COFj-Relatie COgjtejatie COgjJelatig "Ongewijzigd beleid zou achteruitgang betekenen Automatisering trefwoord voor OR Centrale Diensten Interne vacaturebank VROL KOM Raad van Bestuur vindt OR-werk belangrijk COR akkoord met Hay Nieuwe rej zakenjubil DE HEER F.I. AHLQVIST LICHT PRIJSBELEID TOE: pagina 6 Onder verantwoording van de C.QR Op 20 en 21 januari 1981 vond een bespreking plaats tussen de heren A. en G.l. Heijn en de Centrale Ondernemingsraad over de samenwerking in de Overlegvergadering na de invoe ring van de herziene Wet op de Ondernemingsraden. Tijdens dit gesprek kwam o.a. de voorbereiding op de OR- verkiezingen in april 1981 aan de orde. Van de zijde van de COR werd gewezen op het feit dat veel OR-leden hebben moeten afhaken, omdat de combinatie werk- OR-lidmaatschap vaak problematisch is. Dit werkt ook remmend op de kandidaatstelling. De heren Heijn stelden dat zij deze problematiek onderken nen. Namens de Raad van Bestuur is dan ook een brief uitge gaan naar de directies van de werkmaatschappijen om in overleg tussen de directe chefs en OR-leden (resp. OR- kandidaten) tot duidelijke afspraken te komen en de knel punten in verband met het voorgaande weg te nemen. Hieronder Volgt de strekking van deze brief: Het belang van een goed functionerende OR-structuur wordt nogmaals onderstreept, onder verwijzing naar de intentiever klaring van de Raad van Bestuur. Omdat de kwaliteit van het OR-werk staat of valt met de inzet van de OR-leden, wordt een dringend beroep op chefs van OR-leden en kandidaat OR-leden gedaan, om vooral voorwaarden te (helpen) schep pen om OR-werk mogelijk te maken. Het OR-werk kan nu eenmaal niet volledig naast de gewone taak gebeuren. Daarom zullen duidelijke afspraken gemaakt moeten worden in verband met het beschikbaar stellen van tijd voor het OR-lid en de wijze waarop het werk wordt opge vangen. Het laat aan duidelijkheid niets te wensen over, dat de Raad van Bestuur het OR-werk belangrijk vindt voor Ahold, nu en in de toekomst. "Ongewijzigd beleid zou hebben betekend: achteruit in marktaandeel, in arbeidsplaat sen, in rendement. Daarom was de keus niet zo moeilijk. Dit zei de heer F.I. Ahlqvist dinsdag 27 januari jl. in de Ahold Overlegver gadering als toelichting op de vanaf 1 januari jl. door Albert Heijn bv doorgevoerde prijs verlagingen. Op verzoek van de Centrale On dernemingsraad was de heer Ahlqvist - lid Raad van Bestuur en algemeen directeur van Albert Heijn bv - in deze vergadering aanwe zig. In een uitvoerige uiteenzetting schetste de heer Ahlqvist de motieven, die tot de prijzencampagne van AH hadden geleid. In de tweede helft van 1980 constateerde men een daling van het marktaandeel. Als men deze lijn doortrekt naar 1985 dan ziet het er niet zo gunstig uit. Albert Heijn had en heeft als kenmerken: leuke winkel, groot assortiment, redelijk prijsni veau. Dat liep uitstekend zo lang de consument niet zo sterk naar het prijsniveau keek, maar dat is onder druk van de eco nomische omstandigheden veranderd. Men ging een deel van het assortiment bij z.g. discounters kopen. AH is met zijn prijsstelling daarom ook enigszins in die richting gegaan. De Raad van Bestuur hechtte hieraan zijn goedkeuring, hoewel het ten koste zou gaan van een stukje rendement. Maar dat werd aanvaard in het belang van de continuïteit van het be drijf. Bij een proef te Eindhoven met de lagere prijzen werd onder zocht of men de doelstelling - het terugwinnen van omzet - De Ondernemingsraad Centrale Diensten is een medezeggenschapsinstituut voor de 1040 medewerkers, werkzaam bij de Centrale Diensten op het hoofdkantoor in Zaandam. Een gesprek met de