MEESTER WIJHE SCHERPT MES AAN STUK EFFICIENCY Werkgroep „Vrouwen binnen Ahold" opgericht Eigen positie onder de loep genomen pagina 2 FLITSEN Hoe Meester Wyhe het redt, sinds in januari van dit jaar nog werd opgemerkt dat het vechten is tegen "de zeer scherpe concurrentie en de extra loonsverhogingen, die in de vleeswarenindustrie werden overeengekomen", is op dit ogenblik allesbehalve een "hamvraag". Intern wordt met man en macht gewerkt om de bedrijfsresultaten uit de rode cijfers te houden. Niet alleen door een zo ambachtelijk mogelijk produkt op de markt te brengen, maar evenzeer door - waar het maar even kan - energiebespa rende maatregelen toe te passen, zoals trouwens in het novembernummer van Flitsen al viel te lezen. Om het nu maar tot de produktie te be palen - het is voor Meester minder be langrijk, dat het uitgerekend in de worstsector geen kwestie meer is van ges neden koek. Nieuwe zouterij De kracht ligt nu in de ham-achtige arti kelen. Het brengen van een grotere ver scheidenheid, blijkt een schot in de roos. Het geboekte succes is mede te danken aan de nieuwe zouterij, die sedert twee maanden op volle toeren draait. Teza men met de nieuwe voorbewerkingsafde ling die tweeënhalf jaar geleden in ge bruik is genomen, beslaan deze naast el kaar gesitueerde afdelingen elk 1800 m2 van het bedrijfscomplex in Wijhe. Een verbetering uit het oogpunt van efficien cy; alleen al als men bedenkt dat het zoutingsproces voorheen geografisch door het hele bedrijf verspreid verliep. Het geheel was daardoor uiteraard moeilijk te overzien, nog afgezien van routing- en kwaliteitsproblemen die er mee gepaard gingen, ook al doordat het transport van vlees soms door de open lucht geschiedde. Nu is daarom alles onder één dak samen gebracht, verdeeld in een natte en een droge sectie, een ruimte voor de pekelbe- reiding en een gedeelte waar produktie- middelen worden gereinigd, hetgeen vroeger in de buitenlucht gebeurde. Om oxydatie van het vlees tegen te gaan, waren zouterijen oorspronkelijk onder gebracht in kelders en in een later stadi um in ruimten zonder ramen, omdat daar kon worden voldaan aan de voor waarden, dat de omgeving koel en don ker moest zijn. Het laatste vooral omdat de ultraviolette stralen uit het licht moesten worden geweerd. Dit probleem is in de nieuwe zouterij on dervangen door toepassing van speciaal glas in raampartijen. Bovendien past de bijverlichting zich au tomatisch aan aan de sterkte van het in vallende buitenlicht om verspilling tegen te gaan. Maar het belangrijkste voordeel is nog, dat de medewerkers niet langer in een sombere omgeving werken en dat ze nog contact hebben met de buitenwereld ook. Aan de eis dat het er koel moet zijn. is beantwoord door een constante tempe- ratuurbeheersing van 10° C in de natte en 8° C in de droge afdeling. Pekelsysteem De trots van de zouterij wordt overigens gevormd door een volautomatische in stallatie, waar 25 verschillende soor ten pekel kunnen worden gemaakt. Evenals de gehele inrichting van de nieuwe zouterij is deze naar eigen inzicht op basis van eerder opgedane ervaringen tot stand gekomen en daarmee wijkt deze outillage af van wat de rest van Nederland in deze branche te zien geeft. Aldus heeft Meester een middenweg ge vonden tussen een ouderwetse kwali- teitsproduktie en moderne werkwijzen met behulp van machines, die - ook weer - naar eigen ontwerp bijdragen aan een eigentijdse ontwikkeling. Waar ambachtelijkheid geboden