zo maarJ van DE FILIALEN l pagina 12 FLITSEN Het is nog vroeg als "Flitsen''filiaal 1130 aan het Zonne plein in Bergen op Zoom opzoekt. Desondanks heerst bin nen en buiten het filiaal een enorme bedrijvigheid: Het is pal voor de Kerst en de klanten slaan voor een aantal feestelijke dagen voorraad in om het huiselijke feest met lekkernijen te vervolmaken. Het personeelsbestand is op volle sterkte aanwezig. Een minuut rust wordt niemand gegund. Klanten wachten ge duldig op hun beurt. 'De drukste dag van het jaar, ver zucht mevrouw Van Velsen later. "Maar de sfeer is prima. Ik heb het nog nergens zo meegemaakt als hier, zegt de administratrice. "Want al is het razend druk, de stem ming onder het personeel is bijzonder goed. gauw acht uur per week mee bezig als secretaris. We hebben 450 leden en dat vergt wat administratie. Maar ik doe het met plezier. Alleen vind ik het jammer, dat ik nauwelijks meer aan zwemmen toe kom. want dat doe ik ook heel graag." Vriendelijker De 17-jarige part-time caissière Ellen van de Meer werkt drie dagen per week bij Albert Heijn. Daarnaast bezoekt ze de streekschool. Het werk bevalt haar uitstekend: "Ik werk nu anderhalf Bedrijfsleider Bertus Lamberts bekijkt de drukte met gemengde gevoelens. Hij ziet graag veel klanten in de zaak. maar juist op een drukke dag als deze, beseft hij dat het afscheid als bedrijfsleider nabij is. Op 3 januari nam hij afscheid van Albert Heijn, na een dienstverband van twee en veertig jaar. Fiets Hij vertelt over zijn allereerste baan bij Albert Heijn: "Ik ben van grutter tot manager gegroeid. In 1939 kwam ik in dienst bij Albert Heijn. Ik moest als proef een mudje op de transportfiets afleggen. Omdat ik bij een schoenmaker ook op zo'n fiets reed, had ik enige ervaring. Dat heeft volgens mij de doorslag gegeven toen ik werd aangenomen. Ik kon gelijk 200 edammers vervoeren. "Sindsdien is er veel veranderd. De heer Lamberts werkte in vele filialen in de zuid-west hoek van Nederland. "Ik wilde de laatste jaren van mijn actieve loopbaan terug naar Brabant. Ik kom uit deze streek. Ik Chef delicatessen Lid ia Matthijssen: "Mijn werk is mijn lust en leven. heb me hier altijd thuisgevoeld. Toen ben ik de laatste jaren hier in Bergen op Zoom gekomen." Vervolgens legt hij geduldig zijn verkoopfilosofie uit: "Je moet klant gericht denken. De klant is koning. De opkomst van de supermarkt bracht met zich mee dat het persoonlijke contact wat verloren ging. Het wordt nu weer persoonlijker. Mensen maken een praatje met het personeel, stellen advies op prijs. Ik loop ook vaak door de zaak. Ik kan me wel terugtrekken op mijn kantoortje, maar dan verlies je de band met je klanten. Die vinden het prettig als de bedrijfsleider aangesproken kan worden." Op 3 januari viel het doek. 's Avonds nam het personeel afscheid van zijn bedrijfsleider en op 14 januari deden de collega- bedrijfsleiders dat eveneens. "Het zal niet meevallen in het begin," peinst Bertus Lamberts. Dan vervolgt hij lachend: "Maar ik heb hobby's genoeg. Ik organiseer graag en kan me verdienstelijk maken in het verenigingsleven. Bovendien ben ik mijn memoires aan het schrijven van mijn leven en mijn werk bij Albert Heijn." Krab De nieuwe bedrijfsleider is de 33- jarige Johan Kommers. Hij was bedrijfsleider van het AH-filiaal in de Parade in Bergen op Zoom. De heer Kommers vertelt over zijn nieuwe functie: "Ik heb een paar gesprekken gehad met het personeel. Ik kan er natuurlijk nog weinig van zeggen, maar ik zie het hier wel zitten. Anders was ik er natuurlijk niet aan begonnen. Mijn vorige filiaal en dit filiaal verschillen hemelsbreed. Dat vergt wat aanpassing. Ik zal mijn weg nog moeten vinden. Maar ik ben een echte krab, zo heten mensen uit Bergen op Zoom. Ik ken al wat personeelsleden van vroeger. Dat is in een beginperiode een pluspunt." Johan Kommers is getrouwd en vader van drie kinderen. Zijn belangrijkste hobby is de plaatselijke voetbalvereniging FC Bergen, uitkomend in de eerste klasse onderafdeling. "Ik ben er Administratrice mevrouw Van Velsen geflankeerd door haar twee kinderen René en Mona, die in part-time dienst zijn van AH. Slager Jan de Kort met zijn team: "Contact met de klanten is erg belangrijk. Caissière Ellen van de Meer met haar collega's op de achtergrond: "De mensen zijn vriendelijker als het druk is. Koken Eerste verkoper vers, Gerrit Noordhuizen, is één van de vele trouwe AH-medewerkers. Hij werkt nu 12Vi jaar bij het bedrijf. Ook voor hem zijn het, vlak voor de Kerst, drukke dagen. "De mensen kunnen nu eenmaal niet verse groenten lang van te voren kopen. Dat