secretaris, A.L.A. de Heij, leert dat er hard gewerkt wordt aan een goed contact met de achterban door een on dernemingsraad, die nog maar zeer kort in functie is. De secretaris is al vele jaren achtereen actief in het OR-werk en hij noemt de bezigheden van de OR Centrale Diensten van groot belang. De heer De Heij schetst het beeld van een ze ventien man sterke ondernemingsraad, met een grote FNV- afvaardiging, één raadslid namens de vereniging van hoger personeel en een aantal "vrije vogels". In deze samenstelling vergaderde de raad in juni 1980 voor de eerste maal, omdat als gevolg van een reorganisatie uit twee ondernemingsraden één nieuwe werd geformeerd. De heer De Heij: "Op dit ogenblik functioneren er drie hoofdcommissies binnen de ondernemingsraad. Wij kennen een commissie Personeelbeleid, een commissie Onderne mingsbeleid en een commissie, die het functioneren in de ga ten houdt, de commissie Functioneren Ondernemingsraad". Waar de wet voorschrijft dat de raad minstens zes maal per jaar bijeen komt, blijkt dat voor de OR Centrale Diensten veel te weinig. Dat is ook het geval met de geregelde overlegvergaderingen met de bestuurder. Ook hier regelt de wetgever een zestal bij eenkomsten per jaar, terwijl het jaarverslag over 1980 aan geeft dat in het halve zittingsjaar negen overlegvergaderingen hebben plaatsgevonden. Achterban "De nieuwe raad is in november naar een cursus geweest", aldus de heer De Heij, "waar in Mierlo in Noord-Brabant werd begonnen met het voorlichten van de nieuwe leden. De cursus duurde drie dagen en bleek vooral van waarde voor de negen nieuwe mensen in onze ondernemingsraad. De afde ling Opleidingen van ons eigen concern heeft die cursus geor ganiseerd, omdat alle andere mogelijkheden vol geboekt ble ken te zijn. Niettemin hebben wij ons toch in ieder geval nog drie dagen met de nieuwe wettekst kunnen bezighouden. Voor dit jaar hebben wij minstens negen dagen voor scholing tot onze beschikking." Hoe belangrijk die scholing en bezinning is, mag blijken uit het feit, dat het contact met de achterban een discussiepunt werd tijdens één van de scholingsdagen. De heer De Heij voegt eraan toe: "Naar aanleiding daarvan hebben wij onder de werknemers in ons concern een enquête gehouden, waar tot onze grote schrik uit naar voren kwam dat de meerder heid van de mensen zich niet of nauwelijks betrokken voelde bij ons werk. We hebben toen een commissie benoemd, die zich met deze problematiek intensief heeft beziggehouden. Eén van de belangrijkste uitkomsten was dat wij onze achter ban beter moesten gaan informeren over het doen en laten van de raad en daarmee dus over belangrijke aangelegenhe den, die zich binnen het bedrijf afspelen." Voorheen werd op publikatieborden in het bedrijf ruchtbaar heid gegeven aan de werkzaamheden van de raad, maar te genwoordig krijgt iedereen persoonlijk een info aangereikt dat beknopt verslag doet van de gang van zaken in de over legvergadering. De heer De Heij: "Ik mag wel stellen dat deze wijze van infor meren goed is aangeslagen, want op de bijeenkomsten met onze achterban geven veel mensen blijk van een grotere be trokkenheid." De heer De Heij noemt de nieuwe wet op de ondernemingsra den van 1979 nu niet bepaald vooruitstrevend, maar is toch van mening dat er een aantal dingen in positieve zin is veran derd. "We vormen een instituut binnen die onderneming en dat vind ik al een hele verbetering. Er is ruimte om onder el kaar over belangrijke aangelegenheden te spreken en in het verleden is gebleken dat dat er heel wat zijn. Er is een instem- mingsaanvraag geweest voor een werktijdregeling voor ons kantoor, een