"Negentig procent kans dat AC Sliedrecht er komt" 4 ALBERTO- BEHEERDERS NAAR SCHOTLAND AC is veel meer dan alleen een wegrestaurant l FLITSEN pagina 9 De heer V/. J. tan den Heuvel directeur AC Restaurants Eén van de belangrijkste problemen voor een detailhandels bedrijf, dat streeft naar expansie, is het vinden van nieuwe, geschikte vestigingspunten. Zo is Ahold in een vrijwel perma nentgevecht gewikkeld om plaatsen te vinden waar supermark- fljic^l UIT ENTOCH EEN BEETJE THUIS. l'^'l AC RESTAURANTS (Aflevering 1). ten, drogisterijen, slijterijen etc. zouden kunnen komen. Ook AC Restaurants ligt op de loer. De heer W.J. van den Heuvel en zijn AC collega s vertellen in dit en de komende nummers van 'Flitsen' de 'AC Restaurant-Sliedrecht-story'. "De AC Restaurants worden binnen de zal komen. Nee, niet per jaar, in totaal Ahold-organisatie gerekend tot de groei- drie of vier punten die in de nabije toe sector. En terecht. Buiten de deur eten komst worden voorzien van het bekende mag zich in een nog steeds stijgende be- blauwe bord met gekruiste mes en langstelling verheugen en daarvan pak- vork." ken ook wij natuurlijk een graantje mee. e>etlM&rtfiS Wil je echter je armslag vergroten - door bijvoorbeeld het aantal vestigingen uit te breiden - dan sta je voor grote proble men. In het hele rijkswegenplan voor Nederland staan nog maar 3 of 4 plaat sen aangegeven waar een wegrestaurant "Een AC Restaurant is méér dan alleen een wegrestaurant. Je kunt er uitstekend terecht voor een familiefeestje, een re ceptie of een zakenlunch, maar ook als men eens geen zin heeft om te koken haalt het gezin er voor een redelijke prijs een prima maaltijd." AC Restaurants (18 vestigingen) is nu ruim twee jaar bezig van het Albert's Corner-imago af te ko men. De sfeer, die de heer W.J. van den Heuvel omschrijft als "de tent waar alles was afgestemd op de vlugge hap voor de haastige passant." Daartoe is in 1978 de actie gestart onder het motto "Gezellig tafelen langs de weg". "Dat is een succes volle campagne geweest. De AC Restaurants hebben qua aanpak een ingrijpende verandering on dergaan en zich een veel betere naam verworven. De mensen we ten nu, dat onze chef-koks alles vers koken, zelf de soepen trek ken etc. De blik-sfeer is verdwe nen. Een meetbaar succes ook, gezien het aantal touroperators, dat AC Restaurants in de reispro gramma's heeft opgenomen." Ahold's horecasector heeft echter nog meer wensen. De heer Van den Heuvel: "We gaan nu starten met een nieuwe campagne "Uit en toch een beetje thuis". Via TV, radio, dagbladen en tijd schriften gaan we Nederland ver tellen, dat AC Restaurants welis waar aan de autowegen - dus bui ten de bebouwde kom - liggen, maar dal ze ook voor de mensen 'in het achterland' veel willen be tekenen. Dat ze een regionale ho recafunctie vervullen. Wal er maar te vieren is, bel kan bij een AC Restaurant gebeuren. Onze boodschap: AC is veel meer dan een wegrestaurant." Detective-werk Met deze jninimale kansen wensen de heer Van den Heuvel c.s. niet te leven. Via een detective-achtig systeem worden nieuwe mogelijkheden opgespoord en onderzocht. Monnikenwerk, dat echter zo nu en dan toch resultaat oplevert. De heer Van den Heuvel: "Met de we genkaart van Nederland voor onze neus maken we een soort vestigingsplaatsen plan. Een kwestie van prikken en zeg gen: langs die weg zouden we graag een AC willen hebben. En dan is de op dracht voor onze prospectoren eenvou dig geformuleerd: zoek uit wat daar de mogelijkheden zijn. Dat uitzoeken komt neer op het minutieus afgrazen van het hele traject. Elke oprit, elke afrit. Steeds