AH-PR1JZENCAMPAGNE SUCCESVOL VAN START Drie keer ademhalen en gewoon doorgaan GOEDKOOP TEN KOSTE VAN ALLES? Het waarom van de prijzencampagne Mede door inzet en enthousiasme van alle AH-medewerkers Bodemprijzen pagina 4 FLITSEN S Lands grootste kruidenier gaatop de kleintjes letten. Wat velen niet weten is, dat de prijzen- campagne een generale repetitie van en kele maanden heeft beleefd. De circa 35 winkels in de regio groot-Eindhoven hebben namelijk vanaf september in het teken gestaan van een zogenoemd blau we pijlenplan. een actie om te testen hoe het publiek zou reageren op een sterke verlaging van de prijzen van merkartike len. Een test ook om te bepalen wat er mogelijk intern schortte om de te ver wachten omzetvergroting te kunnen op vangen. "Eén van de dingen die we er uit hebben geleerd is, dat we een hardere promotio nele aanpak nodig hadden om sneller re sultaat te boeken", vertelt de heer Beij- ers, die een groot compliment wil uitde len aan de medewerkers in het proefge bied Eindhoven. "Niet alleen dat ze tij dens de test alle medewerking hebben gegeven maar ook toen de definitieve versie tot stand kwam, gingen ze er weer met enthousiasme tegenaan. Ze hebben dus twee keer de nieuwe winkelworpen In Nederland zijn zo'n 15.000 kruidenierswinkels, waarin voor 23 miljard gulden aan levensmid delen wordt omgezet. Albert Heijn, met zyn 360 winkels heeft daarvan 3 miljard gulden. Een marktaandeel dus van 13%. We kelijks komen een miljoen men sen winkelen by AH. moeten maken, nieuwe produkten moe ten inpassen, moeten omprijzen en pro motiemateriaal moeten installeren." De heer Ahlqvist voegt daar aan toe dat hij trouwens bijzonder is ingenomen met de manier, waarop iedereen binnen de Albert Heijn organisatie de campagne heeft opgepakt. Alles in de winkels moest gebeuren tussen Oudejaarsmid dag en 2 januari 's morgens, hetgeen ve len een stuk vrije tijd heeft gekost. Zon der de persoonlijke inzet van de mede werkers in de winkels - daar wordt im mers het gevecht geleverd op het prijzen- front - zou de start van deze campagne nooit zo succesvol zijn geweest. "Geluk kig zijn nu ook de distributiecentra - die aanvankelijk met problemen te kampen hadden - goed op de nieuwe situatie in gespeeld", aldus de heer Ahlqvist. Van de kant van het winkelend publiek heeft de heer Beijers alleen positieve reacties gekregen, hetgeen wordt on dersteund door "de zich zo plezierig ont wikkelende omzet". De bedenkingen van de vakbonden noemt de heer Beijers ongegrond. Met enige overdrijving: heel Nederland spreekt over Albert Heijn. De per 2 januari gestarte prijzencampagne heeft in con- sumentenland het nodige teweeg gebracht. Algemeen AH- directeur F.I. Ahlqvist: "We hebben er met elkaar veel werk aan gehad maar de resultaten liggen zelfs boven de verwachtin- gen. Amper hadden de bekende paginagrote advertenties in de iandelyke dagbladen gestaan of andere grootwinkelbedrijven gingen met Albert Heyn in de concurren tieslag. Media en consumentenorganisaties spraken zich lovend of kritisch uit over 's lands grootste kruidenier, die op de kleintjes gaat letten. Het omgooien van het prijzenroer heeft heel wat inventiviteit en flexibiliteit gevraagd van de medewerkers van AH-vestigingen. Redactie "Flitsen" heeft een kylye genomen in een tweetal AH- winkels in Amsterdam en Breukelen en sprak daar met medewerkers over hoe zy de ontwikkelingen rond de prijzencampagne hebben ervaren. In Amsterdam werd de AH-supermart aan het Buikslotermeerplein bezocht. "Flitsen" sprak daar met de bedrijfslei der en een drietal medewerkers. De heer F. Tros, bedrijfsleider: "Eind vorig jaar zijn we op een zonevergadering geconfronteerd met de prijzencampag ne. Direct ben ik met mijn team aan de slag gegaan, om de actie zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen. Dat gold zo wel de interne organisatie als de commu nicatie naar de consument. Ik neem mijn petje af voor mijn medewerkers, omdat zij zoveel inzet en