V riendelij kheid en service centraal bij Albert Heijn" Klantgericht denken en handelen een constante zorg 't Zijn vaak de kleine dingen die 't doen 8 Plezier hebben in het werk is het halve werk Informatie materiaal belangrijk voor succes actie U Hl Actie Klantgericht denken en handelen van start Klantgericht Denken 6-Handelen. pagina 4 FLITSEN Matigen, bezuinigen, inleveren, nivelleren Dat zijn de ter men, die vraag en aanbod momenteel beheersen. De consu ment ziet zijn besteedbaar inkomen op z 'n gunstigst niet verder stijgen en de leverancier moet zich richten op een extra kriti sche, prijsbewuste koper. Kortom: de strijd om de te besteden gulden is in volle gang. En dat met een winst die toch al een kwestie van nog geen cent op een gulden is. Wat doet Albert Heijnde grootste kruidenier van Nederland, eraan om deze strijd zoveel mogelijk in zijn voordeel te beslis sen? Het antwoord van de heer R.L.H. Beijers, filialendirecteur AH is even simpel als veelomvattend: "We gaan met ons allen nog meer de nadruk leggen op vriendelijkheid en op servicebereid heid; extern zowel als intern. De klant moet zich bij Albert Heijn fijn voelen. Een goede assortiment/prijs verhouding en een goede presentatie hebben we al. Daar gaan we de plezierige benadering in versterkte mate aan toevoegen. "Wat ik tot nu toe van de actie 'Klantgericht denken on handelen' heb gezien vind ik qua opzet prima. "Klantgericht denken en handelen is geen losstaande acitiviteit maar een constant bezig zijn met je vak. We moeten dan ook niet de fout maken te denken dat in mei, als de mappen compleet zyn, we wel weer kunnen stoppen. Onmiddellijk dringt zich dan de vraag op: Was het personeel dan niet vriende lijk, liepen boze klanten in drommen de deur uit? "Geen sprake van", betoogt de heer H.M. Janssen, manager lokale marke ting AHSM. "Bij marktonderzoeken scoren we goed door ons beleefd, attent personeel. Maar we leven in een tijd waarin de maatschappij verkilt, normen en gedragspatronen vervagen. Echter ook in een tijd, waarin de mens vraagt om een stuk warmte, om aandacht. Via de activiteit 'Klantgericht denken en handelen', kortweg KDH, gaan we daar aan werken. Aan dat extra stuk welle vendheid ten opzichte van de klant, maar ook aan de houding tot elkaar bin nen de Albert Heijn-organisatie", vertelt de heer Janssen. Dat iedereen - van laag tot hoog - erbij betrokken is, benadrukt ook de heer Wie werkt in een winkel moet het ieuk vinden met mensen om te gaan. Wie dat niet leuk vindt moet een ander vak kie zen. Voor de heer J. Manuel, area-manager AH, is dit een uitgemaakte zaak en in feite de basis voor de KDH-activiteit. "Er is wel eens gekscherend gezegd: 'werken in een winkel is leuk, maar er moesten geen klanten en geen concur renten zijn'. En toch steekt daar voor sommige mensen een kern van waarheid in. Als je net de schappen netjes hebt ge vuld en er komen weer klanten om ze leeg te halen, zou je dat als hinderlijk kunnen ervaren. Als je dat dan ook nog duidelijk laat merken ben je natuurlijk wel op de verkeerde weg", aldus de heer Manuel en hij voegt er aan toe: "Deze KDH-activiteit kan mijns inziens beslist succesvol verlopen als iedereen binnen de organisatie het voorbeeld geeft en be reid is goede voorbeelden van anderen te volgen. Het hebben van een goede men taliteit voor een winkel is een kwestie van lol hebben in je werk. Het is dat plezier, datje houding ten opzichte van de klant bepaalt. De klant moet kunnen merken: Zc vinden het bij Albert Heijn leuk dat ik in de winkel kom." Beijers. "Als iemand uit het filiaal het hoofdkantoor belt, dan moet hij vlot en vriendelijk antwoord krijgen. Als er wordt beloofd terug te bellen dan móet er ook worden teruggebeld. Distri butiecentra