adviesaanvraag voor een regeling vakantiewer kers en adviezen voor de Lange Termijn Planning admi nistratie. de reorganisatie van de afdeling Opleidingen en een reorganisatie van de Miro-administratie. De problematiek van de automatisering ligt sterk in onze be langstelling, hetgeen natuurlijk niet zo bijzonder is voor een kantoorsector binnen de onderneming. De automatisering zal ook in de nabije toekomst gevolgen hebben voor de Cen trale Diensten, zeker als je de beleidslijnen in aanmerking neemt, zoals die onlangs zijn geformuleerd en de OR wil graag meedenken en meepraten over de sociale aspecten, die daarbij aan de orde zijn. Automatisering blijft voor ons een trefwoord." De COR heeft in de Overlegvergadering van 27 januari zijn instemming betuigd met het beoordelingssysteem voor groep 13 en hoger (systeem Hay). De streefdatum is om alle onder deze regeling vallende functies medio 1982 te hebben be schreven (ge-Hayd). De COR zal regelmatig op de hoogte worden gehouden van de voortgang van de werkzaamheden, evenals de Vereniging Ahold Hoger Personeel (VAHP). De COR ging eveneens akkoord met de voorgestelde nieuwe suppletieregelingen kon bereiken zonder veel publiciteit. Dat bleek niet het ge val. Er werd vastgesteld, dat men publiciteit moest hebben waar de consument niet omheen zou kunnen. De heer Ahlqvist had zowel positieve als negatieve reacties op de campagne gehad. "Het was juist", zo zei hij, "dat een ho gere AH-omzet bij anderen vandaan wordt gehaald." Gezien de totale omzet in de voedings- en genotmiddelenbranche en het aantal winkels daarin achtte hij dit aspect niet van grote omvang. Wat de actie zelf betreft: de indruk is dat men klan ten heeft teruggewonnen, ook in assortimenten, die men tot nu bij de concurrent kocht. De omzetstijging ligt iets boven het plan, de marge er iets onder, waardoor het rendement toch ongeveer gelijk aan het plan is gebleven. Het betoog van de heer Ahlqvist leidde tot verschillende vra gen vanuit de COR. Uit de antwoorden kwam naar voren, dat AH in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de werk gelegenheid bij het eigen bedrijf. De actie is dan ook niet zo zeer aanvallend gericht, maar vooral bedoeld om tegen te gaan dat men terrein verliest aan de concurrentie. "Ik kan zeggen, dat de gehele organisatie zich bewust is van deze situ atie," aldus de heer Ahlqvist. "Wij houden ook goed in de gaten, wat anderen doen." Hij voegde er aan toe, dat men de hoop heeft dat de consument - die voor het huishoudpakket nu minder geld nodig heeft - iets van het bespaarde bedrag zal gebruiken voor extra aankopen. Wanneer het ergens no dig wordt geacht in verband met lokale concurrentie worden de prijzen ter plaatse nog nader aangepast. De heer A. Heijn kreeg een vraag voorgelegd over een moge lijk gesprek in de levensmiddelenhandel - in de pers was daarover een bericht verschenen - over "bodemprijzen". Tot nu toe zijn de meningen daarover zeer verdeeld, zo zei hij, en de scheidslijn loopt dwars door alle geledingen van de bran che heen. Het is nog nooit gelukt om afspraken te maken over een alge mene bodemprijsregeling. De heer Heijn merkte op, dal er waarschijnlijk nu wel weer gesprekken zullen gaan lopen over zo'n regeling, die ook voor de overheid - acceptabel moet zijn. "Ahold is in principe voorstander van een bodemprijsrege ling," aldus de heer Heijn. "Om te voorkomen, dat er een chaos, catch-as-catch-can, zal ontstaan." De heer Ahlqvist ontkende niet, dat er ook negatieve effecten voor Simon en Miro uit de actie zouden kunnen voortvloeien. Die kunnen echter op hun eigen wijze reageren. "Er is wel overleg, maar ieder blijft