8 MEER OMHOOG? AH brengt zon op de boterham 9A utomatisering vraagt om een goede personeelsbegeleiding9 9 Beleidsdagen '81 Blijvend PRIJZEN NOOIT FLITSEN pagina 5 DE HEER W. J. BLEYS, HOOFD PERSONEELSZAKEN CENTRALE DIENSTEN: "Veranderingen en aanpassingen in de Ahold-organisatie zul len pas worden doorgevoerd, nadat op zeer zorgvuldige wijze de consequenties voor de medewerkers binnen de organisatie zijn overwogen. wat in de personele sfeer daar aan bege leiding tegenover zal staan." Die vraag kan de heer Bleys zelf het best beantwoorden omdat hij een deel van zijn tijd gaat richten op deze begelei- ding. "We hebben eerst een inventarisatie ge maakt van de - op kortere en langere ter mijn - op stapel staande grotere automa tiseringsprojecten. Dat blijkt een tiental te zijn. Maar omdat we ons niet al bij de start willen verslikken beginnen we met twee a drie projecten, waarvan we - voor ze in uitvoering komen - de gevolgen gaan bestuderen en op grond daarvan aangeven wat ze voor het personeel voor gevolgen zullen hebben. Daaruit moet een begeleidingsplan voortvloeien, dat in ieder geval beter moet zijn dan de tot nu toe gehanteerde normen." Dat wordt dan een kwestie van pionieren en eigen interpretaties geven, want de heer Bleys is inmiddels wel tot de ont dekking gekomen dat elders nauwelijks of geen ervaring met deze problematiek is opgedaan. hoofdkantoor Nog niet is vastgesteld welke projecten in eerste instantie begeleid gaan worden, maar het merendeel zal betrekking heb ben op het hoofdkantoor waar de meeste, voor automatisering in aanmer king komende werkzaamheden zijn ge concentreerd. De daarmee opgedane er varing verwacht de heer Bleys te kunnen gebruiken bij "de vetvlek-werking, ver der de organisatie in." De heer Bleys: "Wat we nu gaan doen is in feite niets nieuws. Steeds is er gesteld, dat de automatisering een goede perso neelsbegeleiding noodzakelijk maakt. Wij gaan die stelling echter nu conse quenter in praktijk brengen. Er komt een zorgvuldige voorbereiding en een open communicatie. Bij het tempo van invoering wordt rekening gehouden met de mogelijkheden van herplaatsing en omscholing. Dat betekent niet, dat als er geen kansen op herplaatsing zouden zijn, de automatisering niet doorgaat. Wèl betekent het, dat Ahold bereid is met betrekking tot het tempo waarmee geautomatiseerd wordt een afweging te maken tussen personele en zakelijke be langen. "Al met al is er toch sprake van een flin ke investering in de vernieuwde presen tatie," aldus de heer Hagenaar. "Gezien de tot nu toe ontvangen reacties is een en ander het geld dubbel en dwars waard geweest. We verwachten er veel van, me de doordat wij geheel in lijn met onze nieuwe prijsaanpak, tot een scherpe prijsstelling zijn gekomen. Dat wordt beslist een succes, daar twijfelen we geen moment aan." De heer K. Dorsman, verkoopdirecteur Albert Heijn. PRESENTATIE "ZOET BROODBELEG" VERNIEUWD Onder de slagzin "AH brengt zon op de boterham" is Albert Heyn vanaf midden fe bruari met een gemoderniseerde presentatie en een gedeeltelijk nieuw assortiment in de sector "zoet broodbeleg" op de markt gekomen. "Als je elke dag bij de consument op tafel staat mag je er best leuk uitzien," zegt de heer M. Hagenaar, verkoopleider houdbare kruidenierswaren, waarvan zoet broodbeleg een onderdeel is. Zoals bij Albert Heijn bv de gewoonte is, zyn ook dit jaar weer alle be- drijfsleid(st)ers bijeen geweest op de zo genaamde beleidsdagen. Deze beleidsdagen vonden op 6, 7 en 8 januari plaats in Eindhoven, Zwolle en Utrecht. Als eerste gaf de heer K. Dorsman (ver koopdirecteur) een terugblik op 1980. Vervolgens leidde hij de nieuwe koers van Albert Heijn voor 1981 in. Een beleid, waarbij voor een groot aantal dagelijkse kruideniersartikelen de prij zen zijn verlaagd. Een deel van deze arti kelen wordt aangeboden tegen de laagste prijs in Nederland. Een dergelijke grote campagne dient vanzelfsprekend goed bij de consument naar voren te worden gebracht. Hoe Al- bert Heijn dit via advertenties, radio en televisie en nieuw promotiemateriaal in de winkels aanpakt, vertelde de heer W. Huinder, publiciteitscoördinator. Tijdens de bijeenkomsten was men te vens getuige van de première van de AH- personeelswervingscampagne, met als hoogtepunt de vertoning van de film: "AH uitdaging voor je toekomst". Tot slot volgde een koud buffet. Tijdens dit buffet werden de bedrijfsleid(st)ers door de heer D. Onrust, verkoopleider, geridderd tot wijnridder. Dit in verband met de zeer bevredigende verkoopresul taten gedurende de wijnmaand 1980. "We hebben de laatste weken heel wat vragen van klanten gekregen wat nu pre cies blijvend laag betekent", vertelt de heer K. Dorsman. "Betekent dat dat de prijzen van de met name genoemde arti kelen nooit meer omhoog zullen gaan? Nee, dat betekent het niet. Er zullen in de toekomst zeker artikelen in prijs om hoog moeten. Maar dat moet men dan niet in verband brengen met onze nieuwe prijspolitiek en het betekent zeker niet, dat wij wat van de ingeleverde winst wil len terughalen door andere artikelen duurder te maken." "Als er prijsverhogingen komen, komt dat door factoren, waar