moeten zich aan afspraken houden en lukt dat niet, dan moet er worden gewaarschuwd. Pas wanneer ie dereen er van is doordrongen, dat onze hele organisatie in feite in dienst staat van het filiaal, en dus - dirèct - van de klant, dan pas gaat de activiteit 'Klan- tengericht denken en handelen' scoren. De klant is er niet voor ons, wij zijn er voor de klant. Het is niei meer dan een gunst, dat de klant bij Albert Heijn zijn geld komt uitgeven." Het plan voor de activiteit ontstond in de filialen zelf. Eind 1979 waren de be- Zone-manager J. Wulms (verantwoorde lijk over 12 SM's in Den Haag en omge ving) ziet KDH als impuls overigens he lemaal zitten. "Het is natuurlijk goed er eens met elkaar intensief mee bezig te zijn, maar 't mag beslist geen strovuur- effect hebben. We moeten doorgaan op drijfsleiders van AH bijeen voor een trai ningscursus 'Commerciële vaardighe den'. Een hele dag werd toen besteed aan de vraag: "Hoe kan de houding van onze medewerkers en van onszelf de re sultaten positief beïnvloeden?" De heer Janssen: "We kwamen met elkaar tot de conclusie, dat we onszelf als winkelbe drijf kritischer moesten gaan bekijken. Daaruit is dan de slogan "Bekijk 't eens van de kant van de klant" ontstaan, die als thema voor de activiteit is gekozen." De heer Janssen is optimistisch over de kans tot succes. 'De Supermart als zelf bedieningsoperatie staat algemeen be kend als onpersoonlijker. Waar kun je dan beter met een persoonlijke bena dering van de klant scoren dan juist in die supermart?" de nu ingeslagen weg, die voor velen (ge lukkig) een bekende weg is." Hij is best tevreden over de wijze waarop 'Klantgericht denken en handelen' in 'zijn' filialen is opgepakt. "Iedereen be vestigt de noodzaak van een nóg attenter benadering van de klant om daardoor het winkelen bij Albert Heijn een pluspunt te geven. Bovendien is het verstrekte materiaal goed. Maar het blijven hulpmiddelen en niet meer dan dat. Iedereen, van hoog tot laag, moet KDH zelf in praktijk brengen." De heer Wulms wijst in dit verband o.a. op de positie van de part-timers die soms een gering aantal uren per week in de filialen helpen. "De klant kan dat aan hun neus niet zien en stelt ze wél vragen over assortiment en dergelijke. Dan moeten die medewerkers weten waar ze hun kennis vandaan kunnen halen en dat ze niet kunnen volstaan met eens flink de schouders op te halen. Vergelijk klanten met gasten die je thuis ontvangt. Die probeer je 't ook naar de zin te maken, 't Zijn vaak de kleine dingen, die 't doen; óók in de winkel". Alleen veel nieuws heb ik er niet in kunnen ontdekken. Wij zyn in ons fi liaal steeds bezig met deze mentali teitsombuigingen". De heer H.A.M. Jansen is bedrijfsleider in het AH- filiaal te Vught en voelt zich sterk be trokken by de manier waarop klan ten worden tegemoet getreden. "We zijn feitelijk steeds doende met een stukje heropvoeding, doordat op scholen nogal wat dingen met betrek king tot omgangsvormen kennelijk blijven liggen. Het zeggen van 'u' te gen ouderen, het open houden van een deur om iemand voor te laten gaan, het zijn allemaal dingen die in de vorige generatie als vanzelf spra ken. Nu moet je er een activiteit voor organiseren", aldus de heer Jansen. Hij is overigens graag bereid zijn schouders onder de KDH-activiteit te zetten en de eerste data voor gesprek ken met groepen medewerkers liggen al vast. "We hebben prachtig materiaal in handen gekregen. Desondanks ben ik bang, dat een deel van de mede werkers het ongelezen in de kast zal gooien. We doen hier, zoals gezegd, zelf veel aan opleiding maar toch merk je steeds, dat er jongelui zijn die dat niet willen. Ze zijn blij dat ze van school zijn en dan moet je niet weer met een studiemap aankomen. Maar