. En dan verwerft vertrouwen de betekenis van: afspra ken zijn afspraken, en die leg je niet zomaar naast je In het vuur van het gesprek heeft de heer Ahlqvist de tijd hele maal vergeten. Zijn secretaresse komt binnen om hem aan zijn volgende afspraak te herinneren. Hij had graag nog wel door willen gaan. Gesprekstof voldoende - de heer Ahlqvist is geenszins de gesloten man voor wie men hem soms houdt. "Ik geen prater?", vraagt hij. Hij is even stil. Dan zegt hij: "Als ik praat, wil ik ook iets te zeggen hebben. Dat hoop ik ten minste." Op 27 maart a.s. is het zo ver. Dan gaat het interne jaarverslag over 1980 op de post. Waarschynlyk heeft iedereen het dus vóór 1 april thuis in de bus. "Vroeger wasje er onbewust ook al mee bezig. Maar nu word je er met de neus opgedrukt. Je bent daardoor nog duide lijker met je werk bezig." Een eerste reactie van hoofdkassier A. ter Avest (27) uit St.-Johannesga, die er op de dag van dit interview juist één dag bij de kas- sagroep van de Supermart in het Noord drentse Roden heeft opzitten. Zinvol Daarvoor is hij ook al geruime tijd werk zaam geweest op andere afdelingen van de Albert Heijnvestiging. Zijn mening over de actie 'Klantgericht Denken en Handelen' mag dus best gehoord wor den. Hij ervaart het als zeer zinvol, dat er wekelijks op de maandagmorgen ge praat wordt over al die aspecten van het omgaan met klanten. Neus op de feiten "We zijn wat meer goederen- en werkge- richt", vertelt bedrijfsleider T. van der Weg. "Je hebt wel hart voor de zaak, maar vergeet de klant wel eens. Door de ze KDH-actie word je weer met de neus op de feiten gedrukt en dat is een positief iets." Voor Alie Meulema-Rath (35) uit Peize maakt het niet zoveel uit of er nu wel of niet zo'n actie aan de gang is. "Ik werk al jaren met plezier achter de kassa. Je hebt contact met de klant en hoopt dat zo'n klant zich plezierig geholpen voelt. Het zit er bij mij nu eenmaal in om een klant vriendelijk te woord te staan of hem te helpen bij het inpakken van de boodschappentas. Ik wil zelf ook prettig geholpen worden in een winkel, dus doe ik ook vriendelijk tegen mijn klant." Herkenning Voor caissière Anneke Ipema (19) uit Marum levert de actie een stuk herken ning op. "Vooral nu je eigen afdeling aan de beurt is. Het kassawerk vind ik erg leuk en onbewust ben je er al mee be zig om het de klant naar zijn zin te ma ken, maar soms heb je zelf een slechte bui en dan reageer je dat wel eens af op de klant. Maar nu praat je met de klant mee, ook al heb je daar soms geen zin in. De kassagroep van de AH-vestiging in Roden vindt het leuk om met de actie 'Klantgericht Denken en Handelenbe zig te zijn, maar eigenlijk benaderden ze de klant ook voor die actie al vriendelijk. Op de foto een deel van de kassagroep. Achter de kassa Alie Meulema-Rath, rechts van haar, haar collega Anneke Ipema en daarachter hoofdkassier Ater Avest. Eigenlijk vind ik het reuze leuk om met deze actie bezig te zijn." Vorig jaar is er een onderzoek gedaan om een idee te krijgen wat u van het ver slag over 1979 vond. Daaruit kwam toen vooral naar voren dat vrij veel medewer kers het verslag nogal moeilijk leesbaar vonden. De verslagen per werkmaatschappij wa ren naar uw mening in het algemeen aan de korte kant. Dit jaar hebben de samenstellers van het verslag hun uiterste best gedaan het goed leesbaar en begrijpelijk te maken. Premieverhoging Per 1 februari 1981 werd, met toestem ming van de minister van Economische Zaken, de autopremie landelijk met 4% verhoogd. Voor reeds bestaande posten gaat deze verhoging eerst in per de premievervaldatum, te weten 1 mei a.s. No-claim Hoewel de besprekingen met betrekking tot dit punt nog in volle gang zijn, kun nen wij u nu reeds mededelen dat per 1 mei a.s. wederom een no-claim kortings regeling op ons contract van toepassing zal zijn. De maximale no-claim korting korting/beloning wegens schadevrij rijden) zal 50% bedragen. Definitieve Ook wordt zo goed mogelijk een beeld van de toekomst gegeven. De verslagen van de werkmaatschap pijen zijn tenslotte aanzienlijk uitge breid. Ook dit jaar zal er om uw mening over het verslag worden gevraagd. Vindt u het verslag inderdaad beter leesbaar en te begrijpen? Heeft u voldoende infor matie over de werkmaatschappijen aan getroffen? Heeft u een redelijk beeld gekregen van wat er het afgelopen jaar - vooral op soci aal gebied - zoal is gebeurd? Om op die vragen een antwoord te krij gen opnieuw een onderzoek. Het zal worden uitgevoerd in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam. De ano nimiteit wordt natuurlijk gewaarborgd. Onze hartewens: Krijgt u het verzoek om aan dit onderzoek mee te werken, doe het dan ook. Uw mening is van groot be lang. In Flitsen zult u te zijner tijd van de uit komsten van het onderzoek op de hoogte worden gebracht. premies zijn nog niet bekend. Voor bestaande posten (verzekeringen geslo ten vóór 1 mei 1981) geldt in ieder geval dat deze bij de invoering van de nieuwe regeling er niet op achteruit gaan (de 4% verhoging per 1 februari 1981 buiten be schouwing gelaten). Zodra onze besprekingen met assura deuren zijn afgerond, volgt uitgebreide informatie. Afd. Verzekeringen HK kamer 316

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 3