wij als kruide nier heel weinig of geen invloed op kun nen uitoefenen. Dat zijn bijvoorbeeld algemene stijging van de loonkosten, de kosten voor ener gie (voor de verlichting van de winkel, de koelinstallaties, de brandstof voor onze vrachtwagens, etc.). Daar kunnen we niet omheen. Waar we ook niet omheen kunnen, zijn de stijgingen van de prijs, waarvoor fabrikanten ons hun produk- ten leveren. Zie bijvoorbeeld het brood. De prijs daarvoor is net verhoogd, omdat de bakkers met toestemming van het Mi nisterie van Economische Zaken een deel van de stijging van loonkosten, energie kosten en hogere kosten voor grondstof fen (meel, gist) mochten doorberekenen. Ja, en dan wordt het brood bij ons ook duurder." "Verder moet men denken aan de veran deringen in prijs op de wereldmarkt van bijvoorbeeld koffie, cacao, suiker e.d. Gaat die prijs omhoog, dan moeten wij ook duurder worden: gaat die prijs om laag, dan kunnen wij nog goedkoper zijn. De prijsontwikkeling van koffie in de laatste jaren is een goed voorbeeld hoe de wereldmarktprijs de consumenten prijs beïnvloedt. Koffie is nu weer een stuk goedkoper dan een jaar terug." "Maar één ding moet duidelijk zijn. Als artikelen door de bovengenoemde facto ren bij AH in prijs verhoogd worden, worden ze in ons hele land duurder, ook bij de concurrenten. Dus de prijsafsland tussen ons en de concurrent blijft gelijk. En dal is wat lelt voor de consument. Wij blijven dus goedkoop ten opzichte van de anderen. Anders gezegd: onze prijzen zijn blijvend laag." Voor Albert Heijn is dit een vrij belang rijke groep, met name in het eigen merk. Van de verkoop zoet broodbeleg gaat 60% onder de naam AH en dat is een percentage waarmee men beslist tevre den kan zijn. Het assortiment bestaat uit bijna 40 artikelen, verdeeld over de sub groepen jams, strooisels en crèmes (pasta's). "In de loop der jaren was er hier en daar wat gesleuteld aan de verpakking en het assortiment, waardoor er van een duide lijke lijn in de presentatie van de gehele groep geen sprake meer was," aldus de heer Hagenaar. "In samenspraak met Ahead, waarmee we heel plezierig heb ben gewerkt, is toen het geheel onder de loep genomen om te kijken wat er aan verbeterd kon worden." De basisgedachte was: "We hebben iets goeds aan te bieden en dan moeten wij ons ook van onze beste kant laten zien." Het centrale kenmerk werd "het zonne tje" van AH. dat in het zoetbroodbeleg overal is terug te vinden: op de verpak kingen, de schappen, de trays enz. "Het is een bijzonder smakelijk geheel geworden." meent de heer Hagenaar, die verwacht, dal AH hierdoor zijn ster ke positie in deze qua omzet rustige markt (er zit weinig verandering in de to tale afzet aan zoet broodbeleg) zeker zal welen te handhaven. Het assortiment van de jams is kritisch bekeken, waarbij er enige soorten huis- houdjams zijn vervallen. Daarentegen zijn in het assortiment enkele z.g. extra jams (confitures) toegevoegd zoals extra Dit citaat uit het Intern Jaarverslag van 1979 zou uitsluitend geschreven kunnen zijn met het oog op de voornaamste ont wikkeling in het laatste kwart van deze eeuw: de automatisering. De heer W. J. Bleys, hoofd personeelzaken Centrale Diensten: "Die zinsnede omvat natuur lijk alle veranderingen binnen de Ahold- organisatie, maar zéker geldt zij de auto matisering. Een begrip waar veelal met onbehagen tegenaan wordt gekeken om dat het maar al te vaak gepaard gaat met verlies van arbeidsplaatsen." Flitsen sprak met de heer Bleys omdat hij zich binnen Ahold gaat bezighouden met de personele gevolgen van toekomstige au tomatiseringsprojecten Het is inmiddels alom bekend: automa tisering grijpt sterk in in een organisatie. Werkzaamheden worden overgenomen door een computer, arbeidsplaatsen kunnen komen te vervallen, nieuwe ba nen ontstaan. Gegeven daarbij is, dat tot nu toe de hieraan verbonden problema tiek vaak benaderd werd van de kant van de technische mogelijkheden. Personen en organisaties dienden zich maar aan te passen aan de nieuwe apparatuur. Resultaat van deze eenzijdige aanpak: een moeizame, slecht beheersbare over gangsprocedure die óf geen resultaat opleverde óf dat veel later deed dan was gehoopt. begeleiding De heer Bleys: "Dat gevaar hebben wij bij Ahold ook duidelijk onderkend. Bo vendien hebben ondernemingsraden en vakbonden uitspraken gevraagd over hoe binnen onze organisatie de automa tiseringsprojecten worden aangepakt en oranje marmelade, gember- en ananas- jam. De smaak van de consument be weegt zich in die richting. In de crèmes/pasta's (pindakaas, hazel nootpasta's, chocoladepasta) is alleen het uiterlijk veranderd. Voorts zijn er twee soorten honing bijgekomen, omdat de belangstelling voor dit artikel de laatste jaren sterk is toegenomen. Ook de pot is van een aantrekkelijker for maat, waardoor honing een wat meer volwaardige plaats is gaan innemen. succes In de strooisels is niet veel veranderd. De verpakking was enkele jaren geleden nog gewijzigd, waardoor nu kon worden volstaan met enige aanpassingen om in overeenstemming te blijven met het beeld van de gehele groep.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 5