is, zo als uitbenen en andere voorbewer- kingsmelhoden, die het goede vlees van afsnijdsels moeten scheiden, gebeurt het zoveel mogelijk met de hand. Terwijl overbodig handwerk als sjouwen met zakken zout en het pekelproces zelf van nu af aan zijn geautomatiseerd. Een en ander heeft tot gevolg dat het vlees - voor 98 procent van het varken - ondanks alles herkenbaar blijft, niet af neemt in gewicht door een betere proces beheersing, waarbij bovendien geen af breuk wordt gedaan aan de smaak. In pekelsamenstellingen zijn nu geen af wijkingen meer mogelijk. Dat Meester's kwaliteit niet onopge merkt blijft, blijkt uit het feit dat men een goede naam begint te verwerven op de Duitse markt. Daar bestaat een ver bod tegen het gebruik van fosfaat, dat in een voorbewerkingsfase doorgaans ont trekking van vocht aan het vlees voor komt. In de bereiding van een beperkt aantal artikelen zoals Casseler-rib en enige hamsoorten, laat Meester die toe voeging nu achterwege, dank zij een an dere pekelbereiding. De penetratie in de Duitse markt wordt daardoor mede be vorderd. Trouwens, deze fosfaatvrije ar tikelen worden ook verkocht in Ahold winkels. Afgezien van de eerdergenoemde licht omstandigheden zijn de werkomstan digheden bij Meester tegenwoordig ook in ander opzicht sterk verbeterd. Zo wordt de lucht in de nieuwe afdelingen permanent gezuiverd en in plaats van aan lopende banden, staan de medewer kers gegroepeerd rond "werkeilanden". Dit heeft tot gevolg dat het verloop min der groot is, terwijl ook het ziektever zuim laag blijft. Dank zij o.a. kostbare investeringen, scherpt Meester zodoende in elk opzicht het mes aan een steeds groter wordend stuk efficiency en betere kwaliteitsbewa king als wapen in de strijd tegen de con currentie. De trots van de zouterij: het volautomatische pekelbereidingssysteem. We leven in een mannenmaatschappij, ook bij Ahold. Mannen bepalen groten deels het beleid en denken voor ons vrouwen vanuit hun gedachten wereld. Vrouwen hebben een andere invalshoek wordt die wel benut? Meer dan vyftig procent van het personeel bestaat uit vrouwen. Hoe komt het dan toch dat je vanaf het middenkader vrijwel geen vrouwen meer ziet? V.l.n.r. Tiny Mandjes, Mary van Vucht, Anne Brusche Aan het woord zijn Mary van Vucht, Tiny Mandjes en Anne Brusche. In totaal .telt de groep 20 'man', zoals argeloos wordt opgemerkt, welke uit lating tevens duidelijk maakt, dat er ook in het spraakgebruik nog heel wat moet veranderen alvorens mannen en vrouwen onder dezelfde noemer zijn gebracht. De oprichting van 'Vrouwen binnen Ahold' is het gevolg geweest van een initiatief van de vorige COR-secretaris, Rolando Cascone. Die ging op de COR- pagina in op het feit, dat de Centrale Ondernemingsraad - op dat moment - geen enkele vrouw telde (inmiddels twee). Er kwam een aantal reacties los, van vrouwen afkomstig uit verschillende werkmaatschappijen zoals: filialen, produktiebedrijven, hoofdkantoor enz. Deze groep is inmiddels 2 keer bij elkaar geweest. In een eerste informele bijeenkomst werd van gedachten gewis seld over de positie van de vrouw binnen Ahold. W erkcommissie In de tweede vergadering is overleg ge pleegd met de secretaris van de COR over hoe de werkgroep operationeel zou worden. Omdat het niet doenlijk is elke keer met de gehele club te vergaderen is er een werkcommissie gevormd die het 'dagelijks werk' zal verrichten. Inmiddels is de werkgroep 'Vrouwen binnen Ahold' een subgroep welke res sorteert