zeker het kader is ervan over tuigd dat we alles moeten doen om tevreden klanten te houden en te krij gen. Juist in deze streek met enkele belangrijke prijs-concurrenten is het hebben van goed gemotiveerd perso neel een pluspunt voor Albert Heijn" Hoe krijg je in de AHorganisatie - met 17.600 medewerkers - een gesprek op gang over klantgericht denken en handelen en de mogelyk- heden tot verbetering daarvan Met de beantwoording van die vraag heeft een projectgroep zich de afgelo pen maanden intensief bezig gehou den. En met succes, want de hulp middelen voor de activiteit 'Klantge richt denken en handelen' zijn en thousiast ontvangen. "Dat is alvast een belangrijk winst punt. Als de eerste kennismaking goed is mag je goede hoop hebben op het verdere verloop", vindt de heer M. Emondts, projectmedewerker van Marketing Services en coördinator van de projectgroep, waarin ook me vrouw H. van Kley (opleidingen) en de heren H.M. Janssen (supermarts) en L. Zeilstra (zb's) zitting hebben. Zoals eerder gemeld, waren het de bedrijfsleiders zelf die de aanzet tot de KDHactiviteit gaven door te signaleren, dat de klant van de tach tiger jaren ook in zelfbedieningsza ken meer aandacht wenst. informatiemap Om echter een serie gesprekken daarover onder alle geledingen van het personeel op gang te brengen en gaande te houden zijn hulpmiddelen nodig. Instrumenten, die vooral een voudig en op de praktijk gericht moe ten zijn en die met name de onderlin ge discussie los maken. Belangrijkste onderdeel hiervan is de losbladige informatiemap geworden. NIET -TOREN DATDOET DE DEUR DICHT. p.>9in Bekijk 't eens van de kant van de klant. lloiin die in week 45 aan alle medewerkers (full- en part-time) is uitgereikt. Ge durende de actie, die zes maanden gaat beslaan, worden daarin de ver schillende behandelde onderdelen opgeborgen. Eind mei beschikken de bezitters van zo'n map dan over een persoonlijk handboek Klantgericht denken en handelen'. De heer Emondts: "We hebben be wust gekozen voor een activiteit, die zich over een langere periode uit strekt. Je bereikt alleen iets door er regelmatig mee bezig te zijn, door er met elkaar over te praten." Start Klantgericht denken en handelen is gestart met flip-overs, aan de hand waarvan bedrijfsleiders hun mede werkers van de bedoeling van de acti viteit op de hoogte hebben gebracht. Toen volgde de map, waarvan de startinhoud bestaat uit een uiteen zetting van KDH en praktijkvoor beelden daarvan, het uitbeelden van goed/fout-situaties en een schets van negen verschillende klantentypes (de humeurige klant), de zelfverzekerde klant de kritische klant etc.). Verder zit in de map een vragenlijst waarmee de situatie in het eigen filiaal kan worden beoordeeld. Poster In de komende zes maanden worden alle groepen medewerkers 'op de kor rel' genomen. Iedere maand komt er namelijk een poster in de kantine te hangen, waarop de groep-van-de- maand kritisch wordt bekeken. Ach tereenvolgens zijn dat bedrijfsleider kader, kassagroep, AGF vlees, brood vleeswaren, zuivel diep vries en houdbaar non-food. Aan de hand van deze posters gaan ge noemde groepen met elkaar de eigen werksituatie bespreken en bepalen wat voor verbetering in aanmerking komt. Ten behoeve van dat laatste is op de poster ruimte gelaten om eigen suggesties te kunnen opschrijven. Na afloop van elke maand krijgt iede re bezitter van de map een verkleinde uitgave van de poster met daarbij een vragenlijst, die door alle medewer kers (dus niet alleen door de doclgroep-van-de-maand) dient te worden ingevuld. Op die manier krijgt men meer belangstelling voor eikaars werk en ontstaat een duidelij ker antwoord op de vraag: "Hoe ziet de klant ons nu?"

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4