GEWONNEN WEDSTRIJD, NIEUWE PLANNEN EN FEEST m [flitsen 100 Simon-bedrijfsleiders met hun echtgenotes in Rotterdam bijeen: AC-Restaurants in de ether pagina 2 FLITSEN "Wel, dames en heren, u bent nu rechtstreeks verbonden met het Doelenstadion in Rotterdam voor de belangrijke wedstrijd tussen Simon en FC Concurrentie. Een topper aan het begin van het nieuwe competitiejaar. Ik weet het, ik weet het, ik weet het". Dat was het opgewonden commentaar van Theo Koomen bij de verrassende opening van de bedrijfsleidersdag van Simon op 21 januari jl. in de Rotterdamse Doelen. Die opening bestond uit een klankdia show waarin met een denkbeeldige voet balwedstrijd tussen Simon en zijn con currenten de recente geschiedenis van Simon op humoristische wijze in beeld werd gebracht. Het uiterst spannende duel werd na een achterstand met 5-4 in het voordeel van Simon beslist. Dit kwam volgens Theo Koomen, die zijn schitterende woordkeus speciaal had aangepast, door "een doordachte actie over het middenveld met een gezellige winkel en een vriendelijke bediening" (1- 3), "een spelsituatie waar heel Simon als hecht team bleek te fungeren" (2-3) en "ja hoor, ja hoor, dat is het, dat is het, hij scoort met de uitbreiding van het as sortiment en de versgroepen! (3-3) en daarna met de gezellige tijdschriftenac tie (4-3)". "Even verslapt de aandacht, Simon, je moet niet denken dat je er al bent. Pas op, en ja hoor, de tegenstander scoort met zijn prijzen (4-4). Maar met nog drie minuten te spelen brengt Simon de stand echter op 5-4 met een razend snelle, lo kale aanpassing via de zijlijn!!!" Zo verliep het oorverdovende begin van deze dag, waarop ruim honderd be drijfsleiders met hun echtgenotes naar Rotterdam waren gekomer.. Ze blikten terug op de vele veranderingen van de af gelopen tijd, spraken over de koers die Simon dit jaar gaat varen en genoten daarna van een feestelijke lunch en een middagprogramma gevuld door bekende artiesten. Na de "voetbalwedstrijd" werd het woord gevoerd door de heer J. J. van der De heerJ. J. van der Burg, algemeen directeur van Simon, tijdens zijn toespraak. Burg, algemeen directeur van Simon. Hij gaf een overzicht van het wel en wee van deze werkmaatschappij tot nog toe: Simon is de goedkope en gezellige buurtwinkel geworden. Onze klanten hebben de veranderingen gezien en waarderen ze. De inspanningen van ons allemaal om de klant zich thuis te doen voelen op een vertrouwd adres voor de alledaagse boodschappen, zijn niet voor niets geweest. Maar de bereikte resulta ten moeten ons niet brengen tot de ge- T. J. van der Laan: 'Aanpassen aan de buurt "De omzet van Simon heeft zich in het afgelopen jaar gunstig ont wikkeld", aldus de heer T. J. van der Laan, merchandiser van Si mon, op de bedrijfsleidersdag. "We hebben in grote lijnen de volgende drie plannen, om dat ook dit jaar zo te laten verlopen. De versgroepen zullen veel aan dacht blijven krijgen. De klant is daar ook op gesteld. Ten tweede: we zijn 114 jaar goedkoop geweest en zullen dat blijven! Goedkoop over het hele assortiment geno men, maar met nog eens extra ;cherpe aanbiedingen. Als laatste punt zullen we onze winkels in toenemende mate afstemmen op de specifieke wensen van de buurt". Personeelsblad Ahold nv Februari 1981 38-ste jaargang no. 2 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten R. Gans W. Haeser Mw. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen- werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten dachte dat we er nu zijn. Nee, het zijn aanmoedigingen en uitnodigingen om met z'n allen met evenveel inspanning door te gaan". De heer Van der Burg stond ook stil bij het beroep dat de aanpassing van de winkel op de medewerkers heeft gedaan. De verbouwing van de winkel, het be handelen van een groter assortiment met veel versgroepen en het invoeren van be diening, dat alles betekende wennen en extra inspanning, meer dan we van tevo ren hadden ingeschat. Maar dank zij de grote