onderzoeken: van wie is dat stuk grond Sliedrecht, 8.000 m2 op het industrieter rein Nijverwaard, vanaf twee zijden van de weg bereikbaar. "Dat zag er inderdaad goed uit en toen we ons wat verder in de marktgegevens verdiepten steeg ons enthousiasme met sprongen. Het aantal voertuigen, dat jaarlijks de weg passeert, is naar onze normen ruim voldoende. Het achterland - Sliedrecht en omgeving - biedt een inte ressant potentieel om er meer te kunnen zijn dan een wegrestaurant alléén. En als aantrekkelijk pluspunt: op 500 m af stand is een groot woonwarenhuis, dat per jaar meer dan 1,6 miljoen bezoekers trekt", aldus de heer Van den Heuvel. Na de rendementsberekeningen voor de komende vijfjaar heeft ook de Raad van Bestuur van Ahold zich achter 'Slie drecht gesteld. Hoe zijn nu de kansen, dat AC Restau rant Sliedrecht er ook komt? Directeur Van den Heuvel: "B en W van Sliedrecht hebben zich in principe met ons plan ak koord verklaard en te verwachten is dat ook de gemeenteraad toestemming zal geven. We komen tenslotte met 60 nieu we arbeidsplaatsen. Vervolgens gaat de aanvraag naar Ged. Staten, die moeten of dat pand? Is het te koop? Welke beslissen over de bestemmingswijziging bestemming ruster op? Inderdaad, werk - - 6 J 5 5 voor een detective. Prospector P. Duif lijkt in de roos te hebben geschoten. Langs de snelweg Rotterdam-Gorinchem (de A 15) ont- dekte hij een terrein, dat voor AC bouw worden begonnen en de opening Restaurants in 'de termen valt. Vlak bij voor het terrein. Zoals het er nu voor staat is er 90% kans dat AC Sliedrecht er komt." Als de 90% er honderd wordt kan na de bouwvakantie van volgend jaar met de in het voorjaar van 1982 te verwachten. Alberto-beheerders de heren Pol, Smeink, Koning en Toet hebben met hun vrouwen een vierdaagse reis naar Schotland gemaakt. Zij deden dit met de klanten, die winnaars waren van een prijsvraag, op uitnodiging van Find- laters en Caledonian Airways. Vanaf Schiphol werd gevlogen naar de Schotse hoofdstad Glasgow, waar overnacht werd. De tweede dag werd een tocht gemaakt via het Loch Lomond naar een whiskyfabriek, waar een bezoek aan werd gebracht, om tegen de avond in Het Alberto-gezelschap bracht in Schotland o. m. een bezoek aan een whiskyfabriek Edinburgh aan te komen. Verder stond er winkelen in Edingburgh op het programma en een maaltijd geheel in stijl van de Middeleeuwen, inclusief eten met je handen en veel drinken. Voor de Alberto-beheerders was het een goed georganiseerde en onvergetelijke reis, waar men nog vaak aan terug zal denken. Dag Heer Albert en GeeJee, Wij leven met Uw firma mee, Dat 's zeker en waarachtig. En dus is het ook zonneklaar, Wij wensen U een goed Nieuw-Jaar, Een zéér goed één-en-tachtig. U hebt toch, hopen wij, wel door, Wij nemen ons van ALLES voor, Wij zullen 'm goed raken, Wij zullen als 't enigszin kan, Als vrouw en wellicht ook als man, Er alles weer van maken. Wij zullen voortaan ied're dag, Tenminste, als 't van U nog mag, Weer echt ACHT uur gaan werken, En dan nog zweten als het moet, En onze eisen daarbij goed En drastisch gaan beperken. Wij v'rand'ren echt hoor nu van toon Wij eisen niet NOG meer aan loon, Dat moét U wel behagen. Wij spannen ons weer, beter in, En bieden daardoor het gewin, Weer veel meer kans van slagen. Wij zullen samen in de OR, En duid'lijk dus ook in de COR, De goede weg bewand'len, Zodat U met de ER-VEE-DEE Voortaan gelukkig en tevrêe, Slagvaardig kunt gaan hand'len. Wij werken nu weer effies-sjent, (Want daarmee bent U niet verwend) Om beter te gaan boeren, En 't mag nu toch wel eens gezegd, 'r Wordt geen