geduld tonen bij voorbereiding en uitvoering van de prijswijzigingen," aldus de heer Tros. Doordat de AH-supermart aan het Buikslotermeerplein nogal wat grote concurrenten om zich heen heeft, moe ten regelmatig prijzen, die bij de concur rent lager zijn, worden aangepast. Mevrouw Ykema, caissière, weet daar- V.l.n.r.: Koos Ruygrok, Jeannette Reitsma en BL Hans Marinus. Joop Kompier was niet aanwezig. over mee te praten: "Soms kregen we twee of drie keer per dag een prijswijzi ging voor één artikel. Af en toe weet je die prijs gewoon niet meer en moet je het aan de hoofdkassier vragen. De klanten worden dan ongedul dig en de enige remedie is dan drie keer ademhalen en gewoon doorgaan. Nu be ginnen we aardig aan die situatie te wen nen en kunnen we er gemakkelijker op inspelen." Uit het feit dat die prijzen regelmatig ge wijzigd moeten worden, blijkt volgens Rina Stout, eerste verkoopster, dat de campagne aanslaat bij de consumenten. "We zien ook steeds nieuwe gezichten in de zaak. Het gaat gewoon goed met de verkoop en dat motiveert ons, als perso neel, om ons nog meer in te zetten voor de campagne." Koos ten Wolde, sectorchef "vers", is van mening dat door de prijzencampag ne, die zoals bekend voor een bepaalde groep dagelijkse boodschappen geldt, ook meer omzet op andere produkten wordt gehaald. "Er is geen sprake van dat wij de kosten van de prijzencampagne willen verhalen op onze medewerkers. Voor hen veran dert er niets, noch kwalitatief noch kwantitatief. De prijzencampagne is bedoeld om ons marktaandeel te handhaven, waardoor de mensen die bij Albert Heijn werken er kunnen blijven werken. Met de handha ving van ons marktaandeel handhaven we dus de werkgelegenheid. Wij zijn uiteraard wel - zoals het goede ondernemers betaamt - altijd bezig met efficiency. Maatregelen, op dit terrein hebben wij in het verleden genomen en zullen we ook in 1981 nemen." Medewerkers van AH Buikslotermeer plein Amsterdam links hurkend mw. R. Stout, assistente afd. houdbaar, staand: mevrouw D. Eykema, caissière. Op de trap de sectorchef K. ten Wolde en rechts BL F. Tros. "Dat is bij ons op de vers-afdelingen dui delijk te merken. De klanten, die op de advertenties zijn afgekomen, gaan niet alleen met de produkten naar huis die op het bekende lijstje staan. Ze ontdekken dat Albert Heijn ook op versgebied uit stekende produkten biedt en dat zie ik als zeer positief." Bedrijfsleider Tros: "Je moet flexibel zijn tegenover de klanten. Als er een klant komt met een artikel wat niet valt onder het bekende lijstje van de prijsga rantie, dan moet je af en toe zo coulant zijn om bij uitzondering die lagere prijs van de concurrent te berekenen. Je wint er vertrouwen mee en je wint een klant. Bovendien geef je hem die service die hij van Albert Heijn gewend is." Kort samengevat: de heer Tros is ervan overtuigd dat hij er prijsbewuste klanten heeft bijgekregen en dat vindt hij een goede zaak. Dat het niet bij alle AH-zaken hetzelfde gaat, blijkt wel uit het bezoekje dat "Flitsen" bij de ZB aan de Hazensingel in Breukelen bracht. Hans Marinus, bedrijfsleider: "Wij heb ben er wel wat klanten bijgekregen, maar ik kan niet zeggen dat het storm loopt. Dat komt hoofdzakelijk omdat wij geen concurrenten in de buurt hebben. Onze meeste klanten winkelen hier al lang en vinden het eigenlijk alleen maar mooi meegenomen, dat de dagelijkse boodschappen een stuk goedkoper zijn geworden." Op de vraag of de consumenten werke lijk prijsbewuster zijn geworden, ant woordt de heer Marinus: "Ze zien dat we werkelijk goedkoper zijn geworden met een aantal produkten." Wat betreft prijsbewustheid, vult cais sière Jeanette Reitsma haar chef aan door te stellen dat de consument af en toe niet helemaal meer begrijpt waar het om gaat. "Aan de ene kant zien ze na melijk dat de prijzen van de dagelijkse boodschappen omlaag gaan en aan de andere kant zijn er weer prijsverhogin gen. Als ze aan de kassa komen, zeggen ze wel eens dat Albert Heijn zijn