inzet en de goede teamgeest zijn we er gekomen" Th. van Duimen: De klant centraal "Uit gesprekken met onze klan ten blijkt telkenmale dat zij veel waarde hechten aan een goede, correcte en vriendelijke behande ling". Dat zei filialendirecteur Th. van Duimen tegen "zijn" be drijfsleiders. Hij benadrukte nog eens hetgeen de heer Van der Burg had gezegd. "Dat vraagt veel van onze medewerkers. Om hen daarbij te steunen krijgen we een eigen opleidingsfunctionaris. Hij zal zich speciaal bezig houden met die onderwerpen, die te ma ken hebben met "klantengericht heid". R. Stavorinus: "Publiciteit belangrijk 'Teder mens ontvangt tussen het moment dat hij opstaat en weer naar bed gaat zo'n 15.000 ver schillende impressies. Het is dan ook een belangrijke taak om er voor te zorgen dat we achteraf kunnen zeggen: Hé, dat is de Si mon advertentie." Zo schetste de heer R. Stavorinus zijn publici- teitswerk voor de bedrijfsleiders. Hij ontvouwde de plannen voor 1981: "Simon zal met regelmaat te vinden zijn in gezaghebbende dagbladen, zowel met grote ad vertenties als met kleine. Daar naast wordt in de buurt van de winkel een folder verspreid, en zal de Simon Thuiskrant dit jaar ne gen maal verschijnen. Tot slot hebben we dit voorjaar nog een verrassing in petto!" Tijdens het feestelijk middagprogramma werd de zangeres Lee Bird bij haar op treden "geassisteerd" door mevrouw Volwater, echtgenote van de bedrijfslei der van Simon SumatraslraalDen Haag en de heer L. L. van der Velde, merchandiser van Simon. "Met vertrouwen en elan zullen wij door gaan op de ingeslagen weg", aldus de heer Van der Burg over de toekomst. We hebben daarvoor een aantal nieuwe, goe de mogelijkheden. "Onze medewerkers zullen daarin vanzelfsprekend een grote Nico Haak, compleet met witte broek en strohoed, kreeg menigmaal de handen op elkaar. rol spelen. De winkels zélf stralen nu een gezellige sfeer uit, het zijn echter de me dewerkers die de winkel moeten "invul len" door hun vriendelijkheid en service jegens de klant. Want dat is wat de he dendaagse, praktische huisvrouw wil, een complete goedkope, maar vooral ook vriendelijke levensmiddelenwinkel op de hoek. We hebben het volste vertrouwen hierbij te kunnen rekenen op de inzet van u allemaal", besloot hij. In de loop van de ochtend kwamen ook de heren T. J. van der Laan, Th. van Duimen en R. Stavorinus aan het woord. Zij spraken over resp. de plannen op marketing gebied, veranderingen in ope rations en organisatie en de wijze waarop Simon zijn publiciteit in 1981 gaat voe ren (zie ook de hierbij staande kaders), 's Middags volgde een show. die aan el kaar werd gepraat door televisiepresen tatrice Judith Bos. Het eerste program mapunt was speciaal voor de echtgenotes van de bedrijfsleiders: een impressie van de mode van dit moment. Het commentaar van de heer J. Kaal, bedrijfsleider van hel Simon-filiaal aan de Amsterdamse Jan van Galenstraat, legen het einde van de middag: "Het was één van de beste bedrijfsleidersdagen die ik heb meegemaakt. Veel van hetgeen vanochtend is besproken, wisten we, maar het werd allemaal nog eens op een zeer duidelijke wijze uiteengezet. De voetbalwedstrijd was een vondst, s Middags? Dat zou je eigenlijk aan mijn vrouw moeten vragen. Ik vond het in ieder geval geweldig. En wat be langrijk is. de banden zijn weer eens aangehaald". Door de ether klinkt regelmatig de speciale AC-jingle en voor wie de TV- spot nog eens wil bekijken: er zijn uit zendingen op 16 februari op Nederland II (vóór het laatste journaal), op 3 maart op Nederland I (vóór het journaal van half tien), op 19 maart op Nederland I (vóór het laatste journaal) en op 3 juni op Nederland II (vóór het journaal van acht uur). Marketing manager Roberts. Benninga, zie pag. 10, speelt die tijd stippen graag door, omdat de ervaring hem heeft geleerd dat veel personeels leden er trots op zijn hun bedrijf op de televisie te zien.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 2