Wereldjamboree 1937 één van mijn hoogtepunten bij Simon OPROEP IN OISTERWIJK WERD UITBUNDIG CARNAVAL GEVIERD N.W. ZETHOF: "Als het maar waar is" pagina 10 FLITSEN "De leukste tijd die ik bij Simon gehad heb, was tijdens de We reldjamboree van 1937, een festiviteit van de internationale padvindersbeweging waaraan een tienduizend padvinders van over de gehele wereld meededen. Dit festijn duurde drie weken en werd gehouden in Vogelenzang. Simon de Wit verzorgde in die tijd de fourage van die kolossale mensenmenigte. We zaten er met twintig eerste bedienden, zoals dat in die tijd zo fraai heette, aldus de 71-jarige heer N. W. Zethof. Over de Wereldjamboree kan de, inmid dels gepensioneerde, Simon bedrijfs leider uit Amsterdam uren vertellen. "Simon had hier een noodgebouw (foto boven) laten neerzetten waar wij drie we ken lang dag in dag uit kaas, vlees en wat dies meer zij stonden te snijden. Tonnen vlees en kaas, die met wagonla dingen binnenkwamen, zijn door onze handen gegaan. We werkten totdat we er bijna dood bij neervielen. Ophouden? Nee, want meewerken aan de Wereld jamboree was een erebaantje. Van 's morgens vijven tot 's avonds ver na el ven waren we bezig en we hebben één avond vrij gehad om naar het kampvuur te gaan. Aan het eind van die drie weken waren we dan ook kapot," zo stelt de heer Zethof terwijl hij er onmiddellijk aan toevoegt dat het geen ramp was om dat het een ervaring was om nooit te ver geten. Trots toont hij een klokje dat hij als blijk van waardering van Simon heeft gekregen. "Het loopt nog," zegt hij en voegt daaraan toe: "Kwaliteitje hè? Net zoals alle spullen van Simon." Crisistyd Toen hij twaalf jaar oud was kwam de heer Zethof in het kruideniersvak te recht. Haast verontschuldigend: "We hadden het thuis niet zo breed en daar om moesten we gelijk vanuit de school banken aan het werk." Bij zijn eerste kruidenier heeft de oud- Simon bedrijfsleider tot aan zijn dienst tijd gewerkt. Na de militaire dienst kwam hij bij Simon terecht. "Dat was midden in de crisistijd en een kans op een baantje was, gezien de grote werk loosheid, heel gering. Tot mijn verbazing werd ik direct na het afleggen van een test aangenomen en kon ik een week la ter in dienst treden bij Simon aan de In sulin deweg in Amsterdam. Purmerend Toen hij eerste bediende was, heeft de heer Zethof in heel wat filialen van Simon bijgesprongen. Net voor het uit breken van de Tweede Wereldoorlog kreeg hij zijn 'eigen' winkel in Purmer end. "We hebben daar, ondanks de oorlog, een fantastische tijd gehad." Een beetje sceptisch: "In de oorlog merkte je dat je als kruidenier eigenlijk een heel belangrijke functie had. De mensen stonden toen net zo lang in de rij voor een pakje boter als nu voor een belang rijke voetbalwedstrijd. We hebben de mensen in die tijd zo eerlijk mogelijk ge holpen aan voedsel en je merkte dat ze dat waardeerden en je vertrouwden." Amsterdam Na Purmerend heeft de heer Zethof een tijdlang als bedrijfsleider bij een Simon vestiging in Hillegom gewerkt. "We heb ben er eigenlijk altijd nog een beetje spijt van dat we uit Purmerend zijn wegge gaan. We hadden er veel vrienden en kennissen gekregen en de Noordholland se mentaliteit sprak ons erg aan." In 1951 is de familie Zethof naar Amster dam verhuisd. "Ik heb daar een winkel gehad in de wijk "Rapenburg". Dat was In de hal van het hoofdkantoor Ankersmidplein is een "museum" ingericht. Met behulp van foto's, goederen en hulpmiddelen is de geschiedenis van het kruideniers- bedrjjf uitgebeeld. Veel materiaal is afkomstig van