gebeurt de laatstt dagen voor de feestdagen," zegt hij. "Het is wel druk op dit moment, maar toch loopt het allemaal soepel. We werken op onze afdeling met zes mensen. Je hebt natuurlijk veel direct contact met de klanten. Dat vind ik erg prettig. Wat me wel opvalt is dat de mensen nu veel minder vragen hoe ze iets moeten klaarmaken dan vroeger. Wat dat betreft hoef je dus niet zo veel advies te geven. Maar het persoonlijke contact blijven de mensen prettig vinden." Gerrit Noordhuizen heeft twee hobby's. Hij vertelt er enthousiast over: "Ik wandel graag in het bos en verder sta ik het liefst in de keuken te koken. Een beetje kokkerellen, dat vind ik leuk. Echte specialiteiten heb ik niet. Ik doe veel met bami en nasi. dat zijn mijn favoriete lekkernijen." Tennis Tien jaar staat Jan de Kort in de slagerij. Elf mensen werken op zijn afdeling. Ook voor hem is het jaar hier. De sfeer is enorm goed. Ik zou best later voor hele dagen hier willen werken." De drukte aan de kassa's vindt ze niet erg, integendeel: "Je bent wel constant bezig, maar het is ook heel gezellig. Bovendien zijn de klanten vriendelijker als het druk is. Die beseffen ook dat met die feestdagen voor de boeg even gewacht rrioet worden. Niemand maakt daar een probleem van." In haar vrije tijd tekent ze graag: "Ik doe geen cursus of zo. Gewoon, wat ik leuk vind. dat teken ik. En dat kan van alles zijn," zegt ze. contact met de klanten belangrijk. "Je kunt natuurlijk vleesprodukten in de koelvitrines leggen op de manier zoals jij het wil, maar dat is niet goed. Je moet je aanpassen aan de wensen van de klanten. Als je dan ook geen persoonlijk contact met de mensen hebt, ga je de boot in. Vroeger was ik wel eens zenuwachtig als ik mensen te woord moest staan. Maar dat leer je vanzelf wel. Dat geldt ook voor de mensen op mijn afdeling. Die kan ik hel contact met de klanten gerust toevertrouwen." Jan de Kort. getrouwd, besteedt veel vrije tijd aan diverse sportieve zaken. Hij is betrokken bij het voetbalelftal van filiaal 1130: "Alleen als een soort manager. Ik word wat te oud voor het voetballen zelf." zegt hij bescheiden. Verder is hij actief in een trimploeg die wekelijks de lichamelijke conditie op peil tracht te houden. En hij is vaak op de tennisbaan te vinden. Gevraagd naar zijn spelniveau. lacht hij: "Een bedenkelijk niveau. Laat ik dit stellen: Ik vind tennis belangrijk, maar het biertje 11a afloop in de kantine net zo belangrijk. Prestaties moet je van mij dan ook niet verwachten." De gaande en komende bedrijfsleider van filiaal 1130 in Bergen op Zoom. Links Bertus Lamberts en rechts Johan Kommers. Werk is hobby Hoofd delicatessen Lidia Matthijssen combineert haar hobby en haar werk. De delicatessenafdeling is haar lust en leven, vertelt ze oprecht stralend: "Als ze me een andere afdeling zouden toewijzen, neem ik ontslag. Zolang ik op die delicatessenafdeling ben, voel ik me prima. Je hebt wel eens mensen die zeggen: "Bah, ik moet werken." Ik ken dat gevoel niet, nooit gehad. Ik ben altijd weer blij als ik aan de slag kan. Ik zie onze afdeling als een soort winkeltje binnen het filiaal. Delicatessen kan een moeilijke afdeling zijn, maar dat hoeft helemaal niet. Je moet er wel erg op letten dat alles er piekfijn uitziet. Dat geldt ook voor het personeel. Ik zorg er dan ook altijd voor dat ik er goed verzorgd uitzie. Dat geeft een prettige indruk." Met een half oog kijkt ze naar de geduldig wachtende klanten op haar afdeling: "Ik laat me niet zenuwachtig maken. Hoe drukker, hoe gezelliger. Als je maar doorwerkt, dan maakt het de klanten weinig uit dat ze even moeten wachten." De hobby van Lidia Matthijssen is in gezinsverband aangeslagen. Sinds kort werkt haar dochter eveneens in het filiaal. Lidia staat bijna weer te popelen om haar plaats op de afdeling in te nemen als we afscheid nemen. Als we later door het filiaal wandelen, blijkt de indruk van het personeel te kloppen. Het is erg druk, maar best gezellig. Het personeel werkt hard, maar vindt toch tijd om de winkelende klanten vriendelijk te woord te staan. De klanten wachten geduldig hun beurt af: "Mag ik uw wagentje hebben?" wordt er aan de ingang vriendelijk gevraagd. "Maar natuurlijk. Als u blieft," is het antwoord. Als het aan de klanten en personeel van filiaal 1130 ligt. mag het best vaker vlak voor een feestelijke gebeurtenis zijn. Het afscheid van Bertus Lamberts ging met een beetje pijn in het hart gepaard. We kunnen het ons best voorstellen. Drukke dagen, ook voor eerste ver koper vers, Gerrit Noordhuizen.

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 12