AC RESTAURANTS SCHAAKTOERNOOI 1981 VAN START André ten Have: kampioen zonder derde versnelling W£\ i A.C. restaurants irth-i &KTOFP!t-r>o^a\_. FLITSEN pagina11 "Wedstrijdleider Diekmann opperde zelfs een nog ingrijpender aanpak, het organiseren van soortgelijke toernooien in alle AC Restaurants, met een landelijke finale in Stroe. Of het zover komt, valt moeilijk te voorspellen", zo stond het in Flitsen van juli 1979 nogal voorzichtig. Wel het ziet er naar uit dat het zo ver komt. De AC Stedenschaakwedstrijd, die open staat voor stedenteams, bleef in 1979 beperkt tot de lokatie Stroe. Nadat in 1980 ook AC Restaurant Holten er bij kwam, heeft het toernooi zich voor dit jaar verspreid over de AC vestigingen in Stroe, Meerkerk, Reeuwijk, Holten en Oud Leusden. Zaterdag 9 mei komen de sterkste teams uit de voorronden naar Stroe om daar te strijden om de eindprijs, een wissel- schild. Op het schild staan nu al de na men van Hilversum en Deventer; heel wat concurrenten liggen echter op de loer om het kampioenschap over te ne men. Het begon allemaal met een idee van Hans van Nunspeet, manager van AC Restaurant Stroe, enthousiast thuisscha- ker met té weinig tijd om er echt veel stu die van te maken. Hij vond een me destander in de heer J.E. Diekmann, voorzitter van de schaakvereniging Apel doorn. Het toernooi is dit jaar op zaterdag 24 ja nuari in Stroe van start gegaan. Teams uit Arnhem, Apeldoorn, Deventer, Ede, Groesbeek en Hilversum traden daar in het strijdperk. Wedstrijdleider was de heer Diekmann, geassisteerd door arbi ter G.J. Cozijnsen, competitieleider van de Oostelijke schaakbond. De wisselprys Concentratie Achterin het restaurant werd een aantal uren veel denkwerk verricht, waarbij de spelers werden gadegeslagen door nieuwsgierige bezoekers van het restau rant. De deuren bleven open: men ging er van uit dat de concentratie van de spe lers daar maar tegen bestand moest zijn. "Er wordt op een heel behoorlijk niveau geschaakt", stelde de heer Diekmann vast nadat hij de deelnemerslijst had be keken. Voor hem als insider waren de namen voldoende om het gemiddelde niveau vast te stellen op 'promotieklasse'. De schakers onder ons weten wel ongeveer wat dat inhoudt. "Het loopt als een trein", kon hij halverwege de middag met tevredenheid vaststellen. En dat is geen geringe prestatie, mede door de voor Nederland vrij unieke opzet van het toernooi. Alle teams moeten namelijk te gen elkaar uitkomen. Het vergt niet al leen een grondige voorbereiding, maar ook tijdens de wedstrijden is een nauw keurige 'boekhouding' vereist. Leiding Schakers zijn geen gemakkelijke men sen, zeker niet als zij onder hoogspan ning staan. Een strakke leiding kan veel problemen voorkomen, en leiding was in Stroe duidelijk voorhanden. Deze eerste voorronde werd afgesloten met de volgende uitslag: 1. Hilversum 2. Groesbeek 3. Apeldoorn 4/5 Arnhem en Ede 6. Deventer Voor de winnaars van de finale op 9 mei in Stroe is straks niet alleen het wissel- schild, maar per deelnemer ook een AC- dinerbon te winnen. Ook voor de num mers 2 en 3 zijn prijzen beschikbaar. Wedstrijdleider J.E. Diekmann Arbiter G.J. Cozijnsen Assistent-slager André ten Have mag zich sinds kort de eerste officiële Neder landse kampioen autocross in de 1600 cc klasse noemen. De slager bij het Wa- geningse AH-filiaal aan De Stadsbrink, bleek tijdens de finale over de sterkste zenuwen te beschikken. Een uitstekende prestatie, temeer als men weet dat André pas