onder de werkgroep Sociaal Beleid van de COR. Welke onderwerpen denkt 'Vrouwen binnen Ahold' te moeten aanpakken? "Uit onze contacten hebben we begre pen, dat veel vrouwen het idee hebben, dat zij ondanks de Uitgangspunten Per- soneelbeleid (UPB) minder kans hebben om opleidingen te volgen en promoties te maken, zo zij daar al van op de hoogte zijn. Wij menen dat dit wellicht een uit vloeisel is van de mentaliteit van mannen én vrouwen: "Mannen zijn niet gewend om vrouwen mee te laten denken, vrou wen zijn niet gewend om mee te denken. Willen zij dat niet of durven zij dat niet? Dat willen we onderzoeken. Hoe ervaren vrouwen binnen Ahold hun mogelijkhe den? Het gaat er om, krijgen degenen die willen daarvoor ook de kans. Dat ho pen we voorlopig aan de weet te komen door zoveel mogelijk reacties." Als een van de belangrijkste onderwer pen voor de groep ziet men wel het toet sen van de werkomstandigheden van vrouwen aan de UPB. Vaak zijn bij de aanstelling de mogelijk heden voor een vrouw al beperkt. "Wie als caissière begint komt meestal niet veel verder, mannen komen veel eerder in aanmerking voor een verdere loop baan. De ervaringen in veel filialen be wijzen dat. Gewoonten Als je als vrouw wel een baan hebt die ook door mannen wordt vervuld, heb je er moeite mee om als vrouw de mensen te overtuigen datje het even goed kunt. Men vraagt uit gewoonte naar "mijn heer" of de chef. Overigens is dit niet iets specifieks voor Ahold. Het is een gewoontepatroon, waar we echter in deze tijd van veranderende nor men wat van los moeten zien te komen. Het verandert best wel, maar als vrouw moetje ontzettend hard knokken voor je eigen plek. We willen niet de indruk wekken dat ie dereen "vooruit moet", maar het moet wel zo zijn dat iedereen gelijke kansen krijgt." Het drietal is zich er eveneens van be wust, dat er in de gehele maatschappij nog veel aan de mentaliteit moet veran deren. Er moet een aanpassing aan ver anderende normen en achterhaalde situ aties komen. Ook het bedrijfsleven moet er aan wennen, dat vrouwen langer wer ken, niet direct stoppen met werken als ze trouwen, terugkomen in het ar beidsproces, kostwinster zijn, enz. "Wij willen daarom inspringen op een bepaalde ontwikkeling, ook binnen Ahold. Het veranderend maatschappij beeld vraagt daarom". Verslagen Van alle bijeenkomsten van 'Vrouwen binnen Ahold' worden verslagen ge maakt. Wie belangstelling hiervoor heeft kan bij het COR-secretariaat de versla gen aanvragen. Voor de werkgroep 'Vrouwen binnen Ahold' zal er voorlopig nog wel het een en ander te doen zijn. Maar wat men precies zou moeten aanpakken, dat wil men het liefst van de vrouwen zelf weten. Daarom graag reacties! Trouwens niet alleen de vrouwen kunnen reageren, we zijn ook benieuwd naar de meningen van de mannen. Reacties kunt u telefonisch dan wel schriftelijk kwijt aan de leden van de groep. Dit zijn: Mary van Vucht centr. afd. opleidingen HKI706, tst. 2895 Tiny Mandjes Vastgoed Verbrumar W 605, tst. 2326 Anne Brusche Pers. zaken, HK 702, tst. 2203 Jos Nijssen [COR-secretaris] antwoordnummer 97, Zaandam [geen postzegel) HK 1716, tst. 2553 Annie Pennings [COR-lid] fil. 1198, tel. 04192-4323 Hanny Verheem [COR-lid] fil. 1721, tel. 02207-18266 Lia Vries fil. 1217, tel. 072-335540 Jannic Rcmigius Pers. Zaken AHSM, HK 820, tst. 3086 Ina van de Pol fil. 1197, tel. 078-121122 Joke van Stralen fil. 1057, tel. 035-853058

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 2