vergaad'ring meer belegd Alleen om t'ouwe-'oeren. Ook ee-koo-noo-mies, heren Heijn, Zullun wij méér alerter zijn, Verspilling gaan wij mijden. Want met de auto van de zaak, Rót-zooien wij niet langer raak Door steeds plank-gas te rijden. En gaan wij voor de zaak op reis. Dan worden wij weer wel zo wijs Om niet te pot-verteren. Wij zorgen dan ook weer terecht. Dat wij de kosten dan ook echt Naar rato declareren. Wij b 'loven U bij deze, hier, Wij worden zuin 'ger met papier En ook met balie-pennen. En 't zit U dit jaar errug mee, Wij doen het licht uit op de plee, Daar moet U maar aan wennen. We zijn na nu ook heel tevrêe, Wij weten U gaat heel'maal mee Met vele nieuwe vormen. Want U gaat, dat is toch geheid, Goed mee met all' voor deze tijd Zo soosiejaale normen. Wij g 'loven vanaf nu voortaan In 't zeer reëel en echt bestaan Van menselijke bazen. Die niet voor eigen hachie bang, Hun heel armzalig leven lang, Op eigen voordeel azen. Wij b 'loven U NOG beter brood, Wij bakken Albro-mik zó groot Als 't nooit nog is gegeten. De koeken en de speculaas, Die worden wij steeds beter baas, De klant ZAL het gaan vreten. Al gaan d 'accijnzen steeds omhoog, U weet, dat dut er nooit om loog. En echt niet om te katten. Wij zorgen zeer vakkundig snel. Dat 't Nederlandse ge-peu-pèl, Zich chronisch gaat bezatten. Dan worden die behoorlijk ziek, En Etos lacht zich dan een kriek, Dien 's omzet gaat dan stijgen. En echt, dat is geen dollepraat, Heel Holland zal met regelmaat 'n Alberto-kater krijgen. Wij maken onze snert-rookworst Wat zouter, dat is voor de dorst, Dat moet die Meester leren. Dat is dan voer voor Koning Klant, 'n Alberto kan daar bij de hand En slinks van profiteren. Wat b 'loven wij U nog méér, We gaan nu toch alreeds te keer, Oh ja, dit wordt een sterke. Wij zullen in CS nooit weer De biefstuk ook maar ene keer In 't hondevoer verwerke'. Wat zijn we nou nog meer van plan, Eens kijken eh, wat nou nog kan, Dat 's ja het restaureren. Het uitgaan wordt zeer duur voortaan, Dus raden wij AC nu aan, Om stamppot te offreren. De koolraap is ook niet zo duur, Met zult, gebakken of in 't zuur, Zal best behoorlijk smaken Aa-Cee breidt uit. En zonder geld Kan zij dan met iet-wat geweld De nood'ge panden kraken. Met d'erwten-bonen-krenten-kak, Gaan wij weer door met groot gemak, Want grutten is ons leven. Wij zijn, dat weet U zeker toch, In ALLE zaken tot nu nog Echt kruidenier gebleven. Verbrumar, Simon, AH-eS-Em, Die krijgen een gelijke stem, Dat willen w'U óók beloven. Aa-Haa-Bee- Vee, daar boven op, Stelt zich voor 't eerst bescheiden op. Al is dan niet te g 'loven. De pindakaas van Mar-vee-loo, Wordt komend jaar niet maar zo-zo, Die gaat NOG beter smaken. En lukt dat soms toevallig niet, Dan gaan wij daarvan zeer subiet De chocolade maken. En oh, heer Heijn, dat Holland Food, Dat vindt U hopen wij toch goed? Daar kunnen we wat van leren, Die gaat 't volgend jaar non -stop Marvelo-AH-toIla drop Naar Perzië exporteren. Het Nieuwe Jaar vraagt ook zeer veel Van al het Miro-personeel, Dat het tij nu moet gaan keren. Dat doen ze, naar ik heb gehoord, Door wat men aanduidt met het woord: Mie-roo-la-chotz-ki-neren. Vindt U het nou niet fijn heer Heijn, Dat wij zo bij de pinken zijn, En voor U willen werken? Althans dat willen is wel waar, Maar we kunnen 't in de loop van 't jaar Verrekte goed beperken. Afijn, dit hebben we weer gehad. Gelegenheid is er nog zat Om er alles van te maken. Kom doe het nu eens echt een keer, Dan stijgt ons volgend jaar niet meer Het schaamrood naar de kaken. Heintje Rozyntje

Personeelsbladen | 1981 | | pagina 9