anderhalfjaar geleden voor het eerst aan de start van een auto-cross verscheen. "Ik ben bij deze sport betrokken ge raakt door mijn broer John. Ik vond het leuk, dus ben ik ook maar begon nen," stelt André nuchter. Een oude VW werd aangeschaft en omge bouwd tot crossauto. Zonder dat An dré ook ooit maar een cursus volgde op het gebied van auto-techniek: "We zijn met drie jongens. We sleu telen praktisch elke avond aan de au to in een schuurtje. Ach, je leert van zelf wel hoe een motor in elkaar zit. Met drie man kom je er wel uit. Soms gok je wat," vertelt hij. Dure hobby Het crossen kost veel geld. André daarover: "Je hebt jongens die moto ren hebben van meer dan tiendui zend gulden. Dat kan ik niet opbren gen. In de 1600 cc-klasse vallen de kosten nogal mee, vooral als je zelf veel aan je auto werkt. Ik zou best wel een sponsor kunnen gebruiken. Maar ook zonder hulp red ik het wel." Geen grootspraak van André. Dat werd duidelijk tijdens het kampioen schap in Hardenberg. Hoewel hij ge rekend had op een klassering bij de besten, was de eerste plaats toch een verrassing: "De derde versnelling was kapot. Ik moest dus van de tweede meteen vol gas geven. Dat heb ik vanaf het begin gedaan. Ook de bochten in met vol gas. Dat beteken de wel veel risico nemen, maar het was mijn enige kans." Onbedreigd werd hij kampioen. Een geweldige ervaring voor de assistent slager: "Mensen komen op je af die vroeger nooit iets tegen je zeiden. Je bent belangrijk geworden. Maar bui ten het crossen valt de aandacht mee. Op je werk krijg je natuurlijk reac ties. Ik zoek de publiciteit niet, maar dat neemt niet weg dat het toch leuk is. In feite dringt zo'n titel pas drie, vier dagen later goed tot je door." Dat crossen een gevaarlijke vorm van vrijetijdsbesteding is, wijst André na drukkelijk van de hand. "De beveili ging is erg goed. Je zit in een kooi constructie. Je hebt brandvrije spul len aan en je zit in een vier puntsgor- del. Er kan weinig misgaan." Wat niet wegneemt dat hij al een paar keer over de kop vloog: "Daar had ik angst voor in het begin. Maar het valt enorm mee. Je merkt er niet veel van. De wereld draait even op de kop. Nou, je zet je motor af en kruipt er uit," zegt hij. De 23-jarige André deelt zijn hobby met zijn vrouw Alie. Zij crosst met de dames mee: "Omdat er weinig vrou wen meedoen komen alle klassen te gen elkaar uit. Met een 1600 cc- motor is het dan erg moeilijk om te rijden tegen de twee liter auto's. Maar ze rijdt goed," vindt hij. Afwisseling Overdag in de slagerij, 's avonds sleu telen in de schuur. André zou niet anders willen: "Ik werk nu negen jaar bij Albert Heijn. Eerst in Apel doorn, nu hier in filiaal 1103 in Wa- geningen. We hebben een team van acht mensen op onze afdeling. De sfeer is prima. De afwisseling van werk en hobby bevalt me uitstekend. Ik werk hier echt erg graag, maar ik sta toch praktisch elke dag te pope len om 's avonds aan de auto te gaan sleutelen. Het is nu het wintersei zoen, dus geen wedstrijden. Dat be tekent veel werken aan de auto. Er moet nog veel worden verbeterd. De concurrentie is groot. Aan het afgelo pen kampioenschap namen in totaal 166 crossers deel. Als kampioen krijg je het dan extra zwaar. Het is voor mij een uitdaging. Ik moet volgend André ten Have tijdens de kampioensrace in Hardenberg: "Dit had ik nooit verwacht. seizoen mijn titel waarmaken. Daar ga ik nu keihard aan werken," zegt hij resoluut.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 11