prijsver lagingen compenseert door andere arti kelen qua prijs te verhogen. Als je de campagne dan nog eens uitlegt, snappen ze het wel en hebben begrip voor deze si tuatie." Joop Kompier, eerste verkoper: "Die paar weken dat we met de campagne draaien, zitten we al acht procent boven de normale weekomzet. Dat die actie een succes wordt, hebben we mede te dan ken aan de hulp van de concurrentie. Dat klinkt vreemd, maar in hun adver tenties komt steeds iets van de slogans van Albert Heijn terug. Ze dwingen de klanten in feite gewoon om steeds aan die kruidenier te denken, die op de kleintjes let." Bedrijfsleider Hans Marinus: "Zoals Joop reeds zei, draaien we acht procent boven onze normale omzet en ik denk Is Albert Heijn goedkoop ten koste van alles? "Nee", zegt de heer A. Constand- se. "We zullen ons in ieder geval trach ten te houden aan de zgn. bodemprijzen, die door de fabrikanten zijn vastgesteld. Het zijn de minimumprijzen voor merk artikelen, die niet in een waterdicht con tract zijn vastgelegd, maar zijn geba seerd op wederzijds vertrouwen. Ze heb ben tot doel dat merkartikelen niet on der de kostprijs worden verkocht. Dit dient met name ter bescherming van de detaillist. Bij het verkopen onder kost prijs is n.l. niemand gebaat omdat hier door het aanbod van goederen gevaar loopt." "Albert Heijn houdt zich aan de bodem prijzen om verschillende redenen. In de eerste plaats natuurlijk omdat het af gesproken is. Ten tweede, wanneer we ons er niet aan houden, bestaat de moge lijkheid dat de leveranciers de betreffen de artikelen niet meer aan ons leveren. (Het is dus een leveringsconditie). Dat zou een inkrimping van ons assortiment inhouden. De klant kan het betreffende merkartikel niet meer bij ons krijgen, kortom een vermindering van service. Zoiets willen we vanzelfsprekend vermij den." "We zullen onze positie als 's lands grootste kruidenier zeker ook niet ge bruiken om leveranciers tot onverant woorde prijsstellingen te laten komen. Daar is niemand mee gebaat", zegt de heer Constandse. Hij voegt er voor de duidelijkheid het volgende aan toe: "Wanneer een fabri kant door omstandigheden zoals bijvoor beeld stijging van de loonkosten, zijn bo demprijs moet en mag verhogen, zal bij ons de prijs voor de consument ook om hoog gaan. Het moet dus duidelijk zijn, dat het niet de bedoeling van Albert Heijn is letter lijk ten koste van alles, tegen elke prijs de goedkoopste te zijn." Waarom heeft Albert Heijn zijn prijspo litiek gewijzigd? De heer Constandse: "Al jaren wordt in ons land en in andere geïndustrialiseerde landen relatief een steeds kleiner deel van het gezinsinkomen besteed aan voedings- en genotmiddelen, terwijl een groeiend deel ten goede komt aan vakan tie, auto, etc. Dat was niet zo onrustbarend omdat het inkomen bleef stijgen en daardoor ook de omzet in onze branche." "In 1980 veranderde de situatie echter. Het reëel besteedbaar inkomen van de consument kwam onder druk te staan. De omzetten van de detailhandel in le vensmiddelen stegen nog wel, maar dat is vrijwel uitsluitend het gevolg van prijsstijgingen. Er is geen sprake meer van een volumegroei (meer verkochte ar tikelen), maar zelfs van een licht neer gaande beweging. Een ontwikkeling die wij ook bij Albert Heijn constateerden. Doordat de prijs in deze tijd van bezuini gen steeds belangrijker wordt, hebben wij per 1 januari 1981 een groot aantal artikelen in prijs verlaagd. Daardoor verwachten we dat meer mensen voor hun dagelijkse boodschappen bij ons ko men. Dit zou betekenen dat we ons marktaan deel kunnen handhaven of misschien wel heel licht kunnen laten stijgen. Het uit eindelijk doel is de zaak gezond te hou den en zodoende de werkgelegenheid veilig te stellen." dat we dat wel vast kunnen houden, te meer omdat onze klanten steeds meer gaan zien dat Albert Heijn een goedkope winkel is met nog steeds een uitstekend assortiment en een goede service."

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 4