zelfstandig in de eigen bedrijfsvoe ring." De COR ging tenslotte nog in op de gevolgen, die de omzet - vergroting bij AH heeft voor de distributie-organisatie. De heer Ahlqvist gaf toe, dat er wel enige bezorgproblemen zijn ontstaan. In sommige produktgroepen is de omzetstijging 50%. Er wordt hard aan gewerkt om over ongeveer anderhalf jaar "ergens.in Overijssel", de plaats is nog niet gekozen, een derde DC in bedrijf te hebben. Hij hoopte en dacht, dat dit tijdstip goed gekozen is. Op het ogenblik liggen de problemen niet op het financiële, maar op het organisatorisch-technische vlak. Bekeken wordt o.m. of men moet overgaan tot meer rechtstreekse zendingen, hoewel dat ook kostenverhogend werkt. De heer Ahlqvist was gaarne bereid in de OR van de DC-organisatie een en ander te bespreken Per 1 april a.s. gaat bij Ahold een interne vacaturebank van start. Hiermee wordt voldaan aan een al lang levende wens, die ook in de COR naar voren was gekomen. De heer P.J. van Dun had op grond daarvan toegezegd een vacaturebank in het leven te roepen. De heer A. Heijn vond het jammer, dat Simon, als enige werkmaatschappij, niet meedoet. Hij wilde echter proberen Simon alsnog "over de streep" te halen. Overigens vond de heer Heijn de weigering tot deelname van Simon geen reden om niet met de vacaturebank te beginnen. Het argument van Simon, dat er op deze manier geen oplossing was gevonden voor interne overplaatsingen tussen de verschillende werk maatschappijen kon hij wel onderschrijven, maar de heer Heijn meende dat dit in feite een ander probleem is. De Vacaturebank Ahold (VBA) gaat vacatures op twee ma nieren bekend maken: schriftelijk (lx per week) via een vacaturelijst. mondeling via een telefonische vacaturebank. Alle vacante functies binnen het concern vanaf sectorchef/afdelingschef tot en met bedrijfsdirecteur, dienen gemeld te worden. Bovendien zal doorlopend worden ver meld, dat er vacatures zijn in functies als verkopers, admi nistratrices, caissières en slagers (uitvoerend niveau). De vacaturelijst wordt naar alle filialen gezonden. Daar zal de lijst op de publikatieborden worden opgehangen. De VBA start met een proefjaar, waarin wordt nagegaan of veel Aholders worden bereikt, of alle vacatures zijn doorgege ven en of van een en ander een stimulans uitgaat tot intern solliciteren. Na de start van de werkgnc len wij jullie op de hoogte h grond gekomen is. Even int ken tot nu toe. In het decembernummer vt gepakt in een artikel waaii nen Ahold is beschreven. Inmiddels is deze groep aj groepcom missie Sociaal Bt) De Centrale Onderneming onze doelstellingen geplas heugd over zijn. En wat zijn dan onze doelt Het bevorderen dat vroi positie die zij binnen Ai Het verbeteren van del werkende vrouw. Het scheppen van geliji nen, getoetst aan de (UPB). Via de COR de Raad vai verklaring af te geven ci toetsen of deze wordt m Het toetsen van het socit dig via voorstellen aan f Enfin, dit is dus een schitta wij hiermee? Wij willen onderzoeken of v: len en kunnen, ook daad* als mannen. Want, is dit nu zo? Wij willen graag weten watt binnen hun werksituatie. Di gen zijn. ZET ZE OP PAPIER VC VOOR DE DAG. Wij hebben een aantal spot het ontstaan van onze grot mee!! Nu willen wij graag van jullt waar wij mee aan het werk! Zie ons als een soort "ombut kunt. In de Overlegvergadering vj geling voor de viering van zi ling gaat in met terugwerkei tekst moet op enkele puntfl Daarna zal de regeling op worden gemaakt. vergadering V.l.n.r. J. de Wildt, R. Ai ris) H. Jansen, R. Bounior, Niet zichtbaar Mw. A. Jou Niet aanwezig: F.J. Petra 'De ORCD in

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 6