oud-Albert He(jn medewerkers. Veel dierbare her inneringen van hen staan er nu te pronken. Het is de bedoeling dat ook Simon een afdeling zal kra gen in deze ruimte. Helaas is er momenteel nog weinig materiaal uit de zeer lange geschiedenis van Simon voorradig. Het moet echter ergens zyn, want een bedrfjf met een historie van 114 jaar heeft in de loop der t(jd heel wat materiaal gehad en geproduceerd. W(j plaatsen hier dan ook een oproep aan alle (oud)Simon- medewerkers of zy materiaal dat historische waarde heeft willen af staan voor het museum. Mocht u iets hebben dat naar uw mening geschikt is, neemt u dan contact op met mevrouw T. Plooijer, af deling Public Relations Ahold, te lefoon 075-593026. se naam "Impossible". Tussen de vrolijke bedrijven door werd de heer W. van 't Veer van DC Beverwijk nog tot ridder geslagen om zijn prestaties op het groene (biljart-)laken. Het carna valsfeest is bij uitstek een feest om elkaar ook eens anders dan uitsluitend zakelijk te leren kennen. Elk jaar opnieuw blijkt dit plezierige verrassingen op te leveren. Daarom was het jammer, dat dit jaar de leiding slechts zeer matig was vertegen woordigd onder de feestvierders. Het feest was er echter niet minder om. De laatste "echte" Brabantse polonaise werd dan ook pas om 02.00 uur beslo ten. Met dit geweldige slot kwam het einde aan een avond, die geen wanklank had gekend. Voor de zuiderlingen was dit slechts een klein voorproefje, maar voor de noorderlingen geldt: ook in 1982 komt er weer een distributiecarnaval!!! een prachtige tijd. Het was een echte volksbuurt met rasechte Amsterdam mers. Toen wij er werkten is de wijk voor een groot deel afgebroken om plaats te maken voor de IJ-tunnel." Pensioen In 1971 kreeg de heer Zethof een hartin farct en moest hij zijn werkzaamheden beëindigen. In '74 ging hij met pensioen. Toch voelt hij zich nog steeds een rasech te Simon-man. "Hier om de hoek van de Finsestraat was een Simon waar ik altijd de boodschappen haalde voor mijn vrouw. Dat filiaal is inmiddels gesloten en ik ga nu naar AH in de Helm- holtzstraat. Bij het winkelen denk ik nog vaak aan de tijd dat ik bedrijfsleider was." "Er is veel veranderd in die veertig jaar dat ik bij Simon gewerkt heb. De werk omstandigheden zijn verbeterd. Hierbij doel ik mede op de goede sociale voorzie ningen. Eén ding is echter niet veran derd: Simon is nog steeds een buurtwin- kel, waar je als klant nog echt buurman of buurvrouw bent." Op 13 februari jongstleden pre senteerde de dorpsbarbier van Nuenen, samen met het "Mu- ziekske" onder leiding van Peer van Erp het Nuenense Carna valslied van het jaar bij de plaat selijke Albert Heijn. Volgens de bedrijfsleider van de vestiging was het extra "leutig" winkelen op de koopavond met het Nuenense lied: "Was het maar waar" Ruim 600 medewerkers van de distributie-organisatie vielen zaterdag 14 februari het rustige plaatsje Oisterwyk binnen om hun jaarlijkse carnavalsfeest te vieren. Het tref punt was ook dit jaar weer het bekende gebouw KIe(jn Speyck, gelegen temidden van vennen en bossen. Prins Willem IV van de "Tunnelplak kers" kon de medewerkers begroeten van de distributiecentra te Beverwijk, Tilburg, Veghel en Zaandam, van de groentecentrale Tilburg, van de Albro- bakkerijen Tilburg en van het hoofdkan toor. Al snel was dit carnaval weer wat het moest zijn: een hossend, joelend en swin gend festijn. Mede daarvoor verantwoor delijk waren de Raad van Elf, een blaas kapel en een